BMC Regional Races External Results
Tipton
21 Jun 16
800 Mile 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:54.0   Mathew Jackson SBSENMLiverpool H1:54.01:51.61-3.5 
21:54.2   Freddie Hessian PBSENMNotts/Loughborough Students1:54.21:54.2-1.7 
31:54.8   Adrian Lloyd-Davies  U17MBridgnorth1:54.141:52.89-2.5 
41:55.0   Adam Spilsbury  U20MSale Harriers Manchester1:54.541:51.12-2.6 
51:57.7   Robert Warner  U23MBlackburn/Loughborough Students1:56.061:55.50-3.4 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:56.4   Oliver Carvell PBU15MBridgnorth1:55.361:52.69-3.2 
21:56.8   Richard de-Camps  SENMCheltenham1:56.41:54.04-2.8 
31:56.8   Andrew de-Camps SBSENMGloucester/Swansea Uni1:55.901:50.298.1 
41:57.1   Mike Tanner  SENMSheffield RC/Rotherham1:56.741:56.74-2.4 
51:58.3   Callum Abberley PBU17MBurton1:58.31:54.45-1.6 
62:00.5   Rhys Furlong  U23MTelford AC1:58.61:57.592.8 
72:00.8   Stephen Garrett SBU23MManx/Birmingham Uni2:00.81:58.6-1.6 
82:03.4   Reis Brooke  U20MBirchfield H2:00.892:00.892.4 
92:07.9   James Hatton  U23MBarrow Runners/Birmingham Uni2:00.31:58.0811.4 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:58.4   Thomas Randolph SBU20MTamworth1:55.521:51.30-3.5 
21:59.7   Alfie Meade PBU20MCoventry1:59.01:58.55-1.2 
32:00.9   Matthew Sheen SBU23MVale Royal/Leeds Beckett Uni2:00.91:58.64-1.6 
42:02.0   Bikram Singh SBU23MTamworth2:00.91:57.675.1 
52:02.2   Harry Wells PBU17MGloucester2:02.21:54.13-2.7 
62:02.5   David Ratcliffe  SENMDudley & Stourbridge2:01.91:59.74.6 
72:02.8   Steve Beardwell PBU23MYate/Birmingham Uni1:57.91:57.96.7 
82:05.6   Tom Guy  SENMCity of Stoke2:02.21:52.14-0.9 
800m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:03.1   Adam Barnes  SENMBirmingham Uni/Tipton2:02.882:00.18-0.6 
22:03.8   Oliver Paulin PBU23MCoventry/Oxford Uni2:03.82:03.8-3.0Click your Clock logo
32:05.0   Archie Roberts  U20MKidderminster & Stourport2:04.32:00.74-1.1 
42:07.3   David Bendle PBU15MStroud2:07.32:04.140.9 
800m E (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:07.3   Jack Harrison PBU17MCoventry2:07.32:01.37.7 
22:07.8   Eddie Roberts PBU17MKidderminster & Stourport2:06.02:06.08.8 
32:10.9   Tom Deykin PBU17MBromsgrove & Redditch2:10.92:10.913.7 
42:11.9   Jolyon Leavesley  U15MCharnwood2:08.262:00.47-1.0 
52:15.3   Andrew McPeake  U20MGloucester2:11.72:10.37.7Click your Clock logo
62:18.8   Nathan Casey PBU15MBirchfield H2:13.062:09.81.7 
72:19.1   Jake Warner PBU15MStroud2:19.12:19.16.6 
82:19.3   Aaron Warmington PBU13MBirchfield H2:18.542:15.1611.4 
92:24.9   Lynden Hunt PBU15MTipton2:20.92:12.32.3 
800m F (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:09.4   Tilly Simpson  U17WHallamshire2:06.672:06.2211.8 
22:10.5   Katrina Simpson PBU17WHalesowen2:10.52:10.012.6 
32:11.6   Bryony Gunn PBU20WBirchfield H2:11.22:11.22.8 
42:14.0   Katie Allen PBSENWBirchfield H2:12.212:11.023.1 
52:15.5   Sofie Kent PBSENWAldershot, Farnham & District/Wolverhampton Uni2:15.52:15.54.9 
62:17.5   Issy Cotham PBU20WWolverhampton & Bilston2:16.802:16.803.5 
72:17.8   Abigail Nolan PBU20WCoventry2:17.82:12.994.5 
800m G (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:18.9   Amelia Samuels PBU17WWolverhampton & Bilston2:18.92:17.963.1 
22:19.7   Katie Farnell PBU17WTipton2:19.72:19.714.3 
32:20.5   Megan Taylor PBU15WCoventry2:20.52:20.510.4 
42:23.7   Chloe Pettitt PBU15WBirchfield H2:23.72:23.37.9 
52:24.8   Zoe Brickley PBU17WWolverhampton & Bilston2:24.82:23.844.8 
62:25.0   Jess Hazell SBU17WWreake & Soar Valley2:25.02:21.6914.4 
72:25.5   Melissa Mann PBU20WShrewsbury2:25.52:25.517.8 
82:28.4   Susannah Davies SBSENWTipton2:28.42:23.87.0 
92:28.7   Keziah Okirie PBU17WBirchfield H2:28.72:28.720.2 
800m H (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:26.8   Rae Nicholls PBU17WTipton2:26.82:25.19.4 
22:27.2   Libby Dickenson PBU15WStroud2:27.22:27.215.8 
32:27.2   Savannah Causer PBU15WTipton2:27.22:25.58.3 
42:28.6   Olivia Mann PBU20WShrewsbury2:27.92:27.910.3 
52:29.2   Olivia Worth SBU17WHalesowen2:29.22:25.827.4 
62:30.0   Isobel Parnaby  U15WStroud2:29.122:25.86.9 
72:30.8   Merryn Hilton  U15WStroud2:30.062:27.527.6 
82:32.0   Grace Tavner PBU15WStroud2:32.02:28.27.6 
92:33.3   Bella Fantom  U15WTipton2:30.52:28.417.5 
102:33.5   Alidia Vaile SBU17WGloucester2:33.52:26.821.0 
112:36.3   Elspeth Wright  U15WHalesowen2:32.242:32.2418.6 
800m I (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:27.7   Reuben Singh Kothiria  U15MTipton2:26.22:26.217.0 
22:31.9   Dave Powner PBV40MBournville Harriers2:26.02:26.08.4 
32:35.9   Abigail Preston PBU15WWolverhampton & Bilston2:32.32:31.512.5 
42:38.3   Oliver Evans PBU17MWolverhampton & Bilston2:38.32:38.37.9 
52:39.9   Anaya Powis  U15WStroud/Tri Team Gloucester2:37.932:31.69.3 
 
Mile A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:12.0   Sam Stevens PBU20MLeicester4:12.04:12.0-2.9 
24:15.5   Daniel Haymes PBU23MDerby4:15.54:15.5-0.6 
34:29.0   Harry Halford PBU20MWolverhampton & Bilston4:29.04:29.0-3.3 
44:29.8   Matthew Missen PBSENMBirchfield H4:29.84:29.8-1.1 
54:31.4   Dean Richardson SBV40MCity of Stoke/Midland Masters4:31.44:22.82-1.8 
64:31.8   Alex Jolly PBU20MCoventry4:31.84:31.8-1.8 
74:37.9   Lewis Sternkopf PBU20MWorcester4:37.94:37.9-1.9 
84:38.2   Josh Phillips PBU20MLeicester4:38.24:38.213.1 
94:38.9   Jamie Ward PBU20MWolverhampton & Bilston/Shropshire Schs/Mercia Fell4:38.94:38.92.9 
104:48.0   Samuel Baylis PBSENMCLC Striders4:48.04:42.13.8 
114:49.5   Matthew Hogg PBU17MWolverhampton & Bilston4:49.54:49.56.6 
124:56.5   Ben Prince PBU17MTipton4:56.54:56.5-0.7 
134:57.4   Calvin Scoltock  V45MBromsgrove & Redditch/Midland Masters4:57.304:51.491.2 
145:29.1   Andrew Prole PBU15MTipton5:29.15:29.12.5 
Mile B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:08.1   Alexander Johnson PBU17MBromsgrove & Redditch5:08.15:08.16.0 
25:11.6   Thomas Bentley SBU13MTipton5:11.65:09.82.5 
35:15.3   Abayomi Adedimeji SBSENMBRAT5:15.34:58.851.2 
45:17.2   Toby Close PBV40MBRAT5:17.25:17.24.4 
55:25.1   Miles Pearce SBU15MWolverhampton & Bilston5:25.15:05.54.8 
65:28.4   Clark Woodhall SBV40MWest Bromwich5:28.45:17.63.6 
75:32.2   Robert Dowse SBSENMBRAT5:32.25:22.525.6Click your Clock logo
85:35.6   Trenten Roberts PBU15MBromsgrove & Redditch5:35.65:35.66.4 
95:39.6   Nick Seagrave SBSENMBRAT5:39.65:15.36.6 
105:44.4   Peter Eckersley PBV55MBRAT5:44.45:44.48.4 
115:47.2   Richard Love PBV50MMalvern5:47.25:47.214.1 
125:48.9   Haydn Watson SBU15MTipton5:48.95:14.66.7 
Mile C (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:12.6   Lily Winfield PBU15WHeanor5:08.415:08.4115.3 
25:14.0   Elsie Butler PBSENWCharnwood5:10.65:10.64.0 
35:33.7   Beth Sykes PBU15WBromsgrove & Redditch5:33.75:33.73.6 
45:35.0   Holly Love PBU15WWorcester5:35.05:35.07.9 
55:36.5   Mark Fantom PBV45MTipton5:36.55:36.57.2 
66:03.0   Rosa Lewis PBU17WTipton6:03.06:03.011.5 
76:11.5   Eve Mulvaney PBU17WTipton6:11.56:11.513.0 
 
3000m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:38.6   Thomas Beasley PBSENMBirchfield H8:38.68:38.6-3.2 
28:39.1   Oliver Mott PBSENMCheltenham/Bristol Uni8:39.18:39.1-1.8 
38:41.6   Stuart King SBSENMHeanor/Leeds Beckett Uni8:41.68:23.34-2.6 
48:49.2   Zack Nolan PBU23MCoventry/Exeter Uni8:49.28:49.20.8 
58:50.6   Ady Whitwam SBV40MMorpeth/Army8:50.68:46.81-0.7 
68:54.6   Harvey Maguire PBSENMTipton/Sheffield Hallam Uni8:54.68:54.6-0.6 
78:57.0   Paddy Clark  U23MNotts/Birmingham Uni8:54.458:45.095.0 
89:00.0   Joe Rainsford PBSENMHeanor9:00.09:00.0-2.8 
99:04.4   Martin Williams SBV35MWolverhampton & Bilston/Police9:04.48:22.14-2.7 
109:07.4   Alec Vessey PBU23MAbingdon/Swansea Uni9:07.48:58.544.7 
119:09.3   Stephen Long SBV35MNotts9:09.39:00.84-0.5 
129:10.0   Alex Chantler-Mayne PBU20MCheltenham9:10.09:10.08.7 
139:12.1   Tom Crowley SBSENMNotts/Birmingham Uni9:12.18:38.781.3 
149:14.3   Jake Spilsbury  U20MSale Harriers Manchester8:55.108:55.10-1.0 
159:15.5   Ellis Garamszegi  U20MWolverhampton & Bilston/Cardiff Uni9:02.098:45.34.6 
169:15.9   Dean Bate PBSENMTipton9:15.99:15.9-0.2 
3000m B (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:02.6   Daniel Bodman PBSENMAberdare Valley9:02.69:02.6-1.9 
29:17.7   Christopher Hicks PBSENMBirmingham Uni9:17.79:00.60-1.4 
39:25.5   Christopher McLeod  U17MSolihull & Small Heath9:16.98:36.49-1.4 
49:26.1   David Smith SBV45MWolverhampton & Bilston/Midland Masters9:26.19:20.212.8 
59:28.9   Mark Ince  V40MBRAT9:22.59:07.1-0.7 
69:33.2   Joseph McLeod PBU23MCoventry9:25.869:17.8-0.8Click your Clock logo
79:41.0   Laura-Jane Smith SBSENWNotts/Nottingham Uni9:41.09:32.076.4 
89:44.6   Harry Cresswell  U20MWolverhampton & Bilston9:36.999:36.02.9 
99:46.7   Iain Lewis SBSENMTipton9:45.29:45.22.7 
109:59.3   Alice Burgin  U23WBedford & County/Birmingham Uni9:57.59:57.51.9 
1110:01.4   Lisa Palmer-Blount SBV35WHeanor/Derby/Midland Masters10:01.49:51.261.8 
1210:04.4   Katie Gerrard PBU20WVale Royal/Loughborough Students10:04.410:04.411.0 
1310:10.5   Aine Cunningham  U17WSale Harriers Manchester9:52.959:52.955.9 
1410:18.8   Caroline Lambert  SENWWetherby/Loughborough Students9:50.209:46.736.1 
3000m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:05.7   Molly Browne PBSENWBRAT10:05.79:56.991.9 
210:06.1   Adam Walmsley PBU17MCoventry10:06.110:06.12.6 
310:08.5   Huw Jones SBV50MBRAT10:08.59:58.35.0 
410:18.8   Abigail Saker PBU17WHalesowen10:18.810:13.767.3 
510:19.2   Sophie Tothill  U20WWorcester10:04.9610:04.9613.7 
610:30.7   Laurence Heathcock SBV45MTipton10:30.710:26.25.3 
710:53.9   Sophie Lynch SBSENWTipton10:40.010:40.016.7 
810:57.2   Hayley Winters  SENWGloucester10:52.110:52.15.4 
910:59.0   Rachel Vines SBSENWCLC Striders10:59.010:46.811.6 
1011:19.4   Paul Winfield  V40MHeanor11:18.510:38.6111.8 
1111:26.9   Sue Street-Hall SBV35WTipton11:26.910:51.913.0 
1211:55.7   Laura McPeake PBU17WGloucester11:55.711:55.711.8 
1312:06.7   Penelope Barber SBV55WTipton12:06.711:49.89.4