BMC Regional Races External Results
Glasgow
17 May 14
1500 5000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
1500m A (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:53.94   Grant Muir SBU23MGiffnock North/Glasgow Caledonian Uni3:48.793:48.63-3.4 
23:55.16   Michael Ferguson PBU20MBanchory Stonehaven/Aberdeen3:55.163:45.27-3.8 
33:56.34   Gavin McArdle SBU20MKilbarchan3:52.443:51.7810.7 
43:57.22   Ryan Thomson PBU20MCambuslang3:55.683:53.36-3.5 
53:58.76   Russell Mountford SBU23MKilbarchan3:58.763:55.8516.6 
64:01.03   Scott MacAulay  U23MGlasgow City3:57.453:57.23-2.1 
74:01.13   Stephen Mackay  U23MInverness3:58.083:50.2-3.6 
84:06.61   Aidan Thompson SBU20MPitreavie4:06.613:54.21-4.0 
94:08.66   Ben Greenwood  U17MPerth Strathtay4:05.933:48.07-2.9 
1500m B (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:06.00   Alex Carcas PBU17MEdinburgh AC4:06.004:04.49-2.5 
24:07.32   Aidan Gilbride PBU17MEast Kilbride4:07.323:57.51-0.7 
34:08.45   Niall Walker PBSENMEast Kilbride4:08.454:08.457.5 
44:08.63   Lee Wilson SBU23MGiffnock North4:08.634:01.1620.8 
54:08.76   Adam Scott PBU15MFife4:08.763:51.440.6 
64:11.43   Craig Jardine  U20MVictoria Park City of Glasgow4:09.253:55.30-2.6 
74:11.67   Andrew Clark PBU20MGiffnock North4:11.674:06.860.2 
84:15.56   Jamie Clements SBSENMEast Kilbride4:15.564:07.59-1.1 
94:24.19   Stewart Millar  U17MAberdeen4:15.74:04.39-2.0 
1500m C (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:11.28   Murdo MacKenzie SBSENMStornoway4:11.284:04.754.8 
24:12.53   Joshua Houston PBU20MInverclyde4:12.534:12.5321.9 
34:14.63   Bobby Bristow PBU23MCambuslang/Shetland4:14.634:14.631.3 
44:15.17   Callum Hunter PBU20MInverclyde4:15.174:08.80-2.5 
54:16.37   Brian McGarrity  SENMShettleston4:15.684:15.681.5 
64:18.35   Greg Hastie SBV40MCambuslang4:18.354:16.514.2 
74:25.27   Conor Thomson PBU17MKilbarchan4:21.404:12.604.0 
84:26.58   James Adam  U15MPitreavie4:24.494:07.38-0.6 
94:28.94   Cameron Richardson  U17MCumbernauld4:23.274:04.63-1.0 
104:29.41   John Law  U17MVictoria Park City of Glasgow4:25.174:15.245.9 
1500m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:23.40   James Geddes PBU17MInverness4:17.34:12.575.4 
24:26.32   Ross Forbes PBU17MInverclyde4:24.024:24.0221.2 
34:27.05   Aidan Comerford PBU17MKilbarchan4:27.054:15.614.6 
44:27.31   Oliver Watson-Sweeney PBU17MGiffnock North4:25.474:11.285.3 
54:27.79   Struan Paton PBU15MCambuslang4:22.444:11.870.0 
64:28.80   Ross Allan PBU15MEdinburgh AC4:28.804:28.8010.1 
74:29.22   Stephie Pennycook PBU20WFife/Edinburgh Uni4:29.224:15.94-0.4 
84:30.79   Jack Kirwan PBU20MEast Kilbride4:30.794:30.796.0 
94:31.38   Max Milarvie PBU17MVictoria Park City of Glasgow4:31.384:11.73-2.0 
104:33.80   Ross Gray  U17MGiffnock North4:28.974:28.9720.3 
114:39.31   Gemma Cormack SBU23WAberdeen/Elgin/Robert Gordon Uni4:39.314:26.805.7 
124:39.37   Lewis Ross PBU15MAyr Seaforth4:36.674:05.441.1 
1500m E (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:33.23   Joe Arnaud PBU15MInverness4:33.234:11.62-1.3 
24:34.05   Harry Nimmo PBU15MGiffnock North4:23.424:18.060.6 
34:34.98   Andrew Moreland PBU15MVictoria Park City of Glasgow4:32.034:28.2111.1 
44:40.20   Andrew MacAngus PBU15MKilbarchan4:25.54:03.23-1.7 
54:40.37   Ewan Rae PBU17MVictoria Park City of Glasgow4:38.264:37.9319.7 
64:40.58   Jemma Reekie SBU17WKilbarchan4:40.584:09.54-1.1 
74:43.60   Laura Stark PBU17WKilbarchan4:43.604:36.114.6 
84:43.81   Rebecca Burns PBSENWPitreavie4:35.354:26.182.7 
94:51.67   Gillian Black  U17WVictoria Park City of Glasgow4:43.244:39.315.8 
104:52.15   Laura Penrice SBU20WGiffnock North4:49.484:49.3025.8 
1500m F (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:37.35   Jamie Sturrock PBU15MGiffnock North4:30.04:12.176.1 
24:39.82   Lewis Priest PBU15MVictoria Park City of Glasgow4:30.984:20.615.8 
34:42.54   Mhairi MacLennan PBU20WInverness/Edinburgh Uni Hare & Hounds4:42.544:34.75-0.4 
44:48.83   Emily Strathdee  U20WEdinburgh AC4:42.04:42.04.3 
54:49.11   Kirstin Oakley PBU17WCity of Glasgow/Ayr Seaforth4:49.114:37.025.2 
64:49.99   Sarah Eunson PBU17WGiffnock North4:49.994:38.578.7 
74:50.05   Rob McLennan  V55MGarscube4:45.204:40.793.2 
84:52.03   Kerry MacAngus  U17WKilbarchan4:48.964:26.791.2 
94:53.11   Eve Mackinnon PBU20WCambuslang4:50.374:48.8713.7 
105:01.79   Caitlin Hendry SBSENWCambuslang5:01.795:00.8624.9 
1500m G (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:48.22   Jamie Burns  U15MShettleston4:31.214:04.82-2.1 
24:49.25   Adam Brady PBU15MVictoria Park City of Glasgow4:49.124:36.0111.7 
34:49.90   Calum Marney PBU17MGiffnock North4:49.904:49.909.6 
44:50.23   Scott Sprang PBU13MAyr Seaforth4:43.304:31.522.6 
54:50.85   Lucy Massie PBU17WInverness4:48.334:43.2615.3 
64:54.69   Cameron Watson PBU15MInverclyde4:45.324:08.67-1.5 
74:54.79   Camilla McKnespiey  U15WCarlisle Aspatria/Team North Cumbria4:51.24:51.29.9 
84:58.31   Daniel Martin  U15MAyr Seaforth4:51.084:43.522.5 
94:58.70   Louise McCullagh PBU15WFife4:57.74:47.338.7 
105:01.51   Zaynah Aziz PBU15WMoorfoot/Edinburgh AC4:56.74:56.77.5 
1500m H (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:49.85   Hamish Armitt PBU13MGiffnock North4:36.14:05.790.3 
24:51.11   Simon Fraser PBU17MVictoria Park City of Glasgow4:51.114:51.1133.3 
34:51.73   Ted Gourley  V50MGiffnock North4:50.04:50.03.1 
44:53.38   Jack Cuthbertson PBU15MGarscube4:53.284:38.595.6 
54:54.89   Craig Kennedy PBU15MKilbarchan4:46.14:20.700.3 
64:57.15   Lauren Fraser PBU20WInverness4:56.094:56.0926.9 
74:57.75   Gregor Chambers PBU15MHelensburgh4:57.754:57.7530.6 
85:00.09   Kipp McTavish  U13MPitreavie/Glasgow Sch of Sport4:53.694:53.6927.8 
95:00.40   Jack Bell PBU13MGiffnock North5:00.404:50.9311.7 
105:00.77   Josh Bicknell PBU15MGiffnock North5:00.775:00.7733.4 
115:01.80   Michael Miller PBU15MHelensburgh4:47.734:29.711.8 
125:03.91   Heather Addison PBU17WEast Kilbride4:54.714:53.795.3 
135:04.86   Emily Crusher  U15WGiffnock North4:52.324:48.567.0 
145:05.19   Lori Agnew PBU15WGiffnock North/Glasgow Sch of Sport5:02.544:59.8717.7 
1500m I (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:11.87   Melissa Robinson PBU17WHelensburgh4:57.124:57.1218.1 
25:16.59   Rachel Saxon  U17WGiffnock North5:16.335:16.3331.4 
35:17.96   Ben Shaw PBU15MGiffnock North5:17.964:12.52-1.0 
45:18.15   Sofia Kirkpatrick  U13WGiffnock North5:07.354:59.2310.6 
55:18.64   Neve Littlejohn PBU15WGlasgow Sch of Sport5:14.075:08.023.9 
65:20.51   Kate Saxon PBU15WGiffnock North5:20.515:17.6224.4 
75:20.77   Kirsten Forster  U15WGlasgow Sch of Sport5:14.925:06.2914.4 
85:23.04   Lucy Muirhead PBU13WEast Kilbride5:23.045:00.18.6 
95:26.47   Emma Lawton  U15WGiffnock North5:21.315:21.3125.6 
105:27.09   Kara Bruce PBU15WHelensburgh5:23.765:23.7629.4 
115:30.19   Francesca Davidson SBU13WGiffnock North5:30.194:52.196.4 
125:36.11   Robyn Peacock PBU15WEast Kilbride5:36.115:36.1131.9 
135:37.77   Lauren Paterson SBU13WGiffnock North5:37.775:18.309.1 
145:38.80   Mia Cullis  U15WAyr Seaforth5:30.785:30.7820.5 
155:53.33   Joseph Hagan SBU13MEast Kilbride5:53.335:20.3517.0 
 
5000m A (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
114:56.17   Max McNeill PBU23MSalford H/Lothian/Edinburgh Uni/Falkirk14:56.1714:38.86-3.6 
214:57.23   Jonathan Glen PBU20MInverclyde14:52.6714:23.42-3.3 
314:58.43   Calum McKenzie SBSENMCorstorphine/Aberdeen Uni14:58.4314:44.08-4.4 
416:00.34   Donald Macaulay SBSENMCorstorphine16:00.3415:03.211.7 
516:19.92   Bryan Clark  SENMCorstorphine16:06.7215:50.680.2 
616:27.83   Alessandro Tronconi PBSENMEast Kilbride/Strathclyde Uni16:27.8316:27.8322.1 
716:31.08   Sarah Inglis PBSENWLothian/Trinity Western Uni16:31.0815:41.29-0.3 
816:42.05   John E Redding PBV35MLinlithgow16:42.0516:42.050.2 
916:45.01   Andrew Harkins SBV35MGreenock Glenpark16:45.0116:34.31.2 
1016:46.46   Bruce Carse PBSENMBellahouston RR16:46.4616:46.461.6 
5000m B (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
116:48.44   Iain Burns SBSENMBellahouston RR16:48.4416:47.902.1 
216:54.05   Colin Partridge PBV35MLothian16:54.0516:54.051.5 
317:02.03   Hayley Haining SBV40WKilbarchan17:02.0315:46.059.2 
417:26.38   Kara Tait PBSENWKilmarnock/Law17:14.8817:14.8816.7 
517:30.62   Fiona Matheson SBV50WFalkirk/Scottish Vets H17:30.6216:55.083.1 
617:43.00   Gary Downey PBSENMKilbarchan17:43.0017:43.0020.3 
717:54.38   Owen Williams PBSENMLothian17:54.3817:54.381.5 
818:22.14   David Thomson SBSENMEast Kilbride18:22.1418:02.544.8 
918:24.05   Carla Molinaro PBSENWBellahouston RR18:24.0518:24.054.0