BMC Regional Races External Results
Birmingham (Un)
29 May 13
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Men 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:07.86   Sam Furey  U20MCorby2:03.92:03.914.6 
22:08.32   Ciaran Lewis PBU17MCardiff2:06.152:04.58-3.1 
32:11.90   Zak Anderson PBU20MLeicester2:08.732:08.7329.1 
42:12.15   Daniel Villette PBU17MCoventry2:12.12:08.921.3 
52:30.19   Stuart McCaw  U23MRoyal Sutton Coldfield1:59.21:59.227.5 
Men 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.18   Stuart Ferguson PBU23MRadley/Birmingham Uni1:54.841:52.761.6 
21:58.75   Naaman Morris SBU23MCardiff1:58.751:56.4930.3 
31:58.80   Owen Haswell PBU23MCardiff/Cardiff Uni1:54.961:54.962.8 
41:59.09   Marc Turner SBV40MHalesowen/Coventry Uni1:59.091:52.460.1 
51:59.16   James Hatton PBU17MLeicester1:58.081:58.089.4 
61:59.45   Chris Lamb  SENMRugby & Northampton1:57.351:52.861.7 
Men 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:00.82   Alex Burrows PBU17MTelford AC1:58.461:53.54-0.8 
22:01.35   Josh Burrows SBU20MTelford AC2:01.351:56.5913.1 
32:01.50   Christopher Brown PBU17MTrafford1:59.091:58.939.8 
42:01.84   Matthew Stewart  U20MKettering2:00.971:58.8928.0 
52:04.29   Dominic Tutton  U17MGloucester2:00.952:00.9516.2 
62:04.54   Xan Wesolowski  U17MNorth Devon2:02.882:02.8828.1 
72:06.24   Declan Morris SBU20MCardiff2:06.242:03.6632.8 
Men 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:00.46   Sam Efiong PBU17MHalesowen1:59.41:56.5712.9 
22:00.50   Andrew Smith PBU17MPoole Runners2:00.501:55.431.2 
32:00.76   Declan McManus PBU17MWorcester2:00.762:00.76-1.9 
42:00.90   Frederic Tremblay SBV35MRoyal Sutton Coldfield/France1:57.031:56.60.9 
52:05.22   Alex Rieley PBU17MMansfield2:05.221:58.81-3.8 
62:06.25   Scott McIntyre  U17MCorby2:03.22:03.020.4 
Women 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:10.87   Sophie Tyers  U23WRadley/Bath Uni2:09.102:05.0117.7 
22:11.54   Laura Langowski SBSENWCoventry/Birchfield H2:11.542:07.827.1 
32:19.71   Bethan Griffiths SBSENWCardiff2:11.542:11.5413.3 
42:20.85   Kate Anderson  U23WCity of Stoke/Birmingham Uni2:15.242:13.106.9 
52:21.42   Francesca Ashworth  U17WKettering2:18.432:13.434.6 
62:23.95   Hannah Delaney  U17WLiverpool H2:20.872:18.083.4 
72:25.56   Abigail Coleman  U17WKettering2:21.52:21.528.0 
82:29.49   Lucy McDermott SBU20WStratford-upon-Avon2:29.492:13.0235.3 
92:47.19   Gemma Vaughan  U17WKettering2:43.22:34.636.0 
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:58.09   Philip Wilson PBU23MTipton/Exeter Uni/Cornwall AC3:57.343:56.98-3.0 
23:58.39   Thomas George PBU20MGloucester3:55.883:49.30-3.3 
33:58.67   Doug Musson PBU20MNotts3:58.673:46.14-4.7 
43:59.50   William Gray  U23MBrighton & Hove/Birmingham Uni3:52.823:50.671.1 
53:59.53   Adrian Holliday SBSENMTipton3:59.533:52.37-2.1 
63:59.56   Richard de-Camps  SENMGloucester/Birmingham Uni3:56.93:56.00-3.3 
73:59.68   Paddy Clark PBU20MNotts3:59.533:53.783.0 
84:04.10   Luke Vine SBU20MTipton4:00.83:54.84.8 
94:04.61   Andrew Kaar T20/F20 SBSENMBirchfield H4:04.614:01.014.1 
104:06.22   Alex Benfield PBU20MBurton4:06.224:04.810.0 
114:06.47   Nick Hazelwood  V35MHalesowen4:06.44:02.6812.3 
124:08.74   Chris Thornton  SENMSkyrac/Sheffield Hallam Uni4:05.864:02.67-0.8 
1500m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:10.20   Oliver Dane PBU15MCity of Sheffield4:10.203:51.99-4.2 
24:15.78   Harry Foster PBU20MNotts4:15.784:05.17-1.3 
34:17.82   Hugo Milner PBU15MDerby4:16.523:54.22-4.1 
44:18.39   Isaac Akers  U15MCorby4:14.503:57.820.9 
54:18.96   Kristian Edwards PBU20MLeicester4:18.964:18.962.5 
64:19.31   Alan Smith SBV45MRedhill RR/Mansfield4:19.313:46.916.5 
74:19.52   Cameron Smith PBU17MMansfield/Derbyshire Schs4:16.514:04.39-2.5 
84:20.00   Phil Clamp  V40MTipton/Birmingham Uni4:18.94:05.021.5 
94:22.46   Jack Bonser PBU17MWolverhampton & Bilston4:19.433:58.5-3.1 
104:23.12   Dean Miller T37/F37  SENMBarrow & Furness/Birmingham Uni4:18.314:14.7817.5 
114:25.28   AN Other         
124:29.78   Ryan Ashforth  U15MCannock & Stafford4:19.24:10.10.9 
134:31.06   Ben Goldie  U15MCoventry4:19.14:15.1912.4 
1500m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:27.49   Stan Willis  U15MBedford & County4:17.13:57.102.2 
24:28.86   Xander Tansey SBU20MLeicester4:28.864:19.332.6 
34:33.89   Matt Griffiths PBU15MLeicester4:33.894:33.8921.7 
44:44.90   Alice Burgin  U20WBedford & County/Birmingham Uni4:43.164:39.22.6 
54:45.11   Niamh Emerson PBU15WAmber Valley & Erewash4:45.114:45.114.5 
64:45.31   Jack Machin SBU20MWolverhampton & Bilston4:45.314:35.232.4 
74:45.74   Catrina Thomas PBU17WLincoln Wellington4:45.744:25.03.0 
84:46.96   Naomi Richardson PBU20WCoventry4:45.734:45.7324.7 
94:49.24   Yvonne Chart SBU17WTruro School4:49.244:48.8232.4 
104:49.55   Jordan Waine PBU15WLeicester4:48.084:45.607.4 
114:50.61   Isabel Bradley SBU17WTelford AC4:50.614:38.87.1 
124:50.79   Heidi Davies PBU17WBrecon/Powys Schs4:42.754:35.955.7 
134:50.95   Sally Mccarthy  SENWCardiff/Ireland4:48.674:37.3535.2 
144:53.23   Caitlin Roper PBU15WLeicester4:53.234:53.1011.1 
1500m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:57.48   Reece Ashfield PBU15MDudley & Stourbridge4:57.484:22.031.7 
25:00.43   Katie Ryder SBU15WBirchfield H4:58.84:57.030.1 
35:00.44   Hayley Silver PBU20WMansfield5:00.445:00.4433.8 
45:00.72   Abigail Saker  U15WHalesowen4:47.74:46.615.6 
55:03.14   Robert Dowse  SENMBRAT4:55.184:52.384.9 
65:06.32   Eloise Lee  SENWBRAT5:02.44:57.56.5 
75:11.71   Hannah Campion SBU17WWolverhampton & Bilston5:11.715:07.231.1 
85:16.46   Willis Spencer U15MBedford    
95:17.50   Claudia Nevett  U15WKettering5:13.154:50.504.4 
105:20.90   Ellie-May Hathaway  U15WCorby5:15.95:09.824.5 
115:23.92   Georgia Smith PBU15WLeicester5:23.925:23.9236.0