BMC Regional Races External Results
Exeter
28 Jun 16
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Mens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.47   Archie Walton  U20MTaunton1:54.331:54.33-3.0 
21:56.75   Dan Wilde PBU20MTaunton1:56.751:53.88-2.1 
31:58.12   Alex Beddoes  U23MCook Islands1:54.501:51.705.8 
41:58.82   Adam Speake SBU23MBristol & West/BPP University1:56.481:56.48-2.1 
51:59.62   Jack Hutchens  SENMNorth Devon/Plymouth Uni1:54.311:54.310.0 
61:59.91   Alex Jones  U23MTeam Bath/Sheffield Uni1:58.031:58.030.1 
72:05.07   Hayden Fey  U17MTorbay2:02.52:00.54-1.3 
Mens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:03.09   Abdi Hasan  U15MYate/Westbury2:00.711:56.56-1.7 
22:04.37   Ellis Johnson  U20MNorth Devon2:04.302:03.769.0 
32:04.73   Jevgeni Judin  V35MExeter/South West Vets2:03.052:00.00-1.8 
42:05.65   Owen Coldwell  U17MExeter2:03.332:03.332.8 
52:06.31   Lukas Lacey-Hughes PBU17MCardiff Archers2:06.312:00.53-0.9 
62:06.61   Ben Sutton  U20MNorth Devon2:02.892:02.8911.1 
72:08.09   Sam Gentry PBU15MNorth Somerset2:04.832:00.04-1.0 
82:09.64   Jack Dutton  U15MNorth Devon2:06.482:03.370.3 
92:13.80   Hamish James PBU15MNorth Devon2:11.782:09.911.3 
Mens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:10.91   Alexander McCartney PBU17MNewquay & Par/Truro School2:08.212:03.140.1 
22:16.43   James Walsh PBU17MBristol & West2:16.432:16.4310.6 
32:17.48   Harrison Roberts PBU17MPlymouth H2:17.082:17.089.3 
42:17.65   Matt Dutton SBV40MNorth Devon2:16.392:15.8510.8 
52:18.81   Benjamin Reynolds  U15MCardiff2:14.962:03.38-0.6 
62:19.36   Jacob Reynolds  U13MCardiff2:17.712:09.350.9 
72:25.02   Oscar Lee SBU15MTaunton2:25.022:08.500.8 
82:26.18   Elliot Mier  U15MCornwall/Truro School2:17.372:13.218.5 
92:28.17   Oliver Woodmason  U13MTavistock2:22.942:17.413.3 
102:30.75   Peter Mountain  V55MBristol & West/South West Vets2:22.752:18.064.8 
112:33.37   Cameron Bryson  U13MExeter2:26.072:18.934.9 
Womens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:19.60   Madeleine Roche  U20WExeter2:17.212:16.464.4 
22:21.07   Hannah Wrigley  U23WTeam Bath/Exeter Uni2:18.492:16.939.4 
32:22.21   Natasha Lewis  SENWBristol & West2:18.082:17.245.4 
Womens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:26.09   Lily England  U20WNewquay & Par2:25.072:20.9211.5 
22:26.63   Harriet Turner  U15WNorth Devon2:24.232:17.794.3 
32:28.78   Brooke Coldwell  U15WExeter2:25.72:20.045.1 
42:29.22   Megan Webber  U17WTorbay/Newton Abbot2:23.642:23.6410.0 
52:29.75   Lauren Ashurst SBU17WBristol & West2:29.752:24.8011.8 
62:31.59   Olivia Travers  U13WErme Valley2:29.922:28.057.2 
72:36.31   Olivia Burton  U17WBristol & West2:28.082:28.089.5 
Womens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:27.68   Sophie Burden PBU17WExeter2:27.632:27.6312.6 
22:29.68   Maddy Herbert PBU15WDorchester/Team Dorset2:29.682:21.485.0 
32:30.19   Eden Williams PBU13WCardiff2:28.972:26.918.6 
42:30.87   Runa Manby  U15WExeter2:30.62:29.3413.5 
52:31.59   Grace Ashurst PBU13WBristol & West2:31.592:24.837.1 
62:31.62   Harriet Hillman PBU11WSwindon2:31.622:27.936.7 
72:38.13   Lotte Taylor  U13WNorth Devon2:35.82:35.812.2 
82:40.67   Jackie Walpole  V60WExeter/South West Vets2:35.742:25.213.3 
92:55.50   Samidi Nanayakkara  U15WExeter2:40.42:40.412.2 
 
Mens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:57.84   William Battershill PBU20MErme Valley3:57.843:57.84-0.3 
23:58.84   Shaun Antell  SENMBideford3:56.423:55.73-4.2 
34:04.71   Adam Peacock  SENMBromsgrove & Redditch/Royal Navy3:56.643:56.64-0.6 
44:05.65   Finley Mclear PBU17MExeter4:02.023:54.58-1.3 
54:08.34   Finn Birnie  U17MNewquay & Par/Truro School4:06.094:01.25-2.1 
64:09.06   Hugh Sadler  U17MBristol & West/Avon Schs4:08.583:59.28-2.2 
74:09.09   Aaron Richmond PBSENMBideford4:06.144:06.14-3.5 
84:09.33   Jake Hughes  SENMCity of Plymouth/Windsor Slough Eton & Hounslow4:06.564:03.542.3 
94:10.51   Ben Hawkins SBU23MTaunton4:05.254:05.25-2.7 
104:12.04   Matthew Bradley SBSENMCity of Plymouth/Newquay & Par4:12.044:08.660.1 
114:20.12   Adam Wilson T20/F20  U20MYate/Westbury4:08.424:08.42-0.9 
Mens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:09.37   Luke Scott  SENMTaunton4:04.584:03.055.5 
24:14.71   Joe Gentry PBU20MNorth Somerset4:14.714:14.71-0.5 
34:14.81   James Penrose  U15MCardiff Archers4:12.554:06.35-1.5 
44:16.78   Harris Mier  U15MCornwall/Truro School4:11.954:03.60-1.7 
54:25.89   Jamie Palmer  V45MExmouth/Exeter4:18.464:14.0-0.8 
64:26.67   Euan Kernahan  U17MNorth Devon/Torrington4:20.864:20.862.6 
74:27.52   George Tomkins PBU15MHoniton RC4:27.524:27.526.4 
84:27.89   Joey Jordan  SENMNorth Devon4:23.264:23.268.7 
Mens 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:36.90   Alex Moyse  U15MDevon Schs4:33.754:17.530.6 
24:38.53   Russell Forsbrook  V40MCheltenham/North Somerset4:33.93:59.073.0 
34:48.67   Lee Dart  U15MExeter4:36.094:36.092.5 
44:52.62   Johnny Livingstone  U15MExeter4:39.964:24.150.3 
54:55.27   Harvey Thompson  U17MExeter4:53.804:42.1012.0 
65:01.35   Benjy McCartney  U15MNewquay & Par4:54.24:35.52.2 
75:02.10   Johan Hobbs PBU15MWestbury5:02.104:49.264.8 
85:04.00   David Bedwell  V60MBristol & West/Midland Masters4:51.733:52.44.2 
95:08.00   Sid Baldaro  U15MNorth Devon4:54.474:52.505.9 
Womens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:35.28   Poppy Tank  U20WCity of Plymouth/Armada4:33.634:31.003.0 
24:37.16   Hannah Hobbs  U17WYate/Westbury4:29.934:27.361.5 
34:45.98   Katie Olding PBU20WExeter4:43.924:43.923.2 
44:54.96   Rebecca Pierce SBSENWTeam Bath/Walton4:51.494:48.694.3 
54:59.16   Hannah Gaunt SBU20WNorth Devon4:57.284:40.8010.2 
65:01.65   Caitlin Apps  U17WExeter4:47.634:46.834.6 
75:04.12   Natasha Farrington  U15WTavistock5:03.304:58.57.0 
85:20.10   Martika Gallagher  U20WNorth Devon4:53.004:53.0013.6 
Womens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:01.31   Anna Lewis  V35WArena 804:57.544:57.5415.5 
25:03.92   Hannah Taunton PBSENWTaunton5:03.924:48.832.2 
35:12.10   Alexandra Cutts  V35WSouth West RR/Exeter5:00.684:59.165.8 
45:12.88   Elizabeth Plews  U17WBristol & West5:02.135:02.138.5 
55:15.94   Ellie Robinson  U15WNewport5:09.385:03.446.9 
65:18.86   Eleanor Brandon  U15WExeter5:15.015:15.0112.2 
75:22.87   Jasmine Stone PBU13WExeter/Wells City5:21.15:02.075.8 
85:23.75   Sarah Everitt  V45WBristol & West/Midland Masters5:03.445:02.985.8 
95:28.23   Amelia Riggott  U13WTavistock5:14.295:08.529.1 
105:28.68   Mollie Samuel  U17WNewport5:13.05:13.012.1 
115:41.49   Anna Downs  U17WExeter5:27.285:08.048.8