BMC Regional Races External Results
Exeter
30 Apr 13
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Men 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.89   Harry Lane PBU20MYeovil/Wells City1:59.891:59.89-3.1 
22:01.12   Stephen Morris T20/F20  SENMCardiff/DSW Para Academy1:57.551:54.70-3.5 
32:02.76   Sam Peters SBSENMExeter/Plymouth Uni/Armada/Erme Valley2:02.761:57.632.1 
42:02.88   Graeme Tinkler SBU20MNewton Abbot2:01.322:00.7019.4 
52:03.19   Luke Rutley PBU17MNewton Abbot2:00.142:00.1425.9 
62:03.22   Michael Gaunt PBU20MNorth Devon2:03.221:59.524.1 
72:03.50   Joe Walton PBU20MTaunton2:03.502:03.50-1.1 
82:04.88   Xan Wesolowski PBU17MNorth Devon2:02.882:02.8827.7 
92:05.91   Dean Smith  U20MTavistock/Cornwall Schs2:00.221:59.012.3 
102:07.41   Matthew Dowell  U17MExeter2:00.931:57.7414.6 
Men 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:02.10   Dominic Taylor PBU17MTaunton1:58.271:55.9012.5 
22:03.66   Samuel Lane de Courtin PBU17MTavistock/Cornwall Schs1:58.201:54.131.5 
32:05.25   Tim Hardy PBU20MSouth Devon/Exeter Uni2:05.252:05.2530.2 
42:05.60   Archie Stoneman PBU15MExeter2:00.562:00.5625.4 
52:05.69   Adam Tofield  SENMTavistock2:04.302:01.5420.5 
62:05.77   Andrew Mapstone SBSENMYeovil/UWE2:05.771:56.348.9 
72:09.63   James Clayton  U23MNewquay & Par/Exeter Uni2:09.52:09.531.0 
82:13.41   Jaymee Domoney  U15MCity of Salisbury2:07.801:54.65-3.0 
92:13.57   Travis Bramley PBU15MCity of Plymouth2:10.462:05.820.0 
102:15.17   Alexander Rogers  U23MTaunton/Minehead2:10.032:10.0333.0 
112:18.88   Frankie Aldred PBU15MEast Cornwall2:18.882:04.719.8 
122:20.41   Ben Reynolds SBSENMExeter2:20.412:11.9735.4 
Men 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:12.73   Edward Laslett  U17MTruro School2:12.302:11.4325.3 
22:17.31   Gareth Pike SBU17MNorth Devon2:14.762:09.0616.6 
32:20.19   Malcolm Cowton SBV50MYate/South West Vets2:16.532:15.8316.5 
42:24.51   Finn Birnie PBU13MNewquay & Par/Truro School2:18.541:54.54-3.2 
52:24.96   Max Whitecross PBU15MNorth Devon2:20.712:20.7134.0 
62:26.13   George Hillson PBU15MTavistock/Armada2:15.222:15.2231.6 
72:26.58   Nathan Kitchen SBV35MCornwall AC/South West Vets2:26.582:22.3612.1 
82:29.64   Nick Daniels SBV40MChard2:29.642:18.713.9 
92:30.26   James Sellek  U15MDevon Schs2:25.532:25.5310.0 
102:31.78   Miles Rees  U13MNorth Devon2:21.452:14.2619.2 
112:33.21   Harry Herdman  U15MTavistock2:25.542:25.5434.8 
122:47.33   Ian Snow  V60MTorrington/South West Vets/North Devon2:28.992:22.813.2 
Women 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:14.36   Jade Williams  U23WAmman Valley2:07.672:04.39-0.4 
22:16.57   Lily Owsley SBU20WBristol & West2:16.572:09.9527.7 
32:16.67   Miranda Sadler  U20WBristol & West2:12.602:12.483.6 
42:17.93   Charlotte Cayton-Smith  U17WCornwall AC2:07.682:05.734.3 
52:18.69   Jess Strang PBU17WCity of Plymouth/Armada2:17.062:17.0624.3 
62:19.47   Katie Grinyer SBU17WNorth Somerset2:19.472:17.4826.3 
72:20.28   Lucy Campbell  U20WNorth Devon2:17.622:16.4634.6 
82:22.28   Hannah Gaunt PBU17WNorth Devon2:16.542:16.549.6 
92:23.67   Joanna Taylor SBU17WBristol & West2:20.552:20.5527.4 
102:30.29   Annabel Heath  U15WNorth Devon2:22.872:17.7221.7 
Women 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:21.46   Ellie Wallace PBU15WNorth Somerset/Avon Schs2:16.462:12.386.6 
22:24.13   Yvonne Chart PBU17WTruro School2:24.132:24.1332.2 
32:25.05   Tara Chittenden  U17WDorchester2:21.02:21.033.2 
42:25.25   Charlotte Taylor-Green PBSENWBristol & West/Mendip2:21.172:06.96-0.2 
52:25.87   Cecilie Andersen PBU17WNorth Somerset2:25.872:25.879.2 
62:26.64   Maria Jones PBU20WBristol & West2:26.642:26.6413.7 
72:26.90   Harriet Emery PBU13WNorth Somerset2:26.52:17.7815.7 
82:27.95   Lily England SBU15WNewquay & Par2:20.922:20.9215.5 
92:29.82   Alice Davies PBU15WNorth Somerset2:27.712:24.049.4 
102:35.20   Rachel Baker PBSENWExeter2:35.202:35.203.6 
112:43.41   Rhyan Silvester  U15WNorth Devon2:33.22:31.414.3 
Women 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:30.44   Madeleine Roche PBU15WExeter2:28.252:16.468.5 
22:30.67   Georgia Taylor PBU15WYate/Westbury2:24.82:24.827.0 
32:30.81   Yoyo Barnsley PBU15WCornwall AC2:22.192:16.7614.7 
42:31.69   Calla Sweetzer-Sturt PBU15WNewquay & Par2:31.692:31.6932.1 
52:33.87   Sian Temple  U15WTavistock2:31.32:25.327.0 
62:36.71   Jasmine Gray PBU15WTavistock/Cornwall Schs/Newquay & Par2:36.712:36.7136.0 
72:38.20   Yasmin Wafai PBU15WNorth Devon2:33.752:31.7411.4 
82:39.73   Erin Silvester PBU13WNorth Devon2:38.82:24.9912.1 
92:41.08   Jenny Milburn SBU13WTavistock/Armada2:30.352:15.916.6 
 
Men 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:59.50   Berihu Tesfay PBU23MExmouth/Ethiopia3:59.503:59.50-1.0 
23:59.77   Jack Bancroft SBSENMWells City/Exeter Uni3:59.773:54.30-3.1 
34:02.94   Philip Wilson  U23MTipton/Exeter Uni/Cornwall AC3:57.343:56.98-3.1 
44:05.90   Jack Hutchens  U23MNorth Devon/Plymouth Uni4:00.683:54.131.8 
54:07.40   Oliver Fox PBU17MWells City/Yeovil/King's College Taunton4:03.084:03.08-4.7 
64:12.17   Jamie Coles  U20MTaunton4:07.004:07.0022.6 
74:14.37   Ben Pointing  SENMTaunton4:10.304:10.3023.2 
84:19.96   Ned Oliver  U17MNorth Devon4:14.444:14.4428.7 
94:21.12   Ben Hawkins PBU20MTaunton4:21.124:05.25-2.2 
104:22.28   Kieran Rowe PBU20MNewquay & Par4:22.284:22.2818.0 
114:22.69   Isaac Taschimowitz SBU20MTaunton4:22.694:19.5428.8 
Men 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:29.07   Archie Walton PBU17MTaunton4:26.93:50.46-0.8 
24:32.76   Tom Blackford PBU15MCity of Plymouth/Armada4:21.864:21.863.8 
34:33.89   Patrick Livingstone PBU17MExeter4:29.34:13.429.3 
44:37.03   Daniel Sheldrick  SENMTaunton4:23.524:23.5228.1 
54:43.27   Mike Feighan SBV45MSouth West RR4:43.274:19.46.7 
64:48.30   Tony Symons SBV50MTavistock/South West Vets4:48.304:37.7620.7 
74:52.20   James Ridout PBSENMPoole AC4:52.204:52.2031.2 
Women 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:46.23   Molly Long  U17WBristol & West/Truro School4:29.634:20.4416.4 
24:48.95   Holly Brown  U17WTaunton4:46.874:42.9725.3 
34:53.98   Rebecca Pierce SBSENWTeam Bath/Walton4:53.914:48.694.5 
44:54.19   Rosie Chamberlain SBU20WExeter4:54.194:31.03-0.5 
54:57.22   Ellie Leather  U15WYate/Westbury4:47.334:32.441.6 
65:00.51   Emily Ackford  U17WCity of Plymouth4:57.264:42.9025.6 
75:01.91   Harriet Rogers PBU20WTaunton5:01.914:57.527.6 
85:09.03   Alexandra Cutts PBSENWSouth West RR5:02.294:59.165.8 
95:16.59   Phoebe Killen PBU15WTiverton/Exeter5:07.445:03.596.3 
105:17.68   Florence Livingstone PBU15WExeter5:07.204:58.1722.4 
115:18.18   Charlotte Rogers SBU17WTaunton5:18.185:07.2634.9 
125:19.36   Grace Smalley PBU17WTaunton5:16.935:10.7932.8 
135:20.46   Lauren Ashurst PBU13WNorth Somerset5:17.314:50.4115.8 
145:27.17   Eevee-May Banbury PBU15WNorth Devon5:17.474:45.578.4 
155:37.49   Catherine Harman  V40WExeter5:16.865:16.8610.9