Scottish Athletics Senior Championships External Results
Kilmarnock
16-17 Aug 14
800 1500 5000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800 SM h1 (16 Aug)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:54.45   Chris Watson  U23MVictoria Park City of Glasgow/Strathclyde Uni1:49.761:49.768.1 
21:54.59   Stephen Mackay  U23MInverness1:52.171:50.39-3.8 
31:55.28   Jamie Doris PBU23MEdinburgh AC1:55.281:51.256.5 
42:01.78   Michael Burns  SENMPitreavie/Kingdom Athletics/Edinburgh Uni1:59.141:59.1419.2 
52:04.03   James Pettigrew  U20MAyr Seaforth/Ayrshire2:00.481:59.576.4 
62:07.06   Adam Pratt  SENMTynedale1:59.261:56.7-1.4 
72:55.71   Kenneth Hislop  SENMCentral/Durham Uni2:50.12:43.0712.1 
800 SM h2 (16 Aug)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:58.71   Edward Dudgeon  U23MEdinburgh AC/Edinburgh Uni1:53.131:52.755.2 
21:59.05   Max Lancaster  U20MGiffnock North1:53.471:53.4717.9 
31:59.85   Rory Muir  U20MDundee Hawkhill1:57.531:51.5-2.6 
42:02.68   Lewis Grant  U23MFalkirk/Strathclyde Uni/Forth Valley/Stornoway1:57.841:57.844.9 
52:08.24   Peter Cameron  U23MEdinburgh AC/Cambridge Uni2:01.51:56.20-3.2 
62:13.57   Craig Johnston  V45MFalkirk2:07.692:05.964.1 
-DNF   Greg Williams  U20MGlasgow City/Glasgow Caledonian Uni1:51.851:51.8517.5 
800 SM h3 (16 Aug)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.84   Tom Watson  U23MCentral/Edinburgh Uni/Forth Valley1:50.841:49.704.9 
21:58.26   Alistair Campbell  SENMCambuslang/Whitemoss1:57.411:53.43-2.2 
31:58.36   Jonathan Currie  U20MTynedale1:54.971:52.77-1.0 
42:01.26   Fraser White  U20MEdinburgh AC1:57.081:57.0814.7 
52:04.97   Jake Thomas  U20MLivingston1:58.91:57.11-0.1 
62:05.15   Eoghan MacNamara  U23MInverness/Aberdeen Uni2:03.481:59.34-1.3 
72:05.65   Iain Robertson  V35MClydesdale2:02.312:01.201.7 
800 SW h1 (16 Aug)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:18.19   Philippa Millage  SENWVictoria Park City of Glasgow2:06.522:05.132.8 
22:18.75   Katy Brown  U23WStewartry2:02.952:02.331.7 
32:19.16   Ashleigh Kennedy  SENWEdinburgh AC/Lasswade2:15.82:12.8516.1 
42:20.56   Hannah Cameron  U20WEdinburgh AC2:12.822:08.640.5 
52:22.02   Emma Canning  U20WWhitemoss2:19.892:14.979.7 
62:24.91   Christina Collins  SENWLarkhall/Law2:24.202:18.966.6 
800 SW h2 (16 Aug)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:16.18   Emily Dudgeon  U23WEdinburgh AC/Cambridge Uni/Team Edinburgh2:01.892:01.89-0.5 
22:16.61   Natalie Whitty  SENWGuernsey2:08.372:08.3710.4 
32:17.58   Kathryn Evans  SENWInverness/Edinburgh AC2:08.982:07.9518.0 
42:18.41   Megan Davidson  SENWEdinburgh AC/Falkirk2:15.12:11.8711.5 
52:22.75   Caitlin Hendry  SENWCambuslang2:18.422:13.8325.2 
62:33.23   Jodi Heyes  SENWDunfermline Track & Field2:31.672:31.6714.5 
800 SM (17 Aug)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:56.25   Chris Watson  U23MVictoria Park City of Glasgow/Strathclyde Uni1:49.761:49.768.1 
21:57.01   Tom Watson  U23MCentral/Edinburgh Uni/Forth Valley1:50.841:49.704.9 
31:57.84   Stephen Mackay  U23MInverness1:52.171:50.39-3.8 
41:58.15   Edward Dudgeon  U23MEdinburgh AC/Edinburgh Uni1:53.131:52.755.2 
51:59.02   Jamie Doris  U23MEdinburgh AC1:55.281:51.256.5 
62:00.02   Jonathan Currie  U20MTynedale1:54.971:52.77-1.0 
72:02.53   Max Lancaster  U20MGiffnock North1:53.471:53.4717.9 
-DNF   Alistair Campbell  SENMCambuslang/Whitemoss1:57.411:53.43-2.2 
800 SW (17 Aug)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:04.29   Emily Dudgeon  U23WEdinburgh AC/Cambridge Uni/Team Edinburgh2:01.892:01.89-0.5 
22:04.77   Katy Brown  U23WStewartry2:02.952:02.331.7 
32:08.04   Philippa Millage  SENWVictoria Park City of Glasgow2:06.522:05.132.8 
42:10.85   Natalie Whitty  SENWGuernsey2:08.372:08.3710.4 
52:11.42   Kathryn Evans  SENWInverness/Edinburgh AC2:08.982:07.9518.0 
62:16.66   Megan Davidson  SENWEdinburgh AC/Falkirk2:15.12:11.8711.5 
72:17.20   Ashleigh Kennedy  SENWEdinburgh AC/Lasswade2:15.82:12.8516.1 
82:24.78   Hannah Cameron  U20WEdinburgh AC2:12.822:08.640.5 
 
1500 SM h1 (16 Aug)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:07.66   Euan Gillham SBU20MKilbarchan4:07.663:58.64-3.0 
24:08.11   Jonathan Glen  U20MInverclyde/Glasgow City3:56.303:52.26-3.2 
34:08.90   Dale Colley  U23MCentral3:53.883:48.84-1.5 
44:09.78   Craig Campbell  U23MInverness/Edinburgh Uni4:07.234:03.180.6 
54:13.48   Andrew Clark  U20MGiffnock North4:11.674:06.860.2 
64:16.05   Scott Pilkington  SENMCorstorphine/Napier Uni4:02.283:51.120.8 
74:46.70   Scott Dickson  U23MMotherwell4:45.84:38.010.3 
1500 SM h2 (16 Aug)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:11.59   Grant Muir  U23MGiffnock North/Glasgow Caledonian Uni3:48.793:48.63-3.7 
24:12.20   Matthew Turner  SENMShettleston3:57.123:54.34-3.8 
34:12.45   Euan Martin  U23MFalkirk/Glasgow Uni3:56.423:50.42-0.3 
44:12.88   Callum Matthews  U20MKilbarchan4:05.513:57.17-1.5 
54:15.64   Owen Miller T20/F20  SENMDunfermline Track & Field4:04.024:02.63-2.4 
64:31.40   Iain Robertson  V35MClydesdale4:21.634:12.611.7 
1500 SM (17 Aug)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:13.06   Grant Muir  U23MGiffnock North/Glasgow Caledonian Uni3:48.793:48.63-3.7 
24:13.72   Dale Colley  U23MCentral3:53.883:48.84-1.5 
34:13.80   Matthew Turner  SENMShettleston3:57.123:54.34-3.8 
44:15.07   Euan Martin  U23MFalkirk/Glasgow Uni3:56.423:50.42-0.3 
54:15.43   Jonathan Glen  U20MInverclyde/Glasgow City3:56.303:52.26-3.2 
64:16.73   Callum Matthews  U20MKilbarchan4:05.513:57.17-1.5 
74:18.30   Euan Gillham  U20MKilbarchan4:07.663:58.64-3.0 
84:23.95   Craig Campbell  U23MInverness/Edinburgh Uni4:07.234:03.180.6 
1500 SW (17 Aug)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:22.74   Madeleine Murray  U23WEdinburgh AC4:20.864:10.175.6 
24:24.66   Kathryn Gillespie PBU20WCentral/Team West4:18.344:16.620.0 
34:28.83   Hanna Tarver  U23WEdinburgh AC/Cambridge Uni4:16.94:16.916.2 
44:31.69   Laura Dunn  SENWEdinburgh AC4:21.464:21.467.8 
54:33.34   Jenny Selman  SENWFife/Dundee Uni4:20.264:20.062.5 
64:35.35   Rebecca Burns PBSENWPitreavie4:35.354:26.183.0 
75:01.13   Shannon McLellan  U23WShettleston/Strathclyde Uni4:55.874:36.304.0 
85:10.19   Emily Strathdee  U20WEdinburgh AC4:42.04:42.04.4 
 
5000 SW (16 Aug)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
117:14.88   Kara Tait PBSENWKilmarnock/Law17:14.8817:14.8816.7 
217:42.82   Annabel Simpson SBU20WFife/Kingdom Athletics17:42.8216:35.810.9 
317:44.32   Katie Bristow PBU23WGlasgow Caledonian Uni/Cambuslang17:44.3217:17.563.9 
418:03.95   Michelle Sandison SBSENWSpringburn18:03.9517:16.382.2 
518:11.68   Lisa Finlay PBV45WDumfries RC18:11.6818:11.683.8 
618:23.09   Jessica Brydon SBSENWShettleston18:23.0917:50.9811.1 
719:25.70   Nynke Mulholland PBU23WInverclyde19:25.7019:25.706.6 
5000 SM (17 Aug)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
115:07.40   Sean Fontana  SENMGlasgow City/Glasgow Uni14:45.3514:06.270.5 
215:10.65   Lachlan Oates  U23MShettleston/Glasgow Uni14:44.1614:13.94-4.4 
315:10.78   Luke Traynor  U23MGlasgow City/Glasgow Caledonian Uni/Giffnock North14:57.1914:00.63-6.6 
415:19.92   Alexander Hendry  SENMCentral/Forth Valley14:37.8214:26.484.9 
515:20.66   Murray Strain SBSENMHunters Bog Trotters/Edinburgh Uni15:20.6614:26.16-3.2 
615:21.68   Ben Hukins SBV35MCambuslang15:21.6814:42.39-2.1 
715:23.23   Dermot Cummins SBSENMWest Waterford/Corstorphine/Ireland15:23.2314:32.32-3.6 
815:28.32   Max McNeill  U23MSalford H/Lothian/Edinburgh Uni/Falkirk14:56.1714:38.86-3.6 
915:30.11   Ryan Thomson PBU20MCambuslang15:30.1114:44.68-3.4 
1015:30.96   John Newsom SBSENMCentral/Stirling Uni15:30.9614:31.62-3.1 
1115:45.00   Stuart Gibson  SENMCambuslang/Whitemoss14:46.4414:44.54-3.0 
1216:21.18   John Fergusson PBSENMEast Kilbride/Strathclyde Uni16:21.1815:40.80-1.6 
1316:30.09   Bryan Clark  SENMCorstorphine16:06.7215:50.680.5 
1416:56.33   Ross Christie SBU23MStirling Uni16:56.3316:32.730.2 
1516:58.17   Andrew Mackenzie SBSENMCambuslang/Stornoway16:58.1716:12.086.8 
1619:21.77   Scott Dickson PBU23MMotherwell19:21.7719:21.7710.3