Derbyshire County Championships External Results
Derby
13-14 May 17
800 1500 3000 5000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800 SM (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:12.03   Bryan McKenna PBV35MBuxton2:12.032:12.0310.2 
22:17.86   Lud Ramsey SBV55MSouthampton/Midland Masters2:16.901:51.113.5 
32:25.01   Robert Fox  V55MLong Eaton/Midland Masters/Notts2:20.252:17.677.0 
800 U17M (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.03   Luke Ward PBU17MDerby2:01.032:01.031.9 
22:01.53   Alex Ediker PBU17MChesterfield2:00.151:57.99-2.4 
32:03.08   Jude Bush PBU17MDerby2:00.342:00.030.8 
42:07.31   Jacob Cousins PBU17MChesterfield2:06.122:06.129.1 
52:08.82   Luke Farrant PBU17MBuxton2:04.091:56.36-2.9 
62:09.91   Jacob Buckley  U17MChesterfield2:00.132:00.132.9 
72:14.71   William Tighe  U17MChesterfield2:04.92:01.4-0.6 
800 SW (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:21.71   Lisa Palmer-Blount  V40WHeanor/Derby/Midland Masters2:16.922:13.313.0 
800 U20W (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:32.90   Bethan Hudson  U20WDerby2:26.02:23.005.3 
22:40.14   Emily Deeming SBU20WHeanor2:40.142:35.919.9 
32:42.32   Megan Bould SBU20WDerby2:35.122:25.019.7 
800 U17W (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:24.02   Molly Hudson  U17WDerby2:17.802:14.262.5 
22:33.68   Taya Joslin  U17WDerby2:26.242:26.2414.4 
33:06.95   Rebecca Hattersley  U17WChesterfield2:54.032:54.0321.7 
800 U15W (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:25.61   Valentina Costa  U15WDerby2:21.432:14.943.9 
22:26.62   Claudia Turnell  U15WHallamshire2:23.132:23.136.1 
32:29.31   Sosseh Badjie  U15WHigh Peak AC2:23.212:23.2110.1 
42:43.92   Abbie Darnell SBU15WChesterfield2:43.12:39.7420.9 
52:44.39   Indiya Gannon  U15WAmber Valley & Erewash2:40.002:32.259.5 
62:53.43   Emma Brown  U15WChesterfield2:43.22:43.221.7 
72:56.08   Francesca Howett  U15WAmber Valley & Erewash2:53.882:38.9510.4 
83:02.75   Grace Bennett  U15WAmber Valley & Erewash2:49.12:49.123.8 
800 U13W (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:23.46   Emma Shipley  U13WHallamshire/Sheffield TC2:15.932:12.522.4 
22:42.13   Poppy Mead  U13WDerby2:31.842:30.008.2 
32:43.80   Amy Allcard  U13WHallamshire2:36.02:27.816.1 
42:47.03   Madeleine Tatham SBU13WAmber Valley & Erewash2:47.032:40.5316.6 
52:48.96   Mia Franco PBU13WAmber Valley & Erewash2:41.12:41.115.2 
63:01.37   Lola Jamieson PBU13WDerby3:01.372:55.0615.3 
73:02.84   Cecilia Smyth  U13WAmber Valley & Erewash2:58.742:58.7420.3 
83:15.56   Natasha Blyton PBU13WAmber Valley & Erewash3:15.563:15.5629.0 
800 U20M (14 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:04.05   Sam Allen SBU20MChesterfield2:01.082:01.084.9 
22:04.66   Matthew Shaw PBU20MRotherham2:03.042:03.046.8 
800 U15M (14 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:03.37   Gabriel Gisborne  U15MHallamshire2:00.071:54.3-2.0 
22:13.58   Samuel Allen SBU15MChesterfield2:13.582:08.052.0 
32:14.33   Oscar Cousins PBU15MChesterfield2:14.332:03.970.5 
42:17.37   Sonny Jamieson PBU15MDerby2:17.372:09.382.5 
52:21.24   Jack Davies PBU15MDerby2:17.652:11.022.8 
62:23.63   Joshua Wragg PBU15MRotherham2:19.52:10.90.3 
72:26.51   Finlay Preece PBU15MWorksop2:24.552:15.056.6 
82:27.88   Joel McGraw PBU15MAmber Valley & Erewash2:27.12:10.332.2 
92:29.52   Oliver Holford PBU15MDerby2:29.522:29.5213.9 
102:33.60   Jonathan Howkins  U15MAmber Valley & Erewash2:23.722:17.464.7 
112:35.39   Luke Galland PBU15MDerby2:35.392:35.3915.5 
122:35.69   Harry Cocking PBU15MChesterfield2:35.692:20.335.2 
132:39.27   Sam Gilson  U15MRotherham2:32.62:26.442.9 
142:41.91   Myron Cockell PBU15MAmber Valley & Erewash2:41.912:41.9119.6 
800 U13M (14 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:26.49   Patrick Welsh PBU13MDerby2:26.492:26.494.7 
22:27.71   Billy O'Sullivan PBU13MDerby2:27.712:27.719.2 
32:29.84   Cosmo Johnson  U13MHallamshire2:26.012:24.765.2 
42:34.98   Ellis Cameron PBU13MAmber Valley & Erewash2:34.232:18.96.6 
52:37.30   Morgan Cockell  U13MAmber Valley & Erewash2:36.72:24.817.1 
62:53.98   Joseph Bennett PBU13MAmber Valley & Erewash2:47.172:33.269.1 
72:55.53   Thomas Holford  U13MDerby2:46.02:44.5514.8 
 
1500 U20M (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:17.76   Christian Howett  U20MAmber Valley & Erewash4:11.484:11.48-0.2 
24:20.37   Joseph Hallas SBU20MMatlock/Chesterfield4:20.374:18.9014.4 
1500 U15M (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:23.80   Dan Brown PBU15MChesterfield4:23.694:23.6911.1 
24:33.04   Joseph Currie PBU15MChesterfield4:32.234:21.472.5 
34:34.65   Samuel Allen SBU15MChesterfield4:34.654:18.22.0 
44:37.00   Sam Marsh PBU15MHeanor4:31.174:20.46-0.3 
54:43.42   Sonny Jamieson PBU15MDerby4:35.624:24.072.5 
64:47.31   Oscar Cousins PBU15MChesterfield4:26.704:17.190.5 
74:49.77   Jack Davies PBU15MDerby4:45.584:45.582.8 
84:50.75   Ernie Cresswell PBU15MDerby4:49.214:28.83.0 
94:50.78   Yusuf Izhac PBU15MChesterfield4:50.784:50.7814.0 
105:09.18   Finlay Preece  U15MWorksop5:06.45:06.46.6 
115:18.18   Jonathan Howkins  U15MAmber Valley & Erewash4:54.74:48.074.7 
125:19.40   Joel McGraw PBU15MAmber Valley & Erewash5:19.404:38.332.2 
135:20.30   Luke Galland PBU15MDerby5:20.305:20.3015.5 
145:57.94   Oliver Dann SBU15MAmber Valley & Erewash5:57.945:08.768.4 
156:22.69   Isaac Blyton PBU15MAmber Valley & Erewash6:22.696:22.6928.0 
1500 U13M (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:02.90   Patrick Welsh  U13MDerby4:56.64:47.84.7 
25:05.75   Billy O'Sullivan PBU13MDerby5:00.945:00.949.2 
35:09.37   Cosmo Johnson PBU13MHallamshire5:09.375:07.415.2 
45:13.85   James Rouse SBU13MDerby5:13.855:01.58.3 
55:25.06   Harry Joslin PBU13MAmber Valley & Erewash5:25.065:25.0613.0 
1500 SM (14 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:33.94   Robert White SBV40MBuxton4:33.944:24.0-0.8Click your Clock logo
24:54.81   Bryan McKenna PBV35MBuxton4:54.814:54.8110.2 
35:58.95   Richard Goff SBV35MBuxton5:58.955:49.2710.1 
1500 U17M (14 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:12.46   Luke Ward PBU17MDerby4:10.964:10.961.9 
24:16.71   Alex Kirkland PBU17MChesterfield4:16.714:16.717.6 
34:19.64   Ethan Barr PBU17MDerby4:19.574:19.573.8Click your Clock logo
44:22.90   Senay Mkiale Guzai PBU17MDerby4:21.224:18.90-0.8 
54:24.72   Jacob Cousins PBU17MChesterfield4:20.654:20.659.1 
64:33.09   Jacob Buckley SBU17MChesterfield4:33.094:24.122.9 
74:42.66   Michael Brown PBU17MChesterfield4:42.14:42.18.9 
1500 SW (14 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:43.98   Lisa Palmer-Blount  V40WHeanor/Derby/Midland Masters4:38.064:32.683.0 
1500 U20W (14 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:59.34   Bethan Hudson PBU20WDerby4:55.764:55.765.3 
25:27.35   Alexandra Kiltie PBU20WDerby5:18.285:01.556.1 
35:46.27   Megan Bould SBU20WDerby5:46.275:25.619.7 
1500 U17W (14 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:41.53   Jasmine Cooper  U17WDerby4:39.184:37.135.1 
24:44.20   Molly Hudson PBU17WDerby4:37.924:37.922.5 
35:00.72   Louise Cocking PBU17WChesterfield4:57.974:54.426.4 
45:15.48   Taya Joslin  U17WDerby5:14.445:06.3914.4 
55:40.44   Charlotte Sweetmore PBU17WHigh Peak AC5:40.445:40.4421.1 
1500 U15W (14 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:57.61   Valentina Costa PBU15WDerby4:57.614:57.333.9 
25:05.35   Sosseh Badjie PBU15WHigh Peak AC4:53.684:53.6810.1 
35:10.39   Elizabeth Webster PBU15WMatlock/Chesterfield4:57.54:57.57.7 
1500 U13W (14 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:54.74   Emma Shipley PBU13WHallamshire/Sheffield TC4:53.44:39.742.4 
25:36.49   Madeleine Tatham  U13WAmber Valley & Erewash5:33.715:27.8116.6 
35:41.99   Sarah Bourne SBU13WDerby5:41.994:53.207.0 
46:04.86   Amy Rouse  U13WDerby5:55.845:40.6012.4 
56:09.33   Lola Jamieson PBU13WDerby6:09.336:09.3315.3 
66:09.99   Isabella Rouse  U13WShelton6:09.135:49.3212.8 
 
3000 U17M (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:25.92   Ethan Barr PBU17MDerby9:20.429:20.423.8Click your Clock logo
29:44.63   Senay Mkiale Guzai PBU17MDerby9:35.269:22.90-0.8 
310:11.74   Elliot Meylan  U17MChesterfield9:48.759:25.392.1 
3000 U20W (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:43.21   Bethan Hudson PBU20WDerby10:43.2110:39.445.3 
210:45.89   Steffi Luker-Edwards PBU20WAmber Valley & Erewash10:45.8910:45.897.7 
3000 U17W (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:11.57   Jasmine Cooper  U17WDerby9:54.209:53.975.1 
210:19.87   Molly Hudson PBU17WDerby10:19.8710:19.872.5 
311:20.21   Lucy Berwick  U17WAmber Valley & Erewash10:49.7910:49.7914.1 
3000 W35 (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:04.16   Lisa Palmer-Blount  V40WHeanor/Derby/Midland Masters9:56.69:51.263.0 
211:36.68   Steph Spencer  V40WDerby/Midland Masters11:12.2510:34.08.2 
312:44.96   Emma Wentworth PBV40WBuxton12:44.9612:44.9613.1 
413:43.35   Elizabeth Nocton SBV35WBuxton13:43.3513:40.0316.5 
3000 M35 (14 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:44.02   John Rouse PBV40MDerby9:44.029:35.031.7 
29:50.50   Robert White SBV40MBuxton9:50.509:44.7-0.8Click your Clock logo
310:04.08   Richard Wilson PBV35MDerby10:04.089:46.894.0 
410:14.91   Ashley Deeming SBV45MHeanor10:14.9110:06.963.3 
510:38.61   Paul Winfield PBV40MHeanor10:38.6110:38.6113.3 
612:19.67   Richard Goff PBV35MBuxton12:19.6712:19.6710.1 
3000 M50 (14 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
111:50.52   Peter Bailey PBV55MBuxton11:50.5211:50.5211.6 
 
5000 SM (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
115:37.69   Kevin Farrow SBV40MNotts15:37.6914:14.19-0.4 
216:17.38   Daniel Joseph Cresswell PBU23MChesterfield/Nottingham Uni16:17.3816:17.381.9 
316:49.27   Robert White SBV40MBuxton16:49.2716:24.19-0.8Click your Clock logo
416:58.34   Bryan McKenna PBV35MBuxton16:58.3416:58.3410.2 
518:18.08   Ian Monaghan SBV45MChesterfield/North Derbyshire18:18.0816:34.24.9