BMC Regional Races External Results
Exeter
25 May 10
800 1500 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
Mens 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:51.2Richard Peters PBU23MBristol & West1:50.291:49.653.3 
21:51.8Sam Petty  U20MNorth Devon1:50.321:49.06-2.9 
31:52.3Michael Wilsmore  SENMBristol & West/Royal Navy1:51.41:49.80-5.4 
41:52.6Steve Mitchell PBU23MBristol & West/Bristol Uni/Crawley1:51.351:50.553.8 
51:53.2Matt Parsley PBU23MExeter/Sheffield Hallam Uni1:53.21:53.233.0 
61:53.2Christopher Dodd PBU23MBristol & West/Bristol Uni/Eastbourne1:53.21:52.210.6 
71:53.8James Ansell PBSENMNewquay & Par/Exeter1:52.31:52.3-6.9 
81:54.4Brett Halliwell PBU20MYate/Westbury1:54.41:54.410.4 
Mens 800m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:55.6Kurtis Gibson PBU20MMendip1:53.81:53.77-3.6 
21:56.0Conor Robinson PBU17MCornwall AC1:56.01:56.032.3 
31:56.5Paul Green SBU20MPoole Runners/Bournemouth1:56.51:54.233.6 
41:57.0Daniel Price PBU23MBournemouth/Exeter Uni1:57.01:56.0547.2 
51:57.7John Brierly PBU23MBristol & West/Bristol Uni1:57.71:57.78.6 
61:59.6Josh Bagnall  U20MBristol & West/Mendip1:57.71:57.732.5 
72:02.0Craig Sprod SBU20MAberdare Valley2:02.02:00.050.4 
Mens 800m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:04.4Alex Fields PBSENMBristol & West/UWE Bristol/Mendip2:04.12:02.335.7 
22:04.5Nick Bennett PBU17MNorth Devon2:03.81:58.37-0.5 
32:05.0Thomas Humphrey PBSENMExeter Uni2:05.02:05.0-0.2 
42:05.4Tom Stockley  U17MSouth Devon/Newton Abbot1:59.41:59.451.4 
52:05.5Lui Pollastrone  U20MTeam Bath2:05.22:04.3454.0 
62:05.6John Scott SBV40MEnfield & Haringey/Newquay & Par2:05.62:02.517.1 
72:06.1Steve Waldron  SENMCity of Plymouth2:02.41:58.525.3 
82:06.8Oliver Ager PBU20MTaunton2:06.82:00.9644.7 
Mens 800m D
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:02.5Ryan Ashwood  U17MYate1:56.01:56.053.6 
22:03.1Fred Barton PBU17MYate/Westbury2:03.12:03.154.0 
32:07.4Rocky Harrison PBU17M 2:05.11:54.2628.8 
42:08.0Hobie Martin PBU17MBristol & West/Newquay & Par2:03.91:58.931.6 
52:08.9Declan Toth PBU15MBournemouth2:07.11:58.3528.4 
62:09.9Alex King PBU17MBristol & West/Truro School2:07.12:07.147.8 
72:10.3Craig Bridges  SENMTeam Bath2:09.42:02.732.9 
82:10.6Robbie Overney PBU20MNorth Devon2:08.12:07.6545.5 
92:13.9Paul Blake T36/F36  U23MDorchester2:11.092:06.1013.7 
Mens 800m E
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:10.3Liam Butler PBU20MTaunton2:06.02:06.054.0 
Mens 800m E
PosGunName AG ClubSBPBHC  
22:10.6Rowan Preece PBU17MTaunton2:10.62:03.814.7 
32:12.1Daniel Petty PBU15MExeter2:12.12:12.154.0 
42:14.0Jamie Coles  U17MTaunton2:12.31:59.2532.5 
52:14.1Simon Howard  V35MNewquay & Par2:11.32:11.334.3 
62:14.2Steve Beardwell PBU15MYate2:10.81:57.914.5 
72:15.4Anton Williams PBU17MYate2:15.42:15.454.0 
82:18.0David Bedwell  V55MBristol & West/Midland Masters2:15.61:56.374.8 
Mens 800m F
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:13.2William Nutt PBSENMNorth Devon2:13.22:13.254.0 
22:13.6James Skelton PBU15MYate/Westbury2:11.12:11.151.8 
32:15.4Daniel Bagnall PBU17MBristol & West2:10.32:10.325.7 
42:15.9Bob Minting  V60MBlackheath & Bromley/South West Vets2:11.32:01.512.7 
52:16.2Ben Hawkins PBU15MTaunton2:16.21:54.23-0.1 
62:16.3William Rozier PBU17MExeter2:16.32:14.8047.8 
72:18.7Graeme Tinkler  U15MNewton Abbot2:16.12:00.7029.2 
82:18.8Oliver Livingstone PBU15MTaunton2:16.892:02.7243.4 
92:21.9Matthew Neyle-Opie  U15MCity of Plymouth2:21.42:16.1450.7 
Mens 800m G
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:17.4Steve Lang SBV55MSouth Devon/South West Vets2:17.42:08.414.1 
22:19.2Luke Rutley PBU15MNewton Abbot2:15.52:00.1435.9 
32:20.1Toby Green PBU15MTaunton2:20.12:20.154.0 
42:20.5Xan Wesolowski PBU15MNorth Devon2:18.72:02.8837.6 
52:23.2Malcolm Cowton  V45MYate/South West Vets2:18.52:15.839.9 
62:23.9Daniel Parker  U15MYate/Westbury2:23.52:09.635.3 
72:24.7Adam Wilson T20/F20 PBU15MYate/Westbury2:24.72:00.78-2.3 
82:25.2Ian Snow PBV55MTorrington2:22.82:22.820.1 
Womens 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:13.8Lily Owsley PBU17WBristol & West2:12.122:09.9523.7 
22:14.3Rosie Chamberlain PBU17WExeter2:12.612:04.194.8 
32:15.2Imogen Briscoe PBU17WStroud2:15.22:15.254.0 
42:15.6Katherine Humphreys  SENWExeter2:14.262:12.010.8 
52:17.1Sophie Skinner PBU23WExeter/Bath Uni2:16.162:16.1654.0 
62:18.9Charlotte Davies PBU23WHerts Phoenix/Exeter Uni2:18.92:18.76.3 
72:23.9Carie Robertson  U15WErme Valley/Armada2:20.82:20.851.3 
82:25.7Lauren Anning  U20WErme Valley/Armada2:21.92:21.914.6 
Womens 800m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:24.5Julie Stroud  SENWRoyal Navy2:20.322:20.3216.4 
22:25.1Kelly Leat  U17WYate/Westbury2:22.82:22.848.5 
32:25.9Jessica Bennett  U15WNorth Devon/West Buckland2:22.52:22.553.0 
42:28.4Holly Brown  U15WTaunton2:27.92:16.7435.2 
52:29.9Steise Hodgson SBU15WNorth Devon2:21.42:21.3554.0 
62:30.4Anna Caswell PBU15WNorth Devon2:30.42:30.452.7 
72:30.5Robyn Brailey SBU17WYate2:30.52:29.354.0 
Womens 800m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:23.5Lizzie Harris SBU17WPoole Runners2:22.842:08.530.2 
22:28.8Yvonne Chart PBU15WTruro School2:25.42:24.1342.2 
32:29.5Lottie Jose PBU15WCornwall AC2:29.52:24.754.0 
42:31.0Jo Meek PBSENWTavistock2:31.02:31.03.8 
52:31.3Chloe Regan PBU15WNorth Devon2:31.32:31.354.0 
62:33.1Poppy Tank PBU13WCity of Plymouth/Armada2:33.12:17.54-1.6 
72:35.1Beth Letherby  U15WDorchester/Team Dorset2:34.152:29.954.0 
82:36.7Becky Turner  U23WCornwall AC/Newquay & Par2:35.82:34.4954.0 
92:38.3Sophie Berry PBU17WNorth Devon2:38.32:38.326.0 
Womens 800m D
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:30.7Zoe Fisher PBU15WCornwall AC2:27.12:27.154.0 
22:31.0Kate Vine PBU15WExeter2:30.32:28.2451.3 
32:38.9Sara-Jane Vanstone SBU13WNorth Devon/Torrington2:38.92:31.8553.6 
42:40.3Harriet Mitchell SBU13WCity of Plymouth2:40.32:38.2454.0 
52:40.7Alex Phillips  U13WPoole Runners2:36.12:23.4632.2 
62:41.6Chloe Buck  U13WNorth Somerset2:34.062:34.0654.0 
72:42.6Emily Ackford  U13WTavistock2:41.62:21.9035.4 
82:55.3Sophie Allen SBU17WPoole AC/Team Dorset2:55.32:40.856.4 
 
Mens 1500m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:56.8Jonathan Wills SBSENMBristol & West3:56.83:53.73-1.1 
23:58.1Charlie MacLean PBU20MTaunton/Yeovil3:56.123:49.3526.3 
33:58.5Jack Bancroft  U23MWells City/Exeter Uni3:54.303:54.30-4.2 
44:00.7Peter Freedman PBSENMTavistock/Total Fitness Bath4:00.74:00.718.4 
54:03.9Nathan Barrett SBU20MNew Zealand4:03.93:56.3354.0 
64:04.9Leif Chandler PBU20MPoole Runners4:04.93:57.726.2 
74:05.0Eliot Buckner  U20MErme Valley/Exeter4:04.03:51.03-0.6 
84:05.2Owain Jones  SENMWindsor Slough Eton & Hounslow3:58.113:56.05-3.2 
94:12.6Gregg Halliwell SBU20MYate4:12.64:02.0539.9 
104:13.9Torsten Chandler SBU23MPoole Runners/Exeter Uni4:13.94:13.1054.0 
114:14.5Ashley Humphreys  SENMExeter4:12.04:12.012.2 
124:15.6Jack Hutchens  U20MNorth Devon4:13.43:54.13-2.7 
Mens 1500m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:07.9Matthew Peters PBU20MBristol & West4:07.94:07.953.5 
24:10.9Callum Jones PBU17MCornwall AC4:09.53:46.35-4.7 
34:12.0Sam Bedford PBU17MWells City/Millfield Sch4:12.03:59.6717.9 
44:12.2Sam Bedwell PBU17MBristol & West4:09.44:09.445.2 
54:15.9Zak Tobias PBU17MBristol & West4:13.394:06.911.3 
64:16.8Andrew Reed PBU20MErme Valley4:16.84:16.85.1 
74:17.6Simon Cooper  U17MTaunton4:15.54:14.5052.8 
84:18.7Luke Jacobs PBU17MBristol & West4:16.254:11.6637.1 
94:18.7Daniel Bodman PBU23MAberdare Valley4:18.74:09.50-2.1 
104:22.6Kane Lee PBU17MYate/Westbury4:22.64:09.51-1.5 
114:23.2Josh Nevin PBU15MBournemouth4:19.104:08.7218.0 
124:23.3Ben Paddy PBU17MNorth Devon4:18.94:18.938.3 
134:24.9Sam Chamberlain PBU17MExeter4:21.14:21.153.2 
144:29.9Michael Gaunt SBU17MNorth Devon4:29.94:07.6613.2 
Mixed 1500m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:21.7Andrew Worden PBU17MCornwall AC4:21.43:55.9620.1 
24:29.2Matthew Dickinson PBU15MWells City/Yeovil4:22.94:04.297.3 
34:31.8Richard Drage  V50MTavistock/South West Vets4:28.24:25.894.6 
44:32.9Imogen Ainsworth SBU23WBristol & West/Bristol Uni4:32.94:25.2423.9 
54:33.7Catherine Blew SBU20WTaunton4:26.534:22.7634.7 
64:34.2Hannah Alderson SBU20WYate/Bristol & West4:30.64:30.64.3 
74:35.6Amber Watson SBU17WStroud4:34.234:32.144.2 
84:39.5Sam Heslop-George PBU15MCornwall AC4:26.64:22.5329.3 
94:40.1Jeremy Hogan  V50MBristol & West/South West Vets4:38.964:34.67.8 
104:44.9Eleanor Wimshurst SBU20WBristol & West4:44.94:37.0453.2 
114:49.4Oscar Holdsworth  U15MBristol & West/Truro School4:38.04:38.054.0 
124:55.4Pete Darton  V35MWells City/Yeovil4:39.64:33.718.9 
Mens 1500m D
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:38.9Michael Robbins PBSENMExeter Uni4:38.94:16.530.9 
24:39.5Blake Blackwood PBU17MExeter4:34.94:30.250.8 
34:47.0Simon Prior PBV40MWells City/Yeovil4:47.04:47.025.9 
44:51.2Lewis Nightingale  U15MBristol & West4:45.74:31.3247.7 
55:01.3Luke Prior PBU13MWells City/Yeovil5:00.403:56.37-5.1 
65:06.5Laurence Edgeley SBU15MExeter5:06.55:05.454.0 
75:06.9Ian Snow  V55MTorrington4:56.24:48.6620.1 
85:21.7Mike Erith  V60MTavistock5:13.44:30.9950.9 
95:32.3Bob Chapman  V60MRoyal Navy/South West Vets5:14.984:41.716.5 
Womens 1500m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:46.0Emily Weeks PBU23WExeter4:45.24:39.7116.1 
24:52.4Anna Rust  U20WExeter4:52.04:52.020.5 
34:53.6Lucy Campbell  U17WNorth Devon4:49.54:41.7545.4 
44:55.1Rebecca Pierce PBSENWTeam Bath4:55.14:48.695.0 
54:55.3Charlotte Cayton-Smith PBU15WNewquay & Par4:55.34:33.340.7 
64:56.3Jo Meek SBSENWTavistock4:56.34:46.43.8 
75:04.7Katie Allen SBU20WPoole AC5:04.74:39.8610.7 
85:06.0Harriet Rogers PBU17WTaunton5:06.04:57.537.6 
95:06.3Lauren Ellis  U17WYate4:57.634:57.130.3 
105:17.8Georgia Timson PBU13WNewquay & Par5:17.55:17.554.0 
115:26.3Victoria Boylett PBU15WExeter5:10.95:10.953.7 
125:27.8Alice Rogers SBU17WPlymouth Coll5:27.84:48.25.5