Cumbria County Schools External Results
Whitehaven
11 Jun 16
800 1500 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800 U20M
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:11.9   David King  U20MSeaton2:02.61:59.37-1.0 
800 U17M
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:00.6   Alexander Birkett  U17MKendal1:53.601:49.65-1.9 
22:05.2   Oliver Dustin  U17MBorder1:55.881:49.74-3.0 
32:08.8   James Mattinson PBU17MKeswick2:08.02:01.440.3 
42:09.9   Scott Evans  U17MBorder2:07.62:06.04.4 
52:11.7   George Rigal PBU17MCumbria Schs2:11.72:06.911.5 
62:15.8   Reuben Copley SBU17MDallam RC2:15.82:02.890.0 
72:20.6   Alex Foster PBU17MHoughton Harriers2:20.62:20.620.9 
82:21.9   Jordan Ewbank SBU17MCumbria Schs2:21.92:21.823.8 
92:24.3   Ruben Howe U17MCumbria    
102:24.7   Travis Fyfe PBU17MCopeland2:24.12:22.219.1 
112:25.0   An Other U17MCumbria    
800 U15M
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:09.5   Fraser Jones  U15MLiverpool Pembroke Sefton/Cumbria Schs2:07.62:07.66.0 
22:12.7   Louie Johnson PBU15MEden Runners2:09.902:07.29.7 
32:13.9   Craig Bottomley PBU15MEden Runners2:12.722:09.262.9 
42:17.2   Joshua Bellis PBU15MCumbria Schs2:17.22:17.219.9 
52:20.0   Jack Stephenson PBU15MCumbria Schs2:20.02:20.017.2 
62:26.1   Joe Somers U15MCumbria    
72:27.3   Aaron Allen U15MCumbria    
82:29.2   Charley Thompson PBU15MBarrow & Furness2:29.22:29.231.9 
92:29.9   Mitchell Liddle SBU15MBorder/Team North Cumbria2:29.92:16.42.1 
800 U20W
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:30.5   Tiffany Penfold  U20WCumberland Fell Runners2:26.122:14.120.8 
800 U17W
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:27.6   Emma Wright SBU17WCarlisle Aspatria2:27.62:22.99.8 
22:34.1   Katie Gleed PBU17WSeaton2:33.12:33.122.7 
32:37.5   Josie Blyth U17WCumbria    
42:47.5   Jodie Gillon PBU15WEden Runners2:47.52:47.520.0 
52:56.1   Eilidh Miller U17WCumbria    
800 U15W
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:11.1   Olivia Mason  U15WBorder2:10.22:08.891.7 
22:23.1   Steph Driscoll  U15WKendal2:12.712:12.717.3 
32:29.1   Jemma Atkinson  U15WSeaton2:27.32:23.336.4 
42:32.7   Clara Davies PBU15WEden Runners/Team North Cumbria2:32.72:32.715.2 
52:33.5   Abbie Allan PBU15WHelm Hill2:33.52:33.522.0 
62:38.7   Katie Haile U15WCumbria    
72:39.0   Hannah Rumney PBU15WSeaton2:39.02:39.020.7 
82:40.0   Gemma Harris PBU15WCarlisle Aspatria2:40.02:40.016.2 
92:47.4   Lily Stickland PBU15WCumbria Schs2:47.42:47.427.2 
102:53.9   Sally Cooper U15WCumbria    
112:56.2   Jodie Richie U15WCumbria    
 
1500 U20M
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:32.1   Fergus McMillan U20MCumbria    
26:39.3   Matthew Mace PBU20MBlengdale6:39.36:39.35.0 
1500 U17M
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:37.1   Kieran Reynolds  U17MBorder4:27.34:19.072.4 
24:38.1   Reuben Copley  U17MDallam RC4:33.94:12.530.0 
34:38.4   Martin Askew PBU17MHelm Hill4:38.44:38.413.8 
44:47.2   Billy Robinson PBU17MSeaton4:47.24:46.710.6 
54:48.2   Thomas Hickey U17MCumbria    
65:04.8   J Miller PBU17MCumbria Schs5:04.85:04.826.6 
75:26.0   Ethan Neal U17MCumbria    
85:31.1   John Jenkinson U17MCumbria    
1500 U15M
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:50.8   James Salt  U15MBorder4:38.64:35.49.5 
24:54.6   Joe White SBU15MCumbria Schs4:54.64:34.315.6 
34:56.8   Thomas Marshall U15MCumbria    
45:06.0   Oliver Burns PBU15MCumbria Schs5:06.05:06.018.6 
55:09.8   Abe Brown U15MCumbria    
65:10.2   Alfie Thorpe PBU15MAmbleside5:10.25:10.219.9 
75:31.6   Joe Harland U15MCumbria    
85:33.9   Connor Greaves U15MCumbria    
95:48.2   Joseph Dorgan U15MCumbria    
1500 U17W
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:40.7   Esme Davies PBU17WEden Runners4:40.214:40.214.4 
24:50.6   Emma Whitaker PBU17WLancaster & Morecambe4:50.64:50.69.6 
35:09.0   Jasmine Dean  U17WSeaton5:07.15:07.114.5 
45:14.3   Josie Coulthard SBU17WBorder5:14.35:05.925.6 
55:41.9   Eve Pannone PBU17WEden Runners5:41.95:41.94.7 
65:49.1   Megan Bartlett U17WCumbria    
75:59.9   Claudia Whitaker U17WCumbria    
1500 U15W
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:21.2   Nicole Mattinson PBU15WBorder5:21.25:21.216.6 
25:23.4   Annie Bell  U15WBorder5:18.05:18.09.7 
35:29.6   Alex Airey U15WCumbria    
45:31.2   Elice Riley U15WCumbria    
55:38.3   Nicola Clegg U15WCumbria    
66:15.1   Carrie Tyson U15WCumbria    
 
3000 U20M
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:59.6   John Campbell PBU20MCumbria Schs8:59.68:59.620.6 
29:03.9   Joe Bird  U20MEden Runners9:01.19:01.113.0 
3000 U17M
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:01.3   Luke Bowen  U17MKendal/Ambleside9:34.69:34.6-1.4 
210:42.9   Ben Van Dijk U17MCumbria    
311:07.6   Jake Cooper SBU17MBarrow & Furness11:07.610:59.14.5