BMC PB Classic External Results
Birmingham (Un)
13 Aug 11
800 1500 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:54.89   Andrew Constable PBU20MBirchfield H1:54.091:52.6227.3 
21:55.07   David Banwell-Clode  U20MCwmbran1:54.541:50.848.3 
31:57.85   Matthew Rose PBU20MCoventry1:57.851:57.8536.0 
41:58.52   Daniel Studley  U20MYate/Westbury1:56.201:52.44-5.0 
52:00.96   Naaman Morris  U20MCardiff1:59.281:56.4935.2 
62:05.95   Michael McKeown  U17MCoventry1:58.481:57.436.0 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.86   Adam Magowan PBU20MOrchard County1:57.861:56.0815.3 
21:59.11   Matthew Kirby PBU17MWreake Runners1:59.111:59.1136.0 
31:59.56   Camron Wood  U17MBirchfield H1:59.01:59.036.0 
42:02.44   Daniel McKeown PBU17MCoventry2:02.442:02.4436.0 
52:03.25   Sam Bedwell  U20MBristol & West2:01.202:00.235.3 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.01   Tom Bennett PBU20MAndover2:01.012:00.336.0 
22:01.67   Xander Tansey PBU17MLeicester2:01.672:01.6735.9 
32:02.65   Luke Jones PBU15MTamworth2:02.651:51.09-1.4 
42:02.96   James Hatton PBU15MLeicester2:02.961:58.0815.5 
52:04.59   Connor Haywood  U17MLeicester2:03.61:59.9535.2 
62:05.69   Daniel Rebeiro PBU20MSolihull & Small Heath2:05.012:01.015.9 
72:05.78   Jack Villette PBU17MCoventry2:05.782:03.928.7 
82:08.39   James Lake  U17MCannock & Stafford2:06.292:05.312.0 
800m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:08.66   Jeremy Barnes PBU15MCoventry2:08.661:51.421.9 
22:09.16   Tom Croft PBU17MCoventry/Warwickshire Schs2:09.162:09.1636.0 
32:09.74   David James PBU15MBirchfield H/Unattached2:09.741:59.2726.8 
42:09.78   James Fradley PBU13MNewcastle (Staffs)2:09.781:50.90.6 
52:11.16   Ashley Hopkins PBU15MSwansea2:11.162:09.6036.0 
62:11.99   Will Graves PBU15MBirchfield H2:09.252:06.736.0 
72:13.55   George Bettsworth  U17MWreake Runners2:12.92:09.8313.5 
82:16.75   Will Richardson PBU15MBirchfield H2:16.751:57.1-5.8 
92:18.06   Zak Anderson  U17MLeicester2:15.792:08.7334.6 
800m E (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:14.36   Sally Smith  U20WWakefield2:13.052:05.3220.2 
22:15.44   Catherine Blew SBU20WTaunton/Birmingham Uni2:15.442:11.0231.2 
32:16.39   Georgie Hartigan  U17WCoventry2:14.32:05.41-0.3 
42:17.19   Amy Griffiths  U17WLeicester2:17.032:04.56-1.1 
52:19.53   Cara Anderson PBU20WPerth Strathtay/Charnwood2:19.532:08.150.9 
62:21.34   Molly Brown PBU15WTaunton2:21.342:21.3432.3 
72:27.89   Caelidh Ross  U15WMansfield2:17.572:06.6314.0 
800m F (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:21.49   AN Other         
22:25.43   Elana Dimmer PBU20WForest of Dean2:25.432:21.07.0 
32:26.82   Eliza Brackenridge-Jones PBU13WStockport2:26.822:26.7636.0 
42:32.05   Elliot Dunn  U13MBirchfield H2:30.22:30.236.0 
52:33.09   Leah O'Connell  U15WStockport2:32.52:32.536.0 
62:34.78   Amrik Gill PBU15MLeicester2:29.52:02.77-0.6 
72:38.44   Yasmin Gibson PBU15WLeicester2:38.442:38.4436.0 
800m G (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:20.89   Helena Keenan PBU15WCorby2:20.892:16.366.4 
22:22.91   Kayli Walford PBU17WKettering2:22.912:19.5935.1 
32:26.56   Ruby Goodall PBU13WCorby2:26.562:22.424.8 
42:28.43   Hannah-Mai Amory  U15WBirchfield H2:26.942:23.6635.2 
52:29.31   Jasmin Southam PBU17WLeicester2:29.312:22.5230.0 
62:30.42   Lucy Palmer PBU15WLeicester2:30.422:30.4236.0 
72:31.00   Katie Ryder PBU13WBirchfield H2:31.002:27.3235.8 
82:34.12   Alice Porter  U15WLeicester2:34.002:29.536.0 
92:37.13   Robyn Vickers  U15WTelford AC2:31.322:30.635.4 
102:43.25   Holly Smith  U17WMansfield2:33.052:33.0536.0 
112:47.10   Shannon Anderson  U15WLeicester2:41.72:34.036.0 
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:00.16   David Devine T13 PBU20MLiverpool H4:00.163:49.79-3.8 
24:01.72   Blair Brown SBU20MTaunton3:57.593:57.5931.6 
34:02.73   Jordan Bransberg PBU17MSkyrac4:02.733:49.9112.9 
44:02.95   Jonathan Simpkins PBU23MSolihull & Small Heath4:02.954:02.9514.3 
54:03.59   Matthew Edwards PBU17MBarry & Vale4:03.593:51.98-3.2 
64:06.91   Alex Carter PBU17MTeam Bath4:06.913:53.97-2.5 
74:15.11   Matthew Doyle PBU17MStroud4:15.114:09.223.2 
84:16.24   Jake Boat  U20MOwls Leicester4:08.54:04.920.7 
94:30.47   Michael Craven  U17MBoston4:12.664:04.9333.2 
1500m B (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:36.87   Chloe Richardson  U20WBirchfield H4:32.374:25.66-0.1 
24:42.85   Rosie Chamberlain SBU17WExeter4:42.854:31.031.2 
34:54.79   Catrina Thomas PBU15WLincoln Wellington4:54.794:25.07.7 
44:56.78   Megan Blake  U17WSolihull & Small Heath4:55.54:52.927.8 
55:01.17   Beth Hawling PBU20WCheltenham5:01.174:42.250.9 
65:02.25   Laura Muth  U20WBirchfield H4:53.24:53.236.0 
75:03.85   Amy Botham  U15WMarshall Milton Keynes5:02.534:58.6235.0 
85:04.23   Meredith Cox PBU15WSolihull & Small Heath5:04.235:04.2336.0 
95:06.17   Clara Evans  U20WHereford5:01.424:51.0-0.7 
105:07.40   Ellie Wallis PBU17WWindsor Slough Eton & Hounslow5:07.405:07.4032.7 
115:09.42   Annie Richardson PBU17WBirchfield H5:09.424:55.836.0 
125:12.83   Isobel Davis  U13WLeamington5:02.214:59.164.3 
135:14.33   Lucy Jones  U13WCharnwood/Temple Uni5:02.44:31.23.9 
1500m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:27.46   Charlie Davis PBU15MLeamington4:27.464:13.6325.9 
24:30.59   Hugo Milner PBU13MDerby4:28.083:54.221.7 
34:35.14   David Long PBU17MBournemouth4:35.143:58.37-3.1 
44:40.31   Ciaran Lewis  U15MCardiff4:38.583:56.81-3.4 
54:42.37   Daniel Villette  U15MCoventry4:36.864:13.327.4 
64:47.26   Alfie Thompson  U13MLeicester4:39.414:04.513.1 
74:52.01   Cameron Innes  U15MCoventry4:48.84:27.034.1 
84:54.03   James Lonsdale  U13MWorksop4:52.44:12.673.3 
94:54.88   Haydn Arnall  U13MRugby & Northampton4:50.094:04.70-2.3 
104:58.02   Will Goodbourn  U17MWreake Runners4:45.24:38.316.2 
115:00.00   Archie Banks PBU13MCharnwood5:00.003:58.25-3.1 
125:07.74   Nigel Isherwood  U15MBirchfield H5:00.284:51.036.0 
1500m D (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:14.15   Karys Amory SBU13WBirchfield H5:14.154:40.377.1 
25:17.12   Lucy Hacking  U15WMarshall Milton Keynes5:16.605:12.4312.1 
35:17.70   Katy Whiteoak PBU13WStockport5:17.704:43.023.7 
45:18.75   Tilly Birkin  U13WMansfield/Derbyshire Schs5:16.975:16.9736.0 
55:26.15   Elvie Cox  U13WSolihull & Small Heath5:20.95:09.536.0 
65:32.40   Tabatha Walford  U13WKettering5:27.84:36.985.1 
 
3000m (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:52.46   Andrew Kaar T20/F20 PBSENMBirchfield H8:52.468:38.924.9 
28:57.41   Harvey Speed PBSENMCoventry/Birmingham Uni8:50.108:41.61-1.7 
311:03.69   Alison Campbell PBU23WSheffield Uni11:03.6911:03.6936.0 
411:09.16   Simon Dimmer PBV50MForest of Dean11:09.1611:09.168.6