Glasgow AA/BMC Regional Races External Results
Glasgow
9 Aug 14
800 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:51.56   James Bowness  SENMTrafford/Ipswich Jaffa/Glasgow Caledonian Uni1:48.301:45.96-0.4 
21:51.98   Grant Muir PBU23MGiffnock North/Glasgow Caledonian Uni1:49.971:49.8-3.6 
31:53.59   Matthew White  SENMDerby/Dundee Uni/Dundee Hawkhill1:52.511:52.515.5 
41:53.72   Stephen Mackay  U23MInverness1:52.171:50.39-4.5 
51:54.65   Tom Watson  U23MCentral/Edinburgh Uni/Forth Valley1:50.841:49.7011.8 
61:54.80   Edward Dudgeon  U23MEdinburgh AC/Edinburgh Uni1:53.131:52.7512.2 
71:57.01   Greg Williams  U20MGlasgow City/Glasgow Caledonian Uni1:51.851:51.8524.3 
81:57.61   Scott Pilkington SBSENMCorstorphine/Napier Uni1:57.611:52.352.7 
800m B (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.66   Max Lancaster SBU20MGiffnock North1:53.471:53.4724.8 
21:56.24   Euan Martin  U23MFalkirk/Glasgow Uni1:54.081:53.772.6 
31:58.32   Jonathan Currie  U20MTynedale1:54.971:52.773.9 
41:59.10   Alistair Campbell  SENMCambuslang/Whitemoss1:57.411:53.43-0.1 
51:59.79   Calum McKenzie SBSENMCorstorphine/Aberdeen Uni1:59.791:55.9-4.2 
62:02.03   Cameron Steven  U17MLasswade1:56.01:51.07-3.7 
800m C (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.53   Jamie Doris PBU23MEdinburgh AC1:55.281:51.2513.4 
21:56.46   Aidan Gilbride PBU17MEast Kilbride1:56.291:52.876.5 
31:57.06   Matthew Kilner PBU20MAberdeen1:57.061:57.0622.0 
41:57.08   Fraser White PBU20MEdinburgh AC1:57.081:57.0821.4 
51:57.35   Ryan Thomson SBU20MCambuslang1:57.351:57.18-3.9 
61:57.49   Euan Urquhart  U17MVictoria Park City of Glasgow1:57.041:57.0411.2 
71:57.84   Lewis Grant PBU23MFalkirk/Strathclyde Uni/Forth Valley/Stornoway1:57.841:57.844.4 
81:58.71   Steven Murray SBU20MAberdeen1:58.711:57.34-2.8 
91:58.74   Cameron Gilmour  U20MEdinburgh AC1:58.481:55.6912.8 
102:01.54   Murdo MacKenzie  SENMStornoway1:59.281:57.542.6 
800m D (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:02.13   Callum Symmons  U20MAberdeen1:59.771:56.892.8 
22:02.88   Iain Davies  U17MCentral2:00.741:55.19-2.9 
32:03.53   Peter Cameron  U23MEdinburgh AC/Cambridge Uni2:01.51:56.20-3.4 
42:06.67   Andrew Clark  U20MGiffnock North2:01.71:59.451.6 
52:07.03   Gregor Gillespie  U17MLaw2:00.752:00.755.7 
800m E (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.16   Michael Cameron SBU20MEdinburgh AC/Durham/Durham Uni2:01.161:58.4-2.6 
22:03.81   James Adam  U15MPitreavie2:02.901:55.80-2.0 
32:03.84   Eoghan MacNamara  U23MInverness/Aberdeen Uni2:03.481:59.340.7 
42:04.23   Joe Arnaud PBU15MInverness2:04.231:56.91.4 
52:04.54   Calum McCormack PBU17MVictoria Park City of Glasgow2:04.372:00.5714.5 
62:05.01   Katy Brown  U23WStewartry2:02.952:02.332.2 
800m F (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:06.76   Euan Boyle PBU15MFife2:06.761:56.336.7 
22:07.55   Madeleine Murray PBU23WEdinburgh AC2:07.552:03.660.3 
32:08.04   Corey Smith  U17MPitreavie2:06.712:05.5814.8 
42:08.24   Philippa Millage  SENWVictoria Park City of Glasgow2:06.522:05.13-0.3 
52:10.08   Kathryn Gillespie  U20WCentral/Team West2:09.442:07.173.2 
62:10.74   Hamish Coutts  U15MCumbernauld2:07.952:02.785.0 
800m G (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:08.76   James Geddes PBU17MInverness2:07.702:03.953.6 
22:08.87   Jamie Sturrock  U15MGiffnock North2:06.751:58.3213.2 
32:10.26   Steven Bryce  U20MVictoria Park City of Glasgow2:09.02:02.20-1.3 
42:11.10   Andrew Johnstone PBU17MInverness2:11.102:11.100.0 
52:12.07   Andrew Moreland  U15MVictoria Park City of Glasgow2:10.242:07.0018.1 
62:14.49   Daniel Martin  U15MAyr Seaforth2:11.132:02.146.5 
72:17.24   Ashleigh Kennedy  SENWEdinburgh AC/Lasswade2:15.82:12.8523.1 
800m H (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:11.39   Rebecca Burns PBSENWPitreavie2:11.392:11.394.0 
22:16.81   Kerry MacAngus PBU17WKilbarchan2:16.812:10.770.6 
32:18.37   Molly Canham  U13WNewton Abbot2:14.172:07.440.1 
42:18.42   Caitlin Hendry SBSENWCambuslang2:18.422:13.8332.0 
52:18.75   Iona Crawford PBU15WPitreavie2:18.752:18.7521.5 
62:19.27   Lucy Massie  U17WInverness2:15.562:14.0922.5 
72:24.00   Carolyn Cameron  U15WEdinburgh AC2:18.02:17.224.7 
800m I (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:15.45   Jamie Burns PBU15MShettleston2:15.451:59.07-3.2 
22:17.13   Danielle Beattie PBU20WVictoria Park City of Glasgow/Stirling Uni2:17.132:17.1330.2 
32:18.48   Ken Mortimer PBV50MEdinburgh AC2:18.482:18.4816.4 
42:19.89   Emma Canning PBU20WWhitemoss2:19.892:14.976.4 
52:24.75   Jack Cuthbertson  U15MGarscube2:21.502:10.7112.6 
800m J (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:24.70   Scott Sprang  U13MAyr Seaforth2:24.552:08.562.6 
22:26.04   Ben Shaw PBU15MGiffnock North2:21.482:03.07-0.9 
32:26.14   Lewis Raeburn  U15MShettleston2:25.201:59.65-3.3 
42:26.93   Cameron Watson  U15MInverclyde2:22.431:57.90-2.9 
52:33.27   Niamh Shaw  U17WMoorfoot2:27.882:26.928.8 
800m K (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:25.17   Eilidh Gibson PBU13WKilbarchan2:25.172:16.514.0 
22:25.26   Emma Frew PBU13WAyr Seaforth2:25.262:20.227.6 
32:25.87   Daniel Muir PBU15MShettleston2:25.142:23.1029.8 
42:32.93   Catriona McPheat  U13WDunbar RC/Team East Lothian2:28.222:28.2219.4 
52:42.72   Jack Bell  U13MGiffnock North2:32.02:30.811.6 
800m L (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:30.38   Robert Brady PBU15MGiffnock North2:30.382:16.533.4 
22:35.58   Gaia Salandini PBU15WShettleston2:35.582:35.3332.3 
32:35.83   Alistair Cuthbertson PBV45MGarscube2:35.832:35.8318.0 
42:38.75   Andrew Robertson PBU13MGiffnock North2:37.32:07.311.1 
52:39.98   Lynn Mckenna PBU15WGiffnock North2:39.982:26.817.1 
62:41.62   Kara Bruce  U15WHelensburgh2:38.42:38.435.9 
72:44.24   Alisha Sivell  U13WKilbarchan2:35.12:28.027.7 
800m M (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:40.68   Natasha Mackay  U15WShettleston2:36.812:36.8133.4 
22:46.67   Alan Mollins PBU13MGreenock Glenpark2:46.672:27.612.2 
32:47.69   Duncan Crawford PBU13MPitreavie2:43.192:43.1933.6 
42:51.89   Zoe Joy Jamieson SBU15WGiffnock North2:51.892:39.6224.9 
53:03.43   Charlotte McKenna  U15WGiffnock North2:53.672:26.686.1 
63:17.02   Heather Scott  U15WLivingston3:07.363:07.3636.0 
 
3000m A (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:11.13   Andrew Butchart PBSENMCentral8:11.137:37.56-7.1 
28:26.91   Howell Craske  U23MDundee Hawkhill/Dundee Uni8:25.938:22.54-1.2 
38:30.97   Jonathan Glen PBU20MInverclyde/Glasgow City8:30.978:24.49-2.9 
48:31.95   Murray Strain PBSENMHunters Bog Trotters/Edinburgh Uni8:31.958:28.16-1.6 
58:35.83   Max McNeill PBU23MSalford H/Lothian/Edinburgh Uni/Falkirk8:35.838:29.95-2.8 
68:40.84   Dermot Cummins SBSENMWest Waterford/Corstorphine/Ireland8:40.848:19.760.7 
78:42.83   Euan Gillham  U20MKilbarchan8:32.368:32.36-1.1 
88:48.30   Craig Jardine PBU20MVictoria Park City of Glasgow8:48.308:42.460.1 
98:55.61   Halfdan-emil Færø PBSENMNorway8:55.618:55.6128.2 
108:56.19   Gordon Robertson PBSENMCambuslang8:56.198:53.400.8 
118:57.37   Stephen Trainer SBSENMGreenock Glenpark/Belgrave8:57.378:37.85-0.6 
129:07.85   Callum Matthews SBU20MKilbarchan9:07.858:47.941.4 
139:18.27   John Fergusson SBSENMEast Kilbride/Strathclyde Uni9:18.278:52.88-1.3 
3000m B (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:08.41   Michael Houston PBU20MInverclyde/Falkirk8:58.268:46.28-3.6 
29:15.02   Joe Arthur  U17MEdinburgh AC9:02.158:23.84-3.5 
39:28.62   John Law PBU17MVictoria Park City of Glasgow9:28.629:11.5912.9 
49:30.28   Euan Trout  U17MKilbarchan9:13.669:13.6618.5 
59:30.29   Ross Christie PBU23MStirling Uni9:30.299:30.29-0.3 
69:33.27   Martin Lynas  U17MEast Kilbride9:27.349:08.410.1 
79:40.48   Paul Harper  U17MGlasgow Sch of Sport9:39.739:39.7319.9 
89:45.27   Callum Clark PBU20MLasswade9:43.239:43.2311.4 
99:45.71   Ewan McMillan  U17MBanchory Stonehaven9:25.29:25.220.9 
109:57.74   Laura Dunn  SENWEdinburgh AC9:32.559:27.3411.4 
1110:04.78   Conor Thomson  U17MKilbarchan9:29.439:20.141.9 
3000m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:50.10   Lewis Priest SBU15MVictoria Park City of Glasgow9:50.109:25.3010.5 
29:51.82   Andrew MacAngus PBU15MKilbarchan9:43.08:58.48-2.9 
310:05.43   Annabel Simpson PBU20WFife/Kingdom Athletics10:05.439:26.510.3 
410:06.86   Kara Tait PBSENWKilmarnock/Law10:06.8610:06.863.8 
510:17.19   Denis Williams SBV50MShettleston10:17.199:58.54.2 
610:27.29   Katie Bristow SBU23WGlasgow Caledonian Uni/Cambuslang10:27.299:58.558.6 
710:57.94   Shannon McLellan SBU23WShettleston/Strathclyde Uni10:57.9410:04.468.1 
811:02.23   Emily Crusher SBU15WGiffnock North11:02.2310:20.218.5 
911:28.74   Louise McCullagh  U15WFife11:05.111:03.5911.8 
1011:37.69   Euan Boyle PBU15MFife11:37.6911:37.696.7 
1112:24.94   Rachel Saxon PBU17WGiffnock North12:24.9412:24.9436.0 
1214:04.19   Kenneth Hislop  SENMCentral/Durham Uni12:22.1611:29.9615.4