BMC Regional Races External Results
Exeter
30 Aug 16
800 1500 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
800m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:55.11Phil Norman  SENMNorth Devon1:53.241:50.88-4.0 
21:57.43James Thie SBV35MCardiff/Cardiff Met Uni1:57.431:49.82-1.2 
31:58.24Andrew Smith  U20MPoole Runners1:55.431:55.433.2 
42:00.07Alex Price PBU20MRhondda2:00.072:00.000.3 
52:01.85Jac Smith  U20MCardiff2:01.152:00.07-2.1 
62:02.39Adam Wilson T20/F20 PBU20MYate/Westbury2:02.392:00.78-0.7 
72:03.71Michael Proffitt  U20MNorth Somerset1:58.611:57.700.6 
82:04.24Ben Lloyd  U17MYeovil/Wells City2:01.82:01.101.2 
92:05.10Owen Coldwell  U17MExeter2:03.332:03.3321.7 
800m B (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:01.65Alex Crossland SBSENMClevedon2:01.651:59.69-0.2 
22:01.89Euan Kernahan PBU17MNorth Devon/Torrington2:01.892:01.899.5 
32:02.42Elliott Chard PBU20MYate2:02.422:00.1-0.1 
42:03.89Richard Bruce SBV45MExeter/South West Vets2:03.891:55.98.6 
52:06.92Jessica Judd  U23WChelmsford/Loughborough Students2:04.861:59.77-3.2 
62:07.32Joe Connors SBU20MYate/Westbury2:07.322:04.9-2.8 
72:09.61Luke Gawthorn  U17MNewport H2:08.22:01.03-0.6 
82:10.54Gareth Knight  SENMNewport H2:09.482:09.485.8 
800m C (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:09.29James Alcock SBU15MTorbay2:09.292:00.845.0 
22:10.87William Nicolle SBU20MTaunton/Loughborough Students2:10.872:02.410.2 
32:12.13Jodie Judd PBU20WChelmsford2:11.092:10.481.3 
42:12.68David Locke  U15MNewport H2:11.541:48.50-3.8 
52:16.81Mark Turner SBV55MExeter2:16.812:11.9523.3 
62:19.00Iwan James Smith PBU15MCardiff2:19.002:11.14.8 
72:22.80Jake Seville  U15MNewport H2:16.632:01.378.5 
800m D (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:20.97Harry Cunningham PBU13MSwindon2:20.972:00.082.8 
22:26.24Darryn McAtee SBV55MNewport H/Welsh Masters2:26.242:13.312.7 
32:28.36David Bedwell  V60MBristol & West/Midland Masters2:22.151:56.378.4 
42:38.67Lewis Jacobs  U13MRhondda2:34.482:14.778.7 
52:42.54Dan Luckham SBU13MTavistock2:42.542:11.08.2 
800m A (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:14.15Sarah Wilson PBU17WTeam Bath2:14.152:14.156.6 
22:15.72Lilly Hawkins PBU23WYeovil/Plymouth Uni/Wells City2:15.722:04.830.5 
32:19.79Elise Thorner  U17WWells City/Millfield Sch/Yeovil2:13.972:08.95-0.3 
42:20.12Tess Masselink PBU20WTavistock2:20.122:20.126.8 
52:20.87Jade Littlechild PBU17WTeam Bath2:20.872:19.869.4 
62:21.93Ffion Morgan PBU17WCardiff Archers2:21.932:21.9324.7 
72:23.76Clare Cowen PBSENWExeter2:23.762:21.836.9 
82:25.23Rosie Whitehead  U15WBristol & West2:21.312:18.4023.3 
92:31.80Emma Ryder  U17WTavistock2:26.122:13.202.9 
800m B (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:25.13Daisy Thompson SBU13WCarmarthen2:25.132:18.8715.7 
22:27.67Megan Webber  U17WTorbay/Newton Abbot2:23.642:23.6429.0 
32:27.80Rhianna Giles  U17WNewquay & Par2:27.72:27.727.7 
42:28.97Eden Williams PBU13WCardiff2:28.972:25.9119.3 
52:29.39Alice Davies SBU17WBristol & West2:29.392:24.0423.8 
62:31.05Erin Silvester  U17WNorth Devon2:24.992:24.9924.9 
72:32.50Brooke Coldwell  U15WExeter2:25.72:20.0424.1 
82:38.67Alys Withers  U20WNorth Somerset2:27.72:24.4014.4 
800m C (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:31.23Courtney Howard PBU15WExeter2:31.232:28.197.3 
22:32.13Ella Morgan  U15WAberdare Valley2:30.102:25.8321.2 
32:37.50Lowri Thomas PBU15WNewport H2:37.502:35.0417.5 
42:39.12Bethan Morgan  U13WNewport H2:36.032:29.4916.3 
52:39.56Olivia Carthew  U17WNewquay & Par2:37.52:35.626.7 
62:41.18Lily Bates  U15WTorbay2:34.872:27.8019.7 
72:44.81Jasmine Stone  U13WExeter/Wells City2:35.552:18.6410.3 
800m D (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:35.98Lotte Taylor PBU13WUnattached2:35.82:35.827.9 
22:39.62Jackie Walpole  V60WExeter/South West Vets2:35.742:25.222.8 
32:41.59Sadie Carter PBU15WExeter2:38.012:35.8831.6 
42:41.78Anya Turner  U20WExeter/Somerset Schs2:40.562:31.9521.4 
52:43.64Eleri Brown PBU17WTaunton2:43.642:43.6444.1 
62:47.24Samidi Nanayakkara  U15WExeter2:40.42:35.0922.7 
72:49.89Ellie-Mae Wainwright  U13WNewport H2:39.712:27.4711.7 
82:51.50Sapphire Samuel PBU13WNewport H2:51.502:49.9933.0 
93:04.18Angel Samuel  U13WNewport H2:50.442:50.4438.3 
 
1500m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:54.13Jack Hutchens PBSENMNorth Devon/Plymouth Uni3:54.133:54.13-3.1 
23:54.71Samuel Maher PBU20MJersey3:54.713:52.85-0.2 
33:55.78Allan Stewart PBSENMChiltern3:55.783:52.415.0 
44:06.60Ben Hawkins  U23MTaunton4:05.254:05.251.8 
54:06.86Phil Burden  V35MTaunton4:05.264:04.700.4 
64:06.90Aaron Brown SBV35MTipton4:06.903:59.556.7 
74:10.91Nathan Brown PBU20MErme Valley4:10.914:04.42-3.4 
84:11.41Nick Bennett  U23MNorth Devon/Bath Uni4:08.534:02.081.6 
94:12.51Jason Drew PBU20MBristol & West4:12.514:12.518.2 
1500m B (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:12.81Jackson Mountford PBU17MNewport H4:12.813:57.661.1 
24:12.99Zak Wort PBU17MKingston & Poly/Middlesex Schs4:12.994:07.8813.1 
34:15.52Callum Choules PBU17MNorth Devon4:15.524:07.26-1.1 
44:18.73Michael Biss PBU20MWells City/Yeovil4:18.734:15.44.6 
54:23.87Tom Blake PBU20MExeter4:23.874:23.873.8 
64:23.93Craig Bridges SBSENMTeam Bath/Walton4:23.934:22.047.3 
74:24.52Hamish James PBU15MNorth Devon4:24.524:13.852.9 
84:27.81George Tomkins  U15MHoniton RC4:27.524:27.5224.9 
94:33.43Tom Brew  U17MTavistock4:23.934:18.069.5 
1500m C (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:28.49Philip Roberts PBV35MTaunton4:28.494:28.493.1 
24:35.89Russell Forsbrook  V40MCheltenham/North Somerset4:33.93:59.071.8 
34:36.09Lee Dart PBU15MExeter4:36.094:36.0920.7 
44:44.67Shaun Mckernan PBU17MTorbay/Newton Abbot4:44.674:44.678.8 
54:45.68Finley Ball  U15MNorth Devon/Loughborough Students4:37.754:09.75-1.2 
64:46.42Miles Woolnough PBSENMSouth West RR4:46.424:46.4213.5 
74:51.84Harrison Roberts  U17MPlymouth H4:45.054:45.0521.2 
85:01.76Benjamin Johnson  U13MMiddlesbrough (Mandale)5:00.44:25.09.2 
95:03.88Allan Herdman  V60MTavistock/South West Vets4:55.774:55.778.7 
105:07.08Sid Baldaro  U15MNorth Devon4:54.474:45.89.9 
1500m D (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:51.05Scott Filmer SBSENMArmy4:51.054:41.619.3 
25:00.99William Rutland SBU17MTorbay5:00.994:47.6124.6 
35:03.84Sam Mills  U13MExeter4:56.163:49.49-4.4 
45:06.37Adam Leworthy  U13MNorth Devon5:01.314:03.06-2.1 
55:06.98Dylan Dayman  U13MNorth Devon5:04.124:21.530.2 
65:11.08James Lamb PBU13MTavistock5:11.085:11.0827.7 
75:11.48Scott Hunter PBSENMSouth West RR5:11.485:11.483.2 
85:20.19Andrew Woolacott PBV50MNorth Devon5:20.195:20.1930.2 
95:25.19Joe Dix  U13MTavistock5:17.874:26.55.4 
1500m A (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:51.49Rebecca Pierce SBSENWTeam Bath/Walton4:51.494:48.696.0 
25:03.25Elizabeth Plews  U17WBristol & West5:02.135:02.1325.4 
35:03.73Harriet Turner  U15WNorth Devon4:55.694:48.3317.5 
45:08.74Alexandra Carter  V35WSouth West RR/Exeter5:00.684:59.1616.7 
55:10.08Bethan Wainwright  U17WNewport H5:03.325:03.3228.0 
65:17.76Demi-Marie Goddard  U15WWimborne5:10.65:01.7719.5 
75:20.95Ellie Robinson  U15WNewport H5:09.385:03.446.8 
85:21.31Jemima Jenkins  U15WNewport H5:16.615:07.3020.5 
95:22.62Olivia Roderick  U13WIndependent Intelligent Fitness5:07.084:49.8914.7 
105:25.10Millie Ayres PBU13WNorth Devon5:25.104:59.4413.5 
115:28.49Mollie Samuel  U17WNewport H5:13.05:13.031.1 
125:28.78Imogen Tanner  U13WIndependent Intelligent Fitness5:24.24:50.525.4