BMC Regional Races External Results
Scotstoun
2 Jun 17
800 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
800m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:51.13Cameron Steven  U20MLasswade1:51.071:51.07-3.6 
21:52.60Chris Watson SBSENMVictoria Park City of Glasgow/Strathclyde Uni1:52.601:49.7618.5 
31:53.55Grant Muir  SENMGiffnock North/Glasgow Caledonian Uni1:51.321:49.8-4.9 
41:53.78Ben Potrykus SBU23MPitreavie/Heriot-Watt Uni1:52.661:51.06-3.3 
51:55.06Donald MacLeod SBSENMGlasgow City/Stornoway1:54.651:51.0411.0 
61:55.33Callum Drummond SBU23MShettleston1:55.331:53.762.3 
71:57.42Oliver Dustin  U17MBorder1:51.071:46.84-3.3 
800m B (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:56.33Euan Boyle PBU20MFife1:56.331:56.338.0 
21:56.84Finlay Murray  U23MEast Sutherland/McNeese State Uni/Inverness1:55.601:53.06-2.2 
31:57.01Anthony Addison PBU20MCorstorphine1:57.011:57.013.0 
41:57.27Callum Hunter PBU23MInverclyde/Glasgow Uni1:56.541:56.544.6 
51:57.66Peter Cameron SBSENMEdinburgh AC/Cambridge Uni1:56.201:56.20-1.6 
61:58.32Kobe Stevens  U23MMoorfoot1:57.921:57.457.0 
800m C (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:57.91James Adam PBU20MPitreavie1:56.881:55.80-0.3 
21:58.17Callum Matthews PBU23MKilbarchan/Glasgow Caledonian Uni1:58.171:58.170.2 
31:59.15Kane Elliott PBU17MFalkirk1:58.11:52.08-2.7 
41:59.40Harris Pentecost PBU17MFalkirk1:56.911:56.912.5 
52:00.19Lewis Ross SBU20MAyr Seaforth2:00.191:58.07-1.8 
62:00.76Ross Gray  U23MInverclyde2:00.421:58.46-2.8 
72:01.49Harry Hall SBU17MAberdeen2:01.011:58.041.7 
82:03.43Andrew Clark  U23MGiffnock North/West of Scotland Uni1:59.451:59.455.0 
800m D (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:59.02Christopher McLew PBU17MCambuslang1:56.621:55.68-1.7 
21:59.69Murray Fotheringham PBU15MGiffnock North1:59.691:59.232.9Click your Clock logo
32:01.19Ross Whitelaw PBU17MAirdrie Harriers/Glasgow Sch of Sport1:59.731:54.94-3.2 
42:04.14Conall McGinness  U17MHuntingdonshire2:03.221:55.31-1.3 
52:05.65Jack Gillespie  U17MAberdeen1:59.451:59.454.6 
62:07.32Jack Heathwood SBU20MBellahouston Harriers2:07.322:02.462.8 
72:08.47Paul Sorrie  V35MShettleston2:06.81:54.9-0.6 
800m E (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:04.11Mhairi Hendry PBU23WVictoria Park City of Glasgow/Strathclyde Uni2:03.372:01.30-0.2 
22:06.62Philippa Millage SBV35WVictoria Park City of Glasgow2:06.622:05.130.4 
32:07.65Jemma Reekie  U20WKilbarchan2:04.251:57.91-2.4 
42:08.03Jade MacLaren SBSENWAberdeen/Strathclyde Uni2:04.402:04.4011.1 
52:09.03Stephie Pennycook SBU23WFife/Edinburgh Uni/Edinburgh AC2:09.032:07.980.0 
62:09.66Olivia Mason  U17WBorder2:08.892:08.891.0 
72:09.68Megan Davies PBU23WSale Harriers Manchester/Birmingham Uni2:09.682:09.681.5 
82:11.74Erin Wallace  U20WGiffnock North2:06.842:05.681.0 
800m F (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:03.91Nicholas Tierney PBU17MAberdeen2:03.911:57.660.6 
22:04.35Luke Davidson PBU17MInverness2:02.661:57.56-2.7 
32:05.12Steven Bryce T20/F20 PBU23MVictoria Park City of Glasgow2:05.122:02.20-0.2 
42:05.78Fabian Despinoy PBU15MEdinburgh AC2:03.771:56.92-2.4 
52:07.72Ben Sandilands PBU15MFife2:06.221:55.70-2.7 
62:12.26Paul O'Hare SBV40MKirkintilloch2:12.262:10.7113.2 
72:12.59Bruce Carse PBV35MBellahouston RR2:12.592:12.153.5 
800m G (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:10.67Jacob Luc PBU15MGiffnock North2:08.691:58.70-1.3 
22:11.25Lewis Watt PBU15MAberdeen2:08.971:55.11-3.3 
32:12.52Ben Nichol PBU17MInverclyde2:07.722:03.352.0 
42:12.99Michael Miller  U17MClydesdale2:11.702:04.62-0.7 
52:13.18Eoghan O'Donnell  U17MGiffnock North2:09.822:02.470.6 
62:13.63Hamish Anderson PBU15MEast Kilbride2:10.942:04.920.4 
72:16.33Lewis Mitchell PBU17MGiffnock North2:11.182:06.634.8 
82:17.53Brian Scally SBV50MShettleston/Scottish Vets H2:15.622:12.513.9 
92:18.20Alexander Thomson T20/F20  U17MWhitemoss2:10.042:09.399.0 
800m H (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:09.43Julie Dobbin PBSENWVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Uni2:09.162:09.1615.1 
22:10.94Olivia Vareille SBU17WFalkirk2:09.512:09.491.1 
32:11.44Kerry MacAngus PBU20WKilbarchan2:11.342:10.772.1 
42:12.57Hannah Cameron PBU23WEdinburgh AC/Robert Gordon Uni/Aberdeen2:12.572:06.821.1 
52:14.00Nuala McCheyne  U17WInverclyde2:13.752:13.756.2 
62:14.87Sarah Eunson SBU20WGiffnock North2:14.872:10.2819.4 
72:15.69Hannah Addison SBU23WCorstorphine/Aberdeen Uni/Edinburgh AC2:14.492:12.165.0 
82:16.38Lucy Somerville SBU20WCumbernauld2:16.382:15.576.9 
92:18.86Zoe Renfrew  U17WInverclyde2:15.922:15.926.0 
102:20.17Carolyn Cameron SBU20WEdinburgh AC2:20.172:17.226.3 
112:20.86Emma Johnson  U15WEdinburgh AC/Team East Lothian2:16.762:16.765.8 
800m I (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:14.63Amy Kirkpatrick  U15WVictoria Park City of Glasgow2:13.532:13.535.1 
22:16.65Hannah Anderson PBU15WEast Kilbride2:16.652:16.312.2 
32:17.44Adrienne Murray PBU17WVictoria Park City of Glasgow2:16.102:16.1013.1 
42:19.49Anna Mason PBU15WBorder2:19.492:15.33.6 
52:23.73Lucy Muirhead SBU17WEast Kilbride2:23.732:19.9817.3 
62:24.90Lydia Blythe SBU20WReading AC/Edinburgh Uni2:24.902:19.36.2 
72:26.76Sophie Young  U17WInverness2:21.942:21.169.5 
82:29.25Rosie Davidson  U15WAyr Seaforth2:26.692:26.694.7 
92:32.54Jennifer Brydon  U15WPitreavie2:28.102:23.8822.5 
800m J (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:18.61Robert Gray PBU13MInverclyde2:18.612:17.539.9 
22:22.05Georgia Ledingham  U15WCorstorphine2:19.822:13.792.4 
32:22.76Kai Crawford PBU13MAberdeen2:21.792:01.39-1.4 
42:24.85Rachel Muir PBU15WKilbarchan2:21.002:15.388.9 
52:25.40Katie Johnson  U13WEdinburgh AC/Team East Lothian2:20.242:09.631.0 
62:31.52Valencia Wright  U13WVictoria Park City of Glasgow2:26.622:18.992.5 
800m K (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:23.56Keir Crawford PBU17MCambuslang2:18.662:18.663.2 
22:26.47Abbie Robb PBU15WFalkirk2:26.472:26.4718.6Click your Clock logo
32:27.15Louise Hastie PBU15WKilbarchan2:26.242:16.943.2 
42:29.05Rob McLennan SBV55MGarscube2:29.052:24.313.8 
52:29.51Andrew Lind PBU15MGiffnock North2:29.512:29.5122.5 
62:29.67Catriona McPheat SBU17WTeam East Lothian2:29.672:28.2222.8 
72:30.20Hugh Shiels  U13MGiffnock North2:27.462:05.680.3 
82:32.45Emma Gaston SBU15WGiffnock North2:32.452:31.7622.0 
92:33.36Morven Hubbard  U15WAyr Seaforth2:31.522:31.017.2 
800m L (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:27.19Aurelia Tiffoney PBU15WKilbarchan2:26.832:20.756.1 
22:28.72Craig Little PBU13MCumbernauld2:28.722:28.7214.8 
32:29.79Katherine MacLeod PBU15WCorstorphine2:29.792:28.347.5 
42:31.75Joel McGinness  U13MHuntingdonshire2:28.152:27.3212.9 
52:32.94Katie Christie PBU13WFalkirk2:31.72:20.184.9 
62:35.22David Kirkpatrick  U13MVictoria Park City of Glasgow2:29.062:29.0615.0 
72:35.58Anna Young SBU15WGiffnock North2:35.582:31.5019.7 
82:35.68Isla Scott  U13WGiffnock North2:31.732:22.924.9 
800m M (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:32.16Charlie Tomkinson PBU15MGiffnock North2:32.162:20.894.7 
22:35.47Cameron MacDonald  U15MEast Kilbride2:32.502:32.509.2 
32:36.60Mark Macinnes  U13MGiffnock North2:35.082:35.0817.0 
42:37.33Cara Gilbride PBU13WEast Kilbride2:37.332:37.3319.1 
52:37.73Andrew Anderson  V50MDunbar RC/Team East Lothian2:30.682:30.688.6 
62:37.99Leah Muirhead PBU13WEast Kilbride2:37.992:32.8012.1 
72:40.76Nuala O'Donnell  U13WGiffnock North2:39.672:32.679.3 
800m N (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:37.38Sam Hosie PBU13MEast Kilbride2:37.382:19.654.9 
22:42.83Kenzie Macintosh SBU13WClydesdale2:42.832:29.8910.0 
32:45.95Islay Hubbard  U13WAyr Seaforth2:42.392:42.3913.8 
42:47.47Kirsty Wylie PBU13WGiffnock North2:47.472:29.406.4 
52:48.01Kate Paul PBU13WGiffnock North2:48.012:28.365.3 
62:50.71Jack Anderson Donald PBU13MDundee Hawkhill2:50.712:45.283.6 
72:51.17Bethany Drummond PBU13WGiffnock North2:51.172:51.1716.0 
82:51.39Belle Mccormack PBU15WKilbarchan2:44.992:34.8112.2 
92:52.56Lara Cassidy PBU15WGiffnock North2:49.502:47.7721.3 
 
3000m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
18:10.71Kristian Jones  SENMSwansea/Dark Peak/Dundee Hawkhill8:07.658:07.65-6.3 
28:14.30Alastair Hay  SENMCentral8:10.398:07.84-4.6 
38:22.20Sol Sweeney PBU20MPerth Strathtay8:22.207:56.78-5.4 
48:26.04Broc Drury PBU23MAberdeen/Aberdeen Uni8:26.048:26.0411.1 
58:27.43Michael Christoforou  SENMEnfield & Haringey/Edinburgh AC8:24.788:17.37-4.3 
68:33.47James Donald  U20MDundee Hawkhill8:33.368:14.88-4.4 
78:35.87Peter Hodkinson SBSENMNotts/Hunters Bog Trotters8:35.878:26.36-1.7 
88:37.39Jonathan Crickmore PBSENMBrighton & Hove/Heriot-Watt Uni/Hunters Bog Trotters8:37.398:37.390.5 
98:37.41Stuart Gibson PBSENMCambuslang/Whitemoss8:37.418:37.41-3.2 
108:37.57Joe Arthur  U20MEdinburgh AC8:30.708:23.84-3.4 
118:40.08William Mackay SBSENMBedford & County/Thames Hare & Hounds/Aberdeen8:40.088:39.47-3.9 
128:41.41Craig Campbell PBSENMInverness/Edinburgh Uni8:41.418:41.41-1.5 
138:44.31Alex Carcas SBU20MEdinburgh AC/Edinburgh Uni8:44.318:33.96-3.3 
148:45.00Gavin Smith PBU20MCambuslang8:45.008:41.07-0.8 
158:49.23Freddie Carcas PBU20MEdinburgh AC8:37.188:23.01-2.3 
168:52.33Aidan Thompson SBU23MCentral/Stirling Uni8:52.338:11.42-1.2 
3000m B (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
18:46.41Jozsef Farkas PBV35MStirling Uni/Scottish Vets H8:46.418:46.413.3 
28:48.59Kieron Rafferty PBU23MVictoria Park City of Glasgow8:48.598:48.597.9 
38:57.61Callum Symmons SBU23MAberdeen/Edinburgh Uni8:57.618:36.152.3 
49:06.56Gordon Robertson  V35MCambuslang9:02.638:53.40-1.1 
59:08.37Owen Miller T20/F20  SENMFife8:57.338:36.90-1.4 
69:16.14Paul Sorrie SBV35MShettleston9:16.148:41.0-0.6 
79:19.98Derek Rae T46 SBSENMFife9:19.989:01.25-2.6 
89:20.93Shaun Lyon SBSENMGreenock Glenpark9:20.939:10.15-1.3 
99:33.07Alan Blair SBSENMGarscube9:33.079:13.184.4 
109:37.67Jamie Clements  SENMEast Kilbride9:15.879:02.95-0.6 
119:39.42Conor Thomson  U20MKilbarchan9:30.799:20.14-0.6 
3000m C (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
19:01.56Jamie Burns PBU17MShettleston9:01.568:51.28-2.2 
29:04.34Drew Pollock PBU17MCambuslang9:04.349:00.62-0.5 
39:05.00Ryan Gray PBU20MInverclyde9:05.009:05.00-2.7 
49:10.40Sam Fernando T20/F20 PBU20MFife9:10.409:03.40-0.4 
59:11.08Lewis Raeburn PBU17MShettleston8:58.878:24.63-3.4 
69:12.47Andrew MacAngus  U17MKilbarchan8:58.858:46.44-2.3 
79:16.89Stephen Addison PBU17MCorstorphine9:10.969:04.99-0.4 
89:17.88Alistair Gudgin SBU23MPerth RR9:17.889:09.00-1.3 
99:19.27Cameron Watson PBU17MInverclyde9:04.618:34.21-2.4 
109:20.65Craig Kennedy PBU17MKilbarchan9:20.659:07.781.2 
119:24.36Lewis Hannigan  U15MKilbarchan9:23.348:57.36-1.7 
129:24.53Sean Gaffney PBSENMInverclyde9:24.539:24.530.6 
139:24.73Fraser Cruickshank PBU20MAberdeen9:23.279:23.276.2 
149:25.34Euan Webster PBSENMAberdeen/Ayr Seaforth9:25.349:25.34-0.6 
159:27.45Iain McWhinnie  U17MFife9:26.99:10.23-0.2 
169:30.20Jack Patton PBU15MKilbarchan9:30.208:31.13-2.8 
179:33.11Luke McCaffrey SBU17MKirkintilloch9:33.118:55.5211.3 
189:46.08Douglas Tickner SBSENMTyne Bridge9:46.089:27.28.5 
1910:02.88Gavin McWhinnie  U17MFife9:58.29:20.790.2 
3000m D (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
19:26.40Andrew Ferguson PBSENMAberdeen/Banchory Stonehaven9:24.369:24.363.7 
29:26.96Ethan Carolan PBU15MGiffnock North9:26.969:15.28-0.6 
39:27.32David Mackintosh PBSENMBellahouston Harriers9:27.329:27.321.9 
49:27.85Aidan McCaffrey PBU20MKirkintilloch9:27.859:27.858.6 
59:30.94Graeme Hyett SBSENMInverclyde/Belgrave9:30.948:51.70.6 
69:31.76Anna Tait PBU23WVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Caledonian Uni9:31.769:31.762.9 
79:35.47David Tamburini PBV40MInverclyde/Scottish Vets H9:35.479:25.451.3 
89:41.87Annabel Simpson SBU23WFife/Glasgow Uni9:36.319:26.51-0.4 
99:44.03David Addison PBU15MCorstorphine9:44.038:51.92-1.5 
109:44.63Andrew Robertson PBU17MGiffnock North9:44.639:44.631.4Click your Clock logo
119:45.63Naomi Lang  U20WAberdeen9:39.659:34.032.6 
129:47.26Greig Glendinning PBV45MBellahouston RR9:47.269:47.265.4 
139:49.69Sandy Holl SBU17MCentral9:49.699:17.42-0.2 
149:50.51Rebecca Eggeling PBU20WAberdeen9:50.519:50.5110.8 
159:51.17Michael Healy  V35MUnattached9:32.699:32.692.0 
169:51.70Kirstin Oakley SBU20WAyr Seaforth/Bradley Uni9:51.709:48.238.7 
179:52.67Stephen Brown PBV35MUnattached9:52.679:33.051.5Click your Clock logo
189:53.09Gillian Black SBU20WVictoria Park City of Glasgow9:53.099:51.0215.5 
199:54.16Stephen Allan SBV40MKirkintilloch9:54.169:25.630.8 
209:54.59Stacie Taylor  U23WKilmarnock/Tulsa Uni9:47.209:36.0912.2 
3000m E (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
19:49.49Lily-Jane Evans-Haggerty PBU15WVictoria Park City of Glasgow9:49.499:49.497.7 
29:50.69Heather Barnes PBU17WGiffnock North9:50.699:50.699.6 
39:54.05Mhairi MacLennan  U23WInverness/Morpeth9:37.599:17.06-0.8 
49:58.40Esme Davies PBU17WEden Runners9:58.409:58.405.2 
510:02.60Cera Gemmell  U17WTeam East Lothian9:52.909:32.761.0 
610:08.77Constance Nankivell PBU20WEast Sutherland10:08.7710:08.772.6 
710:09.13Emily Andrew PBU17WInverness10:09.1310:09.134.1 
810:15.60Micaela Brown PBU23WPitreavie10:15.6010:15.6017.2 
910:23.62Jessica Christie SBU17WFalkirk10:23.6210:06.473.5 
1010:26.05Halina Rees SBSENWFife/Strathclyde Uni10:26.0510:10.795.6 
1110:31.79Ailsa Cruickshanks PBU20WAnster Haddies/Napier Uni/Fife10:31.7910:31.794.7 
1210:32.95Heather Addison PBU20WEast Kilbride/Glasgow Uni10:32.9510:32.9514.5Click your Clock logo
1310:54.23Rhian Dawes  SENWVictoria Park City of Glasgow/McNeese State Uni10:23.3010:02.075.4 
1411:00.43Laura Ferguson  U17WGlasgow Sch of Sport10:36.3610:36.3620.4 
1511:01.27Rosie Eckersley  U17WCentral10:43.3110:43.3112.6 
1611:09.29Emma Frew  U17WAyr Seaforth11:08.5910:47.318.5 
3000m F (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
19:43.33Lucas Cairns SBU15MInverness9:43.339:10.99-2.0 
29:46.74Gordon Reid PBV45MKilmarnock9:46.749:46.749.9 
39:53.21Jason Kane  SENMInverclyde9:53.029:53.023.4 
49:55.23Michael Watt PBU17MAberdeen9:55.239:30.802.8 
59:55.60Gary Mckendrick  V50MInverclyde9:54.559:54.559.1 
69:57.99Dylan Elliott PBU15MKirkintilloch9:57.999:57.995.4 
79:58.18Scott Sprang SBU17MAyr Seaforth9:58.189:42.131.9 
89:58.34Calum Little SBU15MCumbernauld9:58.349:30.740.6 
99:58.93David Hogg  V45MKirkintilloch9:52.139:52.131.8 
1010:10.44Chris Upson  V50MCambuslang10:02.719:51.921.7 
1110:14.07Robert McCulloch PBV50MKilbarchan10:14.0710:14.074.6 
1210:15.50Ryan Donald  U17MDundee Hawkhill9:48.559:11.01-2.3 
1310:20.66Lesley Bell SBV40WGarscube10:20.6610:05.474.0 
1410:36.52Kevin Slaven SBV35MShettleston10:36.5210:01.6118.8 
3000m G (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
110:16.66Callum Byrne PBU15MVictoria Park City of Glasgow10:16.6610:02.082.0 
210:21.35Sam Griffin PBU15MAberdeen10:21.359:24.40-0.4 
310:27.22David Eckersley  V50MCentral10:24.6610:16.173.2 
410:30.04Jim White SBV40MMotherwell10:30.0410:09.784.9 
510:34.93Aimee Anderson PBU15WAirdrie Harriers/Glasgow Sch of Sport10:34.9310:34.936.9 
610:35.13Sharon Muir PBV40WInverclyde10:35.1310:35.1318.4 
710:56.47Blayne Wright SBU15MVictoria Park City of Glasgow10:56.479:58.450.3 
810:56.94Claire Thompson  V40WVictoria Park City of Glasgow/Scottish Vets H10:53.3610:53.368.7 
910:58.09Niamh Riggins PBU15WCambuslang10:58.0910:49.277.7 
1011:05.63Helen Chong PBU15WGiffnock North11:05.6310:30.718.3 
1111:38.05Susan Ridley SBV50WEdinburgh AC/Scottish Vets H11:38.0510:06.807.3 
1211:38.91Miriam Gilbride SBU15WGiffnock North11:38.9111:05.656.9 
1312:24.80Eva Chong SBU13WGiffnock North12:24.8011:45.549.1