BMC / Glasgow AA Metric Miler Meeting External Results
Emirates Arena
3 Jan 15
800 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800 U13X 1
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:23.96   Kate Richardson PBU13WGiffnock North2:23.892:21.226.4 
22:26.98   David Addison  U13MCorstorphine2:18.282:01.78-2.0 
32:36.74   Conor Gourley PBU13MPitreavie2:26.572:08.100.1 
42:37.53   Lauren Paterson  U13WGiffnock North2:30.692:23.9814.6 
52:37.74   Jenny Gillanders PBU13WPitreavie2:35.492:28.8418.0 
800 U13X 2
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:39.16   Leah Cameron  U13WInverclyde2:33.232:28.2517.1 
22:43.64   Francesca Davidson  U13WGiffnock North2:38.22:17.465.7 
32:50.67   Peter Scott PBU13MFife2:50.672:03.32-0.3 
42:54.61   Daniel Bruce  U13MCentral2:38.522:22.387.9 
53:24.20   Kieran Ballard PBU13MSpringburn3:00.82:55.233.9 
 
3000m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:18.96   Sean Fontana PBSENMGlasgow City/Glasgow Uni8:16.818:16.81-2.2 
28:22.54   Howell Craske PBSENMCorstorphine/Dundee Uni8:22.548:22.54-1.6 
38:23.10   Myles Edwards PBSENMThames Valley/Aberdeen/Metro Aberdeen8:23.108:23.10-1.9 
48:23.52   Dermot Cummins  SENMWest Waterford/Corstorphine/Ireland8:20.938:19.760.3 
58:28.16   Murray Strain PBSENMHunters Bog Trotters/Edinburgh Uni8:28.168:28.16-1.5 
68:30.62   Gavin McArdle PBU20MKilbarchan8:30.628:30.6217.5 
78:34.40   Kyle McLellan PBSENMCambuslang/Edinburgh Uni/Falkirk8:34.408:34.404.6 
88:40.14   Craig Ruddy  SENMBelgrave8:23.468:23.46-4.0 
98:40.91   Adam Craig SBU23MEdinburgh AC8:40.917:57.66-5.2 
109:11.76   Josh Kerr SBU20MEdinburgh AC9:11.768:35.15-6.3 
3000m B (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:39.61   Calum McKenzie PBSENMCorstorphine/Aberdeen Uni8:31.548:31.54-4.3 
28:42.46   Craig Jardine PBU20MVictoria Park City of Glasgow8:42.468:42.46-0.3 
38:47.09   Euan Campbell SBU20MWhite Star (Belgium)8:47.098:32.37-4.1 
48:48.73   Patryk Gierjatowicz PBSENMHunters Bog Trotters/Poland8:48.738:48.73-0.9 
58:51.75   Laura Muir PBU23WDundee Hawkhill/Glasgow Uni8:38.478:26.41-3.1 
68:53.40   Gordon Robertson PBSENMCambuslang8:53.408:53.400.4 
79:05.46   Jonathan Currie PBU20MTynedale/Birmingham Uni/Edinburgh AC9:05.469:05.463.4 
89:07.12   Josephine Moultrie SBSENWVictoria Park City of Glasgow9:07.128:57.144.4 
99:09.77   Robert Gilroy SBV35MCambuslang/Scottish Vets H9:09.778:48.185.4 
109:18.93   Michael Houston  U23MInverclyde/Glasgow Caledonian Uni/Falkirk8:56.328:48.26-3.2 
3000m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:51.92   Adam Scott  U17MFife8:38.218:23.43-2.5 
28:53.97   Jake Thomas PBU20MLivingston8:53.978:52.185.9 
39:00.13   Aidan Gilbride SBU20MEast Kilbride9:00.139:00.126.0 
49:06.35   Sol Sweeney PBU17MPerth Strathtay8:50.707:56.78-4.3 
59:13.64   Christopher Stewart PBU20MGiffnock North9:13.649:13.6416.8 
69:15.80   Callum Reid PBSENMEdinburgh AC9:15.809:15.80-2.2 
79:21.78   Euan Trout SBU20MKilbarchan9:21.789:13.6618.0 
3000m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:55.77   Luke Foss PBU20MLaw8:55.778:55.7718.1 
29:07.84   Alastair Thurlbeck PBU23MGlasgow University Hares & Hounds8:56.438:56.430.7 
39:10.15   Shaun Lyon PBSENMGreenock Glenpark9:10.159:10.15-1.3 
49:17.07   Jamie Clements PBSENMEast Kilbride9:04.889:02.95-1.0 
59:20.73   Christopher Russell PBU23MFife/St. Andrews Uni9:20.739:20.730.9 
69:21.91   Peter Cameron PBU23MEdinburgh AC/Cambridge Uni9:21.918:30.88-3.5 
79:27.10   Craig Reid SBSENMBellahouston RR9:27.109:24.433.0 
89:28.05   Ben Potrykus SBU20MPitreavie/Heriot-Watt Uni9:28.058:30.56-4.2 
99:29.55   Cameron Richardson PBU20MCumbernauld9:08.199:02.325.3 
109:37.42   Oliver Watson-Sweeney PBU17MGiffnock North9:22.249:18.9111.9 
119:41.63   Adam Pratt  SENMTynedale9:19.08:51.04-2.2 
3000m E (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:06.15   Guy Bracken  V50MNorth Shields Poly/VAA North East8:52.388:52.38-0.6 
29:10.94   Stephen Allen PBV45MLaw/Scottish Vets H9:10.949:10.940.6 
39:11.23   Gordon Barrie PBV40MDundee Hawkhill/Bedford & County9:11.239:11.23-0.4 
49:11.49   Stuart Campbell SBV45MCorstorphine9:11.498:53.151.5 
59:13.12   Jamie Reid SBV40MCambuslang9:13.128:44.71.4 
69:14.82   Kenny Campbell PBV35MCampbeltown9:14.829:14.82-0.8 
79:17.49   Ian Johnston SBV45MShettleston/Scottish Vets H9:17.498:53.10.7 
89:19.69   Stephen Wylie SBV40MCambuslang/Girvan9:19.698:15.3-0.6 
99:34.94   Stephen Allan PBV40MKirkintilloch9:34.949:25.63-0.6 
109:38.21   Darran Muir  V35MLaw9:38.019:02.00-1.3 
119:56.26   Stephen Smith SBV55MPreston/Northern Masters9:56.268:52.77.0 
1210:04.12   Iain Burns SBV35MBellahouston RR10:04.129:43.110.1 
3000m F (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:23.92   James Donald PBU17MDundee Hawkhill9:04.038:23.43-4.3 
29:27.34   Laura Dunn PBSENWEdinburgh AC9:27.349:27.3410.9 
39:37.16   Kathryn Gillespie PBU20WCentral/Team West9:37.169:37.162.8 
49:37.63   Andrew MacAngus PBU15MKilbarchan9:30.08:58.48-2.4 
59:40.23   John Law  U17MVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Sch of Sport9:11.599:11.5912.5 
69:42.89   Andy Buchanan PBSENMCalderglen9:10.519:10.5117.3 
79:48.49   Matthew Tonner PBU17MDundee Hawkhill9:48.499:48.4924.8 
89:51.01   Brian Robertson PBSENMShettleston9:51.019:51.012.4 
99:53.70   Lewis Ross PBU17MAyr Seaforth9:53.709:53.70-0.9 
109:55.84   Jenny Bannerman PBSENWInverness9:55.849:55.840.3 
1110:02.32   Lewis Priest  U17MVictoria Park City of Glasgow9:25.309:25.3010.0 
1210:03.42   Anthony Addison  U17MCorstorphine9:14.918:47.491.0 
1310:08.55   Aidan Cameron  U20MCentral9:55.069:52.0917.6 
3000m G (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:43.56   David Tamburini SBV40MGreenock Glenpark/Inverclyde9:43.569:25.45-0.6 
29:45.79   John Thomson SBV55MFife/Scottish Vets H9:45.799:33.813.5 
39:48.50   Scott Martin PBV45MKilmarnock9:48.509:48.502.3 
49:51.09   Rob McLennan PBV55MGarscube9:51.099:51.094.4 
59:51.92   Chris Upson PBV50MCambuslang9:51.929:51.922.7 
69:53.04   Marc McColl PBV35MShettleston9:53.049:53.045.1 
79:53.40   Martin Duthie SBV50MCalderglen9:53.409:23.0511.0 
810:00.20   Colin Feechan PBV55MCambuslang/Scottish Vets H10:00.2010:00.206.0 
910:02.55   Howard C Elliott PBV45MKirkintilloch10:00.159:41.682.5 
1010:03.14   Dave Thom PBV50MCambuslang10:03.1410:03.143.6 
1110:09.05   Denis Williams SBV50MShettleston10:09.059:58.53.9 
1210:10.37   Derek T Martin PBV45MKirkintilloch10:10.3710:10.373.8 
1310:11.51   Ted Gourley SBV50MGiffnock North10:11.5110:08.43.8 
1410:30.23   Bruce Malcolm SBV50MCorstorphine10:30.2310:13.04.3 
1510:40.37   David Thomson SBSENMEast Kilbride10:40.3710:20.64.1 
3000m H (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:53.59   Annabel Simpson PBU20WFife9:49.409:26.510.3 
29:55.55   Erin Wallace PBU17WGiffnock North9:55.559:33.020.0 
310:08.68   Carla Molinaro PBSENWBellahouston RR10:08.6810:08.686.0 
410:12.35   Kate Gallagher  U17WCentral9:53.859:52.739.7 
510:18.73   Laura Stark  U17WKilbarchan10:12.949:47.7511.1 
610:34.79   Shannon McLellan PBU23WShettleston/Strathclyde Uni10:34.7910:04.467.6 
710:38.50   Sarah Dempsey PBU20WKilbarchan10:38.5010:38.5014.7 
810:43.29   Sarah Laverty  U20WGlasgow University Hares & Hounds10:31.5710:23.4611.6 
910:50.07   Steph Lawrie PBSENWVictoria Park City of Glasgow/Vale of Aylesbury/Edinburgh Un10:23.3610:23.365.7 
1010:50.96   Rhian Dawes SBSENWVictoria Park City of Glasgow/McNeese State Uni10:50.9610:02.075.9 
1110:57.29   Emily Strathdee PBU20WEdinburgh AC10:57.2910:24.683.3 
1211:06.20   Ailsa Cruickshanks  U20WAnster Haddies/Fife10:47.2510:31.795.2 
3000m I (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:57.53   Hamish Armitt SBU15MGiffnock North9:57.538:29.89-2.2 
210:02.12   Jamie Burns PBU15MShettleston10:02.128:51.28-2.4 
310:02.18   Michael Swinton PBU17MEdinburgh AC10:02.189:27.958.4 
410:13.01   David Scott  SENMKirkintilloch9:44.069:44.0615.7 
510:14.98   Scott Sprang SBU15MAyr Seaforth10:14.989:56.543.6 
610:21.31   Elliot Duff SBU15MGarscube10:21.319:35.460.3 
710:22.89   Stephen Addison SBU15MCorstorphine10:22.899:04.99-1.9 
810:27.33   David Mackintosh SBSENMKilbarchan10:27.339:27.321.3 
910:47.86   Jack Cuthbertson PBU15MGarscube10:47.8610:47.8612.1 
1010:49.78   Craig Johnston PBV45MFalkirk10:49.7810:49.788.2 
3000m J (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:32.12   Gavin McWhinnie SBU15MFife10:32.129:26.04-0.8 
210:35.68   Iain McWhinnie  U15MFife10:34.819:10.23-0.8 
310:37.04   David Dickson PBV55MGarscube/Westerlands10:37.0410:37.049.4 
410:43.80   Colin Frame PBSENMUnattached10:43.8010:43.8017.5 
510:46.16   Jack Bell  U15MGiffnock North10:34.489:29.921.3 
610:55.87   Sammy Hearl SBU17MInverclyde10:55.8710:47.0417.0 
710:58.06   Andrew Law PBV55MVictoria Park City of Glasgow10:58.0610:58.066.0 
810:58.21   Chris Creegan PBV50MEdinburgh AC10:58.2110:58.2111.8 
911:03.26   Peter Laing SBV50MAyr Seaforth11:03.2610:44.0811.0 
1011:06.28   David Lockhart PBV35MBellahouston RR/Unattached11:06.2811:06.2816.5 
1111:23.72   Laurence Baker SBV55MAyr Seaforth11:23.7210:50.759.7 
1211:29.22   Ian Johnstone  V60MInverness/Scottish Vets H11:11.6410:05.1314.7 
3000m K (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:45.57   Melissa Wylie PBV45WDumbarton10:45.5710:45.579.1 
211:00.59   Emily Crusher PBU15WGiffnock North10:20.2110:20.218.5 
311:12.23   Arianne Ross PBU20WInverness11:12.2311:12.2330.9 
411:17.22   Lynn Mckenna SBU15WGiffnock North11:17.2210:20.937.4 
511:19.21   Lori Agnew  U17WGlasgow Sch of Sport11:05.7111:05.7124.4 
611:22.18   Claire McArthur SBV35WHamilton H/Scottish Vets H11:22.1811:09.1710.4 
711:23.07   Karen Dobbie SBV45WEdinburgh AC11:23.0711:21.018.6 
811:28.21   Cath Ferry  V40WEdinburgh AC11:18.8210:38.138.7 
911:35.05   Ann-Marie McCaffrey PBV45WKirkintilloch11:35.0511:35.0533.4 
1011:43.22   Neve Littlejohn  U17WGlasgow Sch of Sport11:24.5811:24.5830.5 
1112:05.40   Madeline Robinson SBU23WHelensburgh12:05.4011:16.121.3 
1212:25.29   Melissa Robinson  U17WHelensburgh11:15.4811:02.6324.6 
3000m L (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:59.51   Heather Barnes  U15WGiffnock North10:28.819:50.696.7 
211:31.15   Sofia Kirkpatrick  U15WGiffnock North11:20.5811:20.5817.4 
311:35.68   Barnie Gough SBV60MCambuslang11:35.6811:08.611.8 
411:49.96   Kenneth Hislop PBSENMCentral/Durham Uni11:29.9611:29.9615.0 
511:59.30   Pete Cartwright SBV70MClydesdale/Scottish Vets H11:59.3010:45.3218.4 
612:08.18   Abbigail Mcinnes PBU20WGlasgow Sch of Sport11:48.4111:48.4133.9 
712:09.85   Andrew Robertson  U15MGiffnock North11:08.319:44.630.8 
812:10.49   Bobby Young SBV70MClydesdale/Scottish Vets H12:10.4910:02.5110.6 
912:13.22   Charlotte McKenna SBU15WGiffnock North12:13.2210:47.685.9 
1012:21.02   Zoe Joy Jamieson PBU15WGiffnock North12:21.0212:21.0224.5 
1112:25.59   Sharyn Ramage SBV50WEdinburgh AC/Scottish Vets H12:25.5912:08.4514.8 
1212:56.90   David Cooney SBV65MCambuslang12:56.9012:56.4518.6 
1313:23.59   Phyllis Hands SBV55WMotherwell/Scottish Vets H13:23.5913:06.215.7