BMC Regional Races External Results
Exeter
25 May 10
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Mens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:51.2   Richard Peters PBU23MBristol & West1:50.291:49.650.2 
21:51.8   Sam Petty  U20MNorth Devon1:50.321:49.06-4.6 
31:52.3   Michael Wilsmore  SENMBristol & West/Royal Navy1:51.41:50.38-4.8 
41:52.6   Steve Mitchell PBU23MBristol & West/Bristol Uni/Crawley/Helsby RC1:51.351:50.55-3.9 
51:53.2   Matt Parsley PBU23MExeter/Sheffield Hallam Uni1:53.21:53.221.6 
61:53.2   Christopher Dodd PBU23MBristol & West/Bristol Uni/Eastbourne1:53.21:52.21-1.9 
71:53.8   James Ansell PBSENMNewquay & Par/Exeter1:52.31:52.310.8 
81:54.4   Brett Halliwell PBU20MYate/Westbury1:54.41:54.42.5 
Mens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.6   Kurtis Gibson PBU20MMendip1:53.81:53.770.3 
21:56.0   Conor Robinson PBU17MCornwall AC1:56.01:56.020.8 
31:56.5   Paul Green SBU20MPoole Runners/Bournemouth1:56.51:54.2316.5 
41:57.0   Daniel Price PBU23MBournemouth/Exeter Uni1:57.01:56.0535.7 
51:57.7   John Brierly PBU23MBristol & West/Bristol Uni1:57.71:57.717.9 
61:59.6   Josh Bagnall  U20MBristol & West/Mendip1:57.71:57.734.3 
72:02.0   Craig Sprod SBU20MAberdare Valley2:02.02:00.036.0 
Mens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:04.4   Alex Fields PBSENMBristol & West/UWE/Mendip2:04.12:02.324.2 
22:04.5   Nick Bennett PBU17MNorth Devon2:03.81:58.371.8 
32:05.0   Thomas Humphrey PBSENMExeter Uni2:05.02:05.01.3 
42:05.4   Tom Stockley  U17MSouth Devon/Newton Abbot1:59.41:59.436.0 
52:05.5   Lui Pollastrone  U20MTeam Bath2:05.22:04.3436.0 
62:05.6   John Scott SBV40MEnfield & Haringey/Newquay & Par2:05.62:02.57.6 
72:06.1   Steve Waldron  SENMCity of Plymouth2:02.41:58.527.9 
82:06.8   Oliver Ager PBU20MTaunton2:06.82:00.9633.3 
Mens 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:02.5   Ryan Ashwood  U17MYate1:56.01:56.036.0 
22:03.1   Fred Barton PBU17MYate/Westbury2:03.12:03.136.0 
32:07.4   Rocky Harrison PBU17M 2:05.11:54.2617.3 
42:08.0   Hobie Martin PBU17MBristol & West/Newquay & Par2:03.91:58.920.1 
52:08.9   Declan Toth PBU15MBournemouth2:07.11:58.3516.9 
62:09.9   Alex King PBU17MBristol & West/Truro School2:07.12:07.132.1 
72:10.3   Craig Bridges  SENMTeam Bath2:09.42:02.736.5 
82:10.6   Robbie Overney PBU20MNorth Devon2:08.12:07.6533.3 
92:13.9   Paul Blake T36/F36  U23MDorchester2:11.092:06.1010.0 
Mens 800m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:10.3   Liam Butler PBU20MTaunton2:06.02:06.036.0 
Mens 800m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
22:10.6   Rowan Preece PBU17MTaunton2:10.62:03.83.2 
32:12.1   Daniel Petty PBU15MExeter2:12.12:12.136.0 
42:14.0   Jamie Coles  U17MTaunton2:12.31:59.2521.1 
52:14.1   Simon Howard  V35MNewquay & Par2:11.32:11.322.9 
62:14.2   Steve Beardwell PBU15MYate2:10.81:57.93.1 
72:15.4   Anton Williams PBU17MYate2:15.42:15.436.0 
82:18.0   David Bedwell  V55MBristol & West/Midland Masters2:15.61:56.374.9 
Mens 800m F
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:13.2   William Nutt PBSENMNorth Devon2:13.22:13.236.0 
22:13.6   James Skelton PBU15MYate/Westbury2:11.12:11.136.0 
32:15.4   Daniel Bagnall PBU17MBristol & West2:10.32:10.332.1 
42:15.9   Bob Minting  V60MBlackheath & Bromley/South West Vets2:11.32:01.59.3 
52:16.2   Ben Hawkins PBU15MTaunton2:16.21:54.23-0.6 
62:16.3   William Rozier PBU17MExeter2:16.32:14.8035.8 
72:18.7   Graeme Tinkler  U15MNewton Abbot2:16.12:00.7017.9 
82:18.8   Oliver Livingstone PBU15MTaunton2:16.892:02.7230.3 
92:21.9   Matthew Neyle-Opie  U15MCity of Plymouth2:21.42:16.1436.0 
Mens 800m G
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:17.4   Steve Lang SBV55MSouth Devon/South West Vets2:17.42:08.49.0 
22:19.2   Luke Rutley PBU15MNewton Abbot2:15.52:00.1424.4 
32:20.1   Toby Green PBU15MTaunton2:20.12:20.136.0 
42:20.5   Xan Wesolowski PBU15MNorth Devon2:18.72:02.8826.2 
52:23.2   Malcolm Cowton  V45MYate/South West Vets2:18.52:15.8319.6 
62:23.9   Daniel Parker  U15MYate/Westbury2:23.52:09.623.9 
72:24.7   Adam Wilson T20/F20 PBU15MYate/Westbury2:24.72:00.78-0.9 
82:25.2   Ian Snow PBV55MTorrington2:22.82:22.812.5 
Womens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:13.8   Lily Owsley PBU17WBristol & West2:12.122:09.9526.2 
22:14.3   Rosie Chamberlain PBU17WExeter2:12.612:04.19-0.1 
32:15.2   Imogen Briscoe PBU17WStroud2:15.22:15.236.0 
42:15.6   Katherine Humphreys  SENWExeter2:14.262:12.010.9 
52:17.1   Sophie Skinner PBU23WExeter/Bath Uni2:16.162:16.1636.0 
62:18.9   Charlotte Davies PBU23WHerts Phoenix/Exeter Uni2:18.92:18.76.7 
72:23.9   Carie Robertson  U15WErme Valley/Armada2:20.82:20.835.5 
82:25.7   Lauren Anning  U20WErme Valley/Armada2:21.92:21.911.1 
Womens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:24.5   Julie Stroud  SENWRoyal Navy2:20.322:20.3227.0 
22:25.1   Kelly Leat  U17WYate/Westbury2:22.82:22.835.0 
32:25.9   Jessica Bennett  U15WNorth Devon/West Buckland2:22.52:22.536.0 
42:28.4   Holly Brown  U15WTaunton2:27.92:16.7423.8 
52:29.9   Steise Hodgson SBU15WNorth Devon2:21.42:21.3536.0 
62:30.4   Anna Caswell PBU15WNorth Devon2:30.42:30.436.0 
72:30.5   Robyn Brailey SBU17WYate2:30.52:29.336.0 
Womens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:23.5   Lizzie Harris SBU17WPoole Runners2:22.842:12.905.5 
22:28.8   Yvonne Chart PBU15WTruro School2:25.42:24.1330.7 
32:29.5   Lottie Jose PBU15WCornwall AC2:29.52:24.736.0 
42:31.0   Jo Meek PBSENWTavistock2:31.02:31.02.5 
52:31.3   Chloe Regan PBU15WNorth Devon2:31.32:31.336.0 
62:33.1   Poppy Tank PBU13WCity of Plymouth/Armada2:33.12:17.541.1 
72:35.1   Beth Letherby  U15WDorchester/Team Dorset2:34.152:29.936.0 
82:36.7   Becky Turner  U23WCornwall AC/Newquay & Par2:35.82:34.4936.0 
92:38.3   Sophie Berry PBU17WNorth Devon2:38.32:38.315.2 
Womens 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:30.7   Zoe Fisher PBU15WCornwall AC2:27.12:27.136.0 
22:31.0   Kate Vine PBU15WExeter2:30.32:28.2435.5 
32:38.9   Sara-Jane Vanstone SBU13WNorth Devon/Torrington2:38.92:31.8536.0 
42:40.3   Harriet Mitchell SBU13WCity of Plymouth2:40.32:38.2436.0 
52:40.7   Alex Phillips  U13WPoole Runners2:36.12:23.4620.7 
62:41.6   Chloe Buck  U13WNorth Somerset2:34.062:34.0636.0 
72:42.6   Emily Ackford  U13WTavistock2:41.62:21.9024.1 
82:55.3   Sophie Allen SBU17WPoole AC/Team Dorset2:55.32:40.8520.0 
 
Mens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:56.8   Jonathan Wills SBSENMBristol & West3:56.83:53.735.0 
23:58.1   Charlie MacLean PBU20MTaunton/Yeovil3:56.123:49.3514.9 
33:58.5   Jack Bancroft  U23MWells City/Exeter Uni3:54.303:54.30-2.5 
44:00.7   Peter Freedman PBSENMTavistock/Total Fitness Bath4:00.74:00.77.0 
54:03.9   Nathan Barrett SBU20MNew Zealand4:03.93:56.3336.0 
64:04.9   Leif Chandler PBU20MPoole Runners4:04.93:57.7215.8 
74:05.0   Eliot Buckner  U20MErme Valley/Exeter4:04.03:51.033.3 
84:05.2   Owain Jones  SENMWindsor Slough Eton & Hounslow3:58.113:56.05-3.2 
94:12.6   Gregg Halliwell SBU20MYate4:12.64:02.0528.5 
104:13.9   Torsten Chandler SBU23MPoole Runners/Exeter Uni4:13.94:13.1036.0 
114:14.5   Ashley Humphreys  SENMExeter4:12.04:12.00.8 
124:15.6   Jack Hutchens  U20MNorth Devon4:13.43:54.131.7 
Mens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:07.9   Matthew Peters PBU20MBristol & West4:07.94:07.936.0 
24:10.9   Callum Jones PBU17MCornwall AC4:09.53:52.37-2.9 
34:12.0   Sam Bedford PBU17MWells City/Millfield Sch4:12.03:59.676.4 
44:12.2   Sam Bedwell PBU17MBristol & West4:09.44:09.433.3 
54:15.9   Zak Tobias PBU17MBristol & West4:13.394:06.9-0.2 
64:16.8   Andrew Reed PBU20MErme Valley4:16.84:16.84.0 
74:17.6   Simon Cooper  U17MTaunton4:15.54:14.5036.0 
84:18.7   Luke Jacobs PBU17MBristol & West4:16.254:11.6625.8 
94:18.7   Daniel Bodman PBU23MAberdare Valley4:18.74:09.50-2.0 
104:22.6   Kane Lee PBU17MYate/Westbury4:22.64:09.517.8 
114:23.2   Josh Nevin PBU15MBournemouth4:19.104:08.727.2 
124:23.3   Ben Paddy PBU17MNorth Devon4:18.94:18.936.0 
134:24.9   Sam Chamberlain PBU17MExeter4:21.14:21.136.0 
144:29.9   Michael Gaunt SBU17MNorth Devon4:29.94:07.664.8 
Mixed 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:21.7   Andrew Worden PBU17MCornwall AC4:21.43:55.968.6 
24:29.2   Matthew Dickinson PBU15MWells City/Yeovil4:22.94:04.29-1.6 
34:31.8   Richard Drage  V50MTavistock/South West Vets4:28.24:25.893.4 
44:32.9   Imogen Ainsworth SBU23WBristol & West/Bristol Uni4:32.94:25.2412.9 
54:33.7   Catherine Blew SBU20WTaunton4:26.534:22.7623.3 
64:34.2   Hannah Alderson SBU20WYate/Bristol & West4:30.64:30.613.4 
74:35.6   Amber Watson SBU17WStroud4:34.234:32.146.6 
84:39.5   Sam Heslop-George PBU15MCornwall AC4:26.64:22.5317.8 
94:40.1   Jeremy Hogan  V50MBristol & West/South West Vets4:38.964:34.613.8 
104:44.9   Eleanor Wimshurst SBU20WBristol & West4:44.94:37.0436.0 
114:49.4   Oscar Holdsworth  U15MBristol & West/Truro School4:38.04:38.036.0 
124:55.4   Pete Darton  V35MWells City/Yeovil4:39.64:33.710.9 
Mens 1500m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:38.9   Michael Robbins PBSENMExeter Uni4:38.94:16.80.7 
24:39.5   Blake Blackwood PBU17MExeter4:34.94:30.236.0 
34:47.0   Simon Prior PBV40MWells City/Yeovil4:47.04:47.014.5 
44:51.2   Lewis Nightingale  U15MBristol & West4:45.74:31.3235.9 
55:01.3   Luke Prior PBU13MWells City/Yeovil5:00.403:58.65-3.6 
65:06.5   Laurence Edgeley SBU15MExeter5:06.55:05.436.0 
75:06.9   Ian Snow  V55MTorrington4:56.24:48.6612.5 
85:21.7   Mike Erith  V60MTavistock5:13.44:30.9934.2 
95:32.3   Bob Chapman  V60MRoyal Navy/South West Vets5:14.984:41.716.4 
Womens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:46.0   Emily Weeks PBU23WExeter4:45.24:39.7118.5 
24:52.4   Anna Rust  U20WExeter4:52.04:52.022.3 
34:53.6   Lucy Campbell  U17WNorth Devon4:49.54:41.7533.7 
44:55.1   Rebecca Pierce PBSENWTeam Bath4:55.14:48.694.4 
54:55.3   Charlotte Cayton-Smith PBU15WNewquay & Par4:55.34:33.345.0 
64:56.3   Jo Meek SBSENWTavistock4:56.34:46.42.5 
75:04.7   Katie Allen SBU20WPoole AC5:04.74:39.863.0 
85:06.0   Harriet Rogers PBU17WTaunton5:06.04:57.526.1 
95:06.3   Lauren Ellis  U17WYate4:57.634:57.118.6 
105:17.8   Georgia Timson PBU13WNewquay & Par5:17.55:17.536.0 
115:26.3   Victoria Boylett PBU15WExeter5:10.95:10.936.0 
125:27.8   Alice Rogers SBU17WPlymouth Coll5:27.84:48.25.4