Tim Wealthall Mile and BMC Womens Mile External Results
Nottingham
14 Aug 07
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Mile
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:04.2   Chris Warburton  SENMNotts/Loughborough Students3:58.443:58.204.7 
24:12.2   Bruce Raeside  SENMNotts/Cambuslang/Nottingham Trent Uni4:01.554:01.55-1.5 
34:23.9   Chris Monk SBU23MMansfield/City of Sheffield4:23.94:21.1-3.6 
44:24.7   Stuart King PBU20MMansfield4:24.74:16.59-2.4 
34:35.1   Colin Palmer SBV40MNotts/Army4:35.14:23.32.0 
24:52.8   Juliet Potter SBSENWCharnwood4:52.84:41.670.3 
74:59.9   Jane Potter SBSENWCharnwood/Nottingham Trent Uni4:59.94:46.581.7 
15:03.0   Howard Partridge PBV55MHolme Pierrepont5:03.05:03.019.1 
95:04.5   David Oxland PBV55MNotts/Midland Masters5:04.54:59.55.1 
125:10.2   Nicola Bamford SBU23WNotts/Sheffield Hallam Uni5:10.25:01.9  
95:48.4   Jane Beech PBV40WHolme Pierrepont5:48.45:48.410.5 
135:54.8   Bo Haywood SBU13WLincoln Wellington5:54.85:27.435.8 
Race 1 (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
17:04.3   Tracie Morris PBV40WHeanor7:04.37:04.326.9 
27:16.1   Ross Golledge SBU13MNotts7:16.17:14.1  
37:25.1   Rachel Whittaker SBSENWNotts7:25.17:22.822.1 
47:42.3   Carol Ann Sharratt  V50WIlkeston7:427:11.222.3 
57:47.9   Sheridan Island PBV35WHeanor7:47.97:47.936.0 
67:51.0   Pat Allen PBV60WNotts7:51.07:51.023.3 
77:52.7   Douglas Spalding PBV65MIlkeston7:52.77:52.735.4 
88:01.4   Bethany Newton SBU11WNotts8:01.47:18.734.4 
98:10.5   Lorraine Robinson PBSENWUnattached8:10.58:10.5  
Race 2 (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
16:19.4   Dale Robinson PBSENMHolme Pierrepont6:19.46:19.4  
26:35.2   Ian Golledge SBV40MNotts6:35.26:21.736.0 
36:42.5   William Scott PBV55MHolme Pierrepont6:42.56:42.523.9 
46:47.2   Simon Chappel SBV45MUnattached6:47.26:46.6  
56:48.7   Lucy Johnson PBU15WNotts6:48.76:48.7  
66:57.5   Lorraine Botham PBV35WNotts6:57.56:57.536.0 
77:00.0   Naomi Hudson PBSENWNotts7:00.07:00.036.0 
87:26.9   Annabelle Palmer PBU13WNotts7:26.97:26.936.0 
97:30.3   Laura Boultby SBSENWNotts7:30.37:23.714.3 
107:59.7   John Riding PBV35MHolme Pierrepont7:59.77:59.7  
Race 3 (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
16:00.2   Nigel Scollin PBV40MHeanor6:00.26:00.228.7 
26:14.3   Alyson Wile PBSENWNotts6:14.36:14.330.8 
36:16.2   Tracie Lack PBV40WNotts6:16.26:16.212.6 
46:22.9   Robert Palmer PBU11MNotts6:22.96:22.936.0 
56:23.0   Grace Foster SBU13WNotts6:23.06:09.536.0 
66:36.8   Lauren Rudd PBU13WNotts6:36.86:36.8  
76:43.8   Vaughan Weighill PBSENMUnattached6:43.86:43.8  
86:46.3   Benjamin Abbott SBU13MNotts6:46.35:20.53.3 
Race 4 (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:19.8   Matthew Keyworth SBSENMHolme Pierrepont/Unattached5:19.85:10.14.5 
25:27.1   Joseph Evans PBU23MNotts5:27.15:27.1  
35:33.7   Nick Dalsley PBU20MNotts5:33.75:33.7  
45:35.2   Mike Roberts PBV45MUnattached5:35.25:35.2  
55:35.8   Harry Foster SBU13MNotts5:35.84:32.4-1.5 
65:44.0   Josh Hall PBU17MNotts5:44.05:44.0  
75:47.2   Peter Armstrong PBSENMHolme Pierrepont5:47.25:47.236.0 
85:48.0   Jenny Evans PBU15WNotts5:48.05:48.04.2 
95:48.4   Jane Beech PBV40WHolme Pierrepont5:48.45:48.410.5 
105:52.1   Joe Johnson PBU13MNotts5:52.15:52.1  
115:52.8   Lisa Deacon SBSENWNotts5:52.85:23.44.8 
125:54.5   Aidan Jackson PBV45MUnattached5:54.55:54.5  
135:54.8   Bo Haywood SBU13WLincoln Wellington5:54.85:27.435.8 
145:59.3   Ben Johnson PBU13MNotts5:59.35:59.336.0 
155:59.9   Robert Sharratt PBV45MIlkeston5:59.95:59.913.2 
166:02.9   Catherine Charlton SBSENWRedhill RR6:02.95:30.55.1 
176:06.8   Lewis Golledge SBU15MNotts6:06.85:57.9  
186:07.1   Ken Allen SBV60MNotts6:07.16:05.320.8 
196:21.3   Rachel Whelan PBU20WNotts6:21.36:21.320.5 
Race 5 (Male only)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:03.0   Howard Partridge PBV55MHolme Pierrepont5:03.05:03.019.1 
25:11.1   Jack Johnson PBU17MNotts5:11.15:11.1  
35:12.2   Robert Needham SBU15MNotts5:12.24:24.4-4.4 
45:21.7   James Long PBSENMNotts5:21.75:21.7  
55:22.3   Joseph Coleshaw SBU15MNotts5:22.34:26.030.6 
65:23.2   Matthew Nutt PBV35MFormula One Circuit Crew5:23.25:23.23.3 
75:26.7   Richard Hyde PBV40MErewash Valley5:26.75:26.710.3 
85:27.7   Nick Lander PBV50MErewash Valley5:27.75:27.715.5 
95:31.2   Peter Edwards PBV40MHeanor5:31.25:31.28.8 
105:39.9   Freddie Hessian SBU15MNotts5:39.94:22.94-3.8 
115:46.9   Paddy Clark SBU13MNotts5:46.94:23.42.5 
125:51.9   Andrew King PBV40MMansfield5:51.95:51.9  
135:53.5   Steven Newstead PBV35MNotts5:53.55:53.536.0 
Race 6 (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:48.3   Blayne Pick SBU17MNotts4:48.34:25.632.4 
24:52.8   Juliet Potter SBSENWCharnwood4:52.84:41.670.3 
34:53.3   Graham Moffatt PBV35MHolme Pierrepont/Dark Peak4:53.34:53.32.4 
44:55.8   Andrew Warburton SBU20MNotts4:55.84:40.9-2.7 
54:58.4   Richard Belton PBU23MNotts/Loughborough Students4:58.44:58.436.0 
64:59.5   Mark Yates PBV40MRedhill RR4:59.54:59.54.9 
74:59.9   Jane Potter SBSENWCharnwood/Nottingham Trent Uni4:59.94:46.581.7 
85:00.7   Stephanie Ashmore PBU23WRoyal Sutton Coldfield/Army5:00.75:00.7  
95:04.5   David Oxland PBV55MNotts/Midland Masters5:04.54:59.55.1 
105:06.6   Mark Thompson SBU15MNotts5:06.64:30.26.3 
115:08.7   Richard White SBV40MNotts5:08.74:59.2  
125:10.2   Nicola Bamford SBU23WNotts/Sheffield Hallam Uni5:10.25:01.9  
135:11.3   Luke James PBU20MHeanor5:11.35:11.3  
145:11.9   Richard Darling PBSENMNotts5:11.95:11.90.9 
155:14.3   Andy Norton SBSENMRedhill RR/Civil Service5:14.34:42.41.2 
165:18.8   Joe Rainsford PBU15MHeanor5:18.85:18.8-1.3 
175:19.6   Simon Rouse PBV35MNotts5:19.65:19.627.0 
185:26.3   Paul Allcock PBU20MGrimsby5:26.35:26.32.4 
195:34.3   Elizabeth Bogie PBU23WFrance5:34.35:34.3  
Race 7 (Male only)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:31.5   Robert Nixon SBSENMIlford/Birmingham Uni4:31.54:24.719.9 
24:33.4   David MacQuarrie PBU23MLeeds City/Loughborough Students4:33.44:33.4  
34:35.1   Colin Palmer SBV40MNotts/Army4:35.14:23.32.0 
Race 8 (Male only)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:04.2   Chris Warburton  SENMNotts/Loughborough Students3:58.443:58.204.7 
24:12.2   Bruce Raeside  SENMNotts/Cambuslang/Nottingham Trent Uni4:01.554:01.55-1.5 
34:23.9   Chris Monk SBU23MMansfield/City of Sheffield4:23.94:21.1-3.6 
44:24.7   Stuart King PBU20MMansfield4:24.74:16.59-2.4 
54:40.9   Chris Rainsford SBU20MHeanor4:40.94:17.58-3.8