BMC Regional Races External Results
Birmingham (Un)
11 Jul 12
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:52.00   Tom Marshall PBSENMCardiff1:52.001:48.68-1.1 
21:53.73   Johnathan Morgan PBU23MNewport/Cardiff Met Uni1:53.61:52.981.5 
31:53.81   James Lynch PBSENMBirchfield H1:52.151:52.1521.4 
41:55.50   Christopher Harvey SBU23MCannock & Stafford1:52.261:49.2017.9 
51:55.60   David Banwell-Clode  U23MCwmbran/Warwick Uni1:53.131:50.846.8 
61:58.60   Naaman Morris  U20MCardiff1:56.491:56.4934.4 
800m B (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.32   Michael Ward PBU20MCardiff1:55.321:51.46-5.3 
21:56.13   Matthew Edwards PBU20MCardiff1:56.131:54.30-2.8 
32:04.62   Declan Morris  U17MCardiff2:03.662:03.6635.6 
42:04.76   Jack Villette  U20MCoventry2:03.92:03.927.2 
800m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:02.27   Yahya Aitabi Hakimi PBU17MBirchfield H/Spain2:02.272:02.2735.7 
22:03.76   Samuel Nicholls  U17MCannock & Stafford2:02.42:02.435.7 
32:04.77   Robert Umeokafor  U17MBirchfield H2:02.841:50.050.6 
42:06.99   Scott McIntyre PBU17MCorby2:06.992:03.024.9 
52:07.27   Amy Campbell PBSENWShaftesbury Barnet/Loughborough Students2:05.92:05.911.8 
62:07.92   Sam Furey PBU20MCorby2:07.922:03.919.2 
72:10.45   Cameron Smith PBU17MMansfield/Derbyshire Schs2:09.801:59.06-1.9 
82:10.49   Paul Thompson SBV35MBournville Harriers2:10.492:09.80.3 
92:11.38   Sebastian Jones  U15MCoventry2:10.392:03.825.0 
102:12.18   Alex Teagle  U20MSolihull & Small Heath2:10.52:10.535.9 
112:14.21   James Lake  U20MCannock & Stafford2:12.02:05.313.8 
800m D (Womens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:12.09   Julia Cooke  SENWCheltenham/Birmingham Uni2:09.922:05.063.6 
22:13.92   Bethan Griffiths  SENWCardiff2:12.442:11.5418.0 
32:18.74   Hannah Sharkey PBU17WHalesowen2:18.62:18.632.6 
42:21.94   Rachel Atherton  U23WCannock & Stafford/Leeds Beckett Uni2:21.742:14.086.2 
52:22.29   Helen Waters  U23WWest Suffolk/Birmingham Uni2:18.172:12.5713.4 
62:30.86   Molly Whitehouse  U17WDudley & Stourbridge2:24.72:24.736.0 
72:34.06   Elvie Cox  U15WSolihull & Small Heath2:29.52:24.835.4 
 
1500m A (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:49.65   Michael Salter SBU23MLeeds City3:49.653:44.86-1.6 
23:52.97   Mathew Jackson  U23MLiverpool H/Birmingham Uni3:48.123:46.82-3.4 
33:54.45   Ian Rawlinson  SENMTipton/Shaftesbury Barnet3:49.293:46.1223.6 
43:55.17   Jack Gray SBU20MBRAT/Birmingham Uni3:51.393:50.36-5.5 
53:57.26   Dewi Griffiths SBU23MSwansea/Swansea Uni3:56.723:52.23-6.7 
64:05.23   Chris Prothero  SENMCardiff/Glamorgan Uni3:58.353:58.351.4 
74:10.25   Michael Kallenberg  U23MCardiff/Cardiff Met Uni4:03.644:03.64-4.2 
84:11.53   Matthew Richards SBU23MCoventry/Coventry Uni/Pembrokeshire4:11.534:03.071.3 
1500m B (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:07.74   Philip Wilson PBU23MTipton/Exeter Uni/Cornwall AC4:03.853:56.98-1.4 
24:14.35   Thomas Ridding PBU17MCoventry4:14.354:14.3535.4 
34:14.75   Alex Benfield  U17MBurton4:14.24:04.814.5 
44:15.36   Luke Montgomery  SENMCorby4:12.04:12.0-0.7 
54:17.15   Rob Andrew SBV45MBournville Harriers/Midland Masters/BRAT4:12.274:06.53.9 
64:20.55   Zack Nolan  U17MSolihull & Small Heath4:15.304:00.77-1.5 
74:22.88   Dave Nation SBSENMDudley & Stourbridge4:22.884:20.990.1 
84:23.81   Gary Barrell PBSENMDudley & Stourbridge4:23.814:23.8136.0 
94:26.40   Theo Larcombe  U20MRoyal Sutton Coldfield4:24.74:21.7134.3 
104:27.56   Jordan Smith SBU20MDudley & Stourbridge4:27.564:08.3429.2 
114:38.06   Nathan Udall  U17MCoventry4:13.24:13.234.9 
1500m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:27.03   Hugo Milner  U15MDerby4:23.63:54.220.2 
24:34.68   Oliver Paulin  U17MSolihull & Small Heath4:32.13:59.81-2.8 
34:36.89   Melissa Hawtin SBU20WOxford City/Birmingham Uni4:36.894:33.574.9 
44:37.95   Jessica Douglas  U23WCrawley/Loughborough Students4:29.364:29.367.1 
54:43.29   Alaw Beynon-Thomas  SENWSwansea4:37.334:30.472.0 
64:44.83   Rebecca Hall  SENWCorby4:40.084:40.086.0 
74:45.06   Ellis Garamszegi  U15MWolverhampton & Bilston/Cardiff Uni4:36.54:01.330.0 
84:47.81   Rebecca Robinson  U20WRoyal Sutton Coldfield4:43.924:38.0436.0 
94:59.30   Estelle Damant  SENWRanelagh/St. Mary's Richmond/Loughborough Students4:42.994:42.996.9 
1500m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:45.92   Yahye Dirir PBU15MBirchfield H/Netherlands4:41.044:12.58-0.9 
24:51.05   Lisa Palmer-Blount  V35WHeanor/Derby/Midland Masters4:47.074:32.683.0 
34:51.50   Megan McBrien PBU20WRoyal Sutton Coldfield4:51.504:51.503.5 
44:53.40   Lucy Marlow SBSENWSolihull & Small Heath/Oxford Uni4:53.404:33.456.8 
54:59.39   Robert Dowse PBSENMBRAT4:59.394:52.384.7 
65:20.95   Nick Seagrave SBSENMBRAT5:20.954:53.075.4 
75:26.34   Freya Vincent SBU20WLeicester5:26.344:40.7332.0