BMC / Glasgow AA Metric Miler Meeting (Inc Scottish 3000m Championships & Glasgow Pole Vault GP) External Results
Emirates Arena
4 Jan 17
5000 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
5000 SW
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
114:49.12   Laura Muir PBSENWDundee Hawkhill/Glasgow Uni14:49.1214:49.12-3.0 
 
3000m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:07.65   Kristian Jones PBSENMSwansea/Dark Peak/Dundee Hawkhill8:07.658:07.65-5.4 
28:11.65   James Bowness PBSENMTrafford/Ipswich Jaffa/Glasgow Caledonian Uni8:11.658:11.650.6 
38:12.09   Jonathan Hopkins PBSENMSwansea/Cardiff Met Uni/Run Fast8:10.838:09.42-4.4 
48:18.86   Ryan Thomson PBU23MCambuslang/Strathclyde Uni8:18.868:18.86-3.9 
58:27.97   Robert Bough PBU23MEdinburgh AC/Birmingham Uni8:23.888:23.882.4 
68:32.37   Euan Campbell PBU23MStornoway/White Star (Belgium)/St. Mary's Uni8:32.378:32.37-3.6 
78:33.36   James Donald PBU20MDundee Hawkhill8:33.368:23.43-4.3 
88:35.36   Adam Scott PBU20MFife8:23.438:23.43-1.6 
98:41.64   Stephen Mackay PBSENMGlasgow City/Inverness8:41.648:41.64-4.8 
108:42.85   Stuart Gibson  SENMCambuslang/Whitemoss8:37.418:37.41-3.2 
3000m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:45.57   Elisha De Mello PBU23MRugby & Northampton/Edinburgh Uni8:45.578:32.98-2.8 
28:47.33   Kevin Campbell PBSENMLaw8:47.338:47.339.5 
38:47.49   Anthony Addison PBU20MCorstorphine8:47.498:47.492.4 
48:47.91   Ben Potrykus PBU23MPitreavie/Heriot-Watt Uni8:47.918:30.56-3.2 
58:53.13   Jamie MacKinnon PBU20MVictoria Park City of Glasgow8:53.138:45.51-3.5 
68:58.30   Liam Barnsby PBU20MInverness8:58.308:58.30-1.0 
78:58.86   Jake Thomas  U23MLivingston/Warwick Uni8:52.188:52.187.3 
89:21.83   Adam Pratt  SENMTynedale9:08.78:51.04-2.2 
99:26.19   Alistair Campbell SBSENMGlasgow City/Cambuslang9:26.198:37.270.1 
3000m C (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
1m8:59.39   Laura Muir  SENWDundee Hawkhill/Glasgow Uni8:26.418:26.41-3.0 
29:01.97   Kate Maltby PBSENWBristol & West9:00.819:00.810.8 
39:11.38   Melissa Courtney  SENWShaftesbury Barnet/Poole AC8:43.728:38.22-2.2 
49:12.86   Kerry O'Flaherty SBV35WWindsor Slough Eton & Hounslow/Newcastle & District/Ireland9:12.869:09.502.2 
59:17.19   Emma Mitchell PBSENWQueen's Uni Belfast/Ireland9:04.219:04.210.6 
69:28.19   Jemma Reekie  U20WKilbarchan9:11.209:11.20-2.2 
79:33.02   Erin Wallace PBU20WGiffnock North9:33.029:33.020.0 
89:42.65   Gemma Kersey SBSENWBasildon/Middlesex Uni9:42.659:10.480.0 
99:45.48   Stephie Pennycook  U23WFife/Edinburgh Uni9:21.839:21.83-0.1 
3000m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:49.68   Gavin Smith PBU20MCambuslang8:45.008:41.07-1.5 
28:57.33   Owen Miller T20/F20 PBSENMFife8:57.338:36.90-3.3 
38:58.85   Andrew MacAngus PBU17MKilbarchan8:58.858:58.48-2.7 
49:06.94   James Adam PBU20MPitreavie9:06.949:06.94-2.2 
59:10.07   Drew Pollock PBU17MCambuslang9:04.349:00.62-1.2 
69:18.91   Oliver Watson-Sweeney PBU20MGiffnock North9:18.919:18.9113.3 
79:30.26   Ross Stephen SBU23MCambuslang9:30.269:25.2915.1 
89:32.31   Stephen Addison  U17MCorstorphine9:10.969:04.99-1.1 
99:41.95   Matthew Mackinnon PBU20MGlasgow City9:41.959:41.9513.8 
109:42.23   Fraser Logan  SENMBelgrave/Central9:09.749:09.74-0.1 
3000m E (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:59.69   David Henderson SBV35MInverclyde8:59.698:53.71-1.5 
29:02.63   Gordon Robertson SBV35MCambuslang9:02.638:53.401.5 
39:02.65   Kerry-Liam Wilson PBV45MCambuslang/Scottish Vets H9:02.658:59.06-1.4 
49:04.33   Guy Bracken  V55MNorth Shields Poly/VAA North East9:03.348:52.38-0.5 
59:15.15   Garry Mathew PBV35MGarscube9:15.159:15.150.7 
69:19.18   Robert Gilroy SBV40MCambuslang/Scottish Vets H9:19.188:48.180.5 
79:22.94   Gordon Barrie  V40MDundee Hawkhill/Bedford & County9:19.339:11.23-0.2 
89:24.07   Darran Muir PBV35MLaw9:24.079:02.00-1.3 
99:28.38   Stephen Allen SBV45MMotherwell/Scottish Vets H9:28.389:10.94-0.2 
109:30.95   Mark Gardner  V35MLancaster & Morecambe/Northern Masters9:23.099:15.210.9 
119:32.69   Michael Healy PBV35MUnattached9:32.699:32.690.1 
129:36.72   David Tamburini PBV40MInverclyde/Scottish Vets H9:35.479:25.45-0.1 
139:36.77   Tony Golabek PBV35MInverness9:36.779:36.773.9 
149:45.89   Iain Burns SBV35MBellahouston RR9:45.899:43.110.7 
159:45.98   Graeme Paterson PBV40MBellahouston RR9:45.989:45.984.1 
169:47.79   Greig Glendinning  V45MBellahouston RR9:47.269:47.264.7 
1710:05.70   Neil Walker SBV35MKilmarnock10:05.709:46.6217.9 
1810:08.75   Gordon Reid  V40MKilmarnock/Stubbington Green9:46.749:46.749.8 
3000m F (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:24.43   Craig Reid PBSENMBellahouston RR9:24.439:24.433.3 
29:31.78   Andrew Bonner SBSENMGiffnock North9:31.789:24.221.6 
39:34.14   Iain McWhinnie PBU17MFife9:26.99:10.23-1.2 
49:34.25   Keir Howlieson PBU17MCentral9:34.259:34.257.4 
59:35.73   Graeme Hyett  SENMInverclyde/Belgrave9:30.948:51.74.2 
69:50.63   Alasdair Macmillan PBSENMGarscube9:50.639:50.633.4 
710:44.80   David Addison  U15MCorstorphine9:44.039:03.96-1.8 
3000m G (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:34.62   Euan Hood PBU17MLasswade9:34.629:34.55-2.2 
29:49.46   Aidan McCaffrey PBU20MKirkintilloch9:27.859:27.856.0 
39:50.65   Marc Bromwich PBSENMBellahouston RR9:50.659:50.653.6 
49:52.07   Ben Shaw PBU17MGiffnock North9:52.078:55.17-0.2 
59:54.05   Eloise Walker PBU17WEdinburgh AC9:54.059:21.960.1 
69:54.69   Robert Lindsay PBV40MKilmarnock/Scottish Vets H9:54.699:48.291.8 
79:58.51   Andrew Robertson PBU17MGiffnock North9:44.639:44.630.4 
810:10.72   Zoe Bates PBU20WEdinburgh AC/Aberdeen Uni10:10.729:50.292.7 
910:10.74   Heather Barnes  U17WGiffnock North9:50.699:50.698.2 
1010:32.80   Calum Young  U17MGiffnock North9:43.729:43.723.6 
3000m H (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:48.33   Howard C Elliott SBV45MKirkintilloch9:48.339:41.683.7 
29:53.02   Jason Kane PBSENMInverclyde9:53.029:53.022.9 
39:54.07   Stephen Brown PBV35MUnattached9:52.679:33.05-0.1 
49:57.52   Ethan Carolan PBU15MGiffnock North9:26.969:15.28-0.7 
510:02.71   Chris Upson SBV50MCambuslang10:02.719:51.923.0 
610:04.53   Gary Mckendrick  V50MInverclyde9:54.559:54.556.3 
710:07.74   Mark Alexander PBV35MKilmarnock10:07.7410:07.747.4 
810:08.33   Duncan Ryan PBV45MPerth RR10:08.3310:08.331.1 
910:17.62   Rob McLennan SBV55MGarscube10:17.629:51.093.7 
1010:20.54   Calum Little  U15MCumbernauld9:58.349:30.74-0.7 
1110:21.44   Patrick Gibbons PBV40MGarscube10:21.4410:21.442.1 
1210:23.30   Rhian Dawes SBSENWVictoria Park City of Glasgow/McNeese State Uni10:23.3010:02.076.8 
1310:42.47   Murray Fotheringham SBU15MGiffnock North10:42.4710:42.450.4 
3000m I (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:01.66   Robert Bartley PBV40MKirkintilloch9:51.399:50.312.2 
210:04.22   Lily-Jane Evans-Haggerty PBU15WVictoria Park City of Glasgow9:49.499:49.497.2 
310:12.33   Dylan Elliott PBU15MKirkintilloch9:57.999:57.992.8 
410:12.47   Patrick O'Kane SBV55MStrathearn10:12.479:48.2014.9 
510:14.27   Denis Williams SBV50MShettleston10:14.279:58.53.8 
610:14.57   Ryan Donald PBU17MDundee Hawkhill9:48.559:11.20-1.2 
710:15.43   Jessica MacLeod PBU17WCorstorphine10:15.4310:15.437.0 
810:16.86   Luke Chamberlain  V40MGiffnock North10:15.6710:02.92.4 
910:17.81   Ted Gourley SBV50MGiffnock North10:17.8110:08.43.8 
1010:21.52   Fiona Matheson SBV55WFalkirk/Scottish Vets H10:21.529:56.393.2 
1110:35.46   Kate Richardson SBU15WGiffnock North10:35.4610:25.256.5 
1210:36.62   Martyn Glancy  SENMKirkintilloch10:13.949:55.422.5 
1310:44.10   Emily Crusher  U17WGiffnock North10:42.6010:20.218.3 
1410:48.20   Connell Drummond SBV40MKilmarnock10:48.2010:15.711.9 
1511:01.34   Blayne Wright  U15MVictoria Park City of Glasgow10:56.479:58.450.6 
3000m J (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:28.45   David Sawyer PBV40MGiffnock North10:28.4510:28.458.7 
210:35.04   Sean Casey PBV45MKirkintilloch10:35.0410:22.793.9 
310:36.36   Laura Ferguson PBU17WGlasgow Sch of Sport10:36.3610:36.3618.0 
410:47.06   Callum Byrne  U15MVictoria Park City of Glasgow10:16.6610:02.082.1 
510:53.36   Claire Thompson PBV40WVictoria Park City of Glasgow/Scottish Vets H10:53.3610:53.366.9 
610:55.61   David Auchie SBV50MAyrodynamic Runners/Kilmarnock10:55.6110:55.26.0 
710:58.34   John Tougher PBV40MKilmarnock10:58.3410:58.3411.6 
811:04.33   Lauren McCulloch PBU20WCentral/East Sutherland10:56.010:31.764.0 
911:10.24   Jacqueline Etherington  V35WTyne Bridge/Scottish Vets H/Cambuslang11:03.4610:50.315.6 
1011:41.81   Peter Laing  V55MAyr Seaforth/Scottish Vets H11:28.9410:44.0810.8 
3000m K (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
111:06.25   Aimee Anderson  U15WAirdrie Harriers/Glasgow Sch of Sport10:34.9310:34.935.5 
211:10.24   Emma Chamberlain PBU15WGiffnock North11:10.2411:10.248.7 
311:28.14   Julie Wilson PBV45WInverness/Scottish Vets H11:28.1411:28.1411.8 
411:51.51   Niamh Riggins  U15WCambuslang10:58.0910:49.277.5 
511:52.97   Cath Ferry SBV40WEdinburgh AC11:52.9710:38.138.1 
612:44.90   Sharyn Ramage SBV50WEdinburgh AC/Scottish Vets H12:44.9012:08.4512.5 
713:15.61   Phyllis Hands SBV60WMotherwell/Scottish Vets H13:15.6113:06.217.0 
813:35.33   David Cooney SBV65MCambuslang13:35.3312:56.4519.9