Derbyshire County Championships External Results
Derby
23-24 May 15
800 1500 3000 5000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
800 SM (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:10.23Robert White SBV40MBuxton/Civil Service2:10.232:08.961.6 
22:13.78Lud Ramsey  V55MSouthampton/Scottish Vets H2:07.791:51.123.7 
32:19.87Stuart Dunn PBV50MDerby2:19.872:19.8736.9 
42:20.55Russell Parkin  V50MDerby/Midland Masters2:17.52:12.93.7 
800 U20M (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:00.77Matthew Ward SBU20MDerby2:00.51:53.61-0.8 
22:04.20Hedley Hardcastle PBU20MDerby2:00.191:54.18.8 
32:16.65Thomas Barnes PBU20MChesterfield2:11.82:11.827.3 
800 U17M (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:05.02Sam Allen PBU17MChesterfield2:05.022:01.0814.6 
22:09.41Daniel Evans SBU17MDerby2:09.412:04.0723.9 
32:10.44Daniel Jones  U17MAmber Valley & Erewash2:06.12:05.4425.0 
42:15.49Joseph Hallas PBU17MMatlock/Chesterfield2:09.132:09.1324.4 
52:15.84Scott Ram  U17MAmber Valley & Erewash2:13.32:02.353.0 
62:37.23Ted Phillips U17MMatlock AC    
800 U15M (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:10.49William Tighe PBU15MChesterfield2:09.11:58.50-3.2 
22:15.32Luke Ward PBU15MDerby2:15.322:01.036.5 
32:18.93Aaron Chambers-Smith PBU15MSheffield & Dearne/Derbyshire Schs2:18.932:18.9330.4 
42:24.21Jacob Cousins  U15MMatlock2:17.12:06.1219.0 
52:26.14Elliot Meylan PBU15MChesterfield2:26.142:17.2511.8 
800 U13M (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:28.89Jonathan Howkins PBU13MAmber Valley & Erewash2:28.892:17.4612.1 
22:30.62Stanley Clarke PBU13MSutton-in-Ashfield2:30.621:55.760.5 
32:32.38Sam Cooke PBU13MAmber Valley & Erewash2:32.32:32.339.8 
42:37.60Oscar Cousins SBU13MMatlock2:37.601:56.761.3 
52:38.22Tom Spencer PBU13MChesterfield2:38.222:38.22-2.3 
62:53.17Simon Ram PBU13MAmber Valley & Erewash2:53.172:53.1742.5 
800 SW (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:15.76Natalie Weir  SENWDerby2:11.942:10.5012.9 
22:41.30Sarah Holford  V40WDerby2:32.242:27.9722.9 
800 U20W (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:24.34Veleska Wills  U20WDerby2:20.32:17.05.3 
22:26.81Jennifer Willison SBU20WDerby2:26.812:23.3037.3 
800 U17W (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:23.27Tamsin McGraw  U17WAmber Valley & Erewash2:16.652:08.312.5 
22:29.34Megan Bould PBU17WDerby2:25.02:25.023.8 
32:32.13Steffi Luker-Edwards PBU17WAmber Valley & Erewash2:29.082:29.086.9 
42:37.28Alexandra Kiltie PBU17WDerby2:37.282:25.935.0 
52:39.18Emily Deeming PBU17WAmber Valley & Erewash2:35.92:35.929.5 
800 U15W (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:21.20Lily Winfield PBU15WHeanor2:19.272:16.3226.9 
22:27.50Jasmine Cooper  U15WDerby2:21.412:17.13.5 
32:30.60Ashleigh Armstrong PBU15WBlackwell & District2:28.872:28.8730.3 
42:31.40Lydia Naylor PBU15WAmber Valley & Erewash2:28.82:24.3715.3 
52:32.50Taya Joslin PBU15WAmber Valley & Erewash2:32.502:26.2423.8 
62:46.50Chelsea Peake SBU15WAmber Valley & Erewash2:46.502:43.639.7 
72:50.10Lillian Phillips PBU15WMatlock2:50.102:50.1040.1 
82:56.90Niamh Sutton PBU15WChesterfield2:56.902:56.9046.9 
93:54.60Millie Cotton SBU15WHeanor3:54.603:47.4230.0 
800 U13W (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:38.01Helen Bourne PBU13WDerby2:31.62:24.9030.6 
22:41.87Leah Shimwell PBU13WChesterfield2:41.872:41.8744.2 
32:43.93April Searston SBU13WBlackwell & District2:38.52:37.939.9 
42:46.21Amber Hendley  U13WAmber Valley & Erewash2:38.22:38.231.2 
52:49.37Abbie Darnell PBU13WChesterfield2:46.42:39.7430.8 
62:52.76Indiya Gannon PBU13WBlackwell & District2:49.02:32.2511.7 
72:53.77Michaela Dick  U13WMatlock2:49.52:49.519.2 
800 U13W h1 (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:42.6April Searston SBU13WBlackwell & District2:38.52:37.939.9 
22:46.4Leah Shimwell PBU13WChesterfield2:41.872:41.8744.2 
32:48.6Amber Hendley  U13WAmber Valley & Erewash2:38.22:38.231.2 
42:49.5Indiya Gannon PBU13WBlackwell & District2:49.02:32.2511.7 
52:54.1Elizabeth Webster SBU13WMatlock/Chesterfield2:54.12:26.511.8 
62:59.6Angelica Oparinde  U13WDerby2:56.32:56.345.5 
73:04.9Rosie Mosinski PBU13WDerby3:04.93:04.951.0 
800 U13W h2 (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:42.2Helen Bourne  U13WDerby2:31.62:24.9030.6 
22:46.4Abbie Darnell PBU13WChesterfield2:46.42:39.7430.8 
32:48.6Ella Rush PBU13WAmber Valley & Erewash2:45.972:16.085.3 
42:49.5Michaela Dick PBU13WMatlock2:49.52:49.519.2 
52:54.1Leoni Cragg PBU13WChesterfield2:54.02:47.635.7 
62:59.6Cheyenne Wright PBU13WHigh Peak AC2:59.62:50.1040.9 
73:04.9Gabriella Nicholson PBU13WDerby3:04.93:04.948.6 
 
1500 SM (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:28.46Robert White PBV40MBuxton/Civil Service4:26.14:24.01.6 
1500 U20M (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:00.55Jethro McGraw  U20MAmber Valley & Erewash3:56.323:49.46-2.6 
24:05.55Matthew Ward PBU20MDerby4:02.23:57.89-0.8 
34:08.39Hedley Hardcastle PBU20MDerby4:05.153:57.238.8 
44:10.47Ryan Beale  U20MRotherham3:58.173:58.1722.3 
54:16.67Joseph Kilgour PBU20MDerby/Leeds Uni4:16.674:01.215.5 
64:30.24Thomas Barnes PBU20MChesterfield4:24.904:24.9027.3 
74:32.36Sam Broomhead PBU20MChesterfield4:32.364:32.360.5 
1500 U17M (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:06.10Hugo Milner PBU17MDerby4:00.943:48.55-5.9 
24:30.35Daniel Evans SBU17MDerby4:30.354:15.0023.9 
34:30.58Joseph Hallas PBU17MMatlock/Chesterfield4:23.54:18.9024.4 
44:58.10Scott Ram  U17MAmber Valley & Erewash4:48.54:25.703.0 
55:20.96Ted Phillips U17MMatlock AC    
1500 U15M (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:28.43Luke Ward PBU15MDerby4:28.434:10.966.5 
24:30.79William Tighe PBU15MChesterfield4:30.444:00.83-3.2 
34:43.27Elliot Meylan PBU15MChesterfield4:39.564:31.111.8 
44:49.08Aaron Chambers-Smith PBU15MSheffield & Dearne/Derbyshire Schs4:49.084:49.0830.4 
54:52.61Ethan Barr PBU15MAmber Valley & Erewash4:48.54:19.5712.6 
65:12.49Mikey Broomhead PBU15MChesterfield5:12.494:50.126.3 
1500 U13M (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:50.89Francis Higton Durrant PBU13MAmber Valley & Erewash4:50.894:45.2319.2 
25:03.54Stanley Clarke SBU13MSutton-in-Ashfield5:03.544:05.760.5 
35:05.58Jonathan Howkins PBU13MAmber Valley & Erewash5:05.584:48.0712.1 
45:07.85Tom Spencer PBU13MChesterfield5:07.854:40.70-2.3 
55:27.86Toby Gill PBU13MMatlock5:27.865:27.860.8 
65:31.56Finlay Grant PBU13MChesterfield5:25.74:44.36-3.4 
75:33.08Spencer Whittle U13MMatlock AC    
85:53.63Freddie Burton PBU13MDerby5:53.635:27.2128.3 
96:04.62Cameron Collins PBU13MAmber Valley & Erewash6:04.626:00.0537.5 
106:06.02Jake Bolstridge PBU13MBlackwell & District6:06.026:06.0238.6 
1500 SW (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:46.24Natalie Weir  SENWDerby4:25.864:25.7412.9 
1500 U20W (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:53.32Danielle Booth  U20WDerby4:43.154:43.155.7 
25:01.15Veleska Wills  U20WDerby4:57.84:40.475.3 
35:07.68Jennifer Willison SBU20WDerby5:07.685:02.3737.3 
45:21.82Rebecca Herring SBU20WChesterfield5:20.55:12.9232.5 
1500 U17W (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:03.96Tamsin McGraw PBU17WAmber Valley & Erewash5:03.324:34.852.5 
25:10.70Bethan Hudson SBU17WDerby5:10.704:55.767.0 
35:13.95Steffi Luker-Edwards PBU17WAmber Valley & Erewash5:10.74:40.776.9 
1500 U15W (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:49.36Jasmine Cooper  U15WDerby4:44.974:37.133.5 
24:49.36Lily Winfield PBU15WHeanor4:44.074:37.126.9 
35:06.08Elsbeth Grant SBU15WMatlock5:06.084:50.06.5 
45:22.08Taya Joslin  U15WAmber Valley & Erewash5:17.55:06.3923.8 
55:45.52Ella Ingram SBU15WDerby5:45.525:38.2331.1 
66:01.52Lillian Phillips PBU15WMatlock6:01.526:01.5240.1 
1500 U13W (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:15.80Sosseh O’Brien PBU13WHigh Peak AC5:15.804:53.6816.8 
25:26.83Amber Hendley PBU13WAmber Valley & Erewash5:26.835:26.8331.2 
35:28.20Helen Bourne  U13WDerby5:27.55:27.530.6 
45:32.36Michaela Dick SBU13WMatlock5:32.365:30.9919.2 
55:35.08Elizabeth Webster SBU13WMatlock/Chesterfield5:35.084:57.511.8 
65:42.72April Searston  U13WBlackwell & District5:41.85:33.139.9 
75:48.16Abbie Darnell  U13WChesterfield5:39.85:20.1730.8 
86:00.72Indiya Gannon  U13WBlackwell & District5:36.15:26.0111.7 
96:35.60Cheyenne Wright  U13WHigh Peak AC6:11.26:10.640.9 
 
3000 U20M (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
18:52.63Daniel Haymes  U20MDerby8:32.338:26.58-3.8 
29:14.94Joseph Kilgour PBU20MDerby/Leeds Uni9:14.948:32.085.5 
310:02.42Sam Broomhead PBU20MChesterfield10:02.4210:02.420.5 
3000 U17M (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
18:46.60Hugo Milner SBU17MDerby8:43.248:00.39-5.9 
29:50.41Cy Topliss SBU17MAmber Valley & Erewash9:46.99:42.433.1 
311:29.98Ted Phillips U17MMatlock AC    
3000 M35 (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
19:44.7Robert White SBV40MBuxton/Civil Service9:44.79:41.351.6 
210:42.2James Marcus Smedley SBV35MRoyal Sutton Coldfield10:42.210:31.138.5 
310:45.2Steven Gascoyne SBV35MChesterfield/North Derbyshire10:45.28:55.190.9 
3000 M50 (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
19:56.2Russell Parkin SBV50MDerby/Midland Masters9:56.29:55.843.7 
210:06.4Robert Fox SBV55MLong Eaton/Midland Masters10:06.410:02.6111.9 
310:16.9Andy Wilton SBV50MStaffordshire Moorlands10:16.98:12.227.5 
3000 U20W (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
1NTRebecca Herring  U20WChesterfield11:16.4511:16.4532.5 
2NTAlishia Fritchley  U20WChesterfield12:52.012:52.041.5 
3000 U17W (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
111:19.82Bethan Hudson PBU17WDerby11:19.8210:19.497.0 
3000 W35 (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
111:16.2Steph Spencer  V40WDerby/Midland Masters11:08.6110:34.016.0 
213:45.0Paula Parkin SBV45WDerby13:45.012:29.524.0 
 
5000 SM (23 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
116:34.0Robert White SBV40MBuxton/Civil Service16:34.016:24.191.6 
218:21.1Ian Monaghan SBV40MChesterfield/North Derbyshire18:02.516:34.25.3