South of England AA U20 / Senior Championships External Results
Crystal Palace
14-15 Jun 14
800 1500 3000 5000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800 SM (14 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:54.57   Robbie Farnham-Rose SBU23MTonbridge1:54.571:49.61-1.3 
21:55.47   Tom Richardson SBU23MBasildon1:52.811:52.81-3.3 
31:56.75   Jonathan Hiorns  SENMNotts1:53.511:53.51-1.6 
41:56.78   Rocky Harrison  U23MYeovil1:54.261:54.2623.5 
51:56.87   Dean Smith  SENMCity of Plymouth/UWE/Bristol & West1:54.911:54.77-1.6 
61:58.38   Owen Hind  SENMKent1:54.751:53.15-4.9 
71:58.77   Shaka Palmer  SENMEnfield & Haringey1:55.411:54.79-1.5 
81:59.13   Matthew Gordon  U23MHavant1:57.151:55.170.4 
800 SM h1 (14 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.08   Robbie Farnham-Rose  U23MTonbridge1:54.571:49.61-1.3 
21:55.71   Shaka Palmer SBSENMEnfield & Haringey1:55.411:54.79-1.5 
31:55.74   Owen Hind SBSENMKent1:54.751:53.15-4.9 
41:57.26   Matthew Gordon  U23MHavant1:57.151:55.170.4 
51:57.26   Paul Scanlan  U23MWoodford Green Essex Ladies/Leevale/Brunel Uni London/Irelan1:55.751:53.471.2 
62:04.65   Tom Fancett  SENMLondon Heathside2:03.02:01.103.6 
72:12.19   George Choat  SENMNewham & Essex Beagles2:10.352:10.3517.1 
800 SM h2 (14 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.35   Tom Richardson  U23MBasildon1:52.811:52.81-3.3 
21:57.42   Rocky Harrison  U23MYeovil1:54.261:54.2623.5 
31:57.72   Andrejs Safars  SENMMedway & Maidstone/Latvia1:52.941:52.940.1 
42:00.17   Bashir Mohamed  U23MThames Valley/Track Academy1:58.311:58.3117.6 
52:00.37   Samuel Harry  U23MCornwall AC/St. Mary's Uni1:56.791:56.511.0 
62:01.67   Andrew Ajube  U23MVictoria Park & Tower Hamlets/Italy2:01.202:01.209.1 
72:03.04   Martyn Gibbons  SENMNotts/Poole AC1:59.211:51.7713.3 
800 SM h3 (14 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.71   Jonathan Hiorns  SENMNotts1:53.511:53.51-1.6 
21:58.07   Dean Smith  SENMCity of Plymouth/UWE/Bristol & West1:54.911:54.77-1.6 
31:58.53   Jonathan Ketley  U23MCrawley/Canterbury Christ Church/Seaford1:53.311:53.3120.2 
41:59.02   Simon Dill  SENMSwindon/St. Mary's Uni/Kingston & Poly1:55.41:55.41.1 
52:01.82   Alasdair Carpenter SBSENMCity of Plymouth2:01.821:59.6721.6 
62:02.10   Peter Watkeys  SENMBasingstoke & Mid Hants2:00.712:00.28-1.0 
800 U20M h1 (14 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:58.66   Hugo Fleming  U20MWalton1:51.911:51.37-3.3 
21:58.83   Rhys Lewis  U20MLuton1:52.241:52.2413.8 
31:59.46   Nick Armstrong  U20MBexley1:53.671:52.74-1.1 
41:59.78   Tom Clifford  U20MBrighton & Hove1:57.171:57.1719.0 
52:00.94   Sebastian Anthony  U20MWest Suffolk1:53.161:50.40-4.8 
62:02.53   Louis Hazel  U20MLuton1:58.151:55.91-0.1 
800 U20M h2 (14 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.78   George Duggan  U20MTonbridge1:52.651:51.58-2.7 
21:57.96   Aaron Turmel  U20MJersey/St. Mary's Uni/Channel Islands1:53.291:53.2918.0 
31:58.30   Ian Crowe-Wright  U20MBrighton & Hove1:53.971:51.41-3.6 
42:00.24   Nathan Mapperley  U20MCamberley1:56.201:55.45-1.6 
52:01.35   Hugo Madden  U20MGuildford & Godalming1:56.581:56.5825.5 
62:02.75   Anuraag Vazirani PBU17MSerpentine2:02.752:00.216.7 
72:03.78   Joe Crawford  U20MBexley2:01.842:01.8425.4 
800 U20M h3 (14 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:58.37   Joseph O'Hara  U20MBexley1:50.721:48.880.2 
21:59.06   Dylan Rigby  U20MInvicta East Kent1:53.661:53.661.7 
31:59.90   Timothy Cobden  U20MCambridge & Coleridge1:52.591:52.5912.8 
42:03.04   Stephen Ball  U20MCambridge H1:57.431:56.8122.4 
52:03.68   Steven Payne  U20MBracknell AC1:58.401:57.671.7 
62:03.87   James Wooldridge  U20MLondon Heathside1:59.851:59.774.1 
72:03.91   Jivendra Singh  U20MWindsor Slough Eton & Hounslow2:00.481:56.0825.7 
800 SW (14 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:10.27   Gemma Kersey  U23WBasildon/Middlesex Uni2:06.382:06.111.4 
22:11.97   Verity Ockenden  SENWPoole Runners2:08.282:06.18-1.5 
32:12.10   Natalie Whitty  SENWGuernsey2:08.372:08.3715.4 
42:12.66   Gemma Dawkins PBSENWChannel Islands/Sheffield Hallam Uni2:09.202:07.889.6 
52:13.60   Eva Mack PBSENWHillingdon/Harrow/Czech Republic2:13.172:11.6110.4 
62:17.88   Louisa Lingley  SENWWindsor Slough Eton & Hounslow2:15.382:09.9329.6 
72:20.53   Emma Robertson  SENWWorcester/Lewes/Sussex Uni2:19.302:18.47.0 
82:25.26   Bernadine Pritchett  V45WWoodford Green Essex Ladies/Veterans2:23.112:12.8720.2 
800 U20W (14 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:07.65   Bobby Clay SBU20WInvicta East Kent2:05.982:04.3214.0 
22:08.49   Kaylee Dodd SBU20WBasildon2:06.442:03.381.2 
32:09.77   Sophie Billington PBU20WLuton2:07.992:07.9922.5 
42:12.39   Hollie Parker  U20WCambridge & Coleridge2:08.472:07.40-0.1 
52:13.39   Lydia Hallam  U20WHavering2:11.022:11.024.8 
62:14.91   Gemma Holloway  U20WThurrock2:12.162:07.983.8 
72:18.03   Becky Hodgson  U20WWhite Horse/Radley2:17.422:12.739.5 
82:23.02   Anna Clark  U20WWoodford Green Essex Ladies2:15.622:09.561.0 
92:25.91   Alice Rorke  U20WHavant2:22.42:22.422.9 
800 U20M (15 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:52.89   Joseph O'Hara SBU20MBexley1:50.721:48.880.2 
21:53.55   George Duggan  U20MTonbridge1:52.651:51.58-2.7 
31:53.73   Rhys Lewis  U20MLuton1:52.241:52.2413.8 
41:53.93   Aaron Turmel  U20MJersey/St. Mary's Uni/Channel Islands1:53.291:53.2918.0 
51:53.97   Ian Crowe-Wright PBU20MBrighton & Hove1:53.971:51.41-3.6 
61:54.29   Hugo Fleming  U20MWalton1:51.911:51.37-3.3 
71:54.84   Dylan Rigby  U20MInvicta East Kent1:53.661:53.661.7 
81:58.17   Nick Armstrong  U20MBexley1:53.671:52.74-1.1 
 
1500 SM h1 (14 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:59.21   Adam Hickey  SENMSouthend3:48.823:45.97-5.8 
24:00.23   Henry Pearce  U23MTonbridge/Loughborough Students3:58.563:56.78-5.0 
34:01.41   Donald Carter  SENMInvicta East Kent/St. Mary's Uni3:54.543:50.495.1 
44:01.89   Stuart Ferguson  U23MRadley/Birmingham Uni3:47.953:47.951.2 
54:02.13   James Share PBSENMPoole Runners/Guildford & Godalming4:01.604:00.67-1.0 
64:03.60   Tom Cox  U23MTonbridge3:55.433:53.531.6 
74:06.81   Oliver Carrington  U23MNewark AC/Surrey Uni4:06.104:06.105.3 
84:10.30   Oliver Park  SENMCambridge & Coleridge4:03.704:00.01-1.9 
94:12.69   John Morrey SBU23MWorthing/Crawley4:12.693:55.2425.6 
104:12.85   Michael Batiste  SENMGuernsey4:06.543:58.250.3 
114:23.83   Martin Footman  SENMWorthing4:11.764:07.80.2 
1500 SM h2 (14 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:57.38   Dominic Brown  U23MTonbridge/Sheffield Uni3:51.263:46.62-4.3 
23:57.42   Alex Bruce-Littlewood SBSENMBlackheath & Bromley/Hercules Wimbledon3:44.073:44.07-1.5 
33:57.98   Nick Duggan  SENMCrawley3:52.283:52.2822.8 
43:58.10   Ben Tyler SBSENMMedway & Maidstone/Brunel Uni London3:55.753:53.17-1.8 
53:58.57   William Bodkin PBU23MGuernsey/Surrey Uni3:58.573:58.576.3 
63:58.80   Jamie Taylor-Caldwell  SENMEaling Southall & Middx/Birmingham Uni3:51.953:49.15-2.7 
73:59.90   Jamie Bryant PBU23MTonbridge3:59.903:59.34-3.7 
84:03.29   Johnnie Bland PBU23MHercules Wimbledon/Northamptonshire Schs4:03.294:03.2911.5 
94:05.33   Kris Everett SBU23MBrighton Phoenix4:05.333:55.237.2 
104:05.76   Dave Ragan  SENMBasingstoke & Mid Hants/Sheffield Hallam Uni3:51.893:47.82-3.2 
114:13.79   Alex Cloona  U23MHerts Phoenix/St. Mary's Uni4:11.754:06.8113.0 
1500 U20M (14 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:02.43   Kieran Wood  U20MCambridge & Coleridge3:49.253:43.13-4.9 
24:02.93   James West  U20MTonbridge3:49.193:36.59-5.8 
34:04.92   Jordan Rowe  U20MColchester H/Southend3:59.683:46.34-4.8 
44:05.17   Miles Weatherseed PBU20MTonbridge/Judd School3:57.203:50.75-1.5 
54:06.40   William Fuller  U20MBlackheath & Bromley3:54.573:43.00-4.1 
64:06.75   Richard Webb PBU20MBlackheath & Bromley3:59.623:58.31-0.3 
74:08.26   Callum Charleston  U20MChelmsford3:58.763:58.76-3.7 
84:09.73   Nyle Clinton  U20MSwindon/Brunel Uni London3:57.633:51.56-1.6 
94:10.75   Jamie Finnigan  U20MWindsor Slough Eton & Hounslow3:58.873:58.8719.6 
104:11.70   Adam Wright  U20MCambridge H4:02.54:02.521.5 
114:13.18   William Ruiz  U20MBlackheath & Bromley4:09.424:04.77-1.6 
124:15.45   Jack Woods PBU20MWorthing4:12.83:59.79-2.6 
134:18.53   Dalton McGuigan  U20MShaftesbury Barnet/Finn Valley4:10.714:10.615.0 
144:23.17   John Tayleur  U20MHerne Hill4:12.474:05.275.7 
154:28.58   Tim Calliafas  U20MLewes/Cambridge Uni4:21.024:14.335.1 
1500 SW (14 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:29.94   Molly Renfer  U23WKingston & Poly/Harvard Uni/Switzerland4:18.784:18.251.4 
24:30.13   Emily Hosker Thornhill SBU23WAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni4:29.134:14.40-1.5 
34:30.36   Kelly Grant PBSENWCity of Norwich4:25.184:25.187.7 
44:35.57   Maddy Austin PBU23WGuildford & Godalming4:35.574:35.5710.9 
54:43.59   Ni’ia Hothersall PBSENWLondon Heathside/New Zealand4:36.254:36.2528.6 
64:44.82   Fiona de Mauny SBSENWWalton/Hailsham4:44.824:36.072.8 
74:44.96   Sue Rust SBV35WLondon Heathside4:44.964:44.077.2 
84:45.55   Lara Bromilow SBSENWMarshall Milton Keynes/Victoria Park & Tower Hamlets4:45.554:35.022.3 
94:55.99   Karen Whitmarsh  SENWBasildon4:47.444:35.9322.1 
105:01.86   Bernadine Pritchett  V45WWoodford Green Essex Ladies/Veterans4:47.214:31.5220.2 
1500 U20W (14 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:40.72   Georgia Tuckfield  U20WChelmsford4:33.674:31.184.7 
24:43.32   Sophia Parvizi-Wayne  U20WShaftesbury Barnet4:31.764:31.7612.9 
34:46.00   Hollie Parker  U20WCambridge & Coleridge4:27.664:19.37-0.1 
44:48.70   Laura Gent SBU20WAldershot, Farnham & District/Birmingham Uni4:37.534:34.971.1 
-DNF   Megan Steer  U20WSt. Albans AC/St. Albans Striders/Loughborough Students4:48.624:38.629.3 
1500 SM (15 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:52.21   Dominic Brown  U23MTonbridge/Sheffield Uni3:51.263:46.62-4.3 
23:52.23   Alex Bruce-Littlewood SBSENMBlackheath & Bromley/Hercules Wimbledon3:44.073:44.07-1.5 
33:53.32   Adam Hickey SBSENMSouthend3:48.823:45.97-5.8 
43:54.54   Donald Carter SBSENMInvicta East Kent/St. Mary's Uni3:54.543:50.495.1 
53:57.20   Stuart Ferguson  U23MRadley/Birmingham Uni3:47.953:47.951.2 
63:58.36   Ben Tyler  SENMMedway & Maidstone/Brunel Uni London3:55.753:53.17-1.8 
73:58.81   Henry Pearce  U23MTonbridge/Loughborough Students3:58.563:56.78-5.0 
84:02.98   Jamie Taylor-Caldwell  SENMEaling Southall & Middx/Birmingham Uni3:51.953:49.15-2.7 
94:06.67   Jamie Bryant  U23MTonbridge3:59.903:59.34-3.7 
104:12.22   William Bodkin  U23MGuernsey/Surrey Uni3:58.573:58.576.3 
114:19.18   James Share  SENMPoole Runners/Guildford & Godalming4:01.604:00.67-1.0 
 
3000 SW (15 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:39.33   Emily Wicks  SENWAldershot, Farnham & District/Surrey Uni9:22.269:22.261.6 
29:45.81   Emily Hosker Thornhill SBU23WAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni9:45.819:03.06-1.5 
39:46.50   Sarah Mercier PBSENWChannel Islands9:46.509:33.410.4 
49:48.34   Rebecca Murray  U23WBedford & County/Birmingham Uni9:38.679:22.760.2 
59:51.42   Georgie Bruinvels PBSENWAldershot, Farnham & District/Bristol Uni/South London9:51.429:51.427.6 
610:00.10   Fiona Clark  SENWArena 80/Reigate Priory9:56.379:39.585.8 
710:00.73   Bryony Proctor SBSENWAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni9:56.669:40.936.8 
810:19.51   Lara Bromilow  SENWMarshall Milton Keynes/Victoria Park & Tower Hamlets9:55.49:54.52.3 
3000 U20W (15 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:44.57   Sophia Parvizi-Wayne PBU20WShaftesbury Barnet9:38.489:35.9612.9 
210:03.62   Claire Wilson  U20WCambridge & Coleridge/Cambridge TC9:45.099:45.0919.3 
310:21.33   Jessica Burgess  U20WWoodford Green Essex Ladies10:14.3810:00.9026.2 
410:34.66   Amy Old  U20WInvicta East Kent10:21.4810:21.489.6 
 
5000 SM (14 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
114:40.87   Paskar Owor SBSENMBelgrave/Uganda14:40.8714:18.92-3.6 
214:41.64   Andrew Combs SBSENMTonbridge/St. Mary's Uni14:41.6414:11.9024.8 
314:44.69   Chris Rainsford PBSENMHeanor/Loughborough Students/Highgate14:44.6914:18.06-4.1 
414:49.06   Tom Aldred PBV35MLondon Heathside/Highgate14:49.0614:49.06-3.4 
514:51.85   Alex Milne  SENMEnfield & Haringey/Imperial College14:35.9114:35.91-4.5 
614:54.27   Grant Twist PBSENMChelmsford/Canterbury Christ Church14:54.2714:50.78-2.7 
714:57.73   Josh Guilmant  SENMBrighton Phoenix14:57.214:36.145.3 
815:07.57   Steven Bayton PBSENMCalder Valley/Sheffield Uni14:57.9714:31.93-3.1 
915:12.98   Robel Bahelbi  U23MHighgate/Eritrea15:05.3214:43.02-3.9 
1015:15.36   Rob McTaggart SBSENMBournemouth15:15.3614:58.66-2.1 
1115:17.27   Jamie Ashton PBSENMAldershot, Farnham & District/Southampton Uni15:17.2715:17.270.0 
1215:24.20   Howard Bristow  V35MBrighton & Hove/Crawley/Thames Hare & Hounds14:51.8814:38.19-3.1 
1315:25.18   Adam Kirk-Smith PBSENMLondon Heathside15:25.1814:46.1-3.3 
1415:29.00   Brahma Pochee  SENMHighgate15:27.2814:58.2-0.7 
1515:29.68   Daniel Bradley PBSENMTonbridge15:29.6815:29.68-1.2 
1615:35.60   Grant Webb PBSENMBasildon/Oaklands Col15:35.6015:35.608.6 
1715:39.03   Anthony Jackson SBSENMSittingbourne/St. Mary's Richmond/Channel Islands/Stragglers15:39.0315:28.970.4 
1815:41.71   Adam Villard PBU23MSt. Mary's Richmond/Stragglers15:41.7115:41.7120.1 
1916:00.03   Tom Austin PBU23MPoole AC/Kingston & Poly16:00.0314:45.67-2.5 
2016:19.64   Angus Holford  SENMWoodford Green Essex Ladies/Essex Uni15:49.0215:13.66-1.1 
2117:18.74   Robert Tan  SENMReading RR/Reading AC17:12.6316:40.850.9 
5000 U20M (15 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
114:48.78   Abel Tsegay  U20MInvicta East Kent/Eritrea14:32.414:02.22-2.9 
215:13.89   Jack Wyllie PBU20MAldershot, Farnham & District15:13.8915:13.8912.8 
315:56.07   Thomas Wright PBU20MBexley/Medway Uni15:41.715:10.02-1.2 
416:01.35   Cassian Hyde PBU20MHercules Wimbledon16:01.3516:01.3516.4 
516:16.56   Kieran Gilfedder PBU20MWycombe/Kingston Uni16:16.5615:53.31-0.4 
616:29.99   Matthew Arnold SBU20MAldershot, Farnham & District16:29.9914:29.36-3.2 
717:06.22   Ben Matthews  U20MBexley16:49.5216:49.5214.9