National Junior Athletic League Northern Premier External Results
Glasgow (S)
25 Jul 10
800 1500 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800 A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:56.89   Ross Matheson  U20MLasswade/Team Edinburgh1:51.691:51.69-2.6 
21:58.00   Ben Akin  U20MPreston1:53.281:52.6330.7 
32:00.52   Craig McDowall  U20MLothian/Forth Valley1:57.791:55.820.0 
42:01.04   Jack Walker  U17MGiffnock North1:57.01:49.904.6 
52:01.48   Thomas Marper  U20MGateshead1:56.181:55.962.0 
62:03.98   Ryan Worland  U20MSale Harriers Manchester1:59.751:59.7522.3 
72:06.46   Michael Overend  U17MDundee Hawkhill/Kingdom Athletics1:56.361:56.3636.0 
800 B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.08   Peter Loudon  U20MEdinburgh AC/Team Edinburgh1:54.731:52.5525.6 
22:01.67   Max Lott  U17MGiffnock North1:56.751:56.7536.0 
32:04.16   Gareth Lamb  U20MDundee Hawkhill/Dundee Uni/Kingdom Athletics1:58.571:57.1236.0 
42:07.87   Simeon Greenwood  U17MGateshead2:01.51:54.971.8 
52:09.39   James Peter Fielding  U17MPreston2:06.42:04.7935.4 
62:16.76   Max McNeill PBU20MLothian/Forth Valley/Falkirk2:16.762:00.52-3.6 
800 A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:17.76   Amanda Campbell  U20WLivingston/Forth Valley2:10.502:08.4118.8 
22:19.59   Olivia O'Hare  U17WEdinburgh AC2:14.982:10.6616.2 
32:21.01   Iona Brodie  U17WDundee Hawkhill/Kingdom Athletics2:15.202:15.2033.5 
42:22.55   Chloe Grant  U17WSale Harriers Manchester2:15.22:15.233.9 
52:23.28   Hollie Young  U20WVictoria Park City of Glasgow/Team Glasgow2:19.082:13.3614.4 
62:27.48   Steph Bruce  U17WGateshead2:17.602:17.6036.0 
72:34.90   Jessica McDermott  U17WPreston2:25.832:21.3222.3 
800 B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:20.64   Helen Coleman SBU20WDundee Hawkhill/Kingdom Athletics2:20.642:18.1336.0 
22:21.47   Stephanie Loraine  U20WGateshead2:19.032:19.0334.4 
32:21.73   Karen Glover  U20WFalkirk/Forth Valley/Glasgow Uni2:18.532:16.335.6 
42:21.79   Kirsten Peters  U17WEdinburgh AC2:17.382:11.0330.5 
52:27.61   Rhian Dawes SBU20WVictoria Park City of Glasgow/Team Glasgow2:27.612:16.717.1 
62:28.16   Aimee Gallagher SBU17WPreston2:24.232:24.2335.3 
 
1500 A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:07.76   Ross Matheson  U20MLasswade/Team Edinburgh3:54.793:43.27-2.6 
24:08.38   Matthew White  U20MDundee Hawkhill/Dundee Uni/Kingdom Athletics3:58.433:48.42-0.5 
34:10.42   Lachlan Oates  U20MShettleston/Team Glasgow4:02.43:55.27-4.4 
44:11.09   Michael Grimes  U20MDurham3:58.93:57.2-1.9 
54:11.39   Dale Colley PBU17MFalkirk4:11.393:48.84-1.5 
64:13.43   Jaimie Roden  U20MSale Harriers Manchester4:04.973:52.56-4.6 
74:30.92   Will Fielding  U20MPreston4:13.094:13.0936.0 
1500 B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:09.67   Andrew Crichton  U20MDunbar RC/Edinburgh AC/Team Edinburgh3:56.183:54.4325.9 
24:11.40   Martin Fishwick  U20MGiffnock North4:07.234:05.2736.0 
34:13.07   Jamie Crowe PBU17MDundee Hawkhill4:13.073:51.27-4.5 
44:13.66   Callum Greenwood  U20MSale Harriers Manchester4:10.873:56.2010.7 
54:17.61   Robert Inglis  U20MLothian/Forth Valley4:08.354:08.3536.0 
64:38.02   Dan Cunnington PBU17MGateshead4:30.64:30.63.8 
74:46.26   Kingsley Judd PBU17MPreston4:46.264:36.533.9 
1500 A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:32.53   Emily Stewart PBU20WEdinburgh AC/Birmingham Uni/Kingdom Athletics4:27.084:16.9127.5 
24:46.17   Kathryn Pennel  U17WPitreavie/Kingdom Athletics4:41.234:37.6313.7 
34:54.87   Stella Winters  U17WShettleston4:43.944:39.7829.5 
45:05.73   Bethany Brown  U17WMiddlesbrough (Mandale)5:05.44:49.87.7 
55:09.27   Rebecca Oldham SBU20WGateshead5:09.274:57.536.0 
65:18.99   Rebecca Noblet  U17WPreston5:11.45:11.436.0 
75:28.52   Misha Nayak-Oliver  U17WSale Harriers Manchester5:20.065:20.0636.0 
1500 B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:00.92   Louisa Stewart  U17WEdinburgh AC/Tayside4:39.304:33.6631.9 
25:05.10   Sarah Potter  U20WVictoria Park City of Glasgow4:58.14:34.701.7 
35:09.99   Iona Brodie  U17WDundee Hawkhill/Kingdom Athletics5:04.94:49.8233.5 
45:23.13   Ellen Buckley  U20WPreston5:06.24:54.436.0 
57:15.19   Lauren Brodie PBU17WTynedale7:15.197:15.1936.0 
 
3000 A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:54.32   Andrew Butchart  U20MCentral8:31.027:37.56-4.8 
28:59.87   Fraser Scott  U20MCorstorphine/Team Edinburgh8:46.108:43.3633.9 
39:08.66   Grant Muir  U17MGiffnock North8:34.068:33.65-3.7 
49:15.31   Ryan Worland  U20MSale Harriers Manchester8:57.408:42.6422.3 
59:21.03   Howell Craske  U20MDundee Hawkhill9:19.708:22.540.7 
69:23.62   Samuel Hearn  U20MGateshead9:17.069:17.0633.9 
3000 B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:09.43   Scott Green SBU20MCentral/Forth Valley9:09.438:49.412.5 
29:28.13   Stephen Fleming  U20MKilbarchan/Team Glasgow8:43.688:43.6836.0 
39:41.88   Michael Overend PBU17MDundee Hawkhill/Kingdom Athletics9:41.889:41.8836.0 
49:41.92   Jake Wightman  U17MEdinburgh AC9:06.608:13.6-6.5 
511:05.58   Craig Birch  U20MBlyth/Gateshead10:24.810:23.8125.5 
3000 A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:22.15   Sarah Inglis  U20WLothian/Edinburgh Uni/Forth Valley9:32.669:04.77-0.2 
210:55.31   Deborah Hannah  U17WVictoria Park City of Glasgow/Kirkintilloch/Team Glasgow10:28.2510:28.2529.4 
311:08.48   Rachael Dunn  U17WEdinburgh AC11:01.429:52.296.8 
411:50.55   Jennifer Cruickshanks  U17WFife11:48.6611:21.495.0 
512:13.60   Jessica Wilkinson  U17WMiddlesbrough (Mandale)11:58.6811:35.934.1 
3000 B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
112:05.14   Shannon McLellan  U17WShettleston10:35.710:11.434.0 
212:27.65   Isabelle Bough SBU17WCorstorphine12:27.6511:55.0335.9