BMC Regional Races External Results
Birmingham (Un)
26 Jun 13
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:50.85   Elliot Slade  U20MCardiff1:48.931:47.701.7 
21:54.67   Patrick Taylor SBU20MVale of Aylesbury1:53.281:50.33-4.1 
31:55.56   Guy Smith SBSENMSwansea/Cardiff Uni1:52.671:50.01-4.7 
41:55.63   Jeremy Barnes  U17MCoventry1:55.231:51.42-3.3 
51:56.49   Jethro McGraw PBU17MAmber Valley & Erewash1:56.021:52.04-4.3 
61:57.66   Owen Haswell  U23MCardiff/Cardiff Uni1:54.961:54.961.5 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.43   Jonathan Simpkins PBU23MNotts/Nottingham Uni1:59.431:59.3017.6 
21:59.70   Frederic Tremblay SBV35MRoyal Sutton Coldfield/France1:57.031:56.62.0 
32:01.01   Sam Efiong  U17MHalesowen1:59.41:56.5711.7 
42:04.69   Connor Haywood  U20MLeicester2:02.471:59.9528.0 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:07.41   Sebastian Jones PBU17MCoventry2:07.412:03.819.1 
22:07.58   Ollie Roberts PBU20MWorcester2:07.582:07.5831.4 
32:11.56   Richard Bayliss  SENMBournville Harriers2:10.652:03.7-0.1 
42:13.99   Amrik Gill PBU17MLeicester2:13.452:02.77-0.9 
52:18.08   Ethan Mehmet  U15MKettering2:12.992:01.4113.6 
800m D (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:07.76   Vicky Fouhy  SENWWindsor Slough Eton & Hounslow/Virginia Uni2:05.552:05.557.4 
22:16.00   Niamh Emerson PBU15WAmber Valley & Erewash2:14.022:10.635.9 
32:20.84   Rebecca Lord  U15WLeamington2:16.742:16.7426.4 
42:23.74   Catrina Thomas  U17WLincoln Wellington2:22.92:13.861.8 
52:28.28   Jasmin Southam  U20WLeicester2:27.332:22.5232.5 
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:01.03   Harry Lane PBU20MYeovil/Wells City4:01.033:51.33-2.4 
24:01.83   Jack Bancroft  SENMWells City/Exeter Uni3:59.773:54.30-2.5 
34:01.91   AN Other         
44:04.12   Luke Vine  U20MTipton4:00.83:54.83.9 
54:04.50   Ben Dijkstra PBU15MLeicester/Beacon Hill4:04.503:53.0-2.4 
64:05.69   Lewis Roberts PBU20MWorcester4:05.694:05.6913.5 
74:06.10   Declan McManus PBU17MWorcester4:06.103:58.81-2.5 
84:07.75   Ellis Cross PBU17MTamworth4:07.753:46.93-4.8 
94:08.26   Will Richardson PBU17MBirchfield H4:08.263:49.91-4.3 
104:10.24   Jack Sproson PBU20MDerby4:08.594:08.5926.3 
114:12.04   Ed Banks  SENMBRAT4:10.84:07.31-2.8 
124:12.79   Jake Heyward PBU15MCardiff4:12.793:42.12-5.2 
134:15.25   Lewis Ashmore  U17MMansfield4:12.464:05.16.8 
144:35.29   Kristian Edwards  U20MLeicester4:18.964:18.961.8 
1500m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:16.26   James Currah PBU17MWitney4:15.274:06.8714.4 
24:16.70   Charlie Davis  U17MLeamington4:13.634:13.6323.4 
34:17.78   Cameron Smith PBU17MMansfield/Derbyshire Schs4:16.514:04.39-1.7 
44:19.87   Robert Keal SBV35MNotts4:19.874:18.50.1 
54:23.46   AN Other         
64:26.24   Jordan Smith SBU23MDudley & Stourbridge4:26.244:08.3423.5 
74:26.44   Theo Larcombe SBU20MRoyal Sutton Coldfield4:26.444:21.7128.4 
84:30.54   Andy Norton  SENMNotts/Civil Service4:27.044:16.81.2 
94:32.63   Dave Nation SBSENMDudley & Stourbridge4:32.634:20.990.0 
1500m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:29.99   Lewis Sternkopf PBU15MWorcester4:23.664:04.640.2 
24:32.05   Rowan Thompson PBU20MWreake & Soar Valley4:32.054:32.0520.8 
34:35.04   Bikram Singh  U17MTamworth4:32.44:13.462.0 
44:37.57   Pascal Bouttier-Butler  U15MLeicester4:30.344:25.911.6 
54:37.95   Katie Ingle  U20WRoyal Sutton Coldfield4:35.904:30.623.6 
64:40.36   Thomas Gostelow PBU15MCharnwood4:33.653:56.85-0.2 
74:41.17   Lucy Jones  U15WCharnwood/Temple Uni4:33.354:31.22.8 
84:41.29   Archie Banks PBU15MCharnwood4:36.204:04.07-2.0 
94:41.99   Harry Freeman PBU15MCorby4:41.994:41.411.0 
104:50.74   Alfie Meade  U15MSphinx4:35.844:06.930.1 
1500m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:50.69   Karys Amory PBU15WBirchfield H4:50.694:40.376.3 
24:50.92   Jessamie Rattray PBU15WCharnwood4:45.24:45.210.0 
34:55.18   Robert Dowse PBSENMBRAT4:55.184:52.384.5 
44:56.50   Vicky Baddick SBSENWCharnwood4:51.294:33.4510.5 
54:57.34   Emily Thompson PBU15WBanbury4:57.344:28.81.6 
64:58.30   Martin Cleaver SBSENMBRAT4:58.304:56.410.1 
74:59.32   Hannah-Mai Amory  U17WBirchfield H4:55.694:55.6927.9 
84:59.94   Isobel Davis  U15WLeamington4:59.164:59.167.0 
95:00.88   Jenny Coxon PBSENWBRAT5:00.885:00.8818.7 
105:01.33   Thomas Mansfield  U15MBirchfield H5:01.174:37.919.0 
115:01.65   Martin Ludford  V55MBRAT4:55.44:53.88.6 
125:03.96   Beth Hawling SBU20WCheltenham/Cardiff Uni4:54.614:42.251.1 
135:10.24   Bethany Gordon SBU15WKettering5:10.245:03.328.1 
145:13.70   Nick Seagrave PBSENMBRAT5:13.704:53.075.8 
155:20.67   Francesca Ashworth SBU17WKettering5:20.674:47.144.6