Glasgow AA/BMC Regional Races External Results
Glasgow
29 Jun 12
800 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Mens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:52.19   Kris Gauson  SENMBelgrave/Butler Uni1:48.641:48.6414.8 
21:53.1   Eoin Everard  SENMKilkenny/Northumbria Uni/Ireland1:51.131:48.40-3.0 
31:55.63   Graeme Oudney  SENMHarrow/Pitreavie/Dundee Uni1:51.801:47.7727.7 
41:56.26   Greg Williams  U20MInverclyde1:55.241:51.8523.8 
51:58.03   Scott MacAulay  U23MKilbarchan/Glasgow Caledonian Uni1:55.811:54.260.8 
61:58.59   Matthew Turner  SENMShettleston1:53.971:52.14-3.0 
71:59.20   Lee Wilson  U23MShettleston1:54.491:53.8327.5 
Mens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.90   Neil Burnside SBSENMShaftesbury Barnet/Ayr Seaforth/Glasgow Uni1:55.901:49.2726.9 
21:56.61   Kevin Cornes PBSENMKilbarchan/Strathclyde Uni1:56.611:56.6136.0 
31:56.71   Gary McBride SBU23MShettleston1:56.711:55.4035.5 
41:56.98   Mark Haskett SBSENMAberdeen1:56.981:53.850.9 
51:57.13   Sean Fontana SBU23MGlasgow City/Glasgow Uni1:56.241:56.24-2.2 
61:57.34   Jack Hamilton PBU20MCambuslang/City of Glasgow/South Lanarkshire1:57.341:57.3435.6 
71:57.50   Craig McDowall  U23MLivingston/Dundee Uni/Forth Valley1:56.691:55.826.4 
82:00.20   Murdo MacKenzie SBSENMStornoway1:59.441:57.542.3 
Mens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.62   Callum Drummond PBU17MShettleston1:57.441:53.761.2 
21:58.30   Fraser White PBU17MEdinburgh AC1:58.301:57.0821.0 
31:58.44   Scott Anderson PBU23MLasswade/Queen Margaret Uni1:58.441:58.4436.0 
41:58.56   Peter Bowman SBU23MClydesdale/Glasgow Uni1:58.101:57.933.3 
51:58.56   Gavin McArdle PBU17MKilbarchan1:58.561:56.0117.5 
61:59.37   Josh Kerr PBU15MEdinburgh AC1:59.371:45.35-6.3 
71:59.84   Ryan Thomson PBU17MCambuslang1:59.841:57.18-3.8 
82:00.93   Gary Turner  U20MShettleston/Strathclyde Uni1:59.211:59.214.4 
92:01.24   Jake Thomas  U17MLivingston2:00.981:57.115.9 
Mens 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:58.69   Michael Ferguson PBU20MBanchory Stonehaven/Aberdeen1:55.331:51.78-4.2 
21:59.54   Graham Evans SBU23MKilbarchan/Heriot-Watt Uni1:59.541:59.14-0.9 
32:01.40   Ross Connelly  U23MKilmarnock2:00.42:00.417.3 
42:01.79   Cameron Mackie PBU20MKilmarnock/Strathclyde Uni/Ayrshire2:01.791:57.689.0 
52:02.93   Stephen Allen SBV40MLaw/Scottish Vets H2:01.81:53.940.6 
62:03.42   Ben Potrykus  U17MPitreavie2:01.81:51.06-4.2 
72:05.29   Claire Gibson SBSENWKilbarchan2:03.262:01.3429.3 
82:07.04   Greg Hastie SBV40MCambuslang2:07.042:01.4020.7 
92:07.22   Andrew Ferguson SBU23MBanchory Stonehaven/Aberdeen2:07.222:02.064.2 
102:08.54   Conor Ewing  U17MClydesdale2:06.192:06.1936.0 
Mens 800m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:05.81   Dean McMurran PBU20MCambuslang2:05.72:05.736.0 
22:05.84   Ross Stephen PBU17MCambuslang2:05.842:02.0813.6 
32:06.43   Euan Berry PBU17MFife2:06.432:03.1534.7 
42:07.85   Euan Trout  U15MKilbarchan2:07.052:01.6018.0 
52:09.00   Sarah Benson PBSENWEdinburgh AC/Edinburgh AC2:09.002:09.004.6 
62:09.91   Joshua Houston PBU17MInverclyde2:09.912:04.128.4 
72:11.79   Murray McGiven PBU17MShettleston2:07.82:07.832.7 
82:13.53   Mhairi Hendry  U17WShettleston2:10.792:01.302.3 
92:16.36   Fin Richie  U17MHelensburgh2:12.22:12.235.6 
Mens 800m F
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:11.10   Craig Jardine PBU17MVictoria Park City of Glasgow2:07.12:03.7-0.3 
22:15.44   Euan Penrice PBU15MShettleston2:15.442:11.935.7 
32:17.88   Sarah Dempsey  U17WKilbarchan2:14.402:14.4014.7 
42:20.04   Ryan Gray  U13MInverclyde2:15.352:07.551.5 
52:22.11   Adam Scott  U13MFife2:20.441:54.93-2.5 
62:23.07   Ross Gray  U15MInverclyde2:18.51:58.46-0.5 
Mens 800m G
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:32.18   Ryan Miller PBU17MCambuslang2:32.182:32.1836.0 
22:37.01   Lewis Campbell PBU13MHelensburgh2:37.012:37.0136.0 
32:37.21   Gregor Chambers PBU13MHelensburgh2:37.212:30.6835.8 
42:38.47   Scott Sprang SBU11MAyr Seaforth2:38.472:08.563.6 
52:41.96   Stuart Aitken  U13MFife2:40.312:38.935.5 
62:43.41   Jake Gumbrell PBU13MHelensburgh2:43.412:43.4136.0 
73:00.21   Greig Oakley PBU11MAyr Seaforth3:00.212:25.417.2 
Womens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:15.05   Hannah Cameron PBU17WEdinburgh AC2:15.052:06.82-0.3 
22:15.89   Iona Brodie SBU20WDundee Hawkhill/Kingdom Athletics2:15.892:15.2036.0 
32:17.46   Jemma Reekie PBU15WKilbarchan2:17.462:01.45-1.9 
42:20.27   Philippa Millage PBSENWNithsdale2:17.52:05.13-0.1 
52:22.36   Erin Wallace  U13WGiffnock North2:22.282:06.340.0 
62:25.41   Laura Penrice  U17WShettleston/Victoria Park City of Glasgow2:21.42:20.2732.3 
Womens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:24.67   Anya Morrison PBU17WVictoria Park City of Glasgow2:24.672:24.6735.8 
22:27.60   Sarah-Ann Millar PBU20WCambuslang2:27.602:27.6036.0 
32:29.02   Carolyn Cameron PBU13WEdinburgh AC2:29.022:17.224.9 
42:30.04   Shelby Morrison  U13WGreenock Glenpark2:26.82:14.8312.3 
52:31.29   Rona Tytler PBU13WKilbarchan2:29.92:26.6313.0 
62:32.40   Megan Robertson PBU15WHelensburgh2:32.402:32.4027.0 
72:32.82   Rebecca Saxby  U15WGiffnock North2:30.462:26.735.5 
82:37.22   Rachel Busby  U15WGarscube2:34.992:34.9936.0 
Womens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:23.44   Danielle Beattie SBU20WVictoria Park City of Glasgow2:23.442:17.1329.7 
22:23.85   Niamh Brown  U15WCambuslang2:23.52:23.536.0 
32:24.06   Gillian Black PBU15WVictoria Park City of Glasgow2:17.82:17.812.0 
42:24.54   Katie Bristow PBU20WGlasgow Caledonian Uni/Cambuslang2:24.542:24.548.1 
52:26.52   Sarah Eunson  U15WGiffnock North2:24.842:10.2815.4 
62:27.73   Eliza Chiswell SBU17WVictoria Park City of Glasgow2:27.732:25.3736.0 
72:28.85   Emma Kelly PBU15WKilbarchan2:28.82:28.835.2 
82:30.18   Danielle Kelly  U13WGiffnock North2:24.032:18.7316.7 
92:36.91   Iona Crawford  U13WPitreavie2:29.152:18.7521.0 
Womens 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:31.31   Hilary McGrath PBV45WLaw2:31.312:28.020.0 
22:38.14   Adelina Callan PBU15WShettleston2:34.22:30.2236.0 
32:38.71   Luisa Davies  U15WGreenock Glenpark2:34.312:30.8536.0 
42:39.19   Mhairi Cromar PBU13WHelensburgh/Clydesdale/West Dunbartonshire2:39.192:33.5936.0 
52:41.36   Louise McCullagh  U13WDunfermline & West Fife (Defunct)2:40.22:25.0511.3 
62:42.88   Lori Agnew PBU13WGiffnock North/Glasgow Sch of Sport2:39.662:26.3524.4 
72:43.09   Lauren Mulaghton  U15WGreenock Glenpark2:36.02:31.9636.0 
82:43.23   Katy Aitken SBU15WFife2:43.232:36.6016.4 
 
Mixed 3000m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:30.24   Ashley Gibson PBSENWMorpeth/Gateshead9:30.249:23.31.5 
29:37.50   Jurij Sabol PBSENMSt. Andrews Uni/Slovakia9:37.509:37.5036.0 
39:41.85   John Cooke  SENMInverclyde9:16.018:56.5322.8 
49:46.53   Ross Christie SBU23MStirling Uni9:46.539:30.29-0.6 
59:51.96   Casey Wood PBSENWAustralia9:51.969:51.9623.9 
610:00.06   Martin Coleman PBSENMSpringburn/Strathclyde Uni Harriers10:00.0610:00.0636.0 
710:08.79   Kathryn Gillespie SBU17WCentral/Team West10:08.799:37.162.8 
810:09.68   Hester Burt  SENWBlaydon/St. Andrews Uni/Fife10:02.139:37.136.0 
910:17.29   Kathryn Pennel  U20WPitreavie/Glasgow Uni/Kingdom Athletics10:16.939:58.074.7 
1010:18.90   Kara Tait PBSENWKilmarnock/Law10:18.9010:06.866.3 
1110:27.85   Joanna Muir PBU20WStewartry10:27.8510:15.2329.2 
1210:40.28   Gary Mckendrick PBV45MInverclyde10:33.369:54.555.0 
1310:41.30   Halina Rees SBU20WFife/Kingdom Athletics10:41.3010:10.794.0 
1410:42.16   Kirstin Oakley  U15WAyr Seaforth10:26.79:48.234.7 
1510:55.39   John Smillie  V45MInverclyde10:34.2010:34.2011.3 
1611:09.02   Amie McKimmie PBSENWFife11:09.0211:09.0220.7 
Mixed 3000m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:15.10   Alastair Hay SBSENMCentral/Thames Valley/Queen Margaret Uni8:15.108:07.84-4.2 
28:18.40   Andrew Butchart PBU23MCentral8:18.407:37.56-7.0 
38:19.07   Alexander Hendry PBU23MCentral/Forth Valley8:19.078:19.0711.4 
48:28.83   Luke Traynor  U20MGiffnock North/Glasgow Caledonian Uni8:28.747:53.88-5.6 
58:31.44   Matthew Nicholson PBSENMMorpeth8:31.448:31.4422.8 
68:33.76   Thomas Fay PBSENMShettleston8:33.768:33.7632.1 
78:40.98   Mickey Breen PBSENMCorstorphine/Dundee Uni/Dumfries RC8:40.988:40.98-0.6 
88:46.81   Lachlan Oates  U23MShettleston/Glasgow Uni8:42.08:16.53-4.3 
98:52.71   Scott Pilkington PBSENMCorstorphine/Napier Uni8:52.718:52.712.6 
108:56.42   Russell Mountford SBU20MKilbarchan8:56.428:26.76-1.0 
118:58.83   Dale Colley PBU20MFalkirk8:58.838:30.56-2.2 
128:59.11   Callum Matthews PBU17MKilbarchan8:59.118:47.940.9 
139:00.05   Gordon Robertson PBSENMCambuslang9:00.058:53.400.4 
149:01.53   Lewis Boyle  U17MVictoria Park City of Glasgow8:37.898:37.8931.8 
159:02.66   Max McNeill PBU20MLothian/Falkirk9:01.338:29.95-3.0 
169:06.20   David Munro PBSENMCambuslang/Aberdeen9:06.209:06.2032.4 
179:26.79   Lennie Waite SBSENWAldershot, Farnham & District9:26.799:15.208.2 
189:27.46   Beth Potter SBU23WShaftesbury Barnet/Loughborough Students9:27.468:53.941.2 
199:46.83   Sean Gaffney  SENMInverclyde9:25.69:24.531.0