Scottish East District Championships External Results
Edinburgh
12-13 May 12
800 1500 3000 5000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800 SM (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:02.27   Jake Wightman  U20MEdinburgh AC1:51.61:44.61-6.1 
22:03.66   James Joy  U23MAberdeen/Aberdeen Uni1:53.671:53.513.0 
32:03.82   Graeme Oudney  SENMHarrow/Pitreavie/Dundee Uni1:51.801:47.7724.0 
42:03.93   Tom Watson  U20MCentral/Edinburgh Uni/Forth Valley1:54.851:49.707.6 
52:04.37   Declan Murray  U23MMacclesfield/Edinburgh Uni2:00.791:53.7422.2 
62:05.06   Douglas Selman  SENMCorstorphine/Edinburgh AC/Dundee Uni2:02.481:51.42-2.2 
72:05.42   Dale Colley  U20MFalkirk1:57.271:51.86-1.8 
82:05.46   Craig McDowall  U23MLivingston/Dundee Uni/Forth Valley1:56.691:55.822.7 
800 SM h1 (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.81   Jake Wightman  U20MEdinburgh AC1:51.61:44.61-6.1 
21:58.53   Graeme Oudney  SENMHarrow/Pitreavie/Dundee Uni1:51.801:47.7724.0 
31:58.67   Tom Watson  U20MCentral/Edinburgh Uni/Forth Valley1:54.851:49.707.6 
41:58.71   James Joy  U23MAberdeen/Aberdeen Uni1:53.671:53.513.0 
52:01.57   Craig McDowall  U23MLivingston/Dundee Uni/Forth Valley1:56.691:55.822.7 
62:06.36   Peter Cameron PBU20MEdinburgh AC2:02.611:56.20-2.6 
72:11.98   Andrew Ferguson  U23MBanchory Stonehaven/Aberdeen2:07.222:02.062.5 
800 SM h2 (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:00.79   Declan Murray SBU23MMacclesfield/Edinburgh Uni2:00.791:53.7422.2 
22:02.20   Dale Colley  U20MFalkirk1:57.271:51.86-1.8 
32:02.48   Douglas Selman SBSENMCorstorphine/Edinburgh AC/Dundee Uni2:02.481:51.42-2.2 
42:05.63   Calum McKenzie  SENMCorstorphine/Aberdeen Uni1:59.11:55.9-3.5 
52:08.96   Matthew Sutherland  SENMCaithness AAC/Edinburgh Uni/Central2:02.882:01.26-2.5 
800 U18M (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.17   Ben Sandie  U20MEdinburgh AC1:57.681:57.234.3 
22:03.74   Fraser White  U17MEdinburgh AC1:58.301:57.0817.3 
32:04.95   Jake Thomas  U17MLivingston2:00.981:57.112.3 
42:10.69   Scott McAlpine  U20MPitreavie2:03.92:03.926.3 
52:10.95   Michael Cameron  U17MEdinburgh AC/Durham2:05.821:58.4-2.0 
62:11.17   Ben Potrykus  U17MPitreavie2:01.81:51.06-3.0 
72:13.95   Patrick Keith SBU17MEdinburgh AC2:11.222:06.3424.5 
82:14.54   Andrew Mitchell PBU17MLivingston2:07.822:01.5810.8 
92:19.10   Cameron Burnett  U17MGala2:15.062:05.1529.1 
800 U16M (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:06.15   Ben Greenwood  U15MPerth Strathtay2:00.961:48.71-3.4 
22:08.51   Cameron Crowe PBU17MDundee Hawkhill2:02.202:02.2034.7 
32:17.52   Jamie Paterson  U15MCentral2:08.762:02.8925.5 
42:21.32   James Digney PBU15MEdinburgh AC2:13.822:13.0534.7 
52:22.67   Fionnbharr McDonald PBU17MEdinburgh AC2:22.462:14.916.5 
62:23.74   Iain Davies  U15MCentral2:10.91:55.963.6 
72:24.00   Calum Brown  U15MEdinburgh AC/Orchard County2:21.102:21.1035.8 
82:24.29   Kobe Stevens  U15MMoorfoot2:17.31:57.45-0.5 
92:24.41   Daniel Cringean  U15MEdinburgh AC2:20.132:20.1335.0 
102:25.89   Cristiano Crolla U16MEdin    
112:28.96   Andrew Taylor  U15MEdinburgh AC2:24.322:03.714.8 
800 U14M (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:16.43   Stewart Millar  U15MAberdeen2:06.11:55.21-2.1 
22:18.85   Paul Ireland  U15MEdinburgh AC2:12.581:55.80-1.5 
32:19.23   Anthony Addison PBU15MCorstorphine2:16.51:57.01-1.5 
42:21.45   Robbie McLaren  U15MPitreavie2:14.122:13.2533.2 
52:25.71   Adam Scott  U13MFife2:20.441:54.932.3 
62:29.22   Michael Swinton  U13MEdinburgh AC2:23.112:01.404.6 
72:31.59   Joe Arthur  U15MEdinburgh AC2:24.541:58.36-2.8 
82:33.72   Andrew Farmer PBU13MAberdeen2:32.512:17.0021.9 
92:42.03   Jamie Underwood SBU15MEdinburgh AC2:42.032:20.1435.2 
102:42.05   Euan Hood SBU13MMoorfoot2:33.501:57.15-2.1 
112:47.64   Stephen Addison  U13MCorstorphine2:41.022:03.23-1.3 
800 SW (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:20.37   Kathryn Evans  SENWInverness/Edinburgh AC2:08.052:07.9520.8 
22:24.02   Iona Brodie  U20WDundee Hawkhill/Kingdom Athletics2:15.892:15.2035.8 
32:24.85   Gemma Cormack  U23WAberdeen/Elgin/Robert Gordon Uni2:18.52:09.975.3 
42:25.72   Louisa Stewart  U20WEdinburgh AC2:17.962:16.6234.3 
52:27.84   Fiona Bracegirdle  U23WFife/Robert Gordon Uni2:23.372:21.4413.1 
62:44.12   Ailie McGowan SENWUnatt    
72:50.20   Kirsty Hutton  U20WPitreavie2:40.262:40.2635.7 
800 U18W (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:22.32   Kirsten Peters  U20WEdinburgh AC2:13.372:11.0333.0 
22:27.54   Amy Smith  U17WLasswade2:24.082:24.0830.7 
32:29.88   Emily Strathdee  U17WEdinburgh AC2:25.172:20.235.1 
42:33.53   Stacey Innes PBU17WAberdeen2:25.972:25.9736.0 
800 U16W (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:20.20   Leia Glading SBU15WFalkirk2:18.312:18.3128.7 
22:22.57   Hannah Cameron  U17WEdinburgh AC2:15.052:08.641.9 
32:24.12   Katie Anderson  U15WDundee Hawkhill2:19.122:15.2110.1 
42:37.53   Alison Broadhurst  U17WEdinburgh AC2:24.702:21.518.1 
52:38.87   Rachel Watson PBU15WEdinburgh AC2:30.572:25.2914.5 
62:40.03   Morven Ferguson  U15WEdinburgh AC2:36.722:25.1124.2 
800 U16W h1 (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:32.74   Hannah Cameron  U17WEdinburgh AC2:15.052:08.641.9 
22:35.88   Alison Broadhurst  U17WEdinburgh AC2:24.702:21.518.1 
32:36.72   Morven Ferguson PBU15WEdinburgh AC2:36.722:25.1124.2 
42:42.32   Rachel Watson  U15WEdinburgh AC2:30.572:25.2914.5 
52:48.40   Amy Armstrong  U15WEdinburgh AC2:43.942:29.7827.1 
62:49.64   Eilidh Reynolds SBU15WDundee Hawkhill2:48.022:26.49.2 
800 U16W h2 (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:31.42   Leia Glading  U15WFalkirk2:18.312:18.3128.7 
22:36.87   Katie Anderson  U15WDundee Hawkhill2:19.122:15.2110.1 
32:46.85   Shamsa Scott-Angell  U15WCentral2:32.082:32.0836.0 
42:49.64   Katie Marshall  U15WLivingston2:44.92:38.334.7 
52:50.27   Sabina Jedrzejczyk PBU15WLasswade2:50.272:40.635.7 
63:00.18   Katie Patullo  U15WDundee Hawkhill2:48.362:40.736.0 
800 U14W (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:30.18   Leah Davie  U15WPitreavie2:20.492:20.4925.2 
22:36.14   Franca Still  U15WEdinburgh AC2:26.382:20.6126.3 
32:37.48   Jade Carlyle  U15WEdinburgh AC2:30.652:22.7724.0 
42:38.71   Carolyn Cameron  U13WEdinburgh AC2:29.022:17.226.6 
52:39.03   Anna Gilchrist  U15WEdinburgh AC2:38.002:19.1124.4 
62:40.70   Zaynah Aziz  U13WMoorfoot2:30.612:18.0110.5 
72:46.76   Maddie Owen PBU13WDundee Hawkhill/Tayside2:40.202:37.3621.7 
82:47.75   Sophie Nethery  U13WPitreavie2:35.292:29.6621.3 
800 U14W h1 (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:30.50   Leah Davie  U15WPitreavie2:20.492:20.4925.2 
22:34.64   Jade Carlyle  U15WEdinburgh AC2:30.652:22.7724.0 
32:46.81   Emily Cross  U15WEdinburgh AC2:45.312:44.8736.0 
42:51.14   Jodie Currie PBU15WCentral2:46.82:28.623.5 
52:53.88   Nicole Fairlie  U15WArbroath & District2:48.02:38.3334.1 
800 U14W h2 (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:41.51   Anna Gilchrist  U15WEdinburgh AC2:38.002:19.1124.4 
22:43.40   Zaynah Aziz  U13WMoorfoot2:30.612:18.0110.5 
32:46.32   Ishbel Strathdee  U13WEdinburgh AC2:38.312:19.5013.9 
42:47.31   Catherine Bough  U13WEdinburgh AC2:38.372:33.4233.2 
52:58.28   Hannah Mairs  U13WLivingston2:44.972:37.1412.7 
63:05.18   Linda McCandlish  U13WDunbar RC/Team East Lothian2:56.52:38.5028.9 
800 U14W h3 (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:32.90   Franca Still PBU15WEdinburgh AC2:26.382:20.6126.3 
22:35.70   Carolyn Cameron  U13WEdinburgh AC2:29.022:17.226.6 
32:43.43   Maddie Owen PBU13WDundee Hawkhill/Tayside2:40.202:37.3621.7 
42:43.95   Sophie Nethery  U13WPitreavie2:35.292:29.6621.3 
52:50.79   Molly Hughes U14WDund H    
63:03.23   Lydia Noblett PBU13WEdinburgh AC3:03.233:03.2336.0 
 
1500 SM (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:55.85   Kris Berry  SENMCorstorphine3:49.273:43.426.9 
23:59.02   James Joy SBU23MAberdeen/Aberdeen Uni3:57.983:57.983.0 
33:59.34   Douglas Selman SBSENMCorstorphine/Edinburgh AC/Dundee Uni3:59.343:51.15-2.2 
44:03.22   Andrew Crichton  U23MDunbar RC/Edinburgh AC3:54.433:54.4328.6 
54:04.28   Dale Colley PBU20MFalkirk4:00.973:48.84-1.8 
64:07.54   Calum McKenzie SBSENMCorstorphine/Aberdeen Uni4:05.333:57.0-3.5 
74:09.81   Mark Haskett  SENMAberdeen3:55.433:53.550.6 
84:13.01   Michael Wright PBSENMCentral4:05.883:57.66-2.7 
94:27.46   Peter Cameron  U20MEdinburgh AC4:21.293:55.83-2.6 
1500 U18M (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:17.71   Adam Craig  U20MTweed, Leader, Jed Track4:15.263:48.88-5.4 
24:21.38   Aidan Thompson PBU17MPitreavie4:10.803:54.21-2.5 
34:24.26   Ruaridh Miller  U20MEdinburgh AC4:20.854:02.691.5 
44:30.18   Michael Cameron  U17MEdinburgh AC/Durham4:27.63:58.90-2.0 
54:35.86   John McLean SBU17MMoorfoot4:32.34:19.1427.0 
1500 U16M (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:17.04   Josh Kerr PBU15MEdinburgh AC4:05.263:35.01-5.4 
24:20.15   Ben Greenwood PBU15MPerth Strathtay4:11.363:48.07-3.4 
34:25.19   Steven Murray PBU17MAberdeen4:17.04:06.76-1.1 
44:32.03   Alex Carcas PBU15MEdinburgh AC4:30.734:04.49-3.2 
54:33.52   Jack Stanners PBU17MMoorfoot4:29.14:29.132.0 
64:39.67   Michael Gillespie  U17MPerth Strathtay4:26.054:15.8627.0 
74:43.35   Paul Henney  U15MGala4:39.444:39.4436.0 
84:44.80   Iain Davies  U15MCentral4:30.083:58.803.6 
94:46.55   Kobe Stevens PBU15MMoorfoot4:40.174:05.88-0.5 
104:49.60   Scott McAlpine  U20MPitreavie4:22.384:22.3826.3 
114:50.13   Corey Smith PBU15MPitreavie4:39.24:27.1011.7 
124:55.42   Kierr Miller-Archibald SBU17MPerth Strathtay4:44.534:34.9218.9 
134:56.51   Calum Brown PBU15MEdinburgh AC/Orchard County4:52.084:39.8235.8 
144:57.66   Michael Hudson  U17MEdinburgh AC4:51.144:33.9111.8 
155:11.64   Rory Watson PBU15MMusselburgh5:11.645:07.3827.7 
16NT   Rowan Marr  U17MGala4:17.934:07.0324.2 
1500 U14M (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:35.32   Anthony Addison PBU15MCorstorphine4:35.323:58.66-1.5 
24:38.86   Paul Ireland PBU15MEdinburgh AC4:38.574:13.5-1.5 
34:39.80   Robbie McLaren PBU15MPitreavie4:37.544:31.9933.2 
44:41.35   Adam Scott PBU13MFife4:41.353:51.442.3 
54:48.96   Connor Morris  U15MPitreavie4:43.94:43.934.3 
64:56.61   Ross Allan PBU13MEdinburgh AC4:52.244:28.8013.1 
74:58.26   Joe Arthur PBU15MEdinburgh AC4:58.263:58.09-2.8 
85:01.26   Michael Swinton PBU13MEdinburgh AC4:54.764:17.804.6 
95:07.61   Freddie Carcas PBU13MEdinburgh AC5:07.613:56.92-3.0 
105:16.85   Alex P. Bates PBU13MEdinburgh AC5:13.84:34.7413.8 
115:33.09   Jack Anderson U14MDund H    
125:44.69   Nick Weaver  U15MMusselburgh5:42.65:42.635.8 
1500 SW (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:36.01   Louisa Stewart PBU20WEdinburgh AC4:33.664:33.6634.3 
24:39.45   Fiona Thompson  SENWThames Valley/Stirling Uni/Central4:39.294:28.748.7 
34:42.91   Gemma Cormack  U23WAberdeen/Elgin/Robert Gordon Uni4:36.114:26.805.3 
44:45.33   Kathryn Pennel  U20WPitreavie/Glasgow Uni/Kingdom Athletics4:45.304:37.6311.6 
54:47.30   Fiona Bracegirdle PBU23WFife/Robert Gordon Uni4:47.304:47.3013.1 
64:57.55   Rachael Dunn  U20WEdinburgh AC4:47.374:47.379.5 
74:59.23   Becky Dunphy PBU23WArbroath & District/Queen Margaret Uni4:59.234:59.235.4 
85:47.27   Katie Watson  U20WEdinburgh AC5:24.275:04.6126.3 
1500 U18W (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:49.83   Stephie Pennycook PBU17WFife4:43.664:15.94-0.2 
24:56.52   Eilidh Prise  U17WAberdeen4:48.024:47.9116.9 
35:05.10   Alexandra Hunter  U17WEdinburgh AC4:51.674:51.677.9 
45:07.63   Amy Frankland PBU17WLasswade5:01.494:55.312.7 
55:08.92   Emily Greenan PBU17WCentral5:05.604:56.7434.4 
65:11.09   Rosanna Stewart  U17WEdinburgh AC4:59.914:59.9124.5 
75:49.20   Sophie Collins  U17WMoorfoot5:26.55:07.357.7 
1500 U16W (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:16.5   Bethany McGregor  U15WEdinburgh AC5:02.545:02.5428.0 
25:21.4   Zoe Bates PBU15WEdinburgh AC5:08.414:31.062.4 
35:28.5   Katy Aitken SBU15WFife5:21.295:21.2913.6 
1500 U14W (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:54.2   Leah Davie PBU15WPitreavie4:54.24:49.8625.2 
25:07.7   Esme Stewart PBU15WEdinburgh AC5:06.184:49.5630.0 
35:13.8   Hilary Lewin PBU15WEdinburgh AC5:13.174:59.0231.6 
45:15.7   Zaynah Aziz PBU13WMoorfoot5:05.24:56.710.5 
55:16.8   Lauren Dickson PBU13WLasswade5:10.654:33.942.9 
65:39.8   Talia Mathers SBU13WAberdeen5:39.85:13.717.8 
75:43.5   Eilidh Russell  U15WCentral5:28.25:14.2033.8 
85:46.4   Charlotte Wright PBU15WEdinburgh AC5:46.45:46.435.7 
95:56.2   Linda McCandlish PBU13WDunbar RC/Team East Lothian5:56.25:52.6528.9 
105:56.9   Danielle MacDermid SBU13WDundee Hawkhill5:56.95:17.3812.5 
115:59.7   Flavia Forbes SBU13WEdinburgh AC5:59.75:47.7936.0 
 
3000 SW (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:26.46   Fiona Matheson  V50WFalkirk/Scottish Vets H9:58.09:56.393.2 
210:29.03   Joanna Muir  U20WStewartry10:27.8510:15.2327.8 
310:31.46   Sarah Potter  U20WVictoria Park City of Glasgow10:21.379:43.082.1 
410:43.79   Alexandra Lamond  U20WCambuslang/Stirling Uni10:19.3010:18.0712.2 
510:53.45   Hilary McGrath SBV45WLaw10:53.4510:35.4716.2 
610:58.24   Becky Dunphy SBU23WArbroath & District/Queen Margaret Uni10:58.2410:48.25.4 
711:23.29   Katie Bristow  U20WGlasgow Caledonian Uni/Cambuslang10:28.659:58.554.7 
 
5000 SM (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
114:57.97   Alexander Hendry  U23MCentral/Forth Valley14:26.4814:26.487.7 
214:59.52   Neil Renault  SENMEdinburgh AC14:38.6014:38.60-2.8 
315:13.46   Mickey Breen  SENMCorstorphine/Dundee Uni/Dumfries RC14:51.1514:51.15-0.1 
415:17.51   Kris Berry  SENMCorstorphine15:09.8115:09.8126.9 
515:17.99   John Newsom SBSENMCentral/Stirling Uni15:17.9914:31.62-3.0 
615:26.97   Sean Fontana  U23MGlasgow City/Glasgow Uni15:02.1014:06.27-4.1 
715:30.89   Lachlan Oates  U23MShettleston/Glasgow Uni15:15.9114:13.94-4.4 
816:25.22   Max McNeill  U20MLothian/Falkirk15:32.4014:38.86-2.1 
916:40.01   Sam Burgess  U20MAberdeen/Deeside Runners15:38.5815:38.5823.0 
1017:00.77   Ross Milne  U20MCentral/Forth Valley16:13.2116:11.067.4 
1117:06.65   Ross Christie  U23MStirling Uni16:32.7316:32.731.4