BMC Regional Races External Results
Birmingham (Un)
22 Jun 11
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m Heat 1
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:54.14   Chris Monk  SENMMansfield1:54.101:50.21-3.3 
21:54.71   James Ansell SBSENMExeter/Birmingham Uni1:54.711:52.311.8 
31:54.93   Tom Phillips  SENMDerby1:53.041:53.0423.2 
41:55.41   Andrew Mariani  U23MWoodford Green Essex Ladies/Loughborough Students1:51.971:51.970.7 
51:57.34   Ryan Cox  SENMBirchfield H1:55.561:53.3219.5 
61:57.87   Dan Pidgeon  U23MSwindon1:55.91:55.622.0 
71:58.40   Paul Bisceglio SBSENMCoventry/Warwick Uni/United States1:56.951:55.5536.0 
800m Heat 2
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.56   Jordan Smith SBU20MDudley & Stourbridge2:01.562:00.724.0 
22:02.45   Stefan Ashman SBU17MLeicester2:02.452:02.3536.0 
32:03.54   Nathan Udall PBU17MCoventry2:01.812:00.4730.7 
42:04.92   Xander Tansey  U17MLeicester2:01.672:01.6732.2 
52:05.96   Kieron White PBU17MSwansea2:05.961:54.34-0.6 
62:06.42   Paul Tobin PBU20MSwansea2:05.41:54.06-2.6 
72:07.13   Linton Taylor PBU17MNewark AC2:05.851:54.62-4.3 
82:08.01   James Hatton  U15MCharnwood2:02.961:58.088.7 
92:10.67   Nathan Wilkins  U20MMedway & Maidstone2:05.212:05.21-0.4 
102:11.12   Connor Haywood  U17MLeicester2:03.61:59.9528.5 
112:11.32   Jac Hopkins  U15MSwansea2:09.781:56.272.0 
800m Heat 3
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.89   James Trollope SBSENMBirchfield H/Coventry Uni1:55.891:52.9720.6 
21:56.20   Daniel Studley PBU20MYate/Westbury1:56.201:52.44-5.2 
31:58.72   Andrew Smith SBSENMSwansea/UW Swansea1:58.721:57.7435.3 
41:59.07   Joseph Lancaster  U17MCity of Sheffield1:56.411:50.432.7 
51:59.55   Stuart King SBSENMMansfield/Leeds Beckett Uni1:59.551:55.02-2.1 
62:02.58   Stephen Long SBSENMNotts2:00.81:56.81.8 
72:03.56   Ashley Wickett  U20MCannock & Stafford2:03.31:59.9225.2 
82:03.59   Dale Willis  SENMCorby1:58.91:57.531.7 
92:05.80   Dave Nation SBSENMDudley & Stourbridge2:05.02:05.00.0 
800m Heat 4
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:09.22   Catherine Riley SBSENWTrafford2:09.222:02.7936.0 
22:11.38   Claire Burgoyne  SENWShrewsbury/Staffordshire Uni/Birchfield H2:06.232:05.8431.6 
32:12.58   Gabrielle Kinney  U17WRoyal Sutton Coldfield2:12.42:10.0224.3 
42:14.05   Elizabeth Bird PBU17WHerts Phoenix2:14.052:11.370.5 
52:14.23   Julia Cooke SBSENWCheltenham/Birmingham Uni2:14.232:05.060.9 
62:18.04   Caelidh Ross PBU15WMansfield2:17.572:06.637.0 
72:21.26   Rebecca Robinson  U17WRoyal Sutton Coldfield2:20.22:19.836.0 
82:23.66   Olivia Gwynn SBU15WSwansea2:23.662:15.492.6 
92:30.33   April Beeby  U17WLeicester2:23.522:22.1235.4 
800m Heat 5
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.22   Freddie Hessian  U20MNotts2:00.221:54.2-4.0 
22:01.34   Josh Bagnall SBU20MBristol & West/Warwick Uni/Mendip2:01.341:57.734.5 
32:01.49   Thomas Ridding PBU17MCoventry2:01.491:58.7131.2 
42:03.09   Simon Anetts  U17MCoventry2:01.692:01.69-1.2 
52:03.24   Joe Shail PBU17MCoventry2:03.242:03.2436.0 
62:03.71   Daniel McKeown  U17MCoventry2:02.442:02.4436.0 
72:04.21   Luke Clements  U20MSwansea2:03.042:02.534.3 
82:06.02   Christopher Melbourne  U23MNeath/Warwick Uni2:02.12:01.752.8 
800m Heat 6
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:14.81   Scott McIntyre PBU15MCorby2:14.812:03.019.4 
22:15.99   George Bell PBU15MLeicester2:14.92:04.9035.2 
32:16.39   Zak Anderson  U17MLeicester2:15.792:08.7328.3 
42:17.67   Sam Elliott  U15MLeicester2:17.12:10.430.1 
52:19.07   Will Graves  U15MBirchfield H2:09.252:06.735.3 
62:23.24   Shaun Evans PBU15MRoyal Sutton Coldfield2:23.241:58.6-3.7 
72:24.09   Luke Beeby  U15MLeicester2:19.952:12.126.6 
82:25.13   Holly Wootten SBU17WWorcester/Unattached2:25.132:21.458.5 
92:26.02   Tilly Abraham SBU17WLeicester2:26.022:23.0436.0 
102:27.81   Nigel Isherwood PBU15MBirchfield H2:21.62:18.636.0 
112:32.36   Sebastian Jones SBU15MCoventry2:32.362:03.819.5 
122:34.00   Alice Porter SBU15WLeicester2:34.002:29.536.0 
132:38.62   Richard Carney SBV45MBRAT2:35.402:33.7520.6 
 
1500m Heat 1
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:51.84   Warren Frey  SENMBirchfield H3:49.673:42.4310.9 
23:59.74   Josh Lilly SBSENMTipton/Birmingham Uni3:59.743:54.3316.3 
34:01.50   Andrew Sheridan SBU23MCambridge H/Warwick Uni4:01.503:59.818.1 
44:08.03   Michael McKeown  U17MCoventry3:54.623:54.6232.6 
54:09.23   Christian Booker  U23MHalesowen/Birmingham Uni3:58.893:58.8929.8 
1500m Heat 2
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:21.47   Jack Villette PBU17MCoventry4:18.854:07.621.7 
24:22.44   Sara Treacy PBU23WMoynalvey/Birmingham Uni/Ireland4:22.444:16.292.1 
34:22.96   Vicky Fouhy PBU23WWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni4:22.964:14.517.5 
44:23.56   Theo Larcombe  U17MRoyal Sutton Coldfield4:21.714:21.7128.8 
54:28.07   Hannah Walker PBU23WBirchfield H/Birmingham Uni4:28.074:28.073.6 
64:29.68   Catherine Gallagher PBSENWLiverpool H/Loughborough Students/Barrow Runners4:29.684:29.6816.7 
74:36.99   Jack Pegler  U17MCoventry4:21.74:21.73.8 
84:44.82   Mari Smith  U15WLeicester4:37.444:19.63-1.6 
94:47.16   Nicola Squires SBSENWHallamshire/Sheffield Hallam Uni/Skyrac4:36.604:36.231.8 
1500m Heat 3
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:05.86   Paul Thompson  U20MBRAT3:54.173:51.0018.9 
24:05.91   Shane Kerr  SENMArmagh/Loughborough Students/Ireland4:00.203:58.5113.5 
34:09.74   Luke Scarr PBU20MSolihull & Small Heath4:08.764:08.7636.0 
44:10.15   Ryan Nimmons PBU20MCoventry4:10.154:10.1536.0 
54:14.20   Andrew Kaar T20/F20  SENMBirchfield H4:02.614:01.013.4 
64:15.23   Mitchell Burton PBU23MBedford & County/Loughborough Students4:06.363:53.8621.9 
74:20.92   Phil Clamp  V35MTipton/Birmingham Uni4:12.204:05.021.6 
84:24.46   Daniel Hillman  U20MCoventry4:23.74:21.0336.0