Derbyshire County Championships External Results
Derby
24-25 May 14
800 1500 3000 5000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800 SM (24 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:08.96   Robert White PBV35MBuxton2:08.962:08.96-0.8 
800 U17M (24 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.36   Jethro McGraw  U17MAmber Valley & Erewash1:56.81:52.04-4.0 
21:59.80   Matthew Ward PBU17MDerby1:58.51:53.610.8 
32:05.53   Hedley Hardcastle PBU17MDerby2:05.531:54.1-1.1 
42:19.87   Stephen Mellor PBU17MBuxton2:19.872:19.8735.2 
52:27.52   Thomas Barnes  U17MChesterfield2:26.542:11.817.5 
800 SW (24 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:18.31   Natalie Weir  SENWDerby2:11.152:10.507.3 
22:31.78   Amy Mellor SBU23WCity of Stoke2:31.782:14.9415.2 
800 U17W (24 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:21.97   Niamh Emerson  U17WAmber Valley & Erewash2:12.462:09.744.9 
22:23.30   Jennifer Willison PBU17WDerby2:23.302:23.3027.3 
800 U15W (24 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:23.37   Danielle Smith PBU15WAmber Valley & Erewash2:23.372:23.379.0 
22:23.37   Jasmine Cooper PBU15WDerby2:21.792:17.15.1 
32:33.38   Helena Shapton PBU15WDerby2:30.12:30.132.7 
42:41.17   Lucy Berwick  U15WAmber Valley & Erewash2:38.562:28.314.1 
52:42.09   Lydia Naylor  U15WAmber Valley & Erewash2:39.042:24.3715.8 
800 U13W (24 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:30.38   Lily Winfield PBU13WHeanor2:27.42:16.3218.2 
22:38.56   Ashleigh Armstrong PBU13WBlackwell & District2:37.02:28.8721.7 
32:41.87   April Searston PBU13WBlackwell & District2:37.92:37.929.9 
42:45.00   Helen Bourne PBU13WDerby2:41.22:24.9021.4 
52:49.69   Abbie Darnell PBU13WChesterfield2:49.692:39.7420.9 
62:52.46   Leah Shimwell PBU13WChesterfield2:48.72:41.8733.7 
800 U20M (25 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:00.65   Samuel Hassall PBU20MDerby1:59.681:59.6826.4 
22:15.69   Keenan Chambers  U20MDerby2:14.22:09.331.0 
32:20.42   Sam Broomhead PBU20MChesterfield2:20.422:20.423.4 
800 U15M (25 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:10.87   Daniel Evans PBU15MDerby2:07.322:04.0713.9 
22:17.26   Matthew Shaw PBU15MCity of Sheffield2:11.12:03.046.8 
32:21.49   Scott Ram  U15MAmber Valley & Erewash2:16.12:10.655.8 
42:25.04   Dexter Deaville  U15MAmber Valley & Erewash2:22.72:10.2113.8 
52:28.36   Luke Ward  U15MDerby2:22.12:01.031.9 
62:31.38   Jacob Buckley PBU15MBuxton2:29.82:00.132.9 
72:38.15   Keir Sheppard PBU15MDerby2:37.62:37.636.0 
800 U13M (25 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:27.43   William Tighe  U13MBuxton2:22.262:01.4-0.6 
22:31.08   Francis Higton Durrant PBU13MAmber Valley & Erewash2:27.42:12.2910.8 
32:36.66   Jonathan Howkins  U13MAmber Valley & Erewash2:31.962:17.464.7 
42:40.74   Samuel White PBU13MAmber Valley & Erewash2:40.32:40.335.9 
52:43.58   Benjamin Ward  U13MBlackwell & District2:37.52:37.432.7 
62:46.70   Mikey Broomhead PBU13MChesterfield2:42.92:25.115.9 
72:50.74   Harry Mustafa SBU13MChesterfield2:50.742:16.813.5 
83:13.43   Oliver Holford  U13MDerby2:50.92:29.5213.9 
 
1500 U20M (24 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:05.52   Daniel Haymes PBU20MDerby3:55.593:54.98-3.7 
24:13.27   Terah Hooley PBU20MDerby4:13.274:13.2726.8 
34:37.68   Campbell Menzies  U20MChesterfield4:33.04:07.822.9 
44:53.00   Sam Broomhead PBU20MChesterfield4:53.004:32.363.4 
1500 U15M (24 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:31.21   Daniel Evans PBU15MDerby4:21.484:15.0013.9 
24:34.06   Sam Allen PBU15MChesterfield4:28.94:20.214.9 
34:38.63   Matthew Shaw  U15MCity of Sheffield4:38.44:24.166.8 
44:39.82   Joseph Hallas PBU15MMatlock/Chesterfield4:31.04:18.9014.4 
54:57.24   Luke Ward SBU15MDerby4:48.84:10.961.9 
65:14.42   Jacob Buckley  U15MBuxton5:08.14:24.122.9 
1500 U13M (24 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:54.59   William Tighe PBU13MBuxton4:54.594:11.9-0.6 
25:15.47   Jonathan Howkins PBU13MAmber Valley & Erewash5:09.94:48.074.7 
35:20.04   Benjamin Ward PBU13MBlackwell & District5:20.045:20.0432.7 
45:41.53   Edgar Webber  U13MChesterfield5:41.25:41.236.0 
55:43.19   Louis Teasdale PBU13MAmber Valley & Erewash5:43.195:43.1936.0 
65:46.98   Harry Mustafa  U13MChesterfield5:35.65:10.213.5 
1500 SM (25 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:46.95   Geoff Lowry  V50MAmber Valley & Erewash4:39.294:24.93.0 
1500 U17M (25 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:11.98   Jethro McGraw  U17MAmber Valley & Erewash4:08.53:49.46-4.0 
24:13.03   Matthew Ward PBU17MDerby4:08.53:57.890.8 
34:15.44   Ryan Beale PBU17MRotherham4:15.443:58.1712.4 
44:16.91   Hugo Milner  U17MDerby4:09.83:54.220.2 
54:20.33   Hedley Hardcastle PBU17MDerby4:17.63:57.23-1.1 
64:33.38   Cy Topliss PBU17MAmber Valley & Erewash4:27.444:27.4423.1 
75:05.63   Dylan Barnes  U17MDerby4:57.44:57.433.9 
85:08.30   Thomas Barnes  U17MChesterfield4:57.74:24.9017.5 
1500 SW (25 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:35.90   Natalie Weir  SENWDerby4:25.744:25.747.3 
25:04.13   Emma Erskine  U23WDerby/Leeds Beckett Uni4:57.064:56.521.0 
35:13.52   Sarah Holford PBV40WDerby5:06.905:06.9014.6 
1500 U20W (25 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:52.42   Danielle Booth PBU20WDerby4:48.14:43.154.0 
24:58.97   Lauren Davies-Beckett PBU20WChesterfield/Notts4:55.364:55.366.3 
35:12.92   Rebecca Herring PBU20WChesterfield5:12.925:12.9226.4 
1500 U17W (25 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:02.37   Jennifer Willison PBU17WDerby5:02.375:02.3727.3 
1500 U15W (25 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:51.29   Jasmine Cooper  U15WDerby4:41.44:37.135.1 
25:18.30   Helena Shapton PBU15WDerby5:17.85:17.832.7 
35:19.09   Danielle Smith  U15WAmber Valley & Erewash5:10.25:06.59.0 
45:20.32   Lydia Hudson PBU15WChesterfield5:17.65:17.624.3 
1500 U13W (25 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:06.89   Lily Winfield PBU13WHeanor5:01.094:37.118.2 
25:17.04   Anastasia Stock-Clarke PBU13WDerby5:12.85:09.826.6 
35:25.59   Ashleigh Armstrong  U13WBlackwell & District5:22.15:09.821.7 
45:36.51   April Searston PBU13WBlackwell & District5:33.15:33.129.9 
55:38.90   Helen Bourne PBU13WDerby5:38.905:27.521.4 
65:39.13   Abbie Darnell  U13WChesterfield5:35.95:20.1720.9 
76:13.94   Faith Clark SBU13WChesterfield6:13.946:10.515.9 
 
3000 U17M (24 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:59.83   Hugo Milner PBU17MDerby8:42.508:12.940.2 
29:46.62   Ryan Beale  U17MRotherham9:14.948:54.4812.4 
310:02.34   Cy Topliss PBU17MAmber Valley & Erewash9:42.49:42.423.1 
411:04.42   Dylan Barnes PBU17MDerby11:04.4211:04.4233.9 
3000 SW (24 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
111:03.06   Amy Mellor SBU23WCity of Stoke11:03.069:45.015.2 
211:04.41   Emma Erskine  U23WDerby/Leeds Beckett Uni11:00.1611:00.1621.0 
3000 U20W (24 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:32.22   Lauren Davies-Beckett PBU20WChesterfield/Notts10:21.410:21.46.3 
3000 U17W (24 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
111:28.53   Sophie Quince PBU17WChesterfield11:28.5311:28.5331.8 
3000 W35 (24 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
111:20.79   Steph Spencer SBV40WDerby/Midland Masters11:10.110:34.08.2 
3000 U20M (25 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:11.19   Terah Hooley PBU20MDerby9:11.199:11.1926.8 
3000 M35 (25 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:35.27   James Marcus Smedley PBV35MRoyal Sutton Coldfield10:31.110:31.128.5 
211:33.65   Terry Fowler SBV45MStaffordshire Moorlands/Buxton11:33.6510:40.677.1 
3000 M50 (25 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:57.38   Russell Parkin PBV50MDerby/Midland Masters9:55.849:55.844.6 
210:02.61   Robert Fox PBV50MLong Eaton/Midland Masters10:02.6110:02.617.0 
 
5000 SM (24 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
116:24.19   Robert White PBV35MBuxton16:24.1916:24.19-0.8 
217:38.98   Steven Gascoyne SBV35MChesterfield/North Derbyshire17:36.615:46.22.5