BMC Regional Races External Results
Tipton
21 Jul 15
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:56.5   James O'Brien  U20MCannock & Stafford1:54.961:53.341.7 
21:58.0   Callum Hanlon PBU23MLeamington1:57.71:57.7-3.0 
31:58.2   Dafydd George PBU20MCardiff1:58.21:58.26.4 
41:58.9   Jake Trent  U17MKettering1:58.801:58.809.7 
51:59.2   Jack Simpson  U17MBurton1:56.891:55.79-2.2 
62:02.1   Marc Turner  V40MHalesowen/Coventry Uni/Midland Masters1:58.951:52.460.1 
72:03.8   Kyran Wilson  U20MRugby & Northampton2:00.162:00.1615.8 
82:05.4   Jake Spilsbury  U17MSale Harriers Manchester1:59.561:59.56-2.4 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.9   Ben Topley  U23MBirchfield H/Bristol Uni1:55.791:55.603.3 
21:59.7   Frederic Tremblay SBV35MRoyal Sutton Coldfield/France1:56.81:56.6-0.5 
32:01.8   Alex Baker PBU20MHalesowen2:01.82:01.815.5 
42:02.0   Jack Longmore  U20MCannock & Stafford/Bath Uni2:01.872:01.653.2 
52:05.4   Alastair Madondo  U20MBirchfield H2:05.02:01.52.4 
62:06.5   Oliver Carvell  U15MBridgnorth2:04.641:52.69-3.7 
72:07.1   Kieran Clarke  U15MBridgnorth2:05.212:02.9411.4 
82:08.5   Tom Neylon  U20MBromsgrove & Redditch2:06.82:06.35.4 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:07.8   Richard Bayliss  V35MBournville Harriers2:05.72:03.7-0.3 
22:13.4   Ben Prince  U15MTipton2:12.11:59.74-1.9 
32:14.7   Gary Wallace  V40MRugby & Northampton/Midland Masters2:10.52:06.82.9 
42:24.5   Andrew Woods  U15MTamworth2:17.32:06.3-0.4 
52:25.0   Lewis Sheward  U17MCoventry2:23.32:23.314.8 
62:25.3   Kevin Pye  V55MCharnwood/Midland Masters2:21.912:04.24.6 
72:25.6   Alexander Johnson  U17MBromsgrove & Redditch2:19.62:15.24.2 
82:26.3   Alexander Roberts  U15MBromsgrove & Redditch2:24.72:24.613.7 
800m D (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:10.4   Sarah McDonald SBU23WBirchfield H/Birmingham Uni2:10.42:00.88-2.3 
22:11.2   Aine Cunningham PBU17WSale Harriers Manchester2:11.22:11.25.9 
32:12.0   Rochelle Harrison PBSENWLincoln Wellington2:12.02:10.491.3 
42:15.1   Katrina Simpson  U17WHalesowen2:14.432:10.011.3 
52:18.8   Issy Cotham  U20WWolverhampton & Bilston2:18.22:16.802.9 
62:19.1   Leonie Shipley SBSENWDerby/Chesapeake/Sheffield Hallam Uni2:19.12:16.606.3 
800m E (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:20.2   Bethany Williams PBU17WMansfield2:20.22:10.131.9 
22:20.5   Katie Farnell PBU15WTipton2:20.52:19.712.5 
32:21.0   Daniel Swain PBU15MBirchfield H2:21.02:06.690.8 
42:21.5   Ellie Minshull PBU15WCoventry2:21.52:15.492.6 
52:25.4   Abigail Saker SBU17WHalesowen2:25.42:22.805.6 
62:29.0   Tara Bage  U20WBrighton Phoenix2:22.332:17.422.2 
72:37.7   Katie Dolan  U20WTipton2:29.52:25.112.9 
800m F (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:26.4   Lucy Elcock  U15WBridgnorth2:25.12:25.118.7 
22:28.7   Leah Spencer PBU15WBirchfield H2:27.562:24.66.8 
32:28.9   Grace Slater  U15WDudley & Stourbridge2:28.02:24.26.5 
42:30.7   Rae Nicholls  U15WTipton2:28.92:25.18.5 
52:34.9   Lily Higgins  U17WHalesowen2:31.22:28.05.6 
62:36.6   Savannah Causer PBU15WTipton2:35.372:25.57.1 
72:40.1   Sarah Henderson  U15WTipton2:34.762:34.418.2 
82:42.3   Megan Whincup  U15WTipton2:38.22:38.222.1 
92:43.7   Holly Mason  U15WTipton2:42.52:41.124.1 
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:53.1   Nyle Clinton PBU23MSwindon/Brunel Uni London3:51.563:51.56-1.0 
23:53.1   Will Richardson PBU20MBirchfield H3:53.13:48.54-5.0 
33:53.8   Archie Rayner PBU17MMansfield3:52.883:48.261.6 
43:54.8   Luke Vine PBU23MTipton3:54.83:54.84.9 
53:57.7   Tom Holden  SENMTipton3:56.543:48.01-0.9 
63:58.6   Niall Geraghty PBU20MHalesowen3:57.963:57.968.9 
73:59.5   Adam Spilsbury PBU17MSale Harriers Manchester3:59.53:59.5-3.7 
83:59.9   Alex Burrows  U20MTelford AC3:51.913:51.91-0.8 
94:00.7   Michael Christoforou PBSENMEnfield & Haringey/Birmingham Uni4:00.73:59.17-3.7 
104:06.5   Hizam Sheekh  U20MRugby & Northampton4:03.414:03.4114.0 
114:07.6   Aaron Brown  SENMCannock & Stafford3:59.553:59.55-3.5 
1500m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:03.7   Joe Durrant SBSENMBirchfield H/Birmingham Uni4:03.73:41.7116.0 
24:06.5   Jack Hope PBU20MKettering4:04.684:02.14-1.4 
34:08.4   Oliver Paulin PBU20MCoventry4:08.43:59.81-2.0 
44:08.6   Conor Smith  U17MBromsgrove & Redditch4:08.53:56.73-3.4 
54:08.9   Joe Smith PBSENMBromsgrove & Redditch4:08.94:06.2-3.1 
64:10.1   Ryan Ashforth PBU17MCannock & Stafford4:10.14:10.10.9 
74:12.2   Christopher Fullerton SBSENMTipton4:11.44:11.40.5 
84:12.8   Harry Halford PBU20MWolverhampton & Bilston4:12.84:01.14-3.3 
94:13.0   Tom Crowley  SENMNotts/Birmingham Uni4:06.843:56.440.4 
104:18.9   Jamie Ward PBU17MWolverhampton & Bilston/Shropshire Schs/Mercia Fell4:18.94:04.91.2 
114:20.5   Luke Duffy  U15MMansfield4:11.573:49.70-3.9 
124:22.8   Paul Thompson SBV40MBournville Harriers/Midland Masters4:22.84:16.70.4 
134:31.0   Steve Thompson PBU17MWolverhampton & Bilston4:31.04:31.03.1 
1500m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:18.5   Robert Keal PBV40MNotts4:18.54:18.51.5 
24:24.2   Shaun Barnsley PBU23MTipton/Central Lancashire Uni4:24.24:22.990.9 
34:26.2   Rob Andrew SBV50MRoyal Sutton Coldfield/Midland Masters4:19.524:06.52.7 
44:27.9   Bill Chesters PBU15MCannock & Stafford4:27.94:10.10-1.8 
54:28.4   Gareth Richardson  U17MBromsgrove & Redditch4:21.84:16.0-0.8 
64:32.1   Finn Antony Lydon PBU17MCharnwood4:32.14:05.97-1.3 
74:34.4   Dave Nation  V35MDudley & Stourbridge4:27.54:20.99-0.2 
84:35.6   Conall Green PBU20MBirchfield H4:35.64:26.97-0.4 
94:39.7   Maatii Abebe PBU20MBirchfield H4:39.74:28.111.3 
104:40.6   Reece Ashfield  U17MWolverhampton & Bilston4:36.84:22.031.8 
114:45.7   Usama Sajid  U23MVictoria Park & Tower Hamlets/Loughborough Students4:41.904:41.9014.0 
124:49.4   Tom Deykin  U15MBromsgrove & Redditch4:41.34:32.511.9 
1500m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:40.9   Bryony Gunn  U20WBirchfield H4:36.104:25.41.8 
24:47.7   Harry Sachs SBU17MBirchfield H4:43.64:27.724.2 
34:50.8   Remi Flavell  U17WBirchfield H4:49.44:49.419.5 
44:56.2   Isabel Bradley  U20WTelford AC4:52.154:38.86.5 
54:57.8   Samuel Western  U15MBridgnorth4:57.14:23.52.0 
64:58.0   Mia Atkinson  U15WCharnwood4:52.74:37.022.5 
74:58.7   Claire Smith SBV35WHeanor/Hatton Darts RC/Midland Masters4:58.74:44.447.8 
84:59.1   Olivia Worth  U17WHalesowen4:52.44:52.46.0 
94:59.6   Ellen Bowen  U15WBromsgrove & Redditch4:57.14:57.19.8 
105:02.5   Helena Eastham PBSENWBRAT/Ravens City of London5:02.55:02.54.5 
115:04.8   Olivia Kelly  U17WCoventry5:00.94:45.06.4 
125:07.3   Amy Mijovic-Couldwell  U15WBromsgrove & Redditch4:55.64:49.998.9 
135:08.8   Anna Nicod  U15WBromsgrove & Redditch5:04.65:02.588.3 
145:10.7   Eloise Lee SBSENWBRAT/Mercia Fell5:10.74:57.56.1 
1500m E (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:59.3   Molly Browne PBSENWWorcester4:59.34:43.862.4 
25:13.3   Lucy Cambridge PBV40WWolverhampton & Bilston5:13.35:13.312.8 
35:14.3   Trenten Roberts PBU15MBromsgrove & Redditch5:14.34:46.35.2 
45:15.6   Beth Tabor PBU17WWolverhampton & Bilston5:13.85:02.56.6 
55:16.2   Robert Dowse SBSENMBRAT5:09.04:52.384.9 
65:17.2   Paul Tabor PBV45MWolverhampton & Bilston5:17.25:17.28.9 
75:18.7   Bethany Walker  U15WTipton5:11.035:00.026.2 
85:26.2   Daniela Sedgley PBU20WTipton5:26.25:26.212.7 
95:35.8   Ellie Moss SBU15WBromsgrove & Redditch5:35.85:20.613.9