BMC Regional Races External Results
Birmingham (Un)
23 Jun 10
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:52.09   Warren Frey  SENMBirchfield H1:49.361:49.3617.9 
21:55.00   Andrew Connick  SENMBelgrave/Ferrybank/Corstorphine/Ireland1:51.641:51.64-1.8 
31:55.16   John Spence  SENMHallamshire/Sheffield Hallam Uni1:53.231:53.2336.0 
41:56.84   Chris Lamb  SENMRugby & Northampton1:55.51:52.861.2 
51:57.34   Matthew Bayliss  U23MBRAT/Wolverhampton Uni1:55.881:55.8832.6 
61:58.12   Martin Flook  SENMBristol & West/Mendip1:53.241:52.368.1 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:54.23   Andrew Sheridan PBU20MCambridge H/Warwick Uni1:54.231:54.2320.9 
21:57.84   Matt Collins SBSENMTSG Bergedorf/Oxford Uni1:57.841:56.832.3 
31:58.14   Paul Harmer SBSENMCharnwood1:56.81:56.77-0.9 
41:58.83   Jonathan Hiorns  SENMBasingstoke & Mid Hants/Nottingham Uni1:57.11:53.51-3.1 
52:00.09   Alistair Smith  U23MCoventry1:56.401:56.40-2.0 
62:00.27   James Mee  U23MMansfield/Birmingham Uni1:58.681:56.7414.1 
72:00.78   Joseph Lancaster  U15MCity of Sheffield1:58.781:50.439.5 
82:01.11   Ashley Wickett  U17MCannock & Stafford1:59.921:59.9232.0 
92:01.47   James Parrott PBSENMCoventry2:01.472:01.47-0.1 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:03.46   Christopher Melbourne SBU23MNeath/Warwick Uni2:03.462:01.752.3 
22:04.72   Simon Anetts PBU17MSolihull & Small Heath2:04.722:01.691.8 
32:05.62   Camron Wood  U17MBirchfield H2:04.761:59.036.0 
42:06.26   Joe Shail PBU17MCoventry2:06.262:03.2436.0 
52:07.08   Dominic Farr PBU20MBarry & Vale2:04.31:59.1022.1 
62:08.43   Nathan Udall  U15MCoventry2:05.812:00.4735.1 
800m D (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:15.14   Connie McMillan PBU17WBanbury2:13.572:13.5736.0 
22:15.70   Natalie Weir SBSENWDerby2:12.532:10.508.8 
32:16.35   Lucy McDermott PBU17WStratford-upon-Avon2:16.352:13.0236.0 
42:17.43   Freya Vincent  U17WLeicester2:14.182:14.1832.6 
52:19.42   Kay Oakley PBU15WWolverhampton & Bilston2:19.422:17.832.7 
62:20.19   Amy Johnson  U20WRoyal Sutton Coldfield2:19.312:19.3111.9 
82:24.39   Majidah Harb PBU17WCardiff2:24.392:24.3932.7 
92:25.62   Rachael Dyson  SENWLeeds City/Ireland2:23.02:17.0118.1 
102:26.93    Unknown SENM     
72:51.84   Vicky Moritz  U17WWorcester2:20.322:20.3236.0 
800m E (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:12.04   Jack Villette PBU17MCoventry2:12.042:03.928.7 
22:13.74   Kevin Pye  V50MCharnwood/Midland Masters2:12.252:04.25.5 
32:17.27   Luke Jones  U15MTamworth2:13.991:51.09-1.4 
62:23.78   Logan Kelling PBU15MBanbury2:23.782:23.7815.5 
42:24.76   Ros Kelling PBV45WBanbury2:24.762:24.7612.1 
52:25.92   Sian Rainsley PBU15WCoventry2:24.742:15.6022.9 
72:34.56    Unknown SENM     
82:35.10   Paige Campion PBU15WWolverhampton & Bilston2:35.102:32.836.0 
92:35.75   Richard Carney SBV40MBRAT2:35.752:33.7524.9 
102:38.65   Anne Kenchington PBU15WBRAT2:38.652:38.654.9 
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:56.27   Josh Lilly SBSENMSevern/Birmingham Uni3:56.273:54.3323.3 
23:56.35   Johnathan Morgan PBU23MNewport3:56.353:50.163.0 
33:57.38   James Griggs PBSENMCoventry3:57.383:57.383.0 
43:57.44   Ben Connor PBU20MDerby3:57.443:45.52-6.1 
53:58.83   Steve Millward PBSENMGloucester/Cardiff3:58.833:58.83-1.5 
64:01.11   Ryan Kenny  U23MCoventry3:56.43:56.436.0 
74:02.85   Jonathan Peters  U23MCardiff4:00.483:56.9733.0 
84:03.47   Michael McKeown PBU17MCoventry4:01.443:54.6236.0 
94:11.43   Sean Bowden  U20MBromsgrove & Redditch/Border Olympians4:05.114:02.6917.0 
1500m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:06.81   Toby Spencer PBU23MCoventry4:06.814:06.810.0 
24:07.74   Alex Edwards PBU20MCwmbran4:07.744:07.5836.0 
34:08.34   Jordan Smith PBU17MDudley & Stourbridge4:08.344:08.3430.7 
44:11.72   Rob Andrew PBV45MBournville Harriers/Midland Masters/BRAT4:06.54:06.52.7 
54:14.34   Phil Clamp  V35MTipton/Birmingham Uni4:11.734:05.020.9 
64:14.37   Ryan Nimmons  U17MSolihull & Small Heath4:13.294:10.1536.0 
74:17.27   Liam Roberts PBU23MExeter4:17.274:17.2715.1 
84:18.31   Jamie Langley PBU23MLeamington4:18.314:18.318.6 
94:22.31   Andrew Kaar T20/F20  SENMSolihull & Small Heath4:09.314:01.014.9 
104:23.97   Daniel McKeown PBU15MCoventry4:23.974:17.3836.0 
114:26.30   Daniel Hillman  U20MCoventry4:21.034:21.0336.0 
124:27.47   Dean Miller T37/F37 PBU23MBarrow & Furness4:27.474:14.7823.4 
134:31.11   Thomas Ridding  U15MCoventry4:25.564:14.3535.7 
144:31.81   Ben Dyson PBSENMDerby/Leeds City4:31.814:31.8116.5 
1500m C (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:37.33   Frances Briscoe SBSENWCoventry4:34.684:32.1531.3 
24:37.50   Joanne Maddick  SENWKingston upon Hull/Loughborough Students4:32.044:32.0414.0 
34:38.33   Julia Orr PBSENWLoughborough Students4:38.334:38.3336.0 
44:38.52   Alex Sneddon  SENWShildon/Loughborough Students4:34.364:28.96.5 
54:43.85   Alex Rieley PBU13MMansfield4:43.853:49.75-1.4 
64:45.54   Estelle Damant PBSENWRanelagh/St. Mary's Richmond/Loughborough Students4:45.544:42.998.3 
75:24.75   Hannah Campion PBU15WWolverhampton & Bilston5:24.55:07.235.9 
85:49.94   Lauren Hillman SBU15WWolverhampton & Bilston5:49.944:56.636.0