BMC Regional Races External Results
Birmingham
20 May 15
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.04   Sam Efiong SBU20MHalesowen1:56.571:56.5719.2 
22:01.17   Marc Turner SBV40MHalesowen/Coventry Uni/Midland Masters1:58.951:52.460.8 
32:01.29   Adrian Lloyd-Davies PBU17MBridgnorth1:57.651:52.89-3.9 
42:01.34   Jack Bonser SBU20MWolverhampton & Bilston1:57.901:55.97-3.3 
52:01.39   Alex Jones PBU17MRoyal Sutton Coldfield2:00.701:56.26-0.6 
62:04.43   Bikram Singh SBU20MTamworth2:01.81:57.679.4 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:04.59   Reis Brooke PBU17MBirchfield H2:04.592:00.896.7 
22:07.31   Oliver Carvell PBU15MBridgnorth2:04.641:48.91-5.3 
32:08.15   Thomas Bury PBU17MStroud2:08.151:58.973.9 
42:08.40   Kieran Clarke PBU15MBridgnorth2:05.212:02.9417.5 
52:09.36   Tom Neylon  U20MBromsgrove & Redditch2:06.82:06.311.4 
62:12.50   Alastair Madondo SBU20MBromsgrove & Redditch2:05.02:01.58.6 
72:22.04   George Dewhirst SBU23MWarwick Uni2:22.042:20.8019.8 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:56.18   Robert Umeokafor SBU20MBirchfield H1:53.751:50.052.2 
21:57.40   Tom Dodd SBU17MBirchfield H1:56.131:48.84-5.1 
32:00.27   Richard de-Camps  SENMGloucester1:56.341:54.04-3.0 
42:00.70   Ieuan Handley  U20MCardiff1:58.451:58.3922.0 
800m D (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:11.88   Caelidh Ross  U20WLeicester2:08.572:06.6314.0 
22:12.70   Lois Bond SBU23WWindsor Slough Eton & Hounslow2:10.402:10.404.8 
32:18.70   Annie Testar PBU15WStroud2:14.992:07.34-0.1 
42:19.91   Helena Keenan  U20WCorby2:18.22:16.366.5 
52:20.75   Katie Allen PBSENWBirchfield H/Brunel Uni London2:19.22:11.027.2 
800m E (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:27.20   Katy Warren SBU23WBirchfield H/Warwick Uni2:27.202:26.59.5 
22:27.34   Zoe Brickley PBU15WWolverhampton & Bilston2:27.182:22.624.1 
32:27.45   Lucy Elcock  U15WBridgnorth2:25.12:25.124.9 
42:27.52   Jasmine Stevens SBU15WCharnwood2:25.702:25.7029.1 
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:56.07   Benedict Westhenry  U23MBristol & West/Weymouth3:52.393:52.396.1 
23:56.24   Will Richardson PBU20MBirchfield H3:53.13:48.54-6.0 
33:57.26   Callum Jones SBU23MCornwall AC/Bristol Uni3:52.373:48.51-4.1 
43:59.82   Jonathan Goringe  SENMBirchfield H/Birmingham Uni/Kettering3:59.53:58.61-2.4 
54:02.54   Rory Grant  U23MBirchfield H/Wolverhampton Uni3:56.223:56.22-1.1 
64:02.91   Alex Burrows PBU20MTelford AC3:51.913:51.91-0.7 
74:04.84   Tom Pye PBSENMEnfield & Haringey/Birmingham Uni3:56.723:56.7216.5 
84:07.98   Stephen Morris T20/F20  SENMCardiff/DSW Para Academy4:01.573:54.92-3.0 
94:12.77   Jonathan Escalante-Phillips SBSENMCambridge & Coleridge/Warwick Uni4:12.774:00.22-4.4 
104:13.02   Lewis Sternkopf  U17MWorcester4:05.113:59.900.6 
114:19.80   Tom Crowley  SENMNotts/Birmingham Uni4:06.843:56.441.0 
1500m B (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:29.61   Harry Wells PBU17MGloucester4:18.43:57.53-3.6 
24:38.31   Hallam Cox PBU15MSolihull & Small Heath4:31.724:31.7225.7 
34:41.35   Ellie Stevens-Meany SBSENWBirchfield H4:41.354:21.003.5 
44:43.03   Megan Steer PBU23WSt. Albans AC/St. Albans Striders/Loughborough Students4:43.034:38.629.9 
54:43.46   Conall Green PBU20MBirchfield H4:35.64:22.74-1.2 
64:45.42   Jordan Boam SBU20MMansfield4:45.424:19.660.9 
74:45.79   Bryony Gunn  U20WBirchfield H4:36.104:23.970.5 
84:47.53   Emma Slevin  U20WStratford-upon-Avon/Richmond Uni/United States4:38.084:36.927.7 
94:47.90   Bethan Hinett  U17WCoventry4:45.174:45.179.4 
104:53.99   Jessamie Rattray  U17WCharnwood4:49.74:45.217.5 
114:56.25   Lily Carmichael  U17WRugby & Northampton4:48.364:44.019.8 
124:57.07   Abigail Saker  U17WHalesowen4:46.614:46.6111.5 
135:02.85   Amelia Samuels  U15WWolverhampton & Bilston4:51.924:27.531.3 
1500m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:04.47   Tom Mortimer PBU17MStroud4:04.473:51.50-4.7 
24:04.59   Gareth Griffiths PBU20MTipton4:04.593:58.392.8 
34:07.39   Chris Prothero  SENMCardiff/Glamorgan Uni4:02.823:58.35-0.4 
44:14.49   Matthew Missen  SENMBirchfield H4:08.44:01.841.9 
54:15.26   Ryan Ashforth PBU17MCannock & Stafford4:10.14:10.15.9 
64:17.85   Gareth Lewis PBSENMCwmbran4:07.34:07.30.6 
74:18.88   Conor Smith PBU17MBromsgrove & Redditch4:08.53:55.52-3.4 
84:20.74   Christopher Fullerton  SENMTipton4:11.44:11.40.5 
94:22.72   Lewis Brunt  U20MCardiff4:20.604:19.9722.4 
104:24.22   Daniel Wilkinson  U17MLeamington4:19.34:19.318.1 
114:25.66   Xavier Woodcock  U17MStroud4:13.494:13.4917.5 
124:27.03   James Russell  U20MCannock & Stafford4:14.984:14.989.5 
1500m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:51.98   Lily Winfield PBU15WHeanor4:44.074:37.119.8 
24:52.15   Isabel Bradley SBU20WTelford AC4:52.154:38.86.6 
34:52.78   Hannah Seager PBU15WCharnwood4:48.04:48.010.5 
44:55.03   Isaac Leigh PBU23MWarwick Uni/Serpentine4:55.034:55.031.2 
55:00.62   Danielle Rowlinson PBU20WTelford AC5:00.624:57.815.7 
65:02.75   Elizabeth Allen PBU17WDudley & Stourbridge/Wolverhampton & Bilston5:02.755:02.7528.9 
75:06.10   Luke Harrison  U15MBirchfield H4:56.94:56.925.1 
85:15.65   Lily Higgins  U17WHalesowen5:11.44:56.74.9 
95:17.35   Lucy Evans PBU15WWolverhampton & Bilston5:10.75:10.712.1 
105:18.42   Nick Seagrave SBSENMBRAT5:18.424:53.075.4 
115:19.07   Robert Dowse  SENMBRAT5:09.04:52.385.1 
125:23.24   Erin Tapley  U15WBirchfield H5:14.65:13.5619.7