BMC Regional Races External Results
Exeter
27 Aug 19
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Mens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.02   Dean Smith  SENMCity of Plymouth1:56.511:54.77-1.3 
21:57.70   Jamie Harper PBU23MCheltenham1:57.701:57.70-1.1 
31:58.14   Andrew Smith  U23MPoole Runners/Loughborough Students1:57.631:55.43-1.3 
41:58.53   Benjamin Hamblin PBU17MNorth Somerset1:58.531:58.53-0.6 
51:59.22   Frederic Tremblay SBV40MRoyal Sutton Coldfield/France1:58.401:56.6-0.8 
61:59.29   Michael Biss PBU23MWells City/Yeovil1:59.291:59.29-0.6 
72:00.07   Tomy Adamson PBU17MKenya2:00.072:00.070.0 
82:00.66   Owain Edwards PBU20MCardiff2:00.662:00.660.9 
92:03.23   Oli Lum  SENMBracknell AC/Cardiff Met Uni2:02.941:57.910.5 
Mens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:00.95   Alexander McCartney SBU20MNewquay & Par/Truro School2:00.952:00.870.2 
22:01.27   Bradley McLellan  U17MNewquay & Par2:00.792:00.79-0.1 
32:02.10   Noah Ernest PBU17MCardiff Archers2:02.102:02.102.8 
42:02.54   Michael Owen PBU17MNewport2:02.542:02.540.7 
52:02.72   Louis Chamberlain  U17MExeter2:02.102:02.100.3 
62:04.33   William Nicolle  U23MTaunton/Loughborough Students2:02.412:02.410.8 
72:04.96   Luke Hamley PBU17MNorth Devon2:04.962:04.960.0 
Mens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:03.13   Tom Cave PBU20MTaunton2:03.132:03.1310.2 
22:04.19   Oscar Lee PBU17MTaunton2:04.192:04.191.5 
32:04.66   Robbie Hawkins  SENMYeovil/Yeovil Town2:03.32:00.30.6 
42:04.96   Oliver Woodmason PBU17MCity of Plymouth2:04.962:04.960.7 
52:05.79   John Cooper PBV35MPlymouth H2:05.792:05.791.9 
62:07.81   Andrew Power  U17MTaunton2:05.082:05.081.4 
72:12.14   George Thomas  U15MNorth Devon2:08.42:08.42.4 
Mens 800m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:14.73   Alastair Smith PBU13MExeter2:14.732:14.734.0 
22:16.67   Henry Dawes PBU13MNewport2:16.672:13.792.7 
32:16.74   Luke Mallon  U15MExeter2:15.242:15.244.9 
42:17.53   Dave Lee SBV50MTaunton2:17.531:53.696.1 
52:20.61   Robert Stewart  V45MHolme Pierrepont/Charnwood2:18.342:14.894.7 
62:22.57   Ethan Rattenbury  U13MCity of Norwich/Suffolk Schs2:21.72:21.76.2 
72:22.97   Jack Harvey  U15MWells City/Yeovil2:20.102:20.103.1Click your Clock logo
82:32.77   Liam McQueen-Mason PBU13MTorbay2:32.772:32.777.9 
92:37.58   Nathan Hill  U13MCardiff Archers2:34.202:31.266.3 
102:38.56   David Cooke  V60MYeovil/South West Vets2:35.362:35.3610.2 
112:38.97   Finn Tolson  U15MBideford2:31.822:31.825.3 
122:40.37   Ben Tolson  U15MBideford2:35.62:35.65.3 
Womens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:19.07   Amelia Honor PBU15WWestbury/Yate2:19.072:19.075.0 
22:21.23   Freya Bennett  U17WCoventry2:19.82:19.85.6 
32:21.70   Heidi Taylor SBU17WPoole AC2:21.702:20.316.0 
42:23.14   Alanah Hill  U17WCardiff Archers2:18.122:18.124.3 
52:26.87   Isabella Colwell SBU17WYeovil2:26.872:24.2610.0 
62:28.23   Camilla Brown PBU17WPoole AC2:28.232:28.237.1 
Womens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:33.04   Holly Leman-Liberal  U17WTorbay2:30.972:30.978.9 
22:38.90   Krista Bennett  U13WCoventry2:35.642:35.649.2 
32:41.09   Abbi Oscroft SBU17WNorth Devon2:41.092:35.2012.3 
42:45.15   Molly Colwell  U13WDorset Schs2:35.52:35.511.1 
52:46.02   Caitlin Graham PBU15WTorbay2:46.022:46.0218.4 
63:07.69   Sacha Denny SBU15WExeter3:07.692:55.7924.2 
Mixed 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:09.61   Iseult O'Donnell  SENWRaheny Shamrocks/Ireland2:08.912:08.653.7 
22:10.57   Liam Hallows  U23MErme Valley2:08.002:08.002.4 
32:11.08   Ariana Harper  SENWNew Zealand2:09.822:09.8215.9 
42:11.69   Liam Mainwaring PBU17MNewport2:11.692:11.695.4 
52:11.80   Ollie Campbell  U15MNorth Somerset2:09.432:09.432.6 
62:11.82   George Nicholls SENMUnattached    
72:12.00   Craig Bridges  SENMTeam Bath2:10.402:02.732.3 
82:13.73   William Russell  U17MTavistock2:10.792:10.792.4 
 
Mens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:54.16   Sam Petty  SENMNorth Devon3:52.943:49.37-1.8 
23:58.28   Remi Adebiyi  U20MNewport3:54.463:54.46-3.2 
33:59.57   Alex Crossland  SENMHighgate3:55.673:55.67-2.7 
44:00.65   Jackson Mountford  U20MNewport3:59.593:57.66-2.5 
54:01.80   Sam Sommerville SBU23MYeovil/Wells City/Sheffield Uni4:01.803:56.18-1.7 
64:14.21   Thomas Bayley PBU23MExeter/Imperial College4:09.214:09.21-0.7 
74:14.45   Patrick Mochan SBU17MSwindon4:14.454:13.650.5 
84:14.58   Hamish James SBU20MNorth Devon4:14.584:13.85-0.8 
94:15.13   Chris Prothero  SENMParc Bryn Bach/Glamorgan Uni4:11.903:58.350.1 
104:17.78   Joachim Tranvag SBSENMExeter/Exeter Uni/Norway4:17.784:08.10.6 
Mens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:15.30   Martin Edwards PBSENMBideford4:15.304:15.300.2 
24:15.58   Archie Coates  U15MYeovil/Dorset Schs4:14.474:14.47-0.4 
34:17.63   Finley Ball PBU17MNorth Devon4:17.634:17.630.0 
44:20.09   Dan Parkin PBU17MNorth Devon4:20.094:20.091.8 
54:20.57   Joe Beaton PBU20MTavistock4:20.574:20.571.1 
64:23.40   Isaac Murray  U17MCornwall AC4:20.614:20.61-0.4 
74:24.86   Benjy McCartney  U17MNewquay & Par4:24.614:24.611.2 
84:25.30   Adam Leworthy  U17MNorth Devon4:19.954:19.950.8 
94:30.28   James McKibbin T20/F20  U23MNorth Devon4:29.614:29.61-0.1 
104:31.64   Cameron Bryson PBU17MExeter4:31.644:31.643.6 
114:31.97   Charlie Hague PBU13MExeter4:31.974:31.971.9 
124:33.45   Zak Clemens PBU15MCornwall AC4:33.454:33.453.0 
134:34.21   Charlie Harris  U15MSwansea4:31.834:31.832.0 
144:46.86   Myles Begley  U17MTorbay/Newton Abbot4:41.924:41.924.3 
Mixed 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:33.77   William Ewens PBSENMNorth Shields Poly/Army4:33.774:33.772.9Click your Clock logo
24:36.51   Matthew Gibbons SBU23MHercules Wimbledon/UCL4:36.514:30.42.4 
34:37.21   Owen Astington PBSENMWells City4:37.214:37.211.7 
44:38.22   Christopher Oliveira PBU13MNorth Devon4:38.224:38.222.1Click your Clock logo
54:40.48   Liam Gallantry PBSENMNewquay & Par/East Cornwall4:40.484:40.482.7 
64:42.23   Peter Heckles PBV35MExeter4:42.234:42.232.0Click your Clock logo
74:42.63   Natalie Griffiths  SENWBristol & West4:40.884:34.662.1 
84:44.98   Stephen Burns SBV55MCity of Plymouth/South West Vets4:44.984:32.872.7 
94:50.66   Samuel Hart PBU15MTorbay/Newton Abbot4:50.664:50.663.3 
104:56.01   Ewan Dix  U15MTavistock4:48.794:48.794.7 
115:00.16   Michael Lambourne PBU17MExeter5:00.165:00.163.9 
125:08.91   Harvey Reeves  U15MBideford5:07.25:07.23.7 
135:13.70   Thomas Darton  U13MSouth Glos5:11.325:11.326.6Click your Clock logo
145:25.41   Christopher Kirwin  U17MTorbay4:59.994:59.997.5 
Womens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:40.47   Alice Murray-Gourlay PBSENWTaunton4:40.474:40.472.7 
24:43.04   Emma Ryder PBU23WTavistock/Bedfordshire Uni4:43.044:43.044.8 
34:43.56   Hannah Taunton T20/F20 PBSENWTaunton4:39.964:39.960.8 
44:52.97   Courtney Howard PBU20WExeter4:52.974:52.973.0 
54:53.26   Danni Sinclair PBU17WBristol & West4:53.264:53.265.5 
64:55.76   Lucy Wallace  V35WBitton/Bristol & West4:53.34:53.35.5 
75:03.98   Kirstie Booth  V40WTaunton5:02.084:51.425.4 
85:04.99   Helen Allen  V40WWells City/South West Vets/Maiden Newton4:59.064:59.065.0 
95:06.28   Keira Devereux  U15WNorth Somerset5:03.005:03.005.7 
105:07.53   Daisy Rowe  U13WExeter4:56.584:56.586.1 
Womens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:03.60   Clementine Houlden PBU15WBristol & West5:03.605:03.607.4 
25:06.03   Orli Cranston PBU17WAvon Valley5:06.035:06.037.5 
35:10.01   Emma Harrison PBU15WTorbay/Newton Abbot5:10.015:10.016.7 
45:12.16   Lexie Brown  U13WPoole AC5:06.155:06.156.2 
55:12.81   Freya Woodhead PBU13WBideford5:12.815:12.814.9 
65:15.29   Isla Bryson  U13WExeter5:14.315:14.318.8 
75:23.51   Veryan Cranston PBV45WAvon Valley5:23.515:23.516.8 
85:31.69   Charlotte Walker  U15WTavistock5:27.025:27.028.0 
95:39.78   Lucy Acott  U15WMendip5:30.325:26.4310.3