BMC Regional Races External Results
Tipton
19 Jun 18
800 1500 5000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:50.47   Markhim Lonsdale  U20MCrook1:47.731:46.97-4.0 
21:57.37   Adrian Lloyd-Davies  U20MBridgnorth1:52.891:52.89-3.9 
31:58.25   Jack Benstead PBU20MCorby1:57.441:55.67-4.0 
41:58.26   Paul Tobin SBSENMSwansea/Sheffield Uni1:58.261:54.06-2.9 
51:58.64   Jonathan Currie SBU23MTynedale/Birmingham Uni1:58.641:52.772.9 
61:58.72   Harry Wells  U20MGloucester1:54.131:54.13-2.2 
71:58.90   Joseph Martin  U17MRoyal Sutton Coldfield1:58.21:55.00-0.9 
82:00.10   Mark Cottam  U23MBristol & West/Birmingham Uni1:58.821:58.822.1 
92:00.10   Ben Robinson  SENMBristol & West/Gloucestershire Uni1:59.931:59.60.8 
102:00.32   Stephen Garrett  U23MManx/Birmingham Uni1:58.831:58.6-2.3 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.02   Henry Brocklehurst PBSENMBournville Harriers1:59.021:56.96-2.7 
21:59.41   Adam Visram Cipolletta  U17MSolihull & Small Heath1:58.881:58.88-2.1 
31:59.51   Adnan Haq  SENMRugby & Northampton1:58.381:57.10.7 
42:00.07   Jac Smith PBU20MCardiff2:00.072:00.070.6 
52:00.22   Lewis Sternkopf PBU20MWorcester/Swansea Uni1:59.711:59.710.2 
62:01.75   Archie Roberts  U23MTipton/Birmingham Uni2:00.742:00.742.0 
72:02.03   Max O'Sullivan  U23MOwls Leicester1:58.741:58.002.7 
82:02.24   Alex Jolly SBU20MBirchfield H/Sheffield Hallam Uni2:02.242:01.9-2.0 
92:06.46   Jude Bush  U17MDerby2:00.032:00.03-0.9 
800m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.74   Ben Prince PBU20MBirchfield H1:59.741:59.742.4 
21:59.88   Michael Proffitt  U23MNorth Somerset1:57.701:57.70-2.6 
32:00.29   Obied Bashir  U17MQatar1:59.971:59.973.0 
42:00.61   Andrew Bowers PBU23MGloucester/Gloucestershire Uni2:00.612:00.611.3 
52:00.91   Sarah McDonald PBSENWBirchfield H/Birmingham Uni2:00.882:00.88-0.8 
62:04.61   Conall Green  U23MBirchfield H2:03.862:00.120.2 
72:05.11   Hugo Villalobos Finigan PBU17MBirchfield H2:02.692:02.49-0.8 
82:06.95   Reis Brooke SBU20MBirchfield H2:06.952:00.895.6 
92:07.21   Thomas Symmons  U20MSolihull & Small Heath2:06.02:06.03.8 
102:08.83   James Hoult  U23MHalesowen2:04.92:04.470.2 
800m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:04.98   Mohammed Elmoftada Adam PBU17MQatar2:04.982:04.985.1 
22:05.46   Max Price PBU15MHalesowen2:05.32:01.47-1.4 
32:06.22   James Wardle PBU15MRushcliffe2:06.222:06.220.0 
42:07.02   Richard Bruce  V45MFairlands Valley Spartans/Eastern Masters2:04.151:55.92.3 
52:08.92   Dylan Wootton PBU17MTipton2:05.912:05.722.0 
62:09.78   Owen Jinks  U15MHalesowen2:08.212:07.711.4 
72:10.76   Roman Hodgson  U15MColwyn Bay2:06.442:05.140.7 
82:13.04   Chris Nealon  U20MWreake & Soar Valley2:04.492:04.493.7 
92:19.61   Jamie Hickinbottom  U17MWolverhampton & Bilston2:10.02:08.36.4 
800m E (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:10.55   Luke Sheppard PBSENMWorcester2:06.492:06.490.1 
22:14.43   Abayomi Adedimeji PBSENMBRAT2:14.432:14.433.1 
32:15.06   James Ingram PBU17MTelford AC2:14.92:12.41.8 
42:15.35   Andrew Prole  U17MTipton2:10.552:10.553.2 
52:15.44   Oliver Woodmason  U15MCity of Plymouth2:11.202:06.270.3 
62:18.19   Jensen Peak  U15MBirchfield H2:17.762:17.768.9 
72:19.94   Zac Taylor PBU15MWolverhampton & Bilston2:19.942:19.948.4 
82:20.47   Clark Woodhall PBV40MTipton2:20.472:20.475.7 
800m F (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:09.78   Alison Lundy  SENWBlackburn/Run Fast2:08.572:00.082.6 
22:14.24   Bryony Gunn SBU23WBirchfield H/Loughborough Students2:14.242:10.680.8 
32:17.34   Sabrina Sinha  U20WCambridge H/Birmingham Uni2:17.202:05.480.1 
42:17.67   Issy Cotham SBU23WWolverhampton & Bilston/Birmingham Uni2:17.672:16.803.7 
52:19.35   Sophia Malpass  U17WWrekin College Triathlon Club2:16.22:13.182.7 
62:21.28   Selina Scott  U20WCorby/Rugby & Northampton2:15.052:15.054.5 
800m G (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:17.96   Amelia Samuels PBU20WWolverhampton & Bilston2:17.962:10.971.9 
22:19.67   Charlotte Burrows SBU15WTelford AC2:19.672:18.73.5 
32:20.30   Molly Andrews PBU20WWolverhampton & Bilston2:20.302:19.103.5 
42:20.52   Ruby Brook  U15WStroud2:20.302:19.924.3 
52:24.59   Maria Calleia PBU17WWolverhampton & Bilston2:24.592:24.599.2 
62:28.53   Charlotte Gilbody  U15WBridgnorth2:21.492:21.496.6 
800m H (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:22.91   Benjamin Ferguson  U15MTipton2:22.582:15.253.9 
22:24.52   Mark Fantom PBV45MTipton2:24.522:24.528.5 
32:25.65   Susannah Davies SBSENWTipton2:25.652:23.87.9 
42:27.43   Shana Stewardson SBU15WBridgnorth/Kidderminster & Stourport2:23.012:23.015.7 
52:28.40   Michael Banks PBU15MTipton2:27.042:11.74.4 
62:29.84   Grace Slater SBU17WTipton2:29.112:24.26.5 
72:31.70   Rachel Coupe SBV45WTelford AC/Midland Masters2:24.222:24.226.5 
82:33.06   Sarah Mackness SBSENWNotts/Telford AC2:33.062:16.73.0 
92:34.99   Lucy Evans U20WWolverhampton & Bilston    
102:35.99   Charli Sampson  U15WCharnwood2:32.242:32.248.8 
800m I (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:24.52   Mark Mountford SBV50MTelford AC2:24.522:18.38.2 
22:33.08   Jack Cunningham PBU15MTipton2:33.082:21.915.7 
32:36.52   Emily Reed SBU17WCoventry2:31.392:27.496.8 
42:38.36   Eve Mulvaney SBU20WTipton2:38.362:33.714.6 
52:38.56   Abbie Fryer-Winder PBU15WBuxton2:38.562:38.5613.3 
62:39.55   Jessie Walker  U15WTipton2:39.412:29.66.9 
72:40.39   Jade Charlton PBU15WTipton2:40.392:35.777.8 
82:40.66   Isobel Eagle  U15WTipton2:39.92:33.009.5 
92:41.40   Sydney Williams PBU15WWolverhampton & Bilston2:40.512:34.0910.8 
102:47.20   Joseph Lewis SBU15MTipton2:47.202:46.919.1 
112:47.57   Katie Bevan SBU17WTipton2:47.572:42.412.0 
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:58.55   Richard de-Camps SBSENMCheltenham3:55.713:55.71-2.7 
23:59.31   Philip Wilson SBSENMTipton/Lancaster Uni/Cornwall AC3:56.983:56.98-1.5 
33:59.98   Thomas Mcstay PBU20MGalway/Ireland3:59.983:59.982.2 
44:01.14   Harry Halford PBU23MBirchfield H/Coventry Uni4:01.144:01.14-2.7 
54:02.09   Casey Maddock  U20MCity of Stoke3:58.223:58.22-1.6 
64:05.02   William Ruiz  U23MBlackheath & Bromley/Birmingham Uni4:04.774:04.77-1.3 
74:07.38   Stephen Parkes  SENMTamworth/Leicester Uni4:05.33:57.973.1 
84:08.50   Jon Morris PBSENMWolverhampton & Bilston/Unattached4:08.504:08.50-2.4 
94:10.09   Aaron Brennan PBU20MIreland4:10.094:10.091.3 
104:11.43   Keelan Hopewell SBU20MSolihull & Small Heath4:11.434:01.97-0.9 
114:13.76   Joe Connors SBU23MYate/Birmingham Uni/Westbury4:11.244:10.04-1.7 
124:25.53   Jonathan Hiorns  SENMNotts4:08.824:04.6-2.4 
1500m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:09.77   Bradley Haycock PBU23MCannock & Stafford/Surrey Uni/Guildford & Godalming4:09.774:09.77-2.2 
24:11.96   Harry Dyall PBU20MWolverhampton & Bilston4:11.964:01.08-1.5 
34:12.63   Louie Boot  U20MSolihull & Small Heath4:10.304:00.09-3.0 
44:13.73   Gregor Kelling PBU20MBanbury4:13.734:13.733.2 
54:14.57   Ashley Palmer  U23MOwls Leicester/Leeds Beckett Uni/Pudsey & Bramley4:12.014:12.013.8 
64:16.21   Alex Stapleton PBU17MBirchfield H4:16.214:16.214.1 
74:19.02   Mohammed Asaad Kemel PBU17MQatar4:19.024:19.025.0 
84:19.46   Joshua French PBU15MWrekin College Triathlon Club4:18.464:18.463.3 
94:21.56   Carl Platt  V35MCity of Stoke/Midland Masters4:21.144:21.143.3 
104:21.69   Aedan O'Brien SBU23MWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni4:21.694:03.00-1.2 
114:23.20   Senay Mkiale Guzai  U20MDerby4:18.904:18.90-0.5 
124:26.87   Tom Hughes SBU20MLeicester4:26.874:25.392.0 
134:28.24   Stephen Corbishley PBSENMTipton4:28.244:28.24-1.2 
1500m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:22.33   Alex Veloso PBU15MWest Midlands Schs4:22.334:14.77-0.2 
24:30.14   Sam mcFall  U17MBirchfield H4:28.334:17.130.6 
34:33.42   Matthew Wilkinson PBU20MHalesowen4:30.394:30.392.2 
44:36.51   Silas Goshawk PBU20MBirchfield H4:32.514:32.515.3 
54:37.59   Ben Smith PBU17MAberdare Valley4:29.814:29.811.8 
64:37.82   Chloe Richardson SBSENWBirchfield H/Loughborough Students4:37.824:25.66-0.2 
74:38.94   Rochelle Harrison  SENWLincoln Wellington4:30.654:26.632.1 
84:39.03   Floren Scrafton SBSENWYate/A.D. Marathon/Westbury/Oxford Uni4:36.834:27.012.3 
94:45.93   Hayley Carruthers PBSENWRotherham4:45.934:45.93-1.5 
104:50.35   Susan McManus  SENWBirchfield H/Ireland4:41.384:41.384.7 
114:56.76   Finnan Robins  U13MBirchfield H4:41.964:41.963.4 
1500m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:36.74   Karl Hinett PBSENMTipton4:36.744:36.747.1 
24:41.05   Victoria Weir SBU23WCity of Plymouth/Birmingham Uni4:41.054:28.722.9 
34:43.86   Molly Browne PBSENWBRAT/Coventry Uni4:43.864:43.861.7 
44:47.60   Zoe Brickley PBU20WWolverhampton & Bilston4:47.604:47.184.2 
54:51.17   Claire Martin SBV40WTelford AC4:51.174:25.043.5 
64:55.90   Lexie Bull  U15WStroud4:47.204:47.203.1 
74:58.49   Natalie Hatfield  U15WBromsgrove & Redditch4:49.914:49.915.1 
84:59.19   Jess Humphreys  U17WWolverhampton & Bilston4:57.64:48.142.8 
95:03.32   Noah Sandland  U15MWolverhampton & Bilston4:57.314:38.836.9 
1500m E (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:57.33   Bethan Dyall PBU15WWolverhampton & Bilston4:57.334:54.525.2 
25:00.02   Bethany Walker PBU20WTipton5:00.025:00.026.6 
35:08.26   Alex Westbury PBU15WTipton5:08.265:08.269.0 
45:11.52   Zoe Gilbody  U13WBridgnorth5:06.74:48.54.8 
55:16.92   Lucie Tait-Harris PBV45WTelford AC5:08.834:57.225.2 
65:23.63   Phoebe Clark PBU15WTipton5:23.635:23.6313.7 
75:24.88   Beth Tabor SBU20WWolverhampton & Bilston5:12.65:02.56.4 
85:30.67   Rosa Shadforth-Groucutt PBU15WTipton5:30.675:16.528.2 
95:36.61   Cameron Lomax  U15MTipton5:33.844:46.84.9 
105:41.01   Becca Peach  U23WNotts5:38.25:38.27.0 
116:17.59   Penelope Barber SBV55WTipton6:17.595:46.610.2 
 
5000m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
114:57.03   Abdishakur Abdulle  SENMHillingdon/Somalia14:35.5314:25.16-4.6 
215:00.97   Peter Brookes PBSENMTipton14:43.8014:43.80-2.6 
315:13.51   Stuart Hawkes  V40MTipton/Kidderminster & Stourport15:05.7115:05.71-2.4 
415:19.28   Joe Smith  SENMTipton15:04.4414:59.6-2.6 
515:33.98   Kevin Farrow SBV40MDerby15:33.9814:14.19-0.6 
615:37.72   Martin Williams SBV40MTipton/Police15:37.7214:27.85-2.4 
715:48.77   Tim Stratton  SENMNottingham Uni15:42.3515:31.3-2.6 
815:51.62   Daniel Robinson  V35MBRAT15:34.8615:19.19-2.6 
915:58.62   Matthew Chronicle  U20MRugby & Northampton15:51.815:39.1-1.6 
1016:08.33   Richard White SBV35MTipton16:08.3315:42.5-0.9 
1116:12.73   Chris Jordan  V35MLeicester/McCarkiss Endurance Project15:35.5115:35.51-1.7 
1216:14.36   Steven Dunsby SBSENMBRAT16:14.3616:10.030.0 
1316:15.29   Jonathan Bradford  SENMSerpentine16:10.6015:47.0-1.5 
1416:15.74   Gordon Lee  V50MLeicester/Midland Masters/Nuneaton15:53.0714:42.5-0.9 
1516:36.39   Gary Whitehouse PBV40MTipton16:36.3916:27.380.0 
5000m B (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
116:10.08   Ben Foster PBV35MDudley & Stourbridge16:10.0816:10.08-0.2 
216:13.72   Joel Dungworth SBU20MLeicester16:13.7215:54.0-1.4 
316:15.72   Mark Ince  V40MBRAT/Midland Masters15:57.0815:41.07-1.9 
416:50.54   Connor Mills  U20MCannock & Stafford16:40.3116:40.312.2 
516:53.70   Ben Carrington PBV35MTipton16:53.7016:53.700.1 
616:56.67   Nathan Warren PBV35MBRAT16:56.6716:56.671.1 
717:01.46   Paul Jolliffe  SENMKings Heath16:55.816:55.80.5 
817:07.10   Iain Lewis SBSENMTipton17:07.1017:00.05.9 
917:09.70   Adam Pollock SBSENMWorcester17:09.7017:00.50.8 
1017:15.22   Athanasios Tsolakis  V40MBRAT/Birmingham Running & Triathlon Club17:13.7917:13.790.8 
1117:23.50   Darren John PBSENMKnowle & Dorridge17:23.5017:23.502.8Click your Clock logo
1217:48.46   Matthew Vaughan SBU17MTelford AC17:48.4617:03.762.7 
1319:36.59   Charlotte Bush PBU20WTamworth19:36.5919:36.599.4