BMC Regional Races External Results
Tipton
17 Jul 18
800 Mile 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:52.55   James McCrae PBU23MNene Valley/Birmingham Uni1:52.551:52.55-3.6 
21:52.89   Adrian Lloyd-Davies PBU20MBridgnorth1:52.891:52.89-2.9 
31:53.51   John Ashcroft  SENMLiverpool H/Leeds Uni1:51.211:50.73-4.3 
41:54.13   Harry Wells PBU20MGloucester1:54.131:54.13-1.3 
51:54.62   Charlie Thurstan SBV40MBirchfield H/Midland Masters1:54.621:53.30-1.5 
61:55.68   Aaron Brown  V35MTipton/Veterans1:54.681:54.68-2.3 
71:55.77   Callum Jones  SENMNewquay & Par/Bristol Uni1:54.281:54.28-2.7 
81:56.51   Robert Warner  SENMBlackburn/Loughborough Students1:55.681:55.50-3.6 
91:56.75   Jack Bonser  U23MWolverhampton & Bilston1:56.311:56.31-0.3 
101:59.60   Max O'Sullivan  U23MOwls Leicester1:58.741:58.001.9 
112:00.99   Jonathan Hiorns  SENMNotts1:57.591:53.51-1.6 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.37   Alistair Rutherford PBSENMBirchfield H/Birmingham City Uni/Mossley Hill1:57.371:57.37-2.9 
21:57.67   Ryan Shields PBU17MBirchfield H1:57.671:57.670.1 
31:59.58   Henry Brocklehurst  SENMBournville Harriers1:59.021:59.02-2.2 
41:59.72   Connor Jones  U23MLudlow/Telford AC1:58.61:58.60.8 
51:59.85   Adam Visram Cipolletta  U17MSolihull & Small Heath1:58.881:58.880.8 
62:00.24   Adnan Haq  SENMRugby & Northampton1:58.381:57.10.9 
72:00.29   Ben Prince  U20MBirchfield H1:59.741:59.741.6 
82:00.34   Dylan King  U17MBirchfield H1:58.691:58.69-0.3 
800m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.70   Fraser Blackie PBU20MEdinburgh AC1:59.701:59.701.4 
22:00.48   Lewis Sternkopf  U20MWorcester/Swansea Uni1:59.711:59.710.0 
32:00.71   Bill Chesters SBU20MCannock & Stafford2:00.711:59.9-0.4 
42:00.74   Archie Roberts PBU23MTipton/Birmingham Uni2:00.742:00.741.2 
52:00.89   Roman Watson-Quilter PBU17MWreake & Soar Valley2:00.892:00.891.7 
62:01.70   Adam Barnes  SENMBirmingham Uni/Tipton2:00.182:00.181.7 
72:03.34   Peter Dear SBU23MHalesowen2:03.342:03.01.8 
82:03.54   Jolyon Leavesley  U17MCorby2:01.752:00.47-1.2 
92:04.26   Jessica Judd SBSENWBlackburn/Loughborough Students2:04.261:59.77-1.6 
102:06.18   Frederic Tremblay  V40MRoyal Sutton Coldfield/France2:00.81:56.61.5 
112:08.64   James Hoult  U23MHalesowen2:04.92:04.91.0 
800m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.91   James Drakeford PBSENMBournville Harriers2:01.912:01.91-1.1 
22:05.81   Ryan Hand PBU15MBirchfield H2:05.812:05.813.5 
32:05.91   Dylan Wootton PBU17MTipton2:05.912:05.913.1 
42:06.49   Luke Sheppard PBSENMWorcester2:06.492:06.490.2 
52:06.69   Daniel Swain PBU17MBirchfield H2:06.692:06.690.9 
62:08.09   Christian Chapajong PBU15MBirchfield H2:08.092:08.094.3 
72:09.12   Silas Goshawk PBU20MBirchfield H2:09.122:09.124.6 
800m E (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:08.61   Alison Lundy SBSENWBlackburn/Run Fast2:08.572:00.082.4 
22:11.54   Hannah Brooks  SENWCrawley2:11.482:04.713.5 
32:16.29   Beth Sykes SBU17WBromsgrove & Redditch2:16.292:15.575.7 
42:17.48   Susan McManus  SENWBirchfield H/Ireland2:14.472:13.543.9 
52:19.87   Charlotte Burrows  U15WTelford AC2:19.672:18.77.1 
800m F (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:12.73   James Vaughan PBU15MBirchfield H2:12.732:12.733.6 
22:15.22   Lucca Watson-Quilter  U17MWreake & Soar Valley2:15.202:15.205.3 
32:17.12   Conal Smith  U15MBirchfield H2:15.362:15.366.4 
42:18.04   Andrew Prole  U17MTipton2:10.552:10.554.4 
52:24.96   Benjamin Ferguson  U15MTipton2:22.582:22.585.5 
62:26.19   Mark Mountford  V50MTelford AC2:24.522:18.38.1 
72:27.15   Michael Banks PBU15MTipton2:27.042:22.847.7 
82:30.08   Thomas Lote SBU17MTelford AC2:30.082:28.77.5 
92:33.22   Daniel Hawes PBU15MBirchfield H2:33.222:33.227.6 
800m G (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:23.01   Shana Stewardson PBU15WBridgnorth/Kidderminster & Stourport2:23.012:23.017.3 
22:23.28   Allegra Soutar PBU20WCannock & Stafford2:23.282:23.287.3 
32:26.17   Rachel Coupe  V45WTelford AC/Midland Masters2:24.222:24.226.2 
42:27.77   Izabella Thompson  U20WSparkhill2:26.932:26.939.3 
52:28.16   Kiera Griffiths  U15WAberdare Valley2:27.02:27.07.0 
62:32.13   Amelia Starling  U20WCoventry2:29.362:29.368.8 
72:35.67   Bella Fantom  U17WTipton2:28.412:28.419.2 
800m H (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:31.13   Emilie Bullock PBU15WBirchfield H2:27.392:27.396.7 
22:32.24   Charli Sampson PBU15WCharnwood2:32.242:32.2410.1 
32:36.80   Mar Ruiz-Monserrat  U15WCharnwood2:33.672:33.6711.6 
42:41.29   Abigail Cottam  U15WBridgnorth2:31.42:31.411.6 
52:43.87   Sydney Williams  U15WWolverhampton & Bilston2:40.512:40.5112.3 
62:45.19   Isobel Eagle  U15WTipton2:39.92:39.4212.5 
72:48.56   Katie Bevan  U17WTipton2:47.572:42.413.0 
 
Mile A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:04.95   Will Richardson PBU23MBirchfield H4:04.954:04.95-4.5 
24:07.07   Kieran Clements  SENMShaftesbury Barnet4:03.724:00.36-5.7 
34:18.03   Kadar Omar Abdullahi  U23MBirchfield H/Ethiopia4:17.654:17.65-4.2 
44:23.64   Jonathan Goringe PBSENMBirchfield H/Kettering4:23.644:23.64-3.1 
54:30.54   Ed Banks  SENMBirchfield H4:27.214:27.21-3.1 
64:39.11   Richard Latimer PBV35MRugby & Northampton4:39.114:39.111.5 
74:39.51   Daniel Robinson PBV35MBRAT4:39.514:39.51-2.4 
84:42.99   Carl Platt PBV35MCity of Stoke/Midland Masters4:42.994:42.992.5 
94:49.17   Paul Jolliffe  SENMKings Heath4:45.824:45.820.4 
104:51.49   Calvin Scoltock PBV45MBromsgrove & Redditch/Midland Masters4:51.494:51.492.0 
Mile A (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:50.46   Luke Moses PBU17MTelford AC4:50.464:50.460.8 
24:53.98   Lewis Duval PBU17MRoyal Sutton Coldfield4:53.984:53.985.3 
34:57.62   Katie Ingle SBSENWRoyal Sutton Coldfield4:57.624:53.63.4 
44:58.18   James Ingram PBU17MTelford AC4:58.184:58.183.2 
54:59.16   Max Price PBU15MHalesowen4:59.164:59.160.4 
65:00.65   Becky Straw  SENWBirchfield H/Birmingham Uni4:56.944:56.323.0 
75:02.33   Karl Hinett PBSENMTipton5:02.335:02.336.5 
85:04.90   Lynden Hunt PBU17MTipton5:04.905:04.903.7 
95:10.25   Ed Wilson PBV35MCity of Stoke5:06.15:06.15.0 
105:14.35   Alex Dickson PBU15MBirchfield H5:14.355:14.354.3 
115:17.59   Howard Bush PBV45MTamworth5:17.595:17.592.8 
125:33.29   Lucy Matthews PBU23WNewcastle (Staffs)5:33.295:33.297.2 
135:33.45   Tracy Hinxman PBV45WDerby/Gloucester5:32.95:32.94.6 
145:34.67   Nick Seagrave SBV35MBRAT5:34.675:15.35.5 
155:50.72   Alex Westbury PBU15WTipton5:50.725:50.729.6 
165:52.37   Derek Bolton PBV55MTamworth/Midland Masters5:52.375:52.379.2 
175:55.97   Stuart Whitehouse PBV40MTipton5:55.975:55.977.1 
186:01.89   Cameron Lomax PBU15MTipton6:01.896:01.896.0 
 
3000m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:09.72   Richard Weir  SENMDerby8:02.207:56.66-3.0 
28:16.63   Joe Wilkinson SBU23MLincoln Wellington/Loughborough Students8:16.638:11.26-4.4 
38:29.17   Alastair Watson SBV40MNotts/Hermitage8:29.178:21.18-4.6 
48:33.03   Shaun Evans SBU23MRoyal Sutton Coldfield8:33.038:27.80-3.7 
58:34.68   Omar Ahmed PBU23MBirchfield H/Ethiopia8:27.998:27.99-4.8 
68:34.71   Sam Johnson PBU23MDerby/St. Mary's Uni/Aldershot, Farnham & District8:34.718:34.71-3.3 
78:38.97   Richard de-Camps PBSENMCheltenham8:38.978:38.97-2.0 
88:42.34   Benjamin West PBU20MMK Distance Project8:42.348:42.34-2.0 
98:43.85   Daniel Owen  SENMCheltenham/Sale Harriers Manchester8:42.098:22.86-2.9 
108:46.92   Nick Hardy PBSENMTipton/Leeds Beckett Uni/City of York8:46.928:46.92-1.3 
118:50.54   Louie Boot PBU20MTipton8:50.548:50.54-2.3 
128:57.78   William Ruiz  U23MBlackheath & Bromley/Birmingham Uni8:48.198:48.19-1.6 
3000m B (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:54.78   Alex Jolly PBU20MBirchfield H/Sheffield Hallam Uni8:54.788:54.78-2.3 
29:00.60   Christopher Hicks PBSENMBirmingham Uni9:00.609:00.600.3 
39:08.72   Jenson Connell PBU17MMansfield9:08.729:08.72-0.9 
49:10.32   Sam Marsh PBU17MHeanor9:10.329:10.32-0.2 
59:11.45   Jennifer Nesbitt  SENWWorcester/Bath Uni9:11.379:11.37-0.8 
69:12.70   Ben Foster PBV35MDudley & Stourbridge9:12.709:12.700.9 
79:14.81   Mark Ince SBV40MBRAT/Midland Masters9:14.819:07.1-1.3 
89:16.61   Joshua Robins PBU15MBirchfield H9:16.619:12.92-0.8 
99:18.53   Joel Dungworth  U20MLeicester9:14.019:14.01-1.1 
109:19.53   Steven Dunsby PBSENMBRAT9:19.539:19.530.0 
119:20.58   William Kay PBU17MTelford AC9:20.589:20.580.8 
129:20.68   Sam mcFall PBU17MBirchfield H9:20.689:20.681.3 
139:23.48   Stephen Long SBV40MNotts9:23.489:00.84-0.5 
149:26.28   Stephen Corbishley  SENMTipton9:15.229:15.22-1.0 
159:27.76   James Jefferson SBSENMTipton9:27.769:20.401.5 
169:29.85   Alfie Meade SBU23MBirchfield H9:29.859:29.20.5 
179:53.98   Abayomi Adedimeji  SENMBRAT9:47.349:47.343.0 
3000m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:31.10   Juliet Potter SBV35WCharnwood9:31.109:10.782.6 
29:56.29   Thomas Bentley PBU15MTipton9:56.299:49.791.7 
39:59.17   Matthew Wilkinson  U20MHalesowen9:57.459:57.452.6 
410:05.98   Floren Scrafton SBSENWYate/A.D. Marathon/Westbury/Oxford Uni10:05.989:42.402.5 
510:13.49   Ella Semple PBU17WBirchfield H10:13.4910:13.494.7 
610:40.95   Ellie Leather  U23WYate/Westbury/Fresno State10:34.110:34.11.1 
710:42.80   Cameron-Ellie Mander  U17WWrekin College Triathlon Club10:39.110:39.16.5 
810:45.41   Vicky Jackson  SENWCardiff10:33.710:33.74.2 
910:47.58   Rosie Hamilton-James PBU17WWestbury/Yate10:47.5810:47.585.3 
1010:48.19   George Silbery PBU23MUnknown10:48.1910:48.199.0 
1111:08.42   Charlotte Bush  U20WTamworth11:03.4411:03.448.8 
1211:15.97   Annwen Gammon SBU20WCardiff11:15.6610:41.308.0 
1311:17.71   Bethany Walker  U20WTipton11:16.8011:14.97.1