BMC Regional Races External Results
Exeter
28 Jul 15
800 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:53.66   Phil Norman PBSENMNorth Devon1:53.661:50.88-4.2 
21:53.86   Michael Wilsmore SBSENMBristol & West/Plymouth Uni/Tamar1:53.861:49.80-3.6 
31:54.28   Samuel Lane de Courtin PBU20MTavistock/Cornwall Schs/Newquay & Par1:54.281:54.131.8 
41:54.89   James Ansell SBSENMNewquay & Par1:53.261:52.315.8 
51:55.26   Jack Wightman SBU23MNewquay & Par/Loughborough Students1:55.261:55.2415.4 
61:55.54   Joshua Blake  U20MTavistock1:54.41:54.414.9 
71:56.58   David Weir PBU20MCity of Plymouth/Brunel Uni London1:56.581:56.580.6 
81:56.80   Dean Smith  SENMCity of Plymouth/UWE/Bristol & West1:55.961:54.77-1.4 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:56.78   Dan Wilde PBU17MTaunton1:56.781:52.19-2.3 
21:58.24   Berihu Tesfay Hadera PBSENMExmouth/Ethiopia1:58.241:58.242.7 
31:58.78   Nathan Brown PBU17MErme Valley1:58.781:56.07-1.4 
41:59.30   Dean Smith  U20MTavistock/UWE1:59.01:59.012.5 
51:59.49   Andrew Mapstone  SENMYeovil/UWE1:58.131:56.3412.4 
61:59.52   Michael Gaunt PBU23MNorth Devon/Cardiff Uni1:59.521:59.527.0 
72:00.80   Sam Heslop-George SBU23MCornwall AC2:00.801:58.7322.8 
82:03.16   Alex Jones SBU23MTeam Bath/Sheffield Uni1:59.011:58.030.0 
92:07.27   Adrian Haines  V45MCrawley/British Airways/Southern Counties Vets2:01.032:01.030.4 
800m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:04.16   Euan Kernahan PBU17MNorth Devon/Torrington2:04.162:01.897.9 
22:06.39   Paul Blake T36/F36 SBSENMDorchester2:06.392:06.1014.9 
32:06.87   Michael Biss PBU17MWells City/Yeovil2:06.872:02.870.8 
42:06.96   Adam Wilson T20/F20  U20MYate/Westbury2:05.912:00.78-1.1 
52:07.39   Craig Bridges  SENMTeam Bath/Walton2:04.932:02.739.5 
62:07.49   Michael Barber PBU17MUnattached2:07.492:00.369.2 
72:07.71   Charlotte Taylor-Green PBSENWBristol & West/Mendip2:07.712:06.961.1 
82:12.73   Chris Tucker  SENMNorth Devon/Exeter Uni2:09.522:09.5221.8 
92:12.96   Ellis Johnson  U20MNorth Devon2:03.762:03.7616.5 
800m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:07.63   Michael Proffitt  U20MNorth Somerset2:01.941:57.70-1.7 
22:07.72   William Dax PBU20MTavistock2:07.722:07.72-0.3 
32:10.36   Michael Thornton PBU20MExeter2:10.362:07.0917.3 
42:10.66   Owen Coldwell  U17MExeter2:06.972:03.3310.3 
52:11.06   Ollie Thorner PBU15MWells City/Yeovil/Millfield Sch2:10.792:08.162.0 
62:11.52   Callum Choules  U17MNorth Devon2:10.672:06.11-0.7 
72:12.76   Owen Drage PBSENMTavistock/Cambridge Uni2:12.762:12.767.5 
82:13.20   Josh Davies  U15MTavistock2:10.362:08.8419.8 
92:13.36   James Williams  U17MCornwall AC2:11.702:08.473.9 
102:15.87   Gareth Pike  U20MNorth Devon2:09.062:09.0620.0 
112:20.02   Brook Adnitt  U20MTavistock/Cornwall Schs2:13.652:13.6526.3 
800m E (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:19.35   Alexander McCartney  U15MNewquay & Par/Truro School2:16.42:00.871.0 
22:19.66   Allan Herdman  V60MTavistock/South West Vets2:18.612:18.6112.1 
32:20.19   Jack Wilkinson PBU15MNorth Somerset2:20.192:09.503.6 
42:20.76   Jack Dutton  U13MNorth Devon2:20.702:00.590.1 
52:21.08   Neil Biss  V40MWells City/Yeovil Town2:18.42:16.204.9 
62:26.80   Sammy Watts SBU15MNorth Devon2:26.802:25.320.8 
72:27.53   Lewis Sheward  U17MCoventry2:23.32:23.315.5 
82:31.00   Ryan Edwards  U13MCardiff2:26.092:22.143.7 
800m F (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:22.10   Tom Swinton PBU15MHighgate2:22.102:22.1029.2 
22:24.69   Neil Sheward PBV50MKenilworth Runners2:24.692:24.694.8 
32:27.35   Jordan Choules  U15MNorth Devon2:26.402:07.2315.6 
42:30.83   Cameron Bryson  U13MExeter2:28.062:16.475.2 
52:31.54   Dylan Penketh PBU17MHighgate2:31.542:31.5427.6 
62:33.88   Shaun Dayman PBV40MNorth Devon2:33.882:33.8813.4 
800m G (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:29.28   Alex Walker PBU15MNorth Devon2:29.282:12.7511.5 
22:34.94   Ian Snow SBV65MTorrington/South West Vets/North Devon2:33.702:22.816.0 
32:35.79   Dan Luckham PBU13MTavistock2:35.212:27.165.5 
42:36.77   Andrew Watt  U13MNorth Devon2:33.82:17.220.7 
52:46.41   Dylan Dayman PBU13MNorth Devon2:46.412:24.14.7 
62:54.27   Finn Monaghan PBU15MHighgate2:54.272:54.2733.5 
800m A (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:12.57   Holly Bankes  U17WStroud2:12.242:12.28.4 
22:14.34   Molly Canham  U15WNewton Abbot2:09.422:07.443.5 
32:16.64   Hannah Pollak  SENWEaling Southall & Middx2:14.802:14.807.5 
42:19.05   Elise Thorner  U15WWells City/Millfield Sch/Yeovil2:17.222:08.953.1 
52:19.46   Hannah Wrigley  U23WTeam Bath2:18.582:16.9316.8 
62:20.93   Grace Knapp  U17WStroud2:20.692:20.699.4 
800m B (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:16.82   Yoyo Barnsley SBU17WCornwall AC2:16.822:16.7618.2 
22:17.88   Jenny Milburn  U15WTavistock/Armada2:17.192:15.9110.0 
32:19.43   Madeleine Roche PBU17WExeter2:19.432:16.4611.6 
42:19.68   Rosie Whitehead  U15WNorth Somerset2:18.402:18.4012.0 
52:20.28   Georgie Salmon SBV35WBristol & West/Midland Masters2:19.912:18.5723.2 
62:21.64   Rebecca Pierce SBSENWTeam Bath/Walton2:21.52:20.95.1 
72:32.83   Emma Ryder  U17WTavistock2:22.882:14.924.6 
800m C (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:24.44   Clare Cowen PBSENWBristol & West/Exeter2:24.442:21.837.9 
22:25.54   Phoebe Killen PBU17WExeter2:25.542:25.546.7 
32:26.86   Emma Ligthart  U17WCardiff2:26.622:22.3425.7 
42:27.20   Megan Webber PBU15WTorbay/Newton Abbot2:27.202:23.6417.5 
52:28.41   Nelly Bridger-Morales PBU15WNorth Somerset2:28.412:26.716.7 
62:29.75   Grace Brock  U15WCornwall AC2:27.572:18.560.1 
72:30.68   Sophie Burden PBU15WExeter2:30.682:27.6320.0 
82:30.83   Harriet Turner PBU15WNorth Devon2:30.832:17.796.1 
92:31.74   Yasmin Wafai PBU17WNorth Devon2:31.742:31.7411.7 
102:34.20   Brooke Coldwell  U13WExeter2:32.472:20.0412.6 
800m D (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:32.52   Natasha Farrington PBU15WTavistock2:32.522:32.527.1 
22:34.34   Courtney Howard PBU15WExeter2:34.342:29.795.6 
32:34.59   Shae Miles PBU13WNorth Devon2:34.592:29.0611.9 
42:36.14   Sophie Hedden PBU15WNorth Devon2:36.142:28.5721.5 
52:40.70   Olivia Travers  U13WErme Valley2:39.442:28.058.3 
62:43.94   Lotte Taylor PBU13WNorth Devon2:43.942:35.819.2 
72:45.68   Alice Bridger-Morales  U13WNorth Somerset2:44.692:25.637.7 
82:46.40   Catherine Harman  V40WExeter2:43.062:32.713.2 
92:55.92   Katelyn Wells  U15WExeter2:39.872:39.8729.3 
 
3000m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:33.99   Shaun Antell  SENMBideford/North Devon RR8:32.58:25.56-3.8 
28:43.66   Oliver Berry SBSENMExeter/Taunton8:43.668:40.556.9 
38:44.10   Jack Hutchens PBSENMNorth Devon/Plymouth Uni8:44.108:44.101.9 
48:46.16   Luke Scott SBSENMTaunton8:46.168:38.4912.9 
58:46.85   Archie Walton PBU20MTaunton8:46.858:39.320.0 
68:57.47   Sam Petty PBSENMNorth Devon8:57.478:52.2-2.3 
78:58.83   Mark Jenkin PBV35MBideford8:58.838:58.83-3.3 
88:59.40   Andrew Ingle SBV35MBideford8:59.408:28.001.8 
99:00.32   Rowan Preece  U23MTaunton/St. Mary's Uni8:43.858:43.858.2 
109:04.61   Sam Sommerville PBU20MYeovil/Wells City9:04.618:58.63-2.1 
119:15.86   Matthew Bradley PBSENMCity of Plymouth/Bristol & West9:11.718:57.30-0.7 
3000m B (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:26.09   James Watson  V40MTaunton9:24.179:12.640.9 
29:37.70   Finn Birnie SBU15MNewquay & Par/Truro School9:37.708:33.59-2.8 
39:38.57   Stephen Kershaw PBSENMTaunton9:38.579:38.5721.3 
49:52.75   Joey Jordan PBSENMNorth Devon9:52.759:52.757.4 
59:53.39   Stephen Burns PBV50MCity of Plymouth9:53.399:53.393.8 
610:02.71   Howard Bailey  SENMExeter9:57.089:48.403.1 
710:05.70   Poppy Tank PBU20WCity of Plymouth/Armada10:05.709:24.421.0 
810:09.35   Abhik Gupta  U15MCornwall AC10:06.89:26.11.4 
910:28.11   Joseph Perry  U15MErme Valley10:15.110:15.110.3 
3000m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
811:09.38   Clarissa Nicholls PBU15WHerne Hill/Berkshire Schs/Tavistock11:09.3811:09.387.1 
3000m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:42.62   Caitlin Carnegie PBU17WYeovil/Wells City10:42.6210:42.6214.0 
210:46.41   Alice Davies SBU17WNorth Somerset10:46.4110:17.6312.9 
310:51.78   Lauren Ashurst PBU15WNorth Somerset10:51.7810:51.7819.3 
411:00.63   Olivia Burton  U15WNorth Somerset10:56.5310:47.9017.0 
511:02.95   Caitlin Apps PBU15WExeter11:02.9510:30.095.0 
611:03.82   Sarah Sheppard  SENWNorth Devon/Army10:54.769:57.5610.6 
711:06.96   Melissa Pawson PBU23WNorth Devon11:06.9611:06.9615.2 
911:12.29   Samantha Antell PBSENWBideford11:12.2911:12.296.2 
1011:14.87   Eevee-May Banbury SBU17WNorth Devon11:14.8711:01.811.8 
1111:27.42   Elizabeth Plews SBU15WNorth Somerset11:27.4210:59.9314.4 
1211:35.29   Oakley James  U15MTorbay11:23.0211:13.8618.6 
1311:57.87   Anna Downs  U15WExeter11:45.4411:13.779.8