BMC / Glasgow AA Metric Miler Meeting (Inc Scottish 3000m Championships) External Results
Emirates Arena
4 Jan 19
3000 5000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
3000m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
17:56.78   Sol Sweeney PBU23MPerth Strathtay/Glasgow Uni7:56.787:56.78-5.4 
27:57.66   Adam Craig PBSENMInverclyde/University of Mount Olive7:57.667:57.66-5.2 
37:57.84   Philip Sesemann SBSENMLeeds City7:57.847:55.71-5.8 
47:59.58   Andrew Heyes SBSENMHallamshire/Birmingham Uni7:59.587:51.01-5.6 
58:03.15   John Travers  SENMHerne Hill/Donore/Ireland8:01.047:55.05-0.8 
68:14.20   Alastair Hay SBSENMCentral8:14.208:07.84-4.3 
78:19.47   Jonathan Dahike SENMTV Wattensheid    
88:27.95   James Donald PBU23MDundee Hawkhill8:23.438:14.88-4.3 
98:28.53   Michael Ferguson  SENMAberdeen/Aberdeen Uni/Banchory Stonehaven8:25.268:15.60-4.4 
108:39.04   Stuart Gibson SBV35MCambuslang/Whitemoss8:39.048:37.41-3.3 
118:41.07   Gavin Smith PBU23MCambuslang8:41.078:41.070.1 
128:42.40   Allan Ramsay PBSENMVictoria Park City of Glasgow/Glasgow City/Strathclyde Uni8:42.408:42.400.0 
3000m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:24.24   Kane Elliott PBU20MFalkirk8:24.248:24.24-3.4 
28:29.89   Hamish Armitt PBU20MGiffnock North8:29.898:29.89-3.5 
38:33.11   Michael Wright PBSENMCentral8:33.118:33.11-2.9 
48:38.16   Ben MacMillan PBU20MCentral8:38.168:38.16-3.0 
58:38.92   Owen Miller T20/F20 SBSENMFife8:38.928:36.90-2.0 
68:52.51   Alistair Campbell SBSENMGlasgow City/Cambuslang8:52.518:37.270.7 
78:53.24   Lewis Raeburn  U20MShettleston8:24.638:24.63-3.1 
89:00.15   James Gillon  U20MLaw/St. Mary's Uni8:57.28:42.67-2.8 
99:00.58   Andrew MacAngus  U20MKilbarchan/Strathclyde Uni8:58.488:58.48-2.3 
109:02.01   Callum Tharme  U20MGala/Edinburgh Uni8:56.788:53.26-3.0 
119:04.51   Magnus Tait PBU20MLasswade9:00.668:56.12-1.9 
129:27.15   Stephen Addison  U20MCorstorphine9:04.999:04.99-0.2 
3000m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:53.71   Darrell Hastie SBV35MGala8:53.718:51.06-2.9 
28:55.74   Luke Davidson SBU20MInverness8:55.748:42.18-2.3 
38:57.65   Adam Hay PBU20MInverclyde/West of Scotland Uni8:38.778:38.77-2.6 
48:58.75   Grant Baillie PBV35MEast Kilbride/Fire Service8:58.758:58.75-2.3 
58:59.06   Kerry-Liam Wilson PBV45MCambuslang/Scottish Vets H8:59.068:59.06-1.5 
68:59.46   Adam Pratt PBSENMTynedale8:51.048:51.04-2.1 
79:02.00   Darran Muir PBV40MLaw9:02.009:02.00-0.9 
89:03.14   Christian Graham  U20MLasswade8:43.748:40.20-3.0 
99:03.96   David Addison PBU17MCorstorphine9:03.968:51.92-1.3 
109:04.90   Ross Whitelaw PBU20MVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Sch of Sport9:04.909:04.90-0.1 
119:05.95   Harry McGill PBU17MGreenock Glenpark9:02.619:02.61-1.2 
129:10.14   Guy Bracken SBV55MNorth Shields Poly/VAA North East9:10.148:52.38-1.1 
139:31.53   Ethan Carolan  U17MGiffnock North9:23.529:15.28-0.4 
149:32.14   Gordon Barrie SBV45MDundee Hawkhill/Bedford & County/Scottish Vets H9:32.149:11.230.1 
159:39.53   Gregor Campbell PBU17MShettleston9:39.539:39.532.2 
3000m D (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
1m9:02.25   Laura Muir  SENWDundee Hawkhill8:30.618:26.41-1.9 
2m9:02.48   Beth Potter  SENWShaftesbury Barnet9:02.068:53.942.2 
3m9:02.64   Gabriela Stafford PBSENWCanada9:02.649:02.642.2 
49:16.48   Jemma Reekie SBU23WKilbarchan9:16.489:11.20-1.0 
59:25.35   Danielle Hodgkinson PBSENWWallsend/Army9:24.549:24.54-0.1 
69:25.50   Kerry MacAngus PBU23WKilbarchan/Strathclyde Uni9:25.509:25.501.6 
79:51.62   Abbie Taylor  U20WDundrum South Dublin/Ireland9:49.349:36.016.9 
3000m E (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:56.29   Richard Carr PBSENMCambuslang8:56.298:48.25-1.7 
29:02.85   Robbie Ferguson PBU23MKilbarchan/Glasgow Caledonian Uni9:02.858:45.13-2.1 
39:04.72   Lucas Cheskin PBSENMShettleston9:04.729:04.72-1.3 
49:07.62   Ben Shaw PBU20MGiffnock North8:55.178:40.72-2.0 
59:10.23   Iain McWhinnie PBU20MFife9:10.239:10.23-0.7 
69:16.08   Malcolm Lang PBV40MLothian9:16.089:16.08-0.8 
79:16.14   Ryan Donald PBU20MDundee Hawkhill9:11.209:11.01-1.8 
89:25.85   Harry Henriksen SBU17MLasswade9:25.859:14.88-0.4 
99:31.67   David Tamburini SBV40MInverclyde/Scottish Vets H9:31.679:25.451.0 
109:37.99   Mark Gardner SBV35MLancaster & Morecambe/Northern Masters9:37.999:15.210.6 
119:41.41   Michael Watt SBU20MAberdeen9:41.419:30.803.0 
129:56.11   Harry Nimmo SBU20MGiffnock North/Edinburgh Uni Hare & Hounds9:56.119:33.296.9 
1310:00.98   Paul Monaghan SBV45MGreenock Glenpark10:00.989:40.68-0.7 
3000m F (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:12.48   Michael Houston  SENMInverclyde/Glasgow Caledonian Uni/Falkirk8:46.288:46.28-1.5 
29:15.83   Alastair Marshall PBU17MLivingston9:07.969:07.96-0.7 
39:19.56   Stuart McGeachy PBV35MCampbeltown9:19.569:19.56-0.8 
49:21.57   Lucas Cairns PBU17MInverness9:21.579:10.99-1.2 
59:23.37   Jon Hammerman PBV35MInverclyde9:23.379:23.37-0.2 
69:24.78   Stephen Allen SBV50MMotherwell/Scottish Vets H9:24.789:10.940.3 
79:25.63   Stephen Allan PBV45MCumbernauld9:25.639:25.630.9 
89:26.04   Gavin McWhinnie PBU20MFife9:26.049:20.790.0 
99:26.22   Ben Sandilands PBU17MFife9:26.229:26.22-2.5 
109:34.53   Stephen Brown PBV35MWest End RR/Scottish Vets H9:33.059:33.050.7 
119:37.24   Peter Mackie PBV40MShettleston9:37.249:37.240.8 
129:39.13   Ian Johnston SBV50MVeterans/Scottish Vets H9:39.138:53.11.0 
139:40.61   Hamish Anderson PBU17MEast Kilbride9:40.619:24.240.4 
149:40.93   Justin Carter PBV45MCambuslang9:40.939:40.930.9 
159:42.25   Alun Myers PBSENMVictoria Park & Tower Hamlets/Inverclyde9:42.259:42.25-0.2 
169:43.12   Alan Mollins PBU20MGreenock Glenpark9:43.129:43.122.0 
179:45.84   Brian Scally SBV50MShettleston/Scottish Vets H9:45.848:19.663.4 
1810:02.98   Ben Nichol PBU20MInverclyde10:02.9810:02.981.3 
1910:09.41   Scott McDonald PBV50MMoorfoot10:09.4110:09.410.7 
2010:16.42   Ross O'Brien  U17MGiffnock North9:45.939:45.93-0.3 
3000m G (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:37.42   Craig Reid SBSENMBellahouston RR9:37.429:24.434.3 
29:37.73   John Coyle SBV45MGarscube9:37.738:54.0-0.2 
39:41.94   Ethan McColgan  U17MDundee Hawkhill9:31.989:12.720.3 
49:42.99   Scott Macleod PBSENMMetro Aberdeen9:42.999:42.990.7 
59:43.20   Calum Little PBU17MFalkirk9:30.749:30.740.6 
69:49.05   Jenny Selman SBSENWFife/Dundee Uni9:49.059:42.490.8 
79:50.12   Howard C Elliott SBV50MCumbernauld9:50.129:41.685.4 
89:50.29   Zoe Bates PBU23WEdinburgh AC/Aberdeen Uni9:50.299:50.293.5 
99:53.08   Nicholas Gemmell PBV45MInverclyde/Campbeltown9:53.089:53.08-0.7 
109:55.64   Martin Fitchie SBV40MCumbernauld9:55.649:50.532.7 
119:59.94   Scott Martin SBV50MKilmarnock9:59.949:48.502.3 
1210:02.68   Jason Kane SBSENMInverclyde10:02.689:53.023.2 
1310:03.83   Amy Frankland PBSENWLasswade/Edinburgh Uni Hare & Hounds10:03.8310:03.832.4 
1410:06.70   David Hogg SBV45MCumbernauld10:06.709:52.132.7 
1510:26.03   Gary Mckendrick SBV50MInverclyde10:26.039:54.558.1 
1610:27.60   Kirstin Oakley  U23WAyr Seaforth/Bradley Uni10:08.639:48.237.9 
3000m H (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:03.83   Hannah Anderson PBU17WEast Kilbride10:03.839:52.572.8 
210:25.02   Sarah Tait SBU20WLasswade10:25.0210:05.183.0 
310:29.09   Flora Henry PBU17WTeam East Lothian10:19.5610:19.565.5 
410:30.71   Helen Chong PBU17WGiffnock North10:30.7110:30.718.2 
510:35.61   Lily-Jane Evans-Haggerty SBU17WVictoria Park City of Glasgow10:35.619:49.497.4 
610:36.63   Meredith Reid  U17WNorth Ayrshire/Glasgow Sch of Sport10:22.0210:10.133.5 
710:45.99   Rosie Davidson SBU17WAyr Seaforth10:45.9910:27.626.5 
810:47.74   Aimee Anderson SBU17WAirdrie Harriers/Glasgow Sch of Sport10:47.7410:34.936.5 
910:50.20   Kate Richardson SBU17WGiffnock North10:50.2010:25.256.4 
1010:59.78   Charlie Frew  U17WWhitemoss10:52.7610:51.436.2 
1111:03.12   Susie McLaughlin SBU17WCambuslang11:03.1211:00.056.7 
1211:21.51   Jessica Robson  U17WLaw11:07.3810:53.0311.1 
1311:29.20   Niamh Riggins SBU17WCambuslang11:29.2010:49.279.1 
3000m I (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:00.94   Fraser Armstrong PBU23MRed Star/Bellahouston Harriers10:00.9410:00.941.7 
210:05.93   Ross McEachern SBV50MCumbernauld10:05.939:58.102.1 
310:07.50   Paul Mcmonagle PBV45MCumbernauld10:07.509:45.103.0 
410:08.11   Chris Upson SBV55MCambuslang/Scottish Vets H10:08.119:51.922.1 
510:11.81   Iain Craven PBV40MEdinburgh AC10:11.8110:11.812.0 
610:21.39   Dylan Elliott SBU17MCumbernauld10:21.399:57.994.4 
710:21.77   Vincent Carroll SBV50MCumbernauld10:21.7710:06.503.3 
810:22.79   Sean Casey PBV50MCumbernauld10:22.7910:22.794.4 
910:23.17   Connell Drummond SBV45MKilmarnock10:23.1710:15.712.7 
1010:23.38   John Brogan PBV40MAirdrie Harriers10:23.3810:23.383.1 
1110:23.59   Lesley Bell SBV40WGarscube10:23.5910:05.474.2 
1210:34.42   David Thomson SBSENMEast Kilbride10:34.4210:20.65.5 
1310:41.90   Matthew Stewart PBU17MCumbernauld/Glasgow Sch of Sport10:41.9010:41.905.4 
1411:01.11   Malcolm Mclure  U17MDunfermline Track & Field10:30.519:45.001.2 
1511:11.22   Scott Dickson SBSENMMotherwell11:11.2210:25.010.7 
3000m J (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:18.89   Mark Gallacher PBV45MMotherwell9:49.99:48.941.8 
210:30.98   Andy Macdonald SBV40MGiffnock North10:30.9810:19.514.4 
310:44.53   Alan Cunningham SBV45MLothian10:44.5310:22.753.5 
410:50.58   Jennifer Martin PBSENWShettleston10:50.5810:50.585.2 
510:51.79   Jacqueline Etherington PBV40WSunderland/Scottish Vets H/Cambuslang10:50.3110:50.315.4 
610:53.90   Stephanie Hewitt PBSENWBelgrave/Imperial/Kilmarnock10:42.0510:42.058.0 
711:00.71   Claire Thompson SBV40WVictoria Park City of Glasgow/Scottish Vets H11:00.7110:53.368.1 
811:04.16   Alicia Paton PBU23WCumbernauld/Glasgow Uni11:02.3510:35.725.0 
911:05.42   Steven Phillips SBV35MAirdrie Harriers11:05.4211:03.925.1 
1011:33.32   Cath Ferry SBV45WEdinburgh AC11:33.3210:38.138.8 
1111:33.81   Julia Johnstone PBV45WGala11:33.8111:33.817.6 
1211:34.04   Anne Howie PBV55WAberdeen/Scottish Vets H11:29.9711:16.687.9 
1311:36.33   Minnie Brocklesby PBU20WDunfermline Track & Field11:36.3311:36.3311.2 
1412:13.98   Roger Homyer SBV60MHighland HR12:13.9812:11.577.7 
1512:39.28   Bobby Young SBV75MClydesdale/Scottish Vets H12:39.2810:02.5110.5 
1613:20.89   Ray Aiken SBV65MKeith/Scottish Vets H13:20.8912:48.9814.8 
 
5000m A (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
114:52.02   Laura Muir SBSENWDundee Hawkhill14:52.0214:49.12-1.9 
214:57.45   Gabriela Stafford PBSENWCanada14:57.4514:57.452.2