BMC Regional Races External Results
Durham
30 Jun 14
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:52.6   Michael Wilson  U20MSunderland1:52.011:48.35-4.6 
21:53.0   Richard Morrell SBSENMMorpeth/Teeside Uni1:53.01:52.3815.8 
31:53.1   Markhim Lonsdale  U17MCrook1:52.001:46.97-6.0 
41:53.6   Paul White SBSENMMiddlesbrough (Mandale)1:53.131:52.776.4 
51:55.6   Jonathan Currie  U20MTynedale1:54.971:52.77-1.3 
800m B (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.1   Nick Swinburn SBSENMMorpeth/Northumberland Fell Runners1:55.11:55.0-1.4 
21:55.3   Gregory Jayasuriya PBSENMMiddlesbrough & Cleveland1:55.31:53.6-3.6 
31:57.9   Lewis Timmins SBSENMMorpeth1:57.91:54.40-2.2 
41:58.2   Jack Robertson SBU20MScarborough/Loughborough Students1:58.21:52.9112.9 
51:58.6   Simeon Greenwood  U23MGateshead1:56.861:54.973.0 
800m C (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:56.1   Nathan Reed PBU23MSunderland/Newcastle Uni1:56.11:56.16.6 
21:57.0   Tristan Peel PBU20MJarrow & Hebburn1:57.01:57.021.7 
31:59.5   Ben Lewis  U17MCity of York1:58.91:58.009.6 
42:00.5   Luke Clark  U20MGateshead2:00.01:56.515.1 
52:01.4   Adam Pratt  SENMTynedale1:59.261:56.7-1.2 
800m D (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.5   Adam Gibbs  U17MWallsend1:58.11:54.39.4 
22:00.2   Iain Lynn PBSENMCity of York/Newcastle Uni2:00.22:00.222.7 
32:00.4   Tom Goulding SBU20MBirtley1:58.11:58.1-0.6 
42:01.6   Henry Johnson  U17MDurham1:57.481:57.223.3 
52:03.4   Andy Graham  SENMWallsend1:59.41:57.6-1.6 
62:03.9   Max Pearson  U15MTynedale2:00.621:56.1-0.1 
800m E (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:58.0   Joshua Schofield PBU17MCity of York1:55.811:55.33-3.4 
21:59.7   Oliver Watson PBU20MDurham1:57.91:57.916.6 
32:00.2   Philip Winkler PBU20MMorpeth2:00.21:56.56-2.3 
42:01.1   Daniel Johnson PBU23MGateshead2:01.11:59.62.4 
52:02.3   Jonathan Wilkinson D PBU23MDurham2:01.92:01.9-0.3 
62:06.5   Michael Todd  U20MSouth Shields2:04.71:59.515.0 
800m F (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:03.2   Tom Powell PBU23MTrafford/Newcastle Uni2:03.22:03.22.4 
22:03.3   Ben Craig PBU20MSunderland2:03.32:00.5613.5 
32:05.0   Otto Kingstedt PBU23MSweden2:05.02:05.024.2 
42:07.0   Daniel Whittle PBU23MDurham/Leeds Uni2:07.02:07.010.5 
52:09.6   Alexander Birkett  U15MKendal2:03.541:49.65-5.1 
800m G (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:06.0   Alex Brown PBU17MHoughton Harriers2:06.02:04.71-2.5 
22:06.6   Sam Hancox PBU20MMorpeth2:04.52:01.96-3.8 
32:06.9   Callum Martin PBU17MBillingham2:06.22:06.219.4 
42:08.0   Kieran Hedley PBU15MMorpeth2:08.01:55.78-3.2 
52:09.0   Douglas Tickner  U23MDerwent Cockermouth/Newcastle Uni/Tyne Bridge2:08.92:08.92.9 
62:09.9   Thomas Brannon  V45MNorth Shields Poly/VAA North East2:08.01:53.02.5 
800m H (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:04.8   Mark Smith  U17MSunderland2:02.351:54.91-1.7 
22:06.9   Peter Jarvis PBU17MCity of York2:05.332:05.3311.1 
32:10.0   Michael Garrard  U23MNorth Shields Poly2:06.32:06.36.4 
42:10.3   Gina Rutherford  SENWNorth Shields Poly/Northumbria Uni2:08.242:08.2410.0 
52:10.5   Christopher Wilkinson  U23MDurham2:07.62:05.94.4 
800m I (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:07.3   Harry Allan PBU17MBillingham2:07.31:59.53.8 
22:09.6   Timmy Davies PBU23MNewcastle Uni/Silson2:09.62:09.6-0.7 
32:10.4   Sean Maley PBV40MNorth Shields Poly2:10.42:10.45.5 
42:11.1   Lydia Turner PBU20WBirtley2:09.52:09.52.0 
52:11.4   Jason Catterall PBV40MSedgefield2:10.62:10.62.2 
62:11.8   Josh Allen  U15MMiddlesbrough (Mandale)2:10.11:50.29-4.4 
800m J (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:15.1   Millie Howard  U17WHarrogate2:12.322:06.220.4 
22:16.0   Oliver Dustin PBU15MBorder2:15.01:49.74-4.5 
32:16.9   Olivia Mason PBU13WBorder2:15.462:08.891.3 
42:17.6   Joshua Cowperthwaite  U15MMiddlesbrough (Mandale)2:15.51:57.8-3.7 
52:21.0   Heidi Murray  U17WLancaster & Morecambe2:19.92:19.911.1 
62:25.5   David Hughes  V50MNorth Shields Poly/North East Vets2:24.82:18.18.1 
800m K (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:13.9   Sophie Burnett PBU17WBirtley2:13.92:10.33.8 
22:14.3   Jamie Reed PBU15MHoughton Harriers2:14.32:00.64.9 
32:16.1   Lucy-Erin Hunter PBU15WDarlington H2:16.12:14.412.6 
42:17.3   Lizzie Cramb PBU15WShildon2:17.32:17.315.8 
52:19.1   Steph Driscoll PBU13WKendal2:19.12:12.717.8 
800m L (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:15.0   Samuel Campbell PBU20MDurham2:15.02:15.031.8 
22:18.7   Katie Gunn PBU17WBirtley2:18.22:18.225.8 
32:20.4   Eleanor Daglish PBU17WHoughton Harriers2:20.42:20.419.2 
42:25.7   Rebecca Mott  U17WDurham2:22.52:22.419.7 
800m M (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:20.4   Oscar Brown PBU15MMiddlesbrough (Mandale)2:16.32:07.712.6 
22:20.5   Robert Hancox PBV45MMorpeth2:17.92:17.92.2 
32:23.2   Ryan Stallard PBU15MMiddlesbrough (Mandale)/Cleveland Schs2:23.22:06.312.4 
42:24.2   Emily Fields  U23WMiddlesbrough (Mandale)2:23.62:18.7629.1 
52:25.8   Henry Johnson PBU13MHoughton Harriers2:23.91:54.8-3.0 
62:32.9   Tegan Hewitt  U13WGateshead2:29.52:26.5422.7 
800m N (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:27.6   Hannah Rank PBU23WMorpeth2:26.52:26.526.4 
22:30.0   Holly Matheson PBU15WHeaton2:28.82:26.69.2 
32:30.2   Ellie Phillips PBU13WDarlington H2:30.22:21.685.0 
42:32.8   Katie Noble PBU15WDarlington H2:32.82:32.819.9 
52:36.9   Leah Davison SBV40WNorth Shields Poly2:35.22:31.230.4 
800m O (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:33.3   Will Bellamy PBU13MHoughton Harriers2:30.31:55.95-3.3 
22:33.7   Eva Hardie PBU13WHoughton Harriers2:31.02:25.47.5 
32:39.5   Megan Noble PBU13WDarlington H2:38.02:26.97.9 
42:48.3   Carla Maley  V35WNorth Shields Poly2:46.02:43.05.7