Nene Valley 5K External Results
Peterborough
17 Aug 11
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
5K
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
115:37   Steven Robinson PBSENMBedford & County/Royal Air Force15:3715:37-1.4 
215:54   Andrew Jakeman  U23MFenland15:3715:3714.5 
315:56   John Pike  V35MNewham & Essex Beagles15:5115:292.2 
416:08   Chris Wright  U20MLeeds City15:2015:20-3.9 
516:10   Michael Moore PBV35MWerrington16:1016:095.7 
616:37   Nicholas Grimer SBV40MNene Valley16:3716:1832.7 
716:40   Sean Beard  V45MNene Valley16:3515:493.8 
816:51   Nicholas Stone PBU17MPeterborough16:5116:511.6 
916:55   Aaron Shepherd SBU23MNene Valley16:5516:0715.8 
1016:57   Lee Morgan PBV40MSouth London/Nene Valley16:5716:5735.3 
1117:00   Mike Chapman  SENMNene Valley16:4516:263.2 
1217:02   John Siddens SBV40MSleaford TR/Royal Air Force16:4816:432.8 
1317:03   Jack Trow  U20MFenland/Ryston16:5316:1226.6 
1417:06   Oliver Mason  SENMPeterborough16:5416:485.3 
1517:17   John Richmond PBV35MBushfield17:1717:1735.8 
1617:31   John Herbert SBV40MWerrington/Nene Valley/Peterborough17:3115:2631.0 
1717:33   Ady King PBV40MHarborough17:3317:333.9 
1817:35   Olly Slater PBSENMNene Valley17:3517:334.3 
1917:38   Jeff Lucas  V35MWerrington17:3017:222.9 
2017:47   Joe Bradshaw  U17MMarch/Cambridgeshire Schs17:1217:1135.8 
2117:49   Steven Ramsay PBU23MBuxton17:4917:4936.0 
2217:51   Christopher Dunn  U20MWerrington/Sunderland Uni17:4417:1318.9 
2317:52   Steve Hall V40MUnattached    
2417:53   Paul Halford  V35MWerrington/Nene Valley15:4815:482.1 
2517:59   Ian Day SBV40MHuntingdonshire17:5916:4830.7 
2618:01   Jim Morris PBV45MStamford18:0116:520.6 
2718:05   Sam Blakeman U20MUnattached    
2818:07   David Rayment  V40MThomas Cook17:4717:4729.3 
2918:20   Callum Reid  U17MNene Valley17:3617:3627.6 
3018:21   Michael Richard Philip Branston PBV35MEye18:2118:2128.7 
3118:23   Jack Moore PBU17MNene Valley18:2318:2336.0 
3218:24   Chris Pratt SBSENMSpalding Triathlon Club18:2417:4834.8 
3318:30   Andrew Dickens  U23MNene Valley/Cardiff Uni17:5216:455.0 
3418:36   Helen Rollins SBU23WKettering/Cambridge Uni18:3617:5336.0 
3518:37   Hillier Darren SENMEye Community Runners    
3618:40   Andrew Brett PBSENMRamsey18:4017:432.6 
3718:41   Melissa Neal SBV35WMarch18:4118:217.2 
3818:44   David De Sa  U20MNene Valley18:2418:2434.0 
3918:46   Richard Ardern SBV40MBushfield18:4618:197.6 
4018:49   Ross Huskisson PBU17MNene Valley18:4918:065.9 
4118:50   Elinor Richmond  SENWWerrington18:2618:2630.3 
4218:55   Andrew Larham PBV50MMarch18:5518:557.0 
4319:08   Peter Gray SBV55MCorby/Police19:0818:356.7 
4419:09   Jamie Caress  U20MNene Valley18:5918:5935.3 
4519:10   Nigel Dickens PBV55MNene Valley19:1019:1011.3 
4619:11   David Bell PBV35MNene Valley19:1119:1135.3 
4719:14   Steve Coward PBV40MPACTRAC19:1419:1435.9 
4819:17   Ruth Watson  SENWSale Harriers Manchester18:2918:2936.0 
4919:18   An Other V45WHarborough AC    
5019:18   Mike Exton  V60MUnattached19:1119:0536.0 
5119:20   Lloyd Kempson  U17MNene Valley17:5815:03-3.6 
5219:21   Peter J West  SENMMarch19:1818:0410.7 
5319:22   Tanya Taylor SBV40WNene Valley19:2218:2424.7 
5419:23   Rachel Roberts PBV40WCambridge & Coleridge19:2319:2328.3 
5519:25   James Stockwell V60MUnattached    
5619:26   Peter Ward PBV45MThorney19:2618:384.6 
5719:28   Barry Anthony Warne  V50MNene Valley19:2318:537.7 
5819:29   Hugh R Burton PBV40MYaxley19:2919:066.4 
5919:31   Chris Pycroft V50MThorney RC    
6019:33   Joy Steve SENMYaxley Runners    
6119:34   Yvonne Scarrott SBV40WHarborough19:3419:3011.9 
6219:36   Mark Hazlehurst PBV50MYaxley19:3619:3615.3 
6319:45   Kyle Ballantyne  SENMYaxley19:3418:5925.9 
6419:47   Adrian Green PBV35MStamford19:4719:4736.0 
6519:48   Nicky Morgan SBV40WNene Valley19:4819:4013.9 
6619:59   Andrew Cowling PBV50MThorney19:5919:5613.5 
6720:00   Wayne Stimson  V35MMarch19:4619:296.5 
6820:07   Philip Wilson SBU15MNene Valley20:0718:4327.5 
6920:10   Michelle Brett PBSENWRamsey20:1019:327.8 
7020:14   Giles Cooper PBV45MPACTRAC20:1420:145.8 
7120:14   Gavin Farrow PBSENMYaxley20:1420:0713.1 
7220:15   Paul Wiegand PBV50MFenland20:1520:1511.8 
7320:27   Justin Bentley  V35MWerrington19:5919:4712.1 
7420:30   Chris Martin SENMUnattached    
7520:31   Tom Drew PBV45MSpalding Triathlon Club20:3120:3113.6 
7620:33   Geoff Howes PBV55MThorney20:3320:3316.9 
7720:37   David Mould PBV45MEly20:3720:3711.7 
7820:44   Jon Crowley PBV40MPACTRAC20:4419:4220.7 
7920:46   Richard Smithers  V45MBourne20:3320:3336.0 
8020:48   Kelly Green PBU17WWerrington20:4819:4230.8 
8120:49   Duncan Jackson PBSENMYaxley20:4920:0812.5 
8220:49   Charlie Barker PBV60MEly20:4920:4917.4 
8320:51   Laura Robertson PBSENWPeterborough/Durham Uni/Thorney20:5120:5136.0 
8420:51   Jude Thomas PBV50WWerrington20:5120:5119.2 
8520:53   Ron Cave  V60MWerrington20:3618:5214.2 
8620:55   Alister Rayment T38/F38  U23MNene Valley20:0119:4836.0 
8720:58   Adam Caress PBU20MNene Valley20:5819:4134.6 
8821:07   Ellie Swire  U20WWerrington/York Uni21:0519:496.4 
8921:08   David Barsby  V45MWerrington20:3520:3534.8 
9021:09   Mark Pullen PBSENMYaxley21:0921:0936.0 
9121:10   Andrew Irvine PBV40MCambridge & Coleridge21:1021:1014.3 
9221:19   Matt Garson SENMUnattached    
9321:20   Mark Evans SBV40MYaxley21:2019:0512.0 
9421:26   Paul Myland SBV40MWerrington21:2620:1436.0 
13223:17   Dennis Williams  V65MHercules Wimbledon/Veterans22:0919:1724.3 
13323:27   Timothy Cook PBV50MThomas Cook/Werrington23:2723:2724.0 
13423:34   Ieuan Oram U17MUnattached    
13523:37   Andrew Caress  V45MNene Valley22:4722:4736.0 
13623:40   Jane Gallagher PBSENWSpalding Triathlon Club23:4023:4036.0 
13723:53   Martin Halifax PBV50MSpalding Triathlon Club23:5323:5336.0 
13823:53   Adam Bullers SENMUnattached    
13923:54   Peter Leach PBV60MHarborough23:5423:5427.1 
14023:54   Lorraine Howard SBV35WYaxley23:5423:1822.4 
14123:56   Adam Nelson SENMUnattached    
14224:10   Pasquale Ruggero V45MFenland RC    
14324:16   Tony Lack PBV70MRamsey24:1624:1620.1 
14424:24   An Other SENM     
14524:30   Jackie King SBV45WHarborough24:3023:5319.7 
14624:34   Liz Makin PBV50WStamford24:3423:2517.9 
14724:45   Michael Whaley V65MUnattached    
14825:02   Mike Parkins V65MUnattached    
14925:04   Lianne Brooks SBSENWHarborough25:0424:5816.6 
15025:06   Gary Norman PBV50MThorney25:0624:2236.0 
15125:18   Barbara Johnson PBV55WYaxley25:1823:4618.0 
15225:33   Sasha Oliver PBU20WSleaford24:5821:4622.1 
15325:34   James Farrington  V35MNene Valley24:3522:2214.2 
15425:40   David Stubbins  V65MBedford & County25:0023:5023.1 
15525:52   Jane Greenwood  V55WFenland25:5124:4416.7 
15626:52   Sue Davys PBV50WBushfield26:5224:5423.1 
15726:53   Louise Pettman  SENWBushfield25:4625:4636.0 
15827:08   Barry Clarke PBV65MNene Valley27:0827:0836.0 
15927:17   Tony Williamson V55MThorney RC    
16027:25   Tracy Veenendal V40WFenland RC    
16127:27   Jen Richardson  SENWCambridge & Coleridge25:4323:5920.4 
16227:28   Aimee Stocker SBSENWSpalding Triathlon Club27:2822:0335.7 
16327:36   David Oram PBV65MHarborough27:3627:3632.5 
16428:19   Michael Barker PBV70MYaxley28:1928:1927.6 
16528:26   Pat Brown  V70MMarch28:0328:0327.8 
16628:31   Kim Franklin V35WUnattached    
16728:31   Andrew New V45MUnattached    
16829:05   Emma St George V40WRedgeway Runners    
16929:06   Laura Porter V40WUnattached    
17029:08   Sue Drake  V65WWerrington28:1528:1529.3 
17129:29   Amanda Boldy PBSENWBushfield29:2929:2936.0 
17229:30   Paul Jephcott  V50MBushfield21:1521:1512.8 
17329:38   David Robinson  V40MYaxley29:0028:5534.8 
17429:58   Gillian Holmes PBV55WThorney/Fenland29:5829:5829.3 
17531:00   Yvonne Barber  V55WHarborough30:4830:3128.0 
17634:33   Helen MacDonald  V35WHarborough32:0432:0436.0 
17737:16   T Dalby V60MUnattached    
100TBC   David Ainslie V60MUnattached    
101TBC   Shane Goldsmith V40MUnattached    
102TBC   Paul Denyer  SENMWerrington21:4521:4526.3 
103TBC   Andrew Robertson V50MUnattached    
104TBC   Barry Freeman  V50MMarch21:0721:0723.1 
105TBC   Mike Wright  V40MEye22:2120:3510.6 
106TBC   Sue Burnett  V45WWerrington 20:4136.0 
107TBC   Barney Porter V45MSpalding Tri Club    
108TBC   Ann Wood  V50WWerrington 20:0713.0 
109TBC   Paul Atheerfield SENMYaxley Runners    
110TBC   Ray Cole  V50MThomas Cook    
111TBC   Peter Lewis  SENMNene Valley  31.2 
112TBC   Clive Harrod  V50MFenland22:3221:0823.5 
113TBC   Paul Parkin V45MUnattached    
114TBC   Carmel Mceniery  V35WCambridge & Coleridge23:0121:5416.1 
115TBC   Mark Rayment V45MUnattached    
116TBC   Karen Lesley Robertson  V45WBedford H22:5222:2616.5 
117TBC   Jim Fell  V65MWerrington22:5422:5414.5 
118TBC   Christopher Stapleton  V60MBushfield21:3221:3214.3 
119TBC   Hanno Fisher V40MHunts AC    
120TBC   Christina Cowles  U20WHuntingdonshire 23:0516.4 
121TBC   Bob Thompson  V60MBedford & County21:4621:4618.9 
122TBC   Claire E Piercy  V35WYaxley23:1722:0811.6 
123TBC   Geraldine Larham  V40WMarch23:0120:056.9 
124TBC   Ian McCrae  V50MWerrington22:4222:4234.5 
125TBC   Emma Lord  V40WNene Valley22:5021:3336.0 
126TBC   Michael Shaw V50MUnattached    
127TBC   Theo Jarratt SENMUnattached    
128TBC   Sean O'Driscoll  V50MBushfield23:3322:4218.1 
129TBC   Andrew Head  SENMYaxley23:3722:5734.0 
130TBC   Ian Wilson  V35MHuntingdonshire/BRJ Huntingdon22:4521:4613.3 
131TBC   Julie Burkin V35WParkfit    
95TBC   Doug Livingstone SENMYaxley Runners    
96TBC   Ian Vallance  V35MYaxley19:2819:1510.5 
97TBC   Stephen Clarke  V35MBushfield21:4621:4618.2 
98TBC   Thomas Fairclough  V60MWerrington21:2221:2219.0 
99TBC   Christopher Burgess  V55MEye21:5621:4136.0