BMC Regional Races External Results
Exeter
29 Aug 17
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Mens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:53.22   Phil Norman PBSENMWoodford Green Essex Ladies/North Devon1:53.221:51.83-5.2 
21:56.68   Finley Mclear PBU20MExeter1:56.681:54.61-0.9 
31:57.02   Ben Hawkins  U23MTaunton1:55.781:54.23-2.2 
41:57.21   Ben Topley SBU23MBirchfield H/Bristol Uni1:57.211:55.602.9 
51:58.89   Elliot Moran PBU17MExeter1:58.891:57.35-1.9 
62:02.32   Nathan Brown  U20MErme Valley1:56.081:56.07-2.7 
Mens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:00.00   Jevgeni Judin PBV35MExeter/South West Vets2:00.002:00.000.0 
22:00.46   Joe Gentry PBU20MNorth Somerset2:00.462:00.461.5 
32:01.29   Joseph Kelliher  U20MWimborne2:01.212:01.21-1.0 
42:01.45   Richard Scott  V40MExeter/South West Vets2:00.301:55.44-1.8 
52:01.61   Alex Price  U23MSwansea2:00.82:00.07-0.7 
62:01.62   Sam Gentry  U17MNorth Somerset2:00.041:58.7-2.0 
72:01.84   Hayden Fey  U20MTorbay2:00.542:00.54-0.5 
Mens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:02.44   TC Chulu PBU20MSouth West RR2:02.441:59.84-2.0 
22:03.08   Jacob Tidridge  U17MOswestry2:01.81:58.50.3 
32:05.86   Ben McIntyre  U17MSwindon2:03.762:03.76-0.5 
42:06.81   David Bendle  U17MStroud2:04.142:04.14-0.4 
52:07.69   Stephen Mathers  V35MParc Bryn Bach/Cardiff/Welsh Masters2:05.462:05.463.5 
62:08.20   Luke Gawthorn  U17MNewport2:05.352:04.210.1 
72:08.56   Jake Seville PBU17MNewport2:08.562:06.140.0 
Mens 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:08.97   Patrick Mochan PBU15MSwindon2:08.972:07.2-0.4 
22:09.43   Spencer Smith PBU17MNewport2:09.432:09.430.2 
32:11.06   Michael Owen PBU15MNewport2:11.062:11.063.1 
42:13.19   Max Sockett SBU17MSwindon2:13.192:11.71.0 
52:13.23   Harry Cunningham  U15MSwindon2:11.212:04.34-0.4 
62:17.26   Mark Turner SBV55MExeter2:17.262:11.958.3 
72:18.85   Oliver Woodmason  U15MTavistock2:17.412:14.072.2 
82:24.33   Louis Chamberlain  U15MExeter2:14.752:09.010.4 
Mens 800m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:19.15   Benjy McCartney  U15MNewquay & Par2:19.112:19.112.5 
22:23.82   Henry Spencer  U13MCardiff2:19.232:14.802.7 
32:24.16   Cameron Bryson  U15MExeter2:18.932:16.473.2 
42:25.87   David Wilkinson  V50MSouth West Vets2:22.602:15.565.6 
52:27.01   Tyler Gregory PBU13MEast Cornwall/Cornwall AC2:27.012:27.017.7Click your Clock logo
62:28.07   David Bedwell  V60MBristol & West/Midland Masters2:24.01:56.375.3 
72:28.32   Samuel Hart  U13MTorbay/Newton Abbot2:26.132:13.903.6 
82:51.40   Ian Snow  V65MTorrington/South West Vets/North Devon2:39.602:22.813.2 
Womens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:15.68   Lilly Hawkins PBU23WYeovil/Plymouth Uni/Wells City2:15.682:15.685.9 
22:16.47   Elise Thorner  U17WWells City/Millfield Sch/Yeovil2:11.242:08.951.6 
32:16.62   Amy Jaramazovic  U23WAndover/Bath Uni/Southampton2:15.542:15.543.3 
42:17.57   Emma Ryder PBU20WTavistock2:17.572:14.922.4 
52:20.59   Mollie Jones  U17WSwansea2:17.042:17.047.4 
62:22.09   Rosie Whitehead  U17WBristol & West2:19.802:18.408.6 
72:22.43   Annie Lewis  U20WYate2:20.22:20.27.4 
82:24.29   Catrin Phillips  U17WNewport2:22.862:20.87.8 
92:29.12   Clare Hodgson  SENWExeter2:21.832:21.839.2 
Womens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:26.12   Maddy Herbert  U15WDorchester/Team Dorset2:21.482:21.484.5 
22:27.31   Bronwen Stratton-Thomas  U17WSwansea2:26.242:25.66.5 
32:27.42   Lucy Crossman  U15WTaunton/King's College Taunton2:23.752:19.793.9 
42:31.38   Grace Ashurst  U15WBristol & West2:24.832:24.839.6 
52:33.80   Emma Bendle PBU15WStroud2:33.802:32.27.6 
62:35.04   Millie Ayres  U15WNorth Devon2:32.332:30.717.0 
72:35.62   Caitlin Keaney  U13WCornwall AC2:28.72:28.78.6 
82:41.17   Ruby Brook  U13WStroud2:30.42:20.303.6 
Womens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:39.75   Anya Turner  U20WExeter/Somerset Schs2:36.022:36.0214.5 
22:42.32   Abbi Oscroft  U15WNorth Devon2:35.202:35.208.9 
32:43.11   Poppy Northcott  U11WCity of Plymouth2:36.962:33.007.0 
42:44.06   Sadie Carter  U17WExeter2:35.882:35.8816.7 
52:44.97   Aimee Ferguson  SENWBrecon2:40.522:40.5210.8 
62:45.61   Tallulah Watson  U13WTaunton2:45.292:28.986.4 
72:47.11   Emma Harrison  U13WTorbay/Newton Abbot2:43.772:32.087.2 
82:47.44   Louise Jeffries  V55WTeam Bath/South West Vets2:44.502:41.7611.3 
92:48.92   Caitlin Jones PBU17WNewport2:48.922:48.9211.3Click your Clock logo
 
Mens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:50.93   Archie Walton SBU20MTaunton/Loughborough Students3:50.933:50.46-0.8 
23:55.62   Callum Jones SBSENMCornwall AC/Bristol Uni/Newquay & Par3:55.623:52.37-3.8 
33:58.01   Stephen Morris T20/F20  SENMCardiff/DSW Para Academy3:57.243:56.24-3.5 
44:03.72   James Beeks  U20MBasingstoke & Mid Hants4:01.303:56.95-2.9 
54:03.72   Fraser Logan SENMBelgrave / Central    
64:03.98   Remi Adebiyi  U17MNewport4:01.253:58.23-2.9 
74:06.17   Simon Dill  SENMSwindon/St. Mary's Uni4:02.594:02.59-2.3 
84:07.13   Ben Thomas PBU17MCarmarthen4:07.134:02.78-1.1 
94:07.34   Jake Smith PBU20MExeter/Axe Valley4:07.343:56.37-4.3 
104:08.15   Louis Spencer PBU17MCardiff4:08.154:08.150.5 
Mens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:09.50   Daniel Bodman PBSENMAberdare Valley4:09.504:09.50-2.2 
24:10.89   Callum Choules PBU20MNorth Devon4:10.894:10.89-1.3 
34:13.42   Patrick Livingstone PBU23MExeter4:13.424:13.429.3 
44:16.55   Peter Grist  SENMWells City4:15.53:58.180.1 
54:16.86   Gwylym Gibson PBSENMSouth West RR4:16.864:16.860.2 
64:24.54   Steve Wilsmore  SENMTamar/Royal Navy4:18.194:18.196.6 
Mens 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:13.75   Nick Bennett SBSENMNorth Devon/Bath Uni4:13.754:02.081.0 
24:14.70   Archie Vingoe PBU17MCornwall AC4:14.704:14.703.6 
34:15.16   James Alcock PBU17MTorbay4:15.164:11.19-1.1 
44:15.77   Rikki James PBSENM 4:15.774:03.38-2.6 
54:17.77   Olly Sheppard PBSENMEmersons Green RC4:17.774:17.770.4 
64:19.54   Oliver Caute PBU20MExeter/Axe Valley4:19.544:19.540.9 
74:20.01   Callum Smith PBU17MNorth Somerset4:20.014:19.630.5 
84:20.28   Simon Minting SBSENMExmouth4:20.284:10.50.5 
94:21.68   Oscar Lee  U15MTaunton4:19.254:17.990.6 
104:24.05   Alexander McCartney  U17MNewquay & Par/Truro School4:19.294:19.290.4 
114:31.28   Edward Smart PBU17MTavistock4:31.284:29.881.1 
Mens 1500m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:28.63   Max Watson PBU15MTaunton/King's College Taunton4:28.634:28.631.6 
24:30.87   Johnny Livingstone  U15MExeter4:24.154:17.80-1.1 
34:34.30   Gareth Knight  V35MNewport4:29.524:28.33.8 
44:35.82   Joseph Perry PBU17MErme Valley4:35.824:35.826.8 
54:36.02   Oliver Capps PBU13MExeter4:36.024:27.911.1 
64:36.29   Liam Hallows PBU20MErme Valley4:36.294:36.291.2Click your Clock logo
74:37.14   Stephen Burns  V50MCity of Plymouth4:35.594:32.873.9 
84:39.10   Finley Ball  U15MNorth Devon4:37.454:23.711.4 
94:40.14   Seamus Robinson PBU13MWestbury/Yate4:40.04:28.631.0 
104:45.90   James Benham  V35MSouth West RR4:38.284:38.284.8 
114:59.38   Morgan Curry  U17MTaunton4:40.354:40.355.7 
Mens 1500m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:44.88   Peter Heckles PBSENMTeignbridge4:44.884:44.882.5 
24:46.32   Kian Tinsley PBU17MAberdare Valley4:46.324:46.326.5 
34:48.80   Adam Leworthy  U15MNorth Devon4:47.544:31.611.8 
44:50.51   Tony Roper SBV50MBristol & West/Midland Masters4:50.514:00.82.0Click your Clock logo
54:53.45   James Reader  SENMNorth Devon4:53.304:53.306.1 
64:54.14   Isaac Murray PBU15MCornwall AC4:54.144:38.712.6 
74:55.64   Dylan Dayman PBU15MNorth Devon4:55.644:49.134.1 
84:59.58   Morgan Alcock  U13MTorbay/Newton Abbot4:57.904:57.905.6 
95:02.79   Tomas Piskac PBU15MExeter5:02.795:02.797.9 
105:04.99   George Thomas  U13MNorth Devon5:04.224:36.223.3 
115:07.08   Paul Thomas SBV55MSouth West RR5:07.085:01.375.1 
Womens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:18.86   Charlotte Taylor-Green  SENWBristol & West/Mendip4:17.624:16.88-0.2 
24:22.12   Khahisa Mhlanga  U20WChelmsford4:18.834:18.83-0.9 
34:26.24   Rebecca Burns  SENWEdinburgh AC4:26.184:26.182.9 
44:37.71   Floren Scrafton  SENWYate/A.D. Marathon/Westbury/Birmingham Uni4:31.94:27.012.3 
54:46.74   Madeleine Johnson PBU17WDorchester4:46.744:34.262.2 
64:50.60   Ruby Simpson PBU13WHallamshire4:48.44:43.861.7 
74:51.79   Sally Judd  V40WChelmsford4:51.304:51.304.0 
84:52.55   Katie Synge SBSENWCharnwood/Loughborough Students4:52.554:50.512.3 
94:55.30   Caitlin Apps  U17WExeter4:46.834:46.354.1 
104:55.98   Vicky Jackson PBSENWSwansea4:55.984:46.693.6 
114:57.23   Rebecca Pierce  SENWTeam Bath/Walton4:48.694:48.694.5 
Womens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:58.55   Tiffany Rees PBU13WSwansea4:58.554:58.555.2Click your Clock logo
25:02.07   Jasmine Stone PBU15WExeter/Tiverton5:02.074:48.744.0 
35:03.66   Alexandra Cutts  V35WSouth West RR/Exeter4:59.164:59.165.8 
45:08.04   Anna Downs PBU17WExeter5:08.045:08.047.2 
55:09.53   Grace Tavner  U15WStroud5:01.065:01.066.5 
65:12.19   Scarlett Livingstone  U13WExeter5:11.934:48.054.0 
75:14.74   Demi-Marie Goddard  U15WPoole AC5:01.775:01.777.1 
85:24.72   Anya Snowball  U15WWells City5:18.445:18.4412.8 
95:27.93   Olivia Travers PBU15WErme Valley5:27.935:27.936.8