BMC PB Classic External Results
Milton Keynes
22 May 10
800 1500 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Men 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:54.48   William Gurton PBU17MVale of Aylesbury1:53.301:51.4920.1 
21:54.62   Ross Franks PBU20MSt. Mary's Richmond1:54.131:54.13-3.3 
31:54.65   Jason Prickett PBU20MInvicta East Kent1:54.651:53.2933.0 
41:56.95   Jordan Bransberg  U17MSkyrac1:54.721:48.8213.4 
51:57.99   Jonathan Hopkins PBU20MBridgend1:57.991:57.99-4.6 
61:59.19   Joe Gaynor SBU20MHerts Phoenix1:58.801:58.806.5 
71:59.64   Stewart Davis PBSENMEaling Southall & Middx/Antigua & Barbuda1:57.941:57.9434.6 
82:00.57   Jake Waples SBU20MKettering1:59.51:58.933.5 
Men 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.44   Hugo Fleming PBU17MWalton1:56.001:51.37-3.0 
21:58.20   Scott Edwards  U17MDerby1:57.541:55.1936.0 
31:58.99   Chris McGahan PBU17MSale Harriers Manchester1:58.991:54.4729.1 
41:59.50   Sean Molloy PBU15MTonbridge1:59.171:47.76-5.4 
52:02.90   Sam Hudson PBU17MInvicta East Kent2:02.901:59.0920.6 
62:07.02   Jordan Smith SBU17MDudley & Stourbridge2:01.62:00.731.1 
Men 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.13   Liam Dee PBU15MHerts Phoenix2:01.131:50.66-5.1 
22:01.71   Ryan Nimmons PBU17MSolihull & Small Heath2:00.901:59.236.0 
32:04.28   Jivendra Singh PBU15MSt. Mary's Richmond2:02.961:56.0828.0 
42:04.71   Richard Hindley  U17MTrafford2:04.051:58.7036.0 
52:05.20   Stanley Harrison PBU15MHighgate2:02.831:57.8929.7 
62:05.32   Dominic Chambers PBU15MDerby2:05.321:51.3718.1 
72:05.69   Simon Anetts  U17MSolihull & Small Heath2:04.722:01.692.1 
82:05.81   Nathan Udall PBU15MCoventry2:05.812:00.4735.2 
Men 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:07.45   Daniel McKeown PBU15MCoventry2:07.12:02.4436.0 
22:08.93   Alex Johnson PBU15MChiltern2:08.932:08.9336.0 
32:10.46   Ben Whitney PBU15MChiltern2:10.462:03.8136.0 
42:17.39   Tobias Rankin PBU15MWest Suffolk/Hadleigh Hares2:15.932:09.615.6 
52:18.11   Phillip Maddocks  U15MLeicester2:13.342:13.347.3 
62:18.82   Jack Anthony PBU17MWest Suffolk2:17.92:17.120.6 
72:20.59   Daniel Lawton PBU15MStockport2:18.271:55.290.9 
Women 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:13.41   Rebecca Weston SBU17WInvicta East Kent2:13.062:12.4335.5 
22:15.68   Megan Steer PBU17WSt. Albans AC2:15.682:10.1510.2 
32:17.08   Freya Vincent  U17WLeicester2:14.182:14.1832.8 
42:17.30   Holly Archer SBU17WWest Suffolk2:16.142:05.84-0.3 
52:20.55   Amy Griffiths PBU15WLeicester2:18.552:04.56-1.1 
Women 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:17.05   Megan Bates PBU15WEden Runners/Team North Cumbria2:15.422:13.3123.4 
22:18.96   Sadie Hambly PBU17WSolihull & Small Heath2:18.962:18.836.0 
32:19.84   Ruth Myburgh PBU17WSouth London2:19.842:19.8436.0 
42:21.13   Emily Ruane  U15WHerts Phoenix2:21.002:17.030.5 
52:21.30   Megan Fairbrother  U17WLeicester2:20.012:20.0136.0 
62:21.59   Caelidh Ross PBU15WMansfield2:21.592:06.6314.3 
72:22.80   Chloe Tillin PBU15WNuneaton2:22.802:22.8036.0 
82:23.45   Emily Sales  U17WLeicester2:18.912:18.5336.0 
92:29.34   Anna Madry SBU17WVale of Aylesbury2:27.72:21.2036.0 
Women 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:26.47   Tory Mobley PBU15WBanbury2:23.772:21.5936.0 
22:29.10   Lucy Hacking PBU15WMarshall Milton Keynes2:27.362:25.3112.2 
32:29.82   Fern Yull PBU15WMarshall Milton Keynes2:29.822:27.3112.3 
42:31.35   Nicola Isaacs SBU17WLincoln Wellington2:31.352:26.836.0 
52:34.21   Sophie Tooley  U13WWest Suffolk2:28.92:09.9815.3 
62:43.65   India Mitchell-Jarvis  U15WLeicester2:39.272:36.9636.0 
Mixed 800m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:21.43   Sam Elliott PBU13MLeicester2:19.412:10.435.1 
22:21.77   Michael Bartram PBU15MWest Suffolk2:21.771:54.93-0.3 
32:23.49   Zak Anderson PBU15MLeicester2:21.392:08.7334.7 
42:24.90   Laura Donnelly PBU17WLincoln Wellington2:24.902:24.9036.0 
52:25.67   Chloe Allen  U15WChiltern/Buckinghamshire Schs2:24.82:24.836.0 
62:27.14   Elana Dimmer SBU17WForest of Dean2:27.142:21.07.1 
72:27.32   Luke Beeby SBU13MLeicester2:24.952:12.134.0 
82:28.28   Lilly Coward PBU15WInvicta East Kent2:26.502:07.440.8 
92:32.62   April Beeby  U17WLeicester2:24.982:22.1236.0 
 
Men 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:56.49   James McMurray PBU17MSt. Albans AC3:56.493:39.02-5.3 
23:56.58   Elliot Palmer PBU20MIpswich3:50.783:48.47-2.9 
33:57.08   Matt Bergin PBU20MBedford & County/Ireland3:57.083:44.84-4.8 
43:58.15   David Wilson PBU20MHerts Phoenix3:56.903:56.9036.0 
53:58.61   Kieran Clements PBU17MIpswich/Ipswich Jaffa/Hadleigh Hares3:58.613:43.55-5.5 
63:59.42   Liam White SBU20MHercules Wimbledon3:56.193:51.3918.4 
74:00.84   Bradley Goater PBU17MSt. Mary's Richmond3:59.443:45.32-0.3 
84:03.45   Jamie Taylor-Caldwell PBU20MEaling Southall & Middx4:00.63:49.15-1.3 
94:09.71   Jack Killip PBU17MSt. Mary's Richmond4:06.883:59.8130.5 
104:11.38   Stuart Ferguson  U20MRadley4:00.833:47.951.5 
Men 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:07.73   Daniel Gurton PBU17MVale of Aylesbury4:07.733:55.4223.4 
24:08.09   Ben Waterman PBU17MEaling Southall & Middx4:08.093:44.30-3.8 
34:09.03   Edward Shepherd PBU17MHerts Phoenix4:09.033:47.51-4.2 
44:14.78   Stefan Ashman PBU17MLeicester4:14.784:09.7636.0 
54:17.42   Ben Alcock  U17MBedford & County4:17.23:49.53-3.9 
64:17.88   Alex Carter PBU15MTeam Bath4:14.523:53.97-2.4 
74:18.81   Adam Sixsmith PBU17MTrafford4:12.924:12.9235.4 
84:20.72   Archie Allen-Jones PBU17MEaling Southall & Middx4:20.724:20.726.0 
94:21.03   Daniel Hillman PBU20MCoventry4:21.034:21.0336.0 
104:23.88   Nyle Clinton PBU17MSwindon4:23.883:51.56-0.6 
114:24.24   Zack Bamber  U17MVale Royal4:17.754:10.116.0 
124:25.17   Patrick Taylor  U15MVale of Aylesbury4:10.253:47.84-5.1 
Men 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:18.10   Michael Harrison PBU17MBedford & County4:13.153:52.232.2 
24:18.16   Joe Shail PBU17MCoventry4:17.994:17.3636.0 
34:18.35   George Gillingwater PBU17MChiltern4:18.354:07.744.9 
44:18.56   Jamie Cozens PBU17MSphinx4:18.564:18.5617.6 
54:18.57   Kyran Roberts PBU15MCarmarthen4:18.043:45.18-3.7 
64:19.26   Jack Walker PBU17MChiltern4:19.264:19.2634.5 
74:20.33   Scott Greeves PBU15MCity of Norwich4:20.333:45.73-3.6 
84:20.50   Ryan Isaacson PBU15MBedford & County4:17.104:00.3831.0 
94:21.33   Michael Goddard SBU15MChiltern/Hertfordshire Schs4:21.334:03.210.0 
104:25.81   Bhavesh Soneji PBU17MEaling Southall & Middx4:19.134:05.6511.9 
114:28.46   Patrick Stuart SBU20MBedford & County4:28.464:26.340.9 
Men 1500m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:21.30   Corey De'Ath PBU15MTonbridge4:19.923:51.66-4.1 
24:25.56   Thomas Ridding SBU15MCoventry4:25.564:14.3535.8 
34:26.14   Nicholas Doyle PBU15MHerts Phoenix4:22.114:18.715.2 
44:27.40   Maximilian Nicholls PBU15MTonbridge4:20.504:04.23-3.3 
54:33.91   Joe Grant PBU15MSwindon4:33.914:33.9136.0 
64:37.71   William Rawlinson PBU15MLeicester4:37.714:29.8624.3 
74:41.28   James McCarthy PBU15MChiltern4:38.13:46.59-4.6 
84:41.78   Oscar Holdsworth PBU15MBristol & West/Truro School4:38.04:38.036.0 
94:41.96   Cameron McKie PBU15MWest Suffolk4:40.74:05.662.0 
104:43.41   Jimmy Davies PBU15MChiltern4:43.414:20.4235.6 
Men 1500m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:45.74   Sam Knee-Robinson  U15MBedford & County4:38.23:54.35-2.7 
24:46.05   Euan Nicholls PBU13MTonbridge4:43.484:10.552.4 
34:46.92   Alex Rieley PBU13MMansfield4:43.853:49.75-1.0 
44:48.76   George Bell PBU13MLeicester4:41.044:21.6036.0 
54:51.16   Louis Clarke PBU13MMarshall Milton Keynes4:51.164:07.0828.0 
64:56.39   Sebastian Anthony PBU15MWest Suffolk4:52.043:51.79-4.2 
75:01.79   George King PBU15MMansfield5:01.794:51.736.0 
85:05.38   Daniel Villette PBU15MCoventry5:05.384:13.327.9 
Women 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:39.70   Rosanna Stewart PBU15WAldershot, Farnham & District/Alton4:39.704:39.7036.0 
24:41.43   Loren Bleaken  U15WTeam Bath4:39.464:38.0535.3 
34:43.91   Lucy Farnell  U20WBirchfield H4:39.304:36.236.0 
44:44.61   Lauren Hawtin PBU17WOxford City4:41.184:41.186.3 
54:45.54   Rebecca Robinson PBU17WRoyal Sutton Coldfield4:43.254:38.0436.0 
64:49.36   Helen Wilson PBU17WSouth London4:49.264:49.2630.8 
74:54.44   Rebecca Howard  U15WAldershot, Farnham & District4:50.304:35.072.3 
84:54.56   Alanah Harris  U15WBedford & County4:52.464:39.1016.6 
94:58.46   Clara Evans  U17WHereford4:53.44:51.0-0.7 
Women 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:51.34   Hollie Parker PBU15WCambridge & Coleridge4:46.024:19.370.3 
24:51.75   Amy Casey PBU15WNuneaton4:48.354:48.3536.0 
34:53.40   Rebecca Killip PBU15WSt. Mary's Richmond4:46.304:33.9611.0 
44:54.67   Mari Smith PBU15WLeicester4:47.454:19.63-1.8 
54:55.54   Leigh Chapman PBU15WAldershot, Farnham & District4:53.194:53.1936.0 
64:56.26   Olivia Connell PBU17WTruro School4:56.264:56.2636.0 
74:58.99   Jade Leggett PBU17WMarshall Milton Keynes4:58.994:50.0035.8 
85:00.12   Sophie Foreman  U15WSouth London4:58.304:40.1722.7 
95:00.67   Sophia Cliffe PBU15WMarshall Milton Keynes4:57.14:57.116.7 
105:01.04   Chevelle Baxter  U15WMansfield4:56.14:56.136.0 
115:02.09   Connie Lewis  U15WChiltern4:58.304:39.7635.9 
125:02.51   Emily Bousfield PBU15WMarshall Milton Keynes5:01.35:01.320.3 
135:10.72   Siobhan Harrison  U20WAldershot, Farnham & District5:07.54:42.0714.4 
Women 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:59.35   Beth Hawtin PBU15WOxford City4:53.744:53.7436.0 
24:59.90   Abbie Donnelly PBU15WLincoln Wellington4:57.14:32.25-0.4 
35:08.84   Chloe Ward PBU15WNuneaton5:08.845:08.8436.0 
45:09.72   Anna Weston PBU13WInvicta East Kent/St. Mary's Uni5:09.724:48.146.2 
55:13.95   Naomi Prosser  U20WHereford5:12.845:12.849.0 
65:18.41   Emma Heath PBU15WMansfield5:18.415:18.4136.0 
75:37.08   Sophie Quince PBU13WBuxton5:34.85:21.433.6 
 
Men 3000m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:31.17   Ben Connor PBU20MDerby8:23.977:54.01-6.2 
28:38.76   Robbie Farnham-Rose PBU17MTonbridge8:26.337:57.020.4 
38:44.19   Alex Dunbar PBU20MWest Suffolk8:40.248:13.82-2.1 
48:45.26   Darrell Bellinger PBSENMOxford City8:45.268:45.2621.0 
58:56.47   Luca Russo PBU17MTonbridge8:48.798:17.695.3 
68:56.72   James Taylor PBU20MTonbridge/Judd School8:45.138:45.13-1.0 
78:59.07   Alex Robinson  U20MHercules Wimbledon8:29.678:29.672.2 
89:00.01   Luke Scarr PBU17MSolihull & Small Heath9:00.019:00.0136.0 
99:02.20   Hobie Martin PBU17MBristol & West/Newquay & Par8:46.108:32.2728.6 
109:02.87   Daniel Bradley PBSENMTonbridge/Aldershot, Farnham & District9:02.878:48.53-0.2 
119:13.09   Ryan Driscoll PBU17MTonbridge9:09.478:04.86-4.1 
129:20.57   Thomas Atkins  U17MVale of Aylesbury9:17.429:17.332.1 
139:29.20   Dominic Thackery PBU20MWest Suffolk9:29.209:29.2036.0 
149:32.85   Tom Cox  U20MTonbridge9:03.718:36.972.4 
159:39.64   Jack Villette PBU17MCoventry9:39.649:08.3529.2 
169:47.86   Jonathan Barnes  U20MHereford/Wye Valley9:40.79:17.8-1.7 
Women 3000m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:44.92   Annabel Gummow SBU17WBristol & West/Mendip9:44.929:30.06-0.3 
210:15.64   Frances Briscoe  SENWCoventry9:45.649:45.6431.7 
310:16.98   Tamara Armoush SBU20WAmber Valley & Erewash/Team CDAV10:16.989:25.643.1 
410:17.75   Melanie Wood SBU17WMarshall Milton Keynes10:05.359:58.155.9 
510:25.10   Melissa Hawtin SBU20WOxford City10:25.109:45.713.8 
610:34.82   Elle Roche SBU17WMarshall Milton Keynes10:05.919:49.132.1 
710:49.90   Pandora Banbury PBU17WTonbridge10:45.210:45.29.7 
811:19.10   Sophie Cowper  U23WLincoln Wellington/South London10:45.749:29.711.3 
911:47.75   Sheridan McWilliam  U17WLincoln Wellington11:18.311:18.38.6