BMC Regional Races External Results
Birmingham (Un)
20 Jun 12
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:51.59   Dean Cronin PBU20MIreland1:51.591:49.8415.8 
21:52.62   Andrew Constable PBU23MBirchfield H1:52.621:52.6220.8 
31:53.25   James Ansell SBSENMExeter/Birmingham Uni1:52.811:52.312.3 
41:53.29   Alex Cornwell PBU23MWoodford Green Essex Ladies/Birmingham Uni1:53.291:53.1416.0 
51:55.12   James Lynch SBSENMBirchfield H1:52.151:52.1516.3 
61:56.99   Ryan Cox SBSENMBirchfield H1:54.921:53.3219.8 
71:57.36   David Banwell-Clode  U23MCwmbran/Warwick Uni1:53.131:50.841.7 
81:58.77   Charlie Joslin-Allen  U20MTonbridge1:56.871:54.53-3.8 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.92   Christopher Harvey SBU23MCannock & Stafford1:52.261:49.2013.3 
21:56.39   Ben Sharman SBSENMBirchfield H/Wolverhampton Uni1:56.391:53.5120.4 
31:56.53   Richard de-Camps SBSENMGloucester/Birmingham Uni1:56.531:54.04-3.2 
41:57.19   Michael Ward PBU20MCardiff1:55.321:51.46-3.4 
51:57.56   Andrew Dean-Young  SENMBristol & West1:56.821:55.03-1.3 
61:57.82   Jonathan Tobin PBU17MSwansea1:57.461:53.23-4.5 
71:58.40   Thomas Meakin  SENMOwls Leicester1:54.981:54.725.7 
81:58.71   Thomas Ridding PBU17MCoventry1:58.711:58.7131.4 
91:59.34   Jamie Webb  U20MLiverpool H1:56.701:45.73-6.3 
102:00.20   Mark Booth  U23MWycombe/Blackheath & Bromley1:57.231:54.42.5 
112:00.58   Michael McKeown  U20MCoventry1:57.41:57.432.9 
800m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.27   Daniel Strang SBSENMSolihull & Small Heath/Exeter Uni1:56.561:56.5621.8 
22:00.08   Luke Jones PBU17MTamworth1:57.171:51.09-4.6 
32:01.37   Owen Haswell SBU20MCardiff/Cardiff Uni2:01.371:54.962.3 
42:01.74   Frederic Tremblay  SENMRoyal Sutton Coldfield/France2:01.11:56.61.8 
52:01.84   Connor Haywood PBU17MLeicester1:59.951:59.9528.9 
62:02.25   Nathan Udall  U17MCoventry2:00.472:00.4730.9 
72:02.34   Linton Taylor  U20MNewark AC2:02.081:54.62-4.5 
82:02.69   Gary Barrell PBSENMDudley & Stourbridge2:02.692:02.6933.5 
102:03.93   James Hatton  U17MLeicester1:59.831:58.089.0 
92:03.93   Dominic Bill  U17MHalesowen2:01.91:56.719.6 
112:04.52   Claire Tarplee PBSENWSolihull & Small Heath/Dundrum South Dublin/Loughborough Stu2:03.462:03.294.0 
800m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:02.16   Alex George PBU17MGloucester2:02.161:55.0-1.2 
22:05.17   James Parrott SBSENMCoventry2:05.172:01.4717.3 
32:06.48   Theo Larcombe PBU20MRoyal Sutton Coldfield2:06.482:06.229.3 
42:07.39   Matthew Williams SBU20MNotts2:07.392:04.20-0.5 
52:08.06   Dave Nation SBSENMDudley & Stourbridge2:08.02:05.0-0.4 
62:08.25   Alex Rieley PBU15MMansfield2:08.251:58.81-4.0 
72:09.60   Ashley Hopkins PBU17MSwansea2:09.602:09.6035.6 
82:10.77   Sara Treacy SBSENWBirchfield H/Moynalvey/Birmingham Uni/Ireland2:09.122:06.841.6 
92:11.79   Gabrielle Kinney  U20WRoyal Sutton Coldfield2:11.12:10.0224.7 
102:15.48   AN Other         
800m E (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:11.89   Julia Cooke SBSENWCheltenham/Birmingham Uni2:09.922:05.060.7 
22:12.83   Matt Griffiths PBU15MLeicester2:12.832:05.2721.3 
32:14.42   Naomi Collier PBU20WGrantham AC2:14.422:12.748.5 
42:16.59   Lucy McDermott SBU20WStratford-upon-Avon2:16.592:13.0235.1 
52:16.71   Shelley Brace PBU23WCity of Stoke/Keele Uni2:15.302:12.75.0 
62:16.82   Lara Philippart PBU17WSwansea2:16.822:16.8210.5 
72:17.90   Tamara Armoush SBU23WBirchfield H/Birmingham Uni2:17.902:10.010.4 
82:18.11   Naomi Richardson SBU20WCoventry2:18.112:14.6624.3 
92:20.04   Helen Waters PBU23WWest Suffolk/Birmingham Uni2:18.172:12.578.3 
102:21.74   Rachel Atherton SBU23WCannock & Stafford/Leeds Beckett Uni2:21.742:14.083.5 
112:24.95   Thomas Harper  U17MCoventry2:23.32:23.335.4 
122:27.08   Emily Sales  U20WLeicester2:18.532:18.5336.0 
132:28.23   Fintan Carey PBU15MCoventry2:26.52:26.533.1 
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:51.89   Sam Mitchell  SENMNotts/Royal Air Force/Worcester3:49.623:46.03-1.9 
23:54.96   Joe Townsend PBSENMLeeds City/Birmingham Uni3:50.953:50.954.2 
33:55.76   Paul Thompson  U23MBRAT/St. Mary's Uni3:55.123:51.0019.3 
43:56.05   Jack Bancroft SBSENMWells City/Exeter Uni3:56.053:54.30-3.6 
53:56.63   Guy Smith PBU23MSwansea/Cardiff Uni3:48.923:42.55-5.1 
63:59.51   Stephen Mears  SENMCharnwood/Loughborough Students3:51.293:50.27-3.5 
74:02.05   Stephen Morris T20/F20  SENMDSW Para Academy3:58.933:56.24-3.5 
84:03.68   Chris Lamb  SENMRugby & Northampton3:59.73:58.821.4 
94:03.88   Jonathan Peters  U23MCardiff4:01.633:56.9726.4 
104:09.40   Alistair Smith  SENMCoventry4:03.53:59.47-2.6 
1500m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:55.80   James Trollope  SENMBirchfield H/Coventry Uni3:53.063:48.9021.0 
24:04.68   Thomas George PBU17MGloucester4:03.553:49.30-3.6 
34:07.24   Jeremy Barnes PBU17MCoventry4:05.033:50.06-3.7 
44:07.70   Ben Sutherland  U17MWycombe/Warwickshire Schs/Rugby & Northampton4:02.13:54.7310.1 
54:09.83   Phil Clamp SBV35MTipton/Birmingham Uni4:09.834:05.021.6 
64:11.05   Robert Smith PBU23MNotts/Nottingham Uni4:10.293:59.30-1.6 
1500m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:16.97   Paul Thompson PBV35MBournville Harriers4:16.974:16.70.5 
24:18.94   Rob Andrew  V45MBournville Harriers/Midland Masters/BRAT4:12.274:06.53.4 
34:21.98   Dean Miller T37/F37  SENMBarrow & Furness/Birmingham Uni4:20.244:14.7817.1 
44:22.02   Daniel Kennedy PBU23MNottingham Uni4:10.654:04.67-1.5 
54:23.79   Kristian Edwards PBU20MLeicester4:23.794:18.962.2 
64:24.49   Hugo Milner PBU15MDerby4:23.63:54.22-4.4 
1500m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:34.69   Sam Chatwin PBV35MBournville Harriers4:30.604:18.704.0 
24:36.25   Laura-Jane Smith PBU23WNotts/Nottingham Uni4:36.254:23.954.0 
34:43.07   Luke Beeby  U15MLeicester4:39.714:39.7127.0 
44:47.32   Rebecca Robinson  U20WRoyal Sutton Coldfield4:43.924:38.0436.0 
54:52.82   Natalie Grant  U23WRotherham4:46.334:34.1936.0 
1500m E (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:42.39   Oliver Paulin  U17MSolihull & Small Heath4:32.13:59.81-2.3 
24:47.78   Sebastian Jones PBU15MCoventry4:44.94:24.520.0 
34:49.70   Abayomi Adedimeji  SENMBRAT4:48.44:27.160.5 
44:50.50   Amrik Gill  U15MLeicester4:48.864:07.74-0.8 
54:58.11   Harry Freeman  U15MCorby4:50.714:41.411.6 
65:00.83   Sarah Griffiths  U23WLeigh/Birmingham Uni4:52.84:39.95.7