BMC PB Classic External Results
Milton Keynes
18 May 13
800 1500 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Men 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.12   Billy Kelsey PBU17MShaftesbury Barnet1:55.121:52.234.7 
21:55.27   Christian Von Eitzen PBU17MVale of Aylesbury/Germany1:53.371:46.88-4.0 
31:55.57   Cameron Laleye PBU20MHerts Phoenix1:53.901:53.900.8 
41:55.96   Spencer Thomas PBU17MBrighton Phoenix1:54.651:47.83-4.1 
51:57.21   Billy White  U17MBrighton Phoenix1:54.521:54.520.2 
62:01.55   Oliver Jones  U20MIpswich1:56.651:56.6516.7 
Men 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.18   Elliott Stones PBU20MLincoln Wellington1:57.181:54.340.5 
21:57.46   Timothy Cobden PBU17MCambridge & Coleridge1:53.381:52.595.2 
31:58.88   Jacob Rainier PBU20MAldershot, Farnham & District1:58.881:58.885.5 
41:59.72   Dylan Love PBU20MLincoln Wellington1:57.391:57.3923.5 
52:00.97   Matthew Stewart SBU20MKettering2:00.971:58.8924.7 
62:10.01   Connor Haywood  U20MLeicester2:02.471:59.9526.0 
Men 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.53   Samuel Jones PBU17MSt. Albans AC/St. Albans Striders1:57.531:52.50-3.4 
21:58.04   Rhys Lewis PBU20MLuton1:55.671:52.246.3 
31:58.36   Archie Rippin PBU17MMarshall Milton Keynes1:58.361:58.339.3 
41:59.01   Robert Umeokafor PBU17MBirchfield H1:59.011:50.05-3.8 
51:59.12   James Fradley PBU15MNewcastle (Staffs)1:57.011:50.9-2.1 
62:00.34   Kai Gardner PBU17MLuton1:58.311:58.3121.6 
Men 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:02.30   Lucas Clements PBU17MSouthampton2:01.311:58.4212.1 
22:03.22   Matthew Simpson  U17MChiltern2:02.252:02.2522.2 
32:03.36   Liam Kirk  U20MKettering2:03.072:03.077.6 
42:04.71   Rob Huckle PBU15MCambridge & Coleridge2:03.251:58.94.9 
52:05.21   Matthew Boxall PBU15MCrawley2:02.702:01.1814.3 
62:07.07   Jacob Geraghty PBU17MSouth London2:05.572:05.5726.2 
Men 800m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:03.17   Joseph Aherne PBU17MChiltern2:00.42:00.018.7 
22:06.87   Oli Lum SBU20MMarshall Milton Keynes2:06.871:57.91-1.4 
32:09.04   Daryl Geanga PBU17MBedford & County/Philippines2:06.22:05.8121.1 
42:13.26   Ethan Mehmet PBU15MKettering2:12.992:01.4111.4 
Men 800m F
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:14.79   Macaulay Moore  U17MLeicester2:14.562:14.5630.1 
22:16.59   Alfred Yabsley PBU15MMarshall Milton Keynes2:16.591:55.40-2.0 
32:20.99   Jordan Wood PBU15MCambridge & Coleridge2:20.672:00.40-1.0 
42:21.27   Lordie Bevan  U15MPeterborough/Berkshire Schs2:15.941:58.513.9 
Women 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:10.33   Sophie Billington  U20WLuton2:09.862:07.9914.8 
22:10.42   Sabrina Sinha PBU15WCambridge H2:10.422:05.485.9 
32:10.99   Katy-Ann McDonald PBU15WHerne Hill2:10.992:05.030.5 
42:12.29   Lucy Jones PBU15WCharnwood/Temple Uni2:12.292:12.295.5 
52:12.36   Megan Steer PBU20WSt. Albans AC/St. Albans Striders2:12.112:10.154.7 
62:15.52   Rebecca Turton SBU20WBracknell AC2:15.522:14.797.7 
Women 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:17.84   Helena Keenan  U17WCorby2:16.612:16.365.8 
22:18.31   Amalia Edwards PBU17WLuton2:16.132:16.1321.9 
32:18.43   Francesca Ashworth SBU17WKettering2:18.432:13.4311.3 
42:18.78   Heidi Davies  U17WBrecon/Powys Schs2:17.42:15.383.9 
52:18.88   Jess Gordon PBU17WKettering2:18.882:15.920.3 
62:19.38   Alex Barbour PBU15WWindsor Slough Eton & Hounslow2:19.382:17.252.4 
72:20.35   Amy Botham SBU17WMarshall Milton Keynes2:20.352:18.0125.7 
82:22.53   Bethany Gordon PBU15WKettering2:22.532:22.5325.9 
Mixed 800m G
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:16.74   Rebecca Lord PBU15WLeamington2:16.742:16.7424.4 
22:19.60   Sebastian Mills PBU15MChiltern2:19.601:58.91.4 
32:24.82   Hannah Willis SBU15WBracknell AC2:24.822:24.5112.0 
42:32.18   Tara Bage SBU17WChichester2:24.012:19.833.6 
Mixed 800m H
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:22.71   Dominic Clatworthy PBU13MCambridge & Coleridge2:22.592:08.42.8 
22:23.86   Rebecca Daniel PBU13WWest Suffolk/Cambridgeshire Schs2:23.802:15.0210.2 
32:25.49   Cameron Reid PBU13MChiltern2:22.411:57.04-0.9 
42:28.27   Sandie Pohlman PBU13WChiltern/Cookham2:27.652:24.9910.3 
52:28.73   Spencer Willis PBU15MBedford & County2:28.732:28.7329.3 
62:31.96   Poppy Carmichael PBU13WRugby & Northampton2:30.772:19.216.5 
72:33.04   Emily Bousfield SBU20WMarshall Milton Keynes2:33.042:27.7925.3 
82:33.46   Charlie Peters  U13WCannock & Stafford2:31.732:30.825.8 
Mixed 800m I
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:25.50   Thomas Keen  U13MCambridge & Coleridge2:23.812:13.9-3.1 
22:35.13   Rebecca Hughes SBU15WKettering2:32.692:25.1121.4 
32:36.06   Jack Meijer PBU13MMarshall Milton Keynes2:32.871:56.40-3.0 
42:36.73   Emily Williams PBU13WKettering2:30.802:06.832.0 
52:37.36   Emma Mears PBU15WMarshall Milton Keynes2:33.052:21.646.2 
62:42.83   Serena Moore  U15WLeicester2:41.802:37.3535.7 
 
Men 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:56.72   Michael Harrison PBU20MBedford & County3:56.723:52.23-1.3 
23:57.47   Ben Alcock PBU20MBedford & County3:56.353:49.53-3.2 
34:00.69   Andrew Revell SBU20MIpswich4:00.694:00.4018.3 
44:01.90   Ross Tennant PBU20MIpswich4:01.433:50.06-1.9 
54:02.16   Toby Starling PBU20MAldershot, Farnham & District4:00.353:58.6710.1 
64:04.30   Nyle Clinton  U20MSwindon3:58.173:51.56-1.0 
74:06.82   Tom Holden  U17MSouth London4:02.923:46.300.2 
84:09.77   Michael Goddard  U20MChiltern/Hertfordshire Schs4:08.244:03.214.5 
Men 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:04.97   Callum Charleston PBU17MChelmsford4:04.563:58.76-2.8 
24:06.20   Jonathan Janes PBU17MBedford & County4:05.843:58.28-2.0 
34:07.26   Cameron Shankly PBU17MBirchfield H4:07.264:07.21.6 
44:07.96   Tom Dodd PBU15MBirchfield H4:07.873:48.47-2.9 
54:08.76   Kieran Gilfedder SBU20MWycombe4:07.204:07.01.9 
64:09.52   Will Richardson PBU17MBirchfield H4:08.263:49.91-4.3 
74:09.70   Aedan O'Brien PBU17MWindsor Slough Eton & Hounslow4:09.704:03.000.7 
84:10.28   Sam Johnson PBU17MMansfield4:10.284:10.28-1.1 
94:11.42   Lewis Hayes PBU20MKettering4:06.94:06.915.3 
104:12.42   Bradley Wattleworth PBU20MIpswich4:12.423:57.08-0.8 
114:13.37   Cameron Wassell PBU17MStroud/Wiltshire Schs4:13.374:13.3724.8 
124:19.94   Owen Seamark PBU17MMarshall Milton Keynes4:18.204:15.5418.9 
134:21.13   Robert Male SBU20MRugby & Northampton/Birmingham Uni4:21.134:03.45-0.5 
Men 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:10.57   Ben Dijkstra PBU15MLeicester/Beacon Hill4:04.503:53.0-3.8 
24:14.49   Lewis Ashmore PBU17MMansfield4:12.464:05.14.5 
34:16.34   Archie Davis PBU15MBrighton Phoenix4:08.133:43.81-3.4 
44:16.64   Isaac Akers PBU15MCorby4:14.503:59.13.6 
54:18.07   Stan Willis PBU15MBedford & County4:17.13:57.10-1.2 
64:18.59   Will Perkin PBU15MChiltern4:15.463:53.17-2.7 
74:18.66   Ryan Babcock PBU17MTrafford4:18.664:07.9312.1 
84:25.62   Tom Angell PBU15MBedford & County4:19.694:09.972.4 
94:25.85   AN Other         
104:31.53   Harry Reynolds  U15MKingston & Poly4:11.924:11.923.7 
Men 1500m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:20.03   Alfie Thompson PBU15MLeicester4:20.034:04.53.6 
24:20.18   Archie Rayner PBU15MMansfield4:14.403:48.26-1.9 
34:23.41   William Mullins PBU15MBedford & County4:22.574:07.83-0.6 
44:25.50   Aaron Farr PBU17MSt. Mary's Richmond4:23.674:17.110.0 
54:28.78   Benjamin Boulter PBU17MBirchfield H4:28.784:02.05.5 
64:30.81   Cameron Almand PBU15MWycombe4:22.914:16.37.2 
74:36.09   Luke Crisp  U15MCambridge & Coleridge4:35.074:35.0721.7 
84:49.86   Toby Herdman-Smith  U17MMarshall Milton Keynes4:39.774:28.8821.7 
94:54.35   Dominic Murphy  U15MMarshall Milton Keynes4:49.694:42.8329.8 
Men 1500m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:37.16   Bikram Singh PBU17MTamworth4:32.44:13.46-0.1 
24:37.93   Daniel James Hynes PBU15MMarshall Milton Keynes4:37.934:30.677.1 
34:38.14   Pascal Bouttier-Butler PBU15MLeicester4:30.344:25.912.6 
44:38.40   Amrik Gill PBU17MLeicester4:33.454:07.74-0.6 
54:41.32   Jacob Freeborough PBU15MWest Suffolk4:41.324:08.05-0.5 
64:42.22   Matthew Murphy  U15MAldershot, Farnham & District4:38.14:24.9720.2 
74:42.78   Thomas Gostelow PBU15MCharnwood4:33.654:03.29-1.0 
84:43.82   Luke Davies PBU13MBrecon4:40.184:24.9812.0 
94:44.52   Charles Wheeler PBU17MMarshall Milton Keynes4:41.634:05.71-1.4 
104:44.54   George Wheeler PBU17MMarshall Milton Keynes4:41.434:05.97-1.9 
114:48.52   Elliot Dee  U15MShaftesbury Barnet4:40.243:58.73-2.5 
124:49.21   Niall Ackroyd  U15MWest Suffolk4:44.84:12.08-1.0 
Women 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:35.04   Ellie Baker PBU17WHerts Phoenix4:25.234:25.231.1 
24:36.95   Alex Clay SBU20WInvicta East Kent4:36.954:31.8615.6 
34:38.71   Sophie Tooley SBU15WWest Suffolk4:34.404:29.775.6 
44:39.94   Abbie Donnelly PBU17WLincoln Wellington4:35.214:32.250.8 
54:40.14   Charlotte Tara Murphy PBU17WWest Suffolk4:39.824:32.373.6 
64:44.25   Jodie Judd SBU15WChelmsford4:44.254:24.362.7 
74:45.67   Georgia Rafferty PBU15WCity of Stoke4:39.224:34.6111.2 
84:52.65   Lara Philippart SBU17WSwansea4:52.654:42.098.9 
94:56.44   Siannah Rayment  U17WBracknell AC4:49.644:43.124.8 
105:19.49   Jasmine Finlay  U20WMarshall Milton Keynes4:59.614:35.1229.3 
Women 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:44.25   Ellie Welch PBU17WCorby4:44.254:42.05.7 
24:45.69   Eloise Davison PBU17WWindsor Slough Eton & Hounslow4:45.694:39.7012.2 
34:46.04   Lily Carmichael PBU15WRugby & Northampton4:46.044:44.010.2 
44:46.09   Mary-Alice Davison PBU20WWindsor Slough Eton & Hounslow4:46.094:44.0812.8 
54:51.30   Diana Chalmers SBU17WCambridge & Coleridge4:51.304:48.508.0 
64:51.91   Hannah Novakovic  U17WWindsor Slough Eton & Hounslow4:51.854:44.936.8 
74:54.34   Jordan Waine  U15WLeicester4:48.084:45.608.8 
84:56.40   Philippa Bowden PBU20WBracknell AC4:56.404:29.370.3 
95:12.00   Hannah Thear  U15WChiltern4:44.634:44.636.1 
Women 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:47.06   Holly Davies PBU15WWest Suffolk4:46.864:38.086.3 
24:51.02   Zoe Wassell PBU15WStroud4:51.024:29.552.9 
34:51.04   Nella Walters PBU15WWest Suffolk4:50.284:50.2826.6 
44:55.59   Abigail Saker PBU15WHalesowen4:47.74:46.616.8 
54:55.69   Hannah-Mai Amory PBU17WBirchfield H4:55.694:55.6925.8 
64:55.97   Karys Amory PBU15WBirchfield H4:50.694:40.374.4 
74:57.15   Alice Newcombe PBU15WCambridge & Coleridge4:53.114:43.956.2 
84:58.25   Remi Flavell PBU15WBirchfield H4:58.254:49.416.0 
95:01.32   Ella Hughes PBU17WMansfield4:55.534:31.1811.2 
105:04.30   Isobel Davis  U15WLeamington4:59.164:59.1613.7 
115:06.10   Sophia Cliffe SBU17WMarshall Milton Keynes5:06.104:57.114.4 
125:19.23   Lauren Murphy  U15WWest Suffolk4:58.334:40.214.4 
Mixed 1500m F
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:52.31   Callum Gardner PBU15MLuton4:40.404:38.915.6 
24:59.43   Demi Jakymelen SBU20WMansfield/Derbyshire Schs4:59.434:48.1834.6 
35:00.09   Emily Thompson PBU15WBanbury4:57.344:28.81.3 
45:00.35   Orla Fawcett PBU15WChiltern5:00.355:00.3514.0 
55:01.17   Thomas Mansfield PBU15MBirchfield H5:01.174:37.917.0 
65:02.00   Abigail Coleman SBU17WKettering5:02.004:57.6324.7 
75:05.32   Leah Epton PBU15WLincoln Wellington4:55.744:55.7424.3 
85:17.13   Fern Yull SBU20WMarshall Milton Keynes5:15.365:04.4025.0 
95:29.97   Alison Curtis SBU13WLeicester5:29.975:17.0735.8 
 
Men 3000m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:27.69   Jac Hopkins PBU17MSwansea8:27.698:08.37-0.6 
28:36.71   Macauley Delo PBU20MWest Suffolk8:36.718:30.4711.2 
38:45.90   Jamie Dee PBU17MShaftesbury Barnet8:45.908:13.41-3.3 
48:47.54   Sam Eglen PBU20MAldershot, Farnham & District8:42.458:42.45-2.7 
58:49.65   Jack Rowe PBU20MAldershot, Farnham & District8:49.658:13.52-4.2 
68:54.42   Sebastian Anthony PBU17MWest Suffolk8:52.548:52.54-2.4 
79:26.68   Jack Hope PBU17MKettering9:18.18:50.58-1.7 
810:07.14   Nicholas Doyle SBU20MHerts Phoenix10:07.149:38.688.1 
910:15.52   Claire Wilson PBU17WCambridge & Coleridge/Cambridge TC10:06.909:45.0911.7 
Mixed 1500m G
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:22.86   Gemma Vaughan  U17WKettering5:21.675:06.6534.4 
25:23.36   Rhiannon Troop PBU15WLincoln Wellington5:21.625:17.4217.0 
35:24.27   Hannah Wardley  U20WChiltern5:18.075:10.5726.9 
45:24.31   Cameron Ackroyd PBU13MCambridge & Coleridge/Cambridgeshire Schs5:19.54:09.97-0.2 
55:37.26   Grace Smith SBU13WLeicester5:37.265:01.95.8