BMC Regional Races External Results
Exeter
30 Aug 11
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:52.37   Michael Wilsmore SBSENMBristol & West/Plymouth Uni/Tamar1:51.431:49.80-5.2 
21:52.52   Chris Moss SBSENMCardiff1:52.521:46.9232.2 
31:52.97   Lee Hamilton PBU23MKent/St. Mary's Uni/Newquay & Par1:52.971:52.9732.0 
41:53.03   Tom Purnell PBU20MStroud1:53.031:53.036.9 
51:55.53   Andrew Worden  U17MCornwall AC1:55.431:52.439.5 
61:55.68   Alex Jones PBU20MEnfield & Haringey/Loughborough Students1:55.681:53.7410.1 
71:58.20   Andrew Dean-Young  SENMBristol & West1:56.741:55.03-0.7 
82:00.50   Chris Discombe  SENMLes Croupiers/Cardiff/Australia1:54.241:53.7135.6 
800m B (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:58.17   Jamie Taylor-Caldwell  U23MEaling Southall & Middx/Birmingham Uni1:57.41:53.55-3.0 
21:59.03   Dominic Henry  U23MYeovil/Birmingham Uni1:57.91:54.2423.0 
31:59.15   Matthew Emery  U23MRugby & Northampton/Bath Uni1:58.601:57.838.0 
41:59.69   Jack Hutchens SBU20MNorth Devon1:59.691:54.311.1 
41:59.97   Patrick Tarry  U23MStroud1:59.41:56.1030.5 
52:00.58   Rocky Harrison  U20MYeovil1:58.71:54.2618.1 
62:01.53   Jemma Simpson  SENWNewquay & Par1:59.591:58.7414.5 
72:06.14   Adam Speake  U20MBristol & West2:02.751:56.481.2 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:02.56   Sam Bedwell  U20MBristol & West2:01.202:00.233.7 
22:02.57   Oscar Tully  U20MNorth Devon2:00.892:00.8934.2 
32:03.91   Abdi Saleban  U20MCardiff2:02.612:00.5736.0 
42:04.59   Adam Tofield PBSENMTavistock2:04.592:01.5419.7 
52:04.72   David Williams  SENMAberdare Valley2:02.792:02.7915.2 
62:05.71   Luke Evans SBSENMExeter/Cardiff Met Uni2:05.711:56.436.0 
72:07.03   Calum Upton PBU15MWinchester2:07.032:00.29-1.2 
82:07.93   Dominic Tutton  U15MGloucester2:04.22:00.9515.1 
800m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:06.10   Tim Hardy PBU20MSouth Devon2:06.102:05.2529.7 
22:06.60   Michael Gaunt PBU17MNorth Devon2:06.601:59.525.4 
32:06.83   Luke Rutley PBU15MNewton Abbot2:06.832:00.1425.3 
42:07.33   Charlie Ablett PBU17MSomerset Schs2:07.332:07.3335.8 
52:07.53   Graeme Tinkler PBU17MNewton Abbot2:07.532:00.7018.7 
62:10.17   Samuel Lane de Courtin PBU15MTavistock/Cornwall Schs2:10.171:54.130.8 
72:11.51   AN Other         
82:16.19   Robbie Overney  U20MNorth Devon2:07.652:07.6533.8 
92:17.21   Xan Wesolowski  U15MNorth Devon2:10.82:02.8827.1 
800m E (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:11.64   Simon Howard SBV35MNewquay & Par2:11.642:11.323.7 
22:13.02   Mark Turner PBV50MExeter2:13.022:11.957.8 
32:13.46   Dean Smith  U17MTavistock/Cornwall Schs2:12.31:59.011.7 
42:16.14   Matthew Neyle-Opie PBU15MCity of Plymouth2:16.142:16.1436.0 
52:17.24   Conrad Hall PBU15MNorth Devon2:17.242:15.1035.9 
62:18.19   Gareth Pike PBU15MNorth Devon2:18.192:09.0616.0 
72:19.18   Ellis Johnson PBU15MNorth Devon2:16.92:03.7612.5 
82:20.84   Simon Barnes  SENMNewquay & Par2:20.382:20.3836.0 
800m F (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:14.43   Katherine Humphreys SBSENWExeter/Cardiff2:14.432:12.011.2 
22:16.30   Emily Weeks SBU23WExeter2:16.302:12.6119.1 
32:17.99   Lucy Campbell  U17WNorth Devon2:16.462:16.4634.2 
42:18.71   Rose Penfold  U23WMendip/Cambridge Uni2:17.012:15.325.5 
52:19.15   Joanna Musk  SENWCoventry2:15.782:13.956.4 
62:21.93   Elisabeth Hood  U15WPoole AC2:20.42:17.815.5 
72:26.28   Hannah Gaunt  U15WNorth Devon2:24.562:16.5411.4 
82:28.24   Kate Vine PBU15WExeter2:28.242:28.2435.6 
92:51.80   Amy Cooper  U15WMarlborough & District Junior/Millfield Sch2:17.02:13.8636.0 
800m G (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:16.21   Emily Bonnett PBSENWYeovil/Southampton Uni/Southampton2:16.212:09.533.8 
22:22.66   Josh Steven PBU17MNewquay & Par/Tavistock2:22.662:22.6634.7 
32:24.52   Martin Havill PBV55MExeter2:24.522:21.199.5 
42:25.08   David Richardson SBV45MYeovil2:25.082:21.1735.2 
52:25.26   Mike Erith SBV60MTavistock/South West Vets2:25.262:08.9134.4 
62:28.61   Mark Bracher  V35MNewquay & Par2:26.662:26.6630.1 
72:42.63   Harry Herdman  U13MTavistock2:37.832:25.5434.2 
800m H (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:28.61   Alice Rogers PBU17WTavistock2:28.612:22.575.4 
22:32.11   Caroline Steven  V40WTavistock/South West Vets/Launceston RR2:30.792:18.210.7 
32:35.42   Jackie Walpole  V55WExeter/South West Vets2:33.602:25.211.3 
42:36.33   Natalia Ferreira  U15WNorth Devon2:34.62:34.636.0 
52:37.53   Rachael Jeffries SBU13WPoole AC2:37.532:31.5411.4 
62:38.96   Natalie Gilfrin  U13WAldershot, Farnham & District2:33.482:33.4836.0 
72:41.60   Chloe Howard  U15WExeter2:37.652:33.132.9 
82:42.76   Jessie Flanagan PBU15WNorth Devon2:42.762:39.9034.9 
92:43.59   Ellie Marok  U13WExeter2:37.12:37.136.0 
102:44.69   Alice Piper PBU13WCornwall AC/Truro School2:44.692:44.6936.0 
112:48.37   Charlotte Baker PBU15WYeovil/Wells City2:48.372:25.58.8 
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:51.58   Owen Walpole  U23MExeter/Durham Uni3:50.53:49.103.8 
23:55.87   Hobie Martin PBU17MBristol & West/Newquay & Par3:55.873:55.8721.1 
33:56.38   Sam Petty SBU23MNorth Devon/Birmingham Uni/Exeter3:56.383:49.37-4.3 
43:56.82   Jack Bancroft  SENMWells City/Exeter Uni3:55.113:54.30-2.9 
53:57.29   Jonathan Peters  U23MCardiff3:56.973:56.9725.9 
63:57.59   Blair Brown PBU20MTaunton3:57.593:57.5924.6 
74:00.82   Chris Prothero PBU23MCardiff/Glamorgan Uni4:00.823:58.351.2 
84:01.31   Richard de-Camps PBU23MGloucester/Birmingham Uni4:01.313:56.00-3.1 
94:03.05   Luke Scott PBSENMTaunton4:03.054:03.058.9 
104:03.54   Jake Hughes PBSENMBracknell AC/Windsor Slough Eton & Hounslow4:03.544:03.540.8 
114:04.01   Callum Jones PBU17MCornwall AC4:04.013:52.37-3.7 
124:05.36   Hugo Fleming PBU17MWalton4:05.363:58.98-4.5 
1500m B (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:04.08   Harvey Speed SBSENMCoventry/Birmingham Uni4:04.083:53.01-0.7 
24:04.99   Josh Trigwell PBU20MExeter4:04.993:46.65-4.3 
34:05.99   Andrew Ingle SBSENMBideford4:05.993:48.871.5 
44:06.23   Michael Kallenberg PBU23MCardiff/Cardiff Met Uni/Ingli4:06.234:03.64-3.2 
54:07.83   Zak Tobias PBU17MBristol & West4:07.834:06.90.7 
64:08.18   Nick Bennett  U20MNorth Devon4:08.04:02.082.0 
74:11.66   Luke Jacobs PBU17MBristol & West4:11.664:11.6626.5 
84:12.51   Jake Waldron PBU23MExeter/Bath Uni/South West RR4:12.514:12.51-2.5 
94:15.40   Oliver Ager PBU20MTaunton/Warwick Uni4:15.404:15.3933.8 
104:17.28   Joe Walton  U17MTaunton4:14.83:59.65-1.5 
114:18.01   Gemma Turtle  SENWGloucester/Chiltern/St. Mary's Uni4:15.814:14.0632.9 
124:20.80   James Blackford PBU15MCity of Plymouth/Armada4:20.804:11.9314.7 
134:21.38   Lucy Dowsett PBU23WCambridge & Coleridge/Birmingham Uni4:21.384:21.389.8 
144:24.40   Catherine Blew PBU20WTaunton/Birmingham Uni4:24.404:22.7624.1 
154:27.55   Isaac Taschimowitz  U17MTaunton4:21.564:19.5428.3 
164:28.10   Ned Oliver  U15MNorth Devon4:18.554:14.4428.0 
1500m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:24.61   Alex George PBU17MGloucester4:24.613:42.34-1.7 
24:28.08   Hugo Milner PBU13MDerby4:28.083:54.22-4.5 
34:28.93   Declan Toth  U17MBournemouth4:26.584:26.5817.7 
44:30.77   Jamie Palmer SBV40MExmouth4:30.774:14.0-0.5 
54:31.39   Aaron Jose PBU20MCornwall AC/Mounts Bay4:31.394:31.3932.5 
64:31.44   Thomas George  U17MGloucester4:26.63:49.30-3.9 
74:32.03   Lewis Nightingale PBU17MBristol & West4:32.034:31.3236.0 
84:32.62   Howard Bailey SBSENMExeter4:32.624:31.202.1 
94:34.47   Jamie Coles SBU17MTaunton4:34.474:07.0022.1 
104:37.76   Tony Symons PBV50MTavistock/South West Vets4:37.764:37.7620.0 
114:42.71   Harrison Baker  U17MTavistock/Armada4:41.94:38.7227.6 
124:44.83   Jeremy Hogan  V50MBristol & West/South West Vets4:43.84:34.614.6 
134:55.71   Ian Snow  V60MTorrington/South West Vets/North Devon4:48.664:48.6612.9 
145:02.03   Nick Daniels SBV35MChard5:02.034:50.594.1 
155:14.98   Alfie Oliver PBU13MNorth Devon5:14.985:12.3436.0 
1500m D (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:33.63   Olivia Sadler  U20WBristol & West4:28.914:18.364.1 
24:37.34   Becky Straw  U17WCannock & Stafford4:36.244:22.422.2 
34:43.64   Alex Mundell PBU17WCity of Salisbury4:43.644:38.233.5 
44:46.66   Molly Long PBU15WCornwall Schs4:46.664:20.4415.7 
54:51.34   Holly Brown PBU15WTaunton4:51.344:42.9724.6 
65:03.71   Ellen Harrison SBU23WBristol & West/Bristol Uni5:03.715:01.124.7 
75:07.86   Anna Allen  V35WUnattached5:05.284:53.0835.8 
85:08.37   Rachel Langbein  U20WTaunton5:01.84:44.7517.8 
95:18.34   Naomi Flanagan SBSENWSouth Devon/Torbay5:18.344:56.54.9 
105:24.08   Anna Rust  U20WExeter5:04.94:52.023.0 
115:26.69   Florence Livingstone PBU13WExeter5:23.454:58.1721.8 
125:27.03   Grace Smalley PBU15WTaunton5:27.035:10.7931.9 
135:27.14   Lottie Jose  U17WCornwall AC5:22.05:22.036.0 
145:44.54   Niamh Rees-Doherty PBU17WNorth Devon5:44.545:44.5436.0 
155:45.84   Katie Jones  U13WCornwall AC5:36.05:36.035.9